منطقه 21

ورود برای همه آزاد است

نویسنده: زهرا رستگارمقدم
کافی است سری به سرای محله باشگاه نفت زده باشید یا گذرتان به فضای سبز کنار آن یا میدان کمال‌الملک افتاده باشد. در این صورت حتماً مجموعه ورزشی فتح را دیده‌اید...
1396/01/30
 کافی است سری به سرای محله باشگاه نفت زده باشید یا گذرتان به فضای سبز کنار آن یا میدان کمال‌الملک افتاده باشد. در این صورت حتماً مجموعه ورزشی فتح را دیده‌اید. مجموعه‌ای در محاصره مدارس پسرانه؛ از هنرستان کار و دانش شهدای پرس‌الکتریک گرفته تا دبیرستان شهید دستغیب، هنرستان مهندس علاقه‌مندان، دبیرستان ابن‌سینا، دبستان فارابی، و 22 بهمن. مجموعه‌ای بزرگ که زمین چمن مصنوعی آن پس از مجموعه ورزشی آزادی بزرگ‌ترین زمین چمن منطقه است. مجموعه‌ای زیر نظر آموزش و پرورش با حداقل هزینه‌ها برای آنان که سرشان برای ورزش کردن و تندرستی درد می‌کند. اما در این مجموعه ورزشی چه خبر است و چه کمبودها و امکاناتی دارد؟ مجموعه ورزشی فتح زیر نظر آموزش و پرورش تا چه اندازه به ورزش بانوان اهمیت می‌دهد؟

7 صبح تا 14 ظهر، مخصوص دانش‌آموزان
ورزش نه تنها روی سلامتی جسم و روح تأثیر مثبتی دارد، بلکه باعث شادی و نشاط فرد و به همان نسبت جامعه مرتبط با او می‌شود. اهمیت ورزش به گونه‌ای است که در سال‌های اخیر به کمک مسئولان شهری و با افزایش امکانات ورزشی در محله‌های مختلف منطقه، شرایط برای استفاده بهتر اهالی فراهم شده است. مجموعه ورزشی فتح نیز تنها مجموعه ورزشی آموزش و پرورش در منطقه ماست. مجموعه‌ای ‌داری سالن بازی‌های توپی و زمین چمن مصنوعی؛ مخصوص بانوان و آقایان در روزهای مختلف. بانوان معمولاً روزهای زوج و از 7 صبح تا 6 عصر و آقایان در روزهای فرد و همچنین بعد از سئانس بانوان در روزهای زوج از مجموعه استفاده می‌کنند. 7 صبح تا 2 بعدازظهر معمولاً سالن در اختیار دانش‌آموزان و مدارس است و پس از آن کانون‌های ورزشی. حبیب سلیمانی، مدیر نوبت آقایان در مجموعه ورزشی فتح که معلم ورزش پسران هنرستان کار و دانش شهدای پرس‌الکتریک است درباره این مجموعه می‌گوید: «در این مجموعه بازی‌های توپی انجام می‌شود. معمولاً مدارس برای استفاده از زمین و سالن‌های ما از 50‌درصد تخفیف بهره‌مندند و اعضای کانون نیز لازم نیست شهریه زیادی بپردازند. من نیز روزهایی بچه‌های مدرسه را به سالن می‌آورم تا در این محیط تمرین کنند. همین باعث شده برخی علاقه‌مند شوند و خارج از ساعات مدرسه، سالن را اجاره کنند یا به مجموعه بیایند.» اما پیش از هر اقدامی مجموعه ورزشی فتح نیازمند معرفی بیشتر به اهالی است.

به کانون‌های ورزشی فتح بپیوندیم
همه می‌دانیم که برای تشخیص میزان گرایش اهالی به ورزش‌های پرطرفدار، باید در محله نیازسنجی شود. معمولاً محله‌ها با توجه به امکانات ورزشی‌، در رشته‌هایی قوی‌تر هستند و طرفداران خود را دارند. وجود زمین‌های چمن متعدد در محله‌های منطقه باعث شده فوتبال طرفداران ویژه‌ای داشته باشد. سلیمانی دراین‌باره می‌گوید: «در مجموعه ما که مجموعه‌ای مخصوص بازی‌های توپی است بیشتر از والیبال و فوتبال استقبال می‌شود. کمبود‌های موجود در مجموعه باعث شده برخی رشته‌ها اصلاً در منطقه وجود نداشته باشد. به‌طور مثال مجموعه فتح تنها دو دیسک برای پرتاب دارد یا وزنه‌ای برای رشته پرتاب وزنه ندارد.» طبق توضیحات او اجاره 85 هزار تومانی سالن برای مدارس 45 هزار تومان تمام می‌شود و عضویت در کانون‌های ورزشی برای هر فرد ماهانه 40 هزار تومان است. این البته مخصوص آقایان است و بانوان ارزان‌تر ورزش می‌کنند. سلیمانی می‌گوید: «کانون‌ها را خودمان تشکیل می‌دهیم؛ فوتبال، والیبال، بسکتبال، بدمینتون و.... هر فرد کافی است ماهانه با پرداخت 40 هزار تومان در این کانون‌ها عضو شود و بتواند زیر نظر مربیان تمرین کند. این برای هیچ‌کس پوشیده نیست که برای اجتماعی شدن کودکان به وسیله تربیت‌بدنی باید تلاش کرد. ساعت‌های ورزش در مدارس زمان مناسبی است که کودکان به بازی و فعالیت گروهی بپردازند. در کلاس درس به دلیل اینکه بیشتر معلم در حال صحبت و تدریس است ارتباط بین دانش‌آموزان به خوبی امکان‌پذیر نیست، اما در ساعات ورزش دانش‌آموزان آزاد هستند و می‌توانند با هدایت معلم، تمرینات بدنی را به‌طور گروهی انجام دهند و مفهوم جمع و ارتباط مثبت و مؤثر با همسالان را بیاموزند و اجتماعی بودن را تمرین کنند.»

مجموعه‌ای امن برای بانوان منطقه
شاید ورزش بانوان از مهم‌ترین دغدغه‌های شهرداری‌ها و مسئولان و مدیران شهری در هر منطقه باشد. اما در فتح این‌ دیگر دغدغه نیست. این مجموعه پر از بانوان پر شور و شوق و هیجان است. حداقل این مجموعه شرایطی فراهم کرده تا با حداقل هزینه، اهالی بتوانند از امکانات استفاده کنند. این البته به اضافه کادر حرفه‌ای و مربیان کارآزموده فتح است. آنان که در این رشته سال‌ها تحصیل و کار کرده‌اند. زهره‌ ارغند، مدیر نوبت بانوان در مجموعه ورزشی فتح می‌گوید: «همه تلاش ما این است که بیشترین جذب را از میان بانوان هم‌محله‌ای داشته باشیم. این سالن‌ها با اصول و ضوابطی اداره می‌شود که آموزش و پرورش تعیین کرده است و شاید آن جذابیت‌هایی که باشگاه‌های دیگر در موسیقی و لباس برای بچه‌ها دارند را نداشته باشد، اما یادمان نرود که این مجموعه ذیل امن‌ترین محیط برای کودکان ما قرار دارد؛ آموزش و پرورش. ما در این مجموعه هم از دانش‌آموزان و مدارس استقبال می‌کنیم و هم اهالی محله. ساعات ما معمولاً روزهای زوج و تا ساعت 18 عصر است و تخفیف ویژه برای فرهنگیان و دانش‌آموزان داریم. همه اینها عوامل ترغیبی برای جذب دانش‌آموزان و اهالی خواهد بود.» البته معلمان و مربیان همیشه دغدغه‌های دیگری دارند. ملیحه حقدار ساحلی، کارشناس مسئول واحد تربیت‌بدنی، اداره آموزش و پرورش به کمبود ویتامین دی در دختران دانش‌آموز اشاره کرده و ادامه می‌دهد: «پیش از این دختران مقطع ابتدایی را به این زمین چمن می‌بردیم که بتوانند آزاد بوده و آفتاب مورد نیازشان را دریافت کنند. اما چند سالی است با بلندمرتبه‌سازی دیگر چنین امکانی نیز وجود ندارد و باید برای ادامه‌دار شدن این کار دور تا دور دیوارهای مجموعه را فنس‌کشی کنیم که این نیز مستلزم تأمین هزینه است.»

مشکلاتی سر راه ورزش دانش‌آموزان
مینا محمدی، مادر یکی از دانش‌آموزان می‌گوید: «بسیاری از مادران، نگران ورزش کردن کودکانشان در هر فصلی در زنگ‌های ورزش هستند. همین است که معمولاً به مدرسه می‌روند و می‌خواهند فرزندانشان زنگ‌های ورزش را در کلاس بمانند. مدارس اما می‌توانند برای دور شدن از این معضلات بچه‌ها را در ساعت‌های ورزش به سالن‌های آموزش و پرورش بیاورند تا بهتر و راحت‌تر بتوانند ورزش کنند. اما سالن‌ها نیاز به تعمیر و بهسازی دارند. مادر باید خیالش راحت باشد ک امنیت فرزندش تأمین می‌شود. ما در منطقه نعمتی مانند مجموعه ورزشی فتح را داریم که متأسفانه چندان به آن بها داده نمی‌شود.»ملیحه حقدار ساحلی، کارشناس مسئول واحد تربیت‌بدنی، اداره آموزش و پرورش منطقه درباره کم‌توجهی مدیران شهری به این مجموعه معتقد است: «شهرداری چنان‌که باید به مجموعه‌ای با اهمیت فتح در منطقه توجه نمی‌کند. سالن این مجموعه با توجه به ظرفیت مناسبی که برای ورزش کردن جوانان در منطقه ایجاد کرده در موقعیت چندان مناسبی قرار ندارد. بارها درباره روشنایی خیابان‌های منتهی به مجموعه تذکر داده‌ایم. متأسفانه زمستان‌ها با توجه به اینکه ساعات تاریکی به عقب باز می‌گردد، شرایط‌ تردد بانوان از ورزشگاه به خانه چندان مهیا نیست یا حداقل به علت همین کم‌نوری و تاریکی شرایط امنیتی مناسبی ندارند. از سویی هماهنگی ما با مجموعه شهرداری به جایی نرسید که در اقدامی مشترک با کلانتری بتوانند نگهبانی برای کوچه در نظر بگیرند.» حقدارساحلی با اشاره به این نکته که با توجه به ساخت‌وساز طرح‌های مهر می‌توانست مجموعه رونق بیشتری داشته باشد، اما مجوز ندادن شهرداری برای تبلیغ از مجموعه، دست و پای مدیران این مجموعه ورزشی را برای جذب حداکثری بسته است. او می‌گوید:‌ «ما حتی اجازه نصب بنر در کوچه‌های اطراف را نداریم. همه ما می‌دانیم که متولی تربیت و رشد دانش‌آموزان، آموزش و پرورش و مربیان کار آزموده آن است، اما متأسفانه در بهبود وضعیت این مجموعه‌ها در مضیقه قرارگرفته‌ایم. درحالی‌که با کوچک‌ترین تبلیغی، مدارس اطراف به سمت مجموعه سرازیر می‌شوند.»

نیازمند یاری مسئولان شهری
دانش‌آموزان سرشار از انرژی هستند و نیاز به فعالیت دارند. آپارتمان‌نشینی و بازی‌های کامپیوتری مانع رشد درست بچه‌ها می‌شود و مادامی‌ که کودکان ما نتوانند انرژی خود را تخلیه کنند، دچار اختلالات ذهنی و حرکتی می‌شوند. حضور در محیط مدرسه یا مجموعه‌های ورزشی برای هر محله و خانواده‌ای فرصتی است تا بچه‌هایمان خارج از محیط بسته و کوچک خانه به فعالیت بپردازند. این در سال‌های اخیر نه تنها دغدغه شهرداری‌های مناطق بوده بلکه اقداماتی را نیز در این‌باره انجام داده است. البته این اقدامات نیز تنها محدود به کودکان نمی‌شود و سنین دیگر و خصوصاً زنان خانه‌دار را نیز در جامعه هدف خود دارد. اما ملیحه حقدار ساحلی معتقد است مجموعه ورزشی فتح چندان حمایت نمی‌شود. «شهرداری می‌تواند با اقدامات زیبایی که در شهر انجام می‌دهد، مثل نقاشی دیوارها، زیباسازی دیوار این مجموعه را در برنامه‌های خود قرار دهد یا در روشنایی سالن و زمین چمن به مجموعه کمک کند. این مجموعه چندان نمی‌تواند از پس هزینه‌های جاری برآید و نیاز به دست یاری مسئولان شهری دارد.» کارشناس مسئول واحد تربیت‌بدنی اداره آموزش و پرورش منطقه برنامه‌های آتی این مجموعه را شامل تعویض کفپوش و ایمن‌سازی مجموعه می‌داند. او می‌گوید: «سیستم صوتی مجموعه مربوط به 8 سال پیش است. تصمیم داشتیم دیوار بین دو اتاق را نیز برداریم و مادرانی که فرزندانشان را به باشگاه می‌آورند می‌توانند از سالن‌ها استفاده کنند، خودشان بتوانند در این قسمت که قرار بود اتاق ژیمناستیک یا ایروبیک باشد، استفاده کنند. اما همه اینها مستلزم بودجه و تأمین هزینه است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code