منطقه 21

چشـــــم انتظار امکانات بیشتر

نویسنده: سعیده مرادی
باوجود تلاش‌ها و فعالیت‌های گسترده شهرداری در سال‌های اخیر برای توسعه و‌‌ آبادانی منطقه، اما همچنان یکسری ضعف‌ها و کاستی‌هایی در گوشه و کنار محله‌ها دیده می‌شود....
1395/10/22
 باوجود تلاش‌ها و فعالیت‌های گسترده شهرداری در سال‌های اخیر برای توسعه و‌‌ آبادانی منطقه، اما همچنان یکسری ضعف‌ها و کاستی‌هایی در گوشه و کنار محله‌ها دیده می‌شود. از جمله می‌توان به سرانه پایین امکانات فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بانوان اشاره کرد. البته طرح‌های عمرانی که تا به امروز ساخته شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند، شرایط گذشته را تا حدودی بهبود بخشیده و بانوان منطقه صاحب امکانات و امتیازهای ویژه‌ای شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به بوستان ویژه بانوان و‌سراهای محله جدید و مجهز اشاره کرد. در این گزارش داشته‌ها و نداشته‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بانوان را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کارآفرینی برای بانوان در مراکز کوثر
در منطقه ما هم مانند مناطق دیگر تعداد بانوانی که با عنوان بدسرپرست یا بی‌سرپرست خوانده می‌شوند، کم نیستند. بنابراین مسئولان منطقه برای سامان‌دهی شرایط زندگی این بانوان و ایجاد بستر مناسب برای اشتغالزایی آنها دست به اقدامات گسترده و مؤثری زده‌اند که از جمله این اقدامات می‌توان به مراکز کوثر اشاره کرد. هدف از راه‌اندازی این‌گونه مراکز، ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار، فرزندانشان و نیازمندان گوشه و کنار منطقه در قالب کار در منزل است. بانوان سرپرست خانوار و نیازمندان منطقه با حضور در این مراکز برای مدت 3 ماه آموزش‌های تخصصی می‌بینند و زیرنظر متخصصان کار انجام می‌دهند. در نهایت در این مراکز بیمه شده و حقوق دریافت می‌کنند و پس از مدتی که به توانمندی رسیدند از حمایت شهرداری منطقه خارج و به‌صورت یک فرد توانمند و دارای مهارت وارد عرصه کار و اجتماع خواهند شد. در منطقه 21 حدود 5 مرکز کوثر وجود دارد و استقبال از این مراکز به نوعی بازگوی عملکرد خوب آنهاست.

اشتغالزایی برای زنان در شهربانو
وقتی شهرداری برای نخستین بار به فکر تأسیس مراکز شهربانو افتاد، بیشتر از هر چیزی بر ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی زنان در محله‌های مختلف توجه داشت. اینکه زنان هر منطقه به راحتی بتوانند از خدمات این مجموعه استفاده کنند و نسبت به مجموعه‌های دیگر آزادی بیشتری داشته باشند‌، اما یکی دیگر از اتفاقات مثبتی هم که در راستای تأسیس شهربانو رخ داد، اشتغالزایی برای زنان بود‌. بسیاری از کسانی که مدت‌ها منتظر فرصتی بودند تا بتوانند در یک محیط آرام و با هزینه‌های مناسب کار خود را شروع کنند، به شهربانو آمدند و از مهارت‌های خود برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار تازه استفاده کردند‌.

برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برای بانوان
فعالیت‌های ویژه بانوان تنها به بحث کارآفرینی محدود نمی‌شود. با توجه به اینکه پیشرفت هر جامعه‌ای درگرو آموزش و توسعه فعالیت‌های فرهنگی است، بنابراین اقدامات گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌شود. اختصاص بودجه برای بانوان سرپرست خانوار و فرزندانشان، فعالیت‌های خیّران در قالب نذر فرهنگی و ارائه داشته‌ها و تخصص‌های خود با برگزاری کلاس‌های آموزشی مانند کلاس‌های تقویتی و...، برنامه‌های گوهر رحمت در مدارس با محتوای آموزشی در زمینه بلوغ فکری و جسمی ویژه دختران 9 تا 18 سال در مدارس منطقه، برنامه احیاگران نور شامل مشاوره‌های فردی و گروهی و... از جمله برنامه‌های فرهنگی برای بانوان است که از سوی اداره امور بانوان در منطقه برگزار می‌شود.

فعالیت‌های سلامت محور ویژه بانوان
از آنجا که سلامت بانوان از اهمیت خاصی برخوردار است، اقدامات سلامت محور بسیاری که بیشتر بر مبنای برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه است در منطقه به‌ویژه در‌سراهای محله انجام می‌شود. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به کلاس‌های پیشگیری از سرطان در بانوان، عوامل تهدیدکننده بانوان در مقابل مشکلاتی مانند استرس و...، چاقی و کنترل وزن، بیماری‌های واگیردار مانند ایدز و هپاتیت و بیماری‌های غیر‌واگیردار مانند دیابت و فشارخون، آشنایی با بیماری‌های خاص و بیماری‌های ژنتیکی مانند هموفیلی و غیره، آموزش کمک‌های اولیه و... اشاره کرد. همچنین در کنار این کلاس‌ها ارائه انواع مشاوره مانند مشاوره‌های پزشکی، روان‌شناسی و... و برنامه‌های مناسبتی در طول سال از دیگر اقدامات سلامت محور است که بخش عمده آن به بانوان اختصاص دارد.

نبود امکانات ورزشی مجهز اختصاصی ویژه بانوان
اگرچه وجود 5 مجموعه ورزشی مجهز در منطقه که علاوه بر آقایان به بانوان نیز اختصاص دارد، همچنین ایستگاه‌های تندرستی که در بوستان‌‌های منطقه راه‌اندازی شده‌اند، یا ایجاد بوستان بانوان همگی نشان از توجه به ورزش بانوان دارد، اما این امکانات به تنهایی کافی نیست. منطقه ما با توجه به ظرفیت‌های ورزشی و استعدادهای درخشانی که در دل خود نهفته دارد، نیازمند مجموعه‌های ورزشی سرپوشیده مجهز ویژه بانوان است؛ مجموعه‌هایی که بانوان در آن بتوانند در هر ساعت از روز و بدون محدودیت مراجعه و فعالیت‌های ورزشی را به‌صورت حرفه‌ای دنبال کنند. در حال حاضر اگرچه بوستان بانوان تا حدودی توانسته جوابگوی نیازهای ورزشی و تفریحی بانوان باشد، اما در فصول سرد سال آن‌طور که باید و شاید نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای بانوان منطقه باشد.

فعالیت‌های سلامت محور بانوان تنها نباید به فعالیت‌های پیشگیرانه محدود شود
یکی از مشکلاتی که گریبانگیر شهروندان منطقه از جمله بانوان است، کمبود مراکز درمانی و بهداشتی است. با همه تلاش‌هایی که توسط مدیریت شهری در حوزه سلامت و بهداشت بانوان انجام شده، اما فعالیت‌های سلامت محور به‌ویژه در حوزه بانوان نباید تنها به فعالیت‌های پیشگیرانه محدود شود. ایجاد بیمارستان و درمانگاه‌های مجهز از نیازهای منطقه است. بنابراین سازمان‌های مربوطه باید وارد عمل شوند و کمبودهای درمانی منطقه را ارزیابی و نسبت به ایجاد مراکز درمانی مجهز اقدام کنند.

همه محله‌ها نیازمند سرای محله
یکی از اقدامات خوب شهرداری در سال‌های اخیر ساخت و راه‌اندازی‌سراهای محله مجزا در محله‌ها بوده است. این‌سراها اگرچه صرفاً ویژه بانوان نیست، اما در عمل بیشتر استفاده‌کنندگان از خدمات آنها بانوان هستند. در منطقه ماهم‌این‌سراها راه‌اندازی شده‌اند، اما هنوز بعضی محله‌ها مانند شهرک استقلال، شهرک شهرداری و ویلاشهر فاقد یک سرای مجهز و به روز هستند و همه فعالیت‌های فرهنگی این محله‌ها در فضایی کوچک دنبال می‌شوند. این‌سراها بهترین فضا برای بانوان است تا بتوانند فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی‌شان را دنبال و اوقات خود را به بهترین شکل پر کنند.

45ایستگاه تندرستی ویژه بانوان
ورزش بانوان یکی از موضوعاتی است که این روزها مورد توجه جدی قرار گرفته است. در منطقه ما هم امکانات و برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام شده. وجود 45 ایستگاه تندرستی ویژه بانوان، اختصاص ساعت‌هایی از مجموعه‌های ورزشی به سئانس بانوان، برپایی کلاس‌های ورزشی در 39 رشته در محله‌ها و... از جمله امکانات موجود در بخش بانوان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code