منطقه 21

یک مترمربع بــرای جست‌وخیز!

نویسنده:
مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه تکمیل و تجهیز شده است و به‌زودی و ظرف روزهای آینده افتتاح رسمی می‌شود و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. به همین بهانه وضعیت سرانه ورزشی منطقه به تفکیک آقایان و بانوان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. طبق آمار اعلام شده، روزانه بیش از 10 هزار نفر از آقایان و بانوان می‌توانند از امکانات و داشته‌های ورزشی منطقه استفاده کنند....
1396/01/30
  مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه تکمیل و تجهیز شده است و به‌زودی و ظرف روزهای آینده افتتاح رسمی می‌شود و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. به همین بهانه وضعیت سرانه ورزشی منطقه به تفکیک آقایان و بانوان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. طبق آمار اعلام شده، روزانه بیش از 10 هزار نفر از آقایان و بانوان می‌توانند از امکانات و داشته‌های ورزشی منطقه استفاده کنند.

اهالی شهــــــرک بعد از 29سال صاحب ورزشگاه شدند
شهرک دانشگاه حدود 12 هزار و 650 نفر جمعیت ساکن دارد و نزدیک به 30 سال از ساخت آن می‌گذرد. بیشتر ساکنان این محدوده مسکونی استادان و فرهیختگان بازنشسته دانشگاه تهران و زوج‌های جوان دانشجوی دانشگاه تهران هستند. 3 دهه بود که ساکنان شهرک از داشتن یک مجموعه ورزشی دولتی محروم بودند. از سال‌های قبل کار ساخت یک مجموعه ورزشی در این شهرک آغاز شده بود که تکمیل و نهایی شدن آن مدت زیادی طول کشید. سرانجام ورزشگاه شهرک دانشگاه در اواخر اسفند ماه 1395 به پایان رسید و این ورزشگاه در فروردین تجهیز شد. اکنون همه چیز آماده است تا با تکمیل شدن کارهای اداری سرانجام اهالی این شهرک صاحب یک مجموعه ورزشی غیر‌خصوصی شوند.

افزایش سرانه ورزش منطقه
به گفته مدیر اداره ورزش شهرداری منطقه سرانه ورزش در منطقه کمتر از یک‌مترمربع است که با شروع به کار مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه کمی افزایش پیدا خواهد کرد: «در حال حاضر سرانه ورزشی در منطقه کمتر از یک‌متر است. با ساخت این مجموعه ورزشی اگرچه بسیار محدود، اما سرانه ورزشی توسعه می‌یابد. ما امیدواریم تا شرایط و فضاهای لازم برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ورزشی در همه محله‌های منطقه فراهم شود، تا با توسعه زیرساخت‌ها، شرایط پرداختن به ورزش را برای همه شهروندان فراهم کنیم و به نوعی ورزش در سبد روزانه خانوارها قرار گیرد.» طبق توضیحات بیابانی مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه، هفتمین مجموعه ورزشی سر پوشیده منطقه به شمار می‌رود و به این‌ترتیب مساحت مجموعه‌های ورزشی سر پوشیده منطقه به حدود 26000‌مترمربع می‌رسد.

ورزشگاهی با استانداردهای ملی
مجموعه ورزشی دانشگاه از 3 سالن چندمنظوره توپی، یک سالن رزمی و 2 سالن کوچک تشکیل شده است. کل زیربنای مجموعه حدود 2800‌مترمربع است. با آغاز به کار مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه تمام نیازهای ورزشی اهالی این محله رفع می‌شود و سرانه ورزشی منطقه افزایش پیدا می‌کند. مدیر اداره ورزش شهرداری منطقه در این‌باره به همشهری محله می‌گوید: «مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه در 2 طبقه بنا شده و دارای سالن مناسب برای انواع ورزش‌های توپی در حد استانداردهای ملی به همراه سالن‌های مجزای ایروبیک و ورزش‌های رزمی است. همچنین این مجموعه مجهز به سونا و جکوزی و استخر است. ساخت و تجهیز این مجموعه تمام شده و به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و شروع به کار خواهد کرد.» افسانه بیابانی با بیان اینکه مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه، کمبودهای ورزشی محله شهرک دانشگاه را کاملاً رفع می‌کند از واگذاری مدیریت آن به مدیر محله خبر داد: «پس از بهره‌برداری، این مجموعه در اختیار مدیریت محله شهرک دانشگاه قرار می‌گیرد تا آنها با برنامه‌ریزی مناسب شرایطی را مهیا کنند تا هم آقایان و هم بانوان بتوانند به‌راحتی از خدمات و امکانات آن بهره‌مند شوند.»

امکانات ورزشی برای بیش از 10 هزار نفر
 امکانات ورزشی منطقه به گونه‌ای است که طبق اعلام افسانه بیابانی مدیر اداره ورزش شهرداری منطقه روزانه می‌تواند پذیرای بیش از 10 هزار نفر از شهروندان باشد. به این‌ترتیب که بیش از 5 هزار نفر از بانوان وبیش از 5 هزار نفر از آقایان می‌توانند از امکانات ورزشی منطقه استفاده کنند. مجموعه‌های ورزشی از ساعت 8 صبح تا 15 در اختیار بانوان است و از ساعت 15 تا 22 هم در اختیار بانوان قرار دارد. استخر‌های منطقه هم حدود 150 نفر ظرفیت دارد.

یک مجموعه ورزشی با معماری ایرانی اسلامی
معاون فنی و عمران شهردار منطقه از اتمام همه فعالیت‌های عمرانی مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه در ناحیه 2 منطقه و آماده شدن بخش‌های مختلف این مجموعه برای استفاده و بهره‌برداری شهروندان در بهار 96 خبر داد. شهریار مهرافشار، افزود: «برای افزایش سرانه ورزشی و فرهنگی محله‌های منطقه کلیه عملیات عمرانی مجموعه چندمنظوره شهرک دانشگاه در کمترین بازه زمانی به اتمام رسید.»وی افزود: «از آنجا که تکمیل طرح‌های عمرانی مناطق از اصلی‌ترین دغدغه‌های مدیریت ارشد کلانشهر تهران در سال 95 بود، اتمام این طرح نیز در اولویت برنامه‌های معاونت فنی و عمران شهرداری منطقه قرار گرفت و با دستور شهردار منطقه و تأمین اعتبار، عملیات عمرانی این مجموعه در 2 نوبت‌ کاری به‌طور جدی دنبال شد.»مهرافشار ادامه داد: «این مجموعه دارای 2 هزار و 600‌مترمربع زیربنا، 3 سالن شامل، یک سالن چندمنظوره توپی، یک سالن رزمی و یک سالن بدن سازی، 4 هزار‌مترمربع محوطه‌سازی و زمین بازی کودکان است که در کنار این مجموعه، زمینی روباز به‌عنوان زمین والیبال و فوتبال ساخته شده است.»وی درباره نوع معماری به کار رفته در این مجموعه یادآور شد: «در طراحی مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه از معماری ایرانی اسلامی استفاده شده و بخش‌های مختلف این مجموعه با رعایت سرانه‌های مورد نیاز محله، استانداردسازی شده که البته باتوجه به وسعت مجموعه و ارائه خدمات متنوع فرهنگی، آموزشی و ورزشی در آن، تمامی شهروندان منطقه می‌توانند از امکانات این مجموعه بهره‌مند شوند.»

فضایی مناسب برای ورزش سالمندان
معصومه باویر از دیگر اهالی شهرک دانشگاه است. این بانوی 60 ساله به همشهری محله می‌گوید با افتتاح ورزشگاه مشکلات و کمبود‌های ورزشی این محله برطرف می‌شود: «از مسئولان خواهشمندیم تا مجموعه ورزشی شهرک دانشگاه را در نزدیک‌ترین زمان ممکن افتتاح کنند تا بتوانیم از فضای این مجموعه برای ورزش استفاده کنیم. تا راه‌اندازی و افتتاح این ورزشگاه شهروندان برای ورزش کردن از امکاناتی مانند ست‌های ورزشی داخل بوستان محله استفاده می‌کنند اما خب من با این سن و سال و مشکلات جسمی که دارم نمی‌توانم ماند جوان‌تر‌ها برای ورزش از این دستگاه‌های داخل فضای سبز استفاده کنم. من و همسن و سال‌هایم به دلیل نبود یک مجموعه سرپوشیده باید در فضای باز ورزش کنیم که مناسب سن و سال ما نیست. این همه صحبت از ورزش دردوران سالمندی و حفظ سلامت می‌شود و باید امکانات ورزشی مناسب شرایط ما در محله وجود داشته باشد. خوشحالم که اهالی شهرک دانشگاه به‌زودی صاحب ورزشگاه می‌شوند.»

امکانات ورزشی در دستر س اهالی
گسترش ورزش شهروندی و جذب مشارکت بیشتر شهروندان هدف و برنامه اصلی شهرداری است. خوشبختانه با وجود تمام مشکلات و مشکلات به جا مانده از سال‌های دور امروزه امکانات و داشته‌های ورزشی ما در منطقه نیاز شهروندان علاقه‌مند و فعال را برطرف می‌کند و پاسخگوی آنهاست. این امکانات تقریباً در تمام محله‌ها موجود و در دسترس است. در شهرک دانشگاه کمبود‌هایی در این زمینه احساس می‌شد که با تکمیل وتجهیز و راه‌اندازی ورزشگاه جدید به‌زودی پس از انجام امور اداری ساکنان شهرک دانشگاه هم صاحب یک ورزشگاه کامل و مجهز می‌شوند. جدا از ورزشگاه‌ها و زمین‌های روباز ما درتمام بوستان‌های منطقه لوازم و دستگاه‌های ورزشی داریم که آقایان و خانم‌ها می‌توانند از آنها استفاده کنند. به اینها باید ایستگاه‌های تندرستی را هم اضافه کرد که تقریباً در تمام محله‌ها دایر است. مسابقات ورزشی محله‌ها هم هر سال بهتر از سال قبل و با مشارکت بیشتر شهروندان برگزار می‌شود که از این طریق بخش زیادی از مردم جذب ورزش می‌شوند. موفقیت‌های ورزشکاران آقا و خانم منطقه 21 در مسابقات گوناگون به‌ویژه مسابقات مناطق 22‌گانه تهران از رشد وپیشرفت ورزش در منطقه ما حکایت دارد.‌ تردیدی وجود ندارد که بدون وجود امکانات لازم و فراهم شدن بستر مناسب رسیدن به چنین موفقیت‌هایی برای چند سال متوالی شدنی نبود و نیست. اکنون امکانات ورزشی منطقه پاسخگوی تمام شهروندانی است که اهل ورزش هستند و جا برای پذیرش افراد بیشتر هم وجود دارد. اغلب ساکنان محله به ورزش علاقه‌مندند و در این زمینه فعال هستند. این موضوع را تعداد زیاد شرکت‌کنندگان در مسابقات محله‌ها نشان می‌دهد و اثبات می‌کند. اداره ورزش شهرداری امسال هم مانند همیشه برای ارتقا و مشارکت هرچه بیشتر شهروندان از پیر و جوان در طرح‌های ورزشی  تلاش و برنامه‌ریزی می‌کند.
 افسانه بیابانی، رئیس اداره
 ورزش شهرداری منطقه

Untitled-6.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code