منطقه 21

4 دهـه توسعه

نویسنده: نگار حسینخانی
پیروزی انقلاب و تلاش مردم برای استقرار نظامی مردمی، شاید پس از سی و اندی سال هنوز تازگی خود را این‌گونه حفظ کرده باشد که مطالبات و خواسته‌های مردم برای زندگی بهتر و تغییر، در آن نظام ته‌نشین نشده و مسئولان و ارگان و ادارات همچنان برای حفظ‌شان مردم و رساندن آنان به خواسته و نیازهایشان تلاش می‌کنند...
1395/11/20
  پیروزی انقلاب و تلاش مردم برای استقرار نظامی مردمی، شاید پس از سی و اندی سال هنوز تازگی خود را این‌گونه حفظ کرده باشد که مطالبات و خواسته‌های مردم برای زندگی بهتر و تغییر، در آن نظام ته‌نشین نشده و مسئولان و ارگان و ادارات همچنان برای حفظ‌شان مردم و رساندن آنان به خواسته و نیازهایشان تلاش می‌کنند. از این‌رو بر آن شدیم تا توسعه و تغییرات منطقه‌ای خود را با گرفتن آماری از ادارات مختلف نشان دهیم. در این میان شایان ذکر است که منطقه 21 از آن دسته مناطقی است که بعدها به مناطق 13‌گانه تهران اضافه شده است. از این‌رو آمار ارائه شده توسط اداره گاز، برق، آب، شهرداری (عمران و شهرسازی) اغلب مربوط به دهه اخیر است. اما این امر چیزی از تحولات اتفاق افتاده در این منطقه کم نکرده و چه بسا نشان از تلاش برای رفاه مردم و گسترش شهر و منطقه است. از این‌رو با مدیران این ادارات درباره تحولات اتفاق افتاده در منطقه در سال‌های پس از انقلاب گفت‌وگو کرده‌ایم.

جمعیت
استان تهران برطبق تقسیمات کشوری تا سال 1385 دارای 13 شهرستان بوده است. جمعیت تهران در سرشماری سال 1365 برابر با 8 میلیون و 712 هزار و 87 نفر بوده که تا رسیدن به سال 1385 به12260431 نفر رسیده است. رشد جمعیت در دهه اول 2/52‌درصد در سال، در دهه دوم 1/85‌درصد در سال و در طی دو دهه به‌طور متوسط 2/18‌درصد در سال رشد داشته است.

معاونت شهرسازی
منطقه قبل از انقلاب چند محله و روستا بود
بابک کاظمی، معاون شهرسازی منطقه، درباره فعالیت این اداره پس از استقرار و شکل‌گیری منطقه 21 می‌گوید: «پیش از انقلاب اسلامی، منطقه 21 کنونی شهرداری تهران، شامل چند محله و روستا بود. مثلاً وردآورد، تهرانسر، چیتگر شمالی و چیتگر جنوبی. قدمت این محله‌ها گاه مثل وردآورد به 3 سده و ‌گاه مثل محله چیتگرشمالی و جنوبی 100 سال است. محله وردآورد 300 ساله، در دورانی دهی بود جزء بخش کن با 438 نفر و تا سال 1382 زیر مجموع شهرداری منطقه 9 تهران بود، مثل بخش اعظمی از منطقه کنونی 21. تهرانسر و شهرک شهرداری نیز تاریخ‌شان به پیش از پیروزی انقلاب برمی‌گردد. مثلاً شهرک شهرداری سال 56 ساخته شد.» اما به اعتقاد او با پیروزی انقلاب و با رشد و توسعه شهری، به‌خصوص در شهر تهران، محله‌های دیگری به تهران اضافه و در مرحله ساخت قرار گرفتند. او می‌گوید: «محله شهرک غزالی اواخر سال 1358 هجری شمسی توسط زنده‌یاد علی حاتمی برای تهیه سریال هزاردستان با عنوان شهرک سینمایی ساخته شد که بعدها یعنی در سال 1360 با 54 واحد مسکونی، شهرک مسکونی آن نیز به آن اضافه و ساخته شد. اما محله ویلاشهر نیز در همان سال‌ها یعنی سال 58 و شهرک دریا و استقلال در سال 1361 و شهرک دانشگاه سال 1365 شکل گرفتند. محله‌های باشگاه نفت، شهرک پاسداران، فرهنگیان آزادی نیز پس از انقلاب به وجود آمدند.»

معاونت عمران
از زمین‌های خاکی تا خیابان‌های آسفالت
شهریار مهرافشار، معاون عمران منطقه، اما با اینکه کار خود را به تازگی در منطقه آغاز کرده، درباره سیر تحولات منطقه از زمانی که 21 شکل گرفت تا امروز معتقد است: «در بیش از یک دهه از شکل‌گیری منطقه‌ای به نام 21 تا امروز اقدامات خوبی در آن صورت گرفته که می‌توان به آمار و مستندات این اداره استناد کرد. مثلاً از زمان آغاز فعالیت‌های عمرانی منطقه یعنی در سال 83 و 84 بخشی از منطقه را زمین‌های خاکی تشکیل می‌داد که با همت و برنامه هر ساله معاونت عمران بخش اعظمی از آن آسفالت و لکه‌گیری شده، اما همچنان این عملیات هر ساله اجرا می‌شود.» در سال‌های نخست کارِ اداره عمران در منطقه، بیشترین هزینه کرد و طرح این اداره به خیابان‌سازی، جدول‌کشی، ساخت‌وساز ساختمان‌های شهرداری و کمترین به مسائل فرهنگی اختصاص پیدا کرده است. در حالی که در سال‌های اخیر ایجاد طرح‌های بزرگ فرهنگی ورزشی، اصلاح هندسی و دسترسی، تعمیر و رسیدگی به مدارس، مساجد و ایجاد کتابخانه در منطقه در اولویت طرح‌های عمرانی قرار گرفته است. اما در همه این سال‌ها آسفالت و لکه‌گیری از طرح‌های همیشگی و مستمر عمران منطقه بوده است. مهرافشار می‌گوید: «این منطقه 5 هزار و 400 هکتاری، ابتدا، یعنی پیش از انقلاب صنعتی بوده و کم‌کم مسکونی شد. پیش از 83 نیز بخشی از این منطقه جزو حریم بود و خدمت‌رسانی به مردم چنان که باید و شاید اتفاق نیفتاده بود. همین باعث شده که منطقه در بحث زیرساخت‌های شهری همچنان مشکلاتی داشته باشد. اما با حمایت‌های صورت گرفته قرار است سال 96 برای ما سال پویایی باشد.

جدول پروژه های عمرانی
Untitled-5.jpg

عملکرد منطقه در فرایند صدور پروانه ساختمانی  با توجه به رویکرد نوسازی بافت فرسوده
Untitled-6.jpg
20 مدرسه در57، 90مدرسه در 95
راحله محمدی معاون پژوهش و برنامه‌ریزی اداره آموزش و پرورش منطقه با اشاره به این موضوع می‌گوید: «امسال جمعیت دانش‌آموزی منطقه 48 هزار نفر است. البته با توجه به اینکه منطقه 9 آموزش و پرورش دو منطقه 9 و 21 شهرداری را شامل می‌شود. تعداد دانش‌آموزان در محدوده 21 ده‌درصد بیشتر از محدوده 9 است.» بهره‌برداری از طرح‌های عظیم مسکن مهر و سپاه پاسداران همچنین شهرداری در محدوده منطقه 21 باعث افزایش جمعیت دانش‌آموزی این منطقه در یکی و دوسال اخیر شده است. محمدی می‌گوید: «با اسکان خانواده‌ها در این مجتمع‌ها تعداد دانش‌آموز منطقه 21 افزایش یافته است. در حال حاضر از حدود 48 هزار دانش‌آموز منطقه بیش از 25 هزار نفر را دانش‌آموزان محدوده 21 تشکیل می‌دهند.» از میان دانش‌آموزان منطقه کودکان ابتدایی بیشترین سهم را دارند. بیش از 12 هزار دانش‌آموز منطقه را کودکان دور اول و دوم ابتدایی تشکیل می‌دهند. تعداد دانش‌آموزان دور اول متوسطه منطقه هم امسال به بیش از 6 هزار نفر می‌رسد. در حالی‌که سهم دانش‌آموزان دور دوم متوسطه و فنی و حرفه‌ای حدود 6 هزار نفر است.
حدود 180 مدرسه در دو منطقه 9 و 21 زیر نظر اداره آموزش و پرورش منطقه فعالیت می‌کنند. از این تعداد حدود 90 واحد آموزشی در محدوده منطقه 21 واقع شده است.
این در حالی است که در کل محدوده منطقه ما در قبل از انقلاب اسلامی 1357 تنها 20 مدرسه برای تحصیل دانش‌آموزان موجود بوده است.

اداره آب
آبرسانی منطقه در شبکه‌ای واحد
غلامرضا مرادی‌زاده، مجری طرح‌های آبی منطقه 21 و 22 می‌گوید: «میزان آبرسانی در روز به ازای هر نفر 260 لیتر است. این باعث شد بنا به شیب منطقه، طرح آبرسانی دو منطقه یکی دیده شود. زیرا برخی مناطق شکل جزیره‌ای دارد و می‌توان مجزا آنها را بررسی کرد، اما در این دو منطقه به این‌گونه نیست. قصد بر این است که شبکه آبرسانی یکپارچه‌ای برای منطقه ایجاد شود. منطقه 21 با توجه به موقعیت شهرکی در پیش و پس از انقلاب از چاه‌های آب استفاده می‌کرد، اما امروز دیگر اداره آب و فاضلاب بر آن است تا خدمات خود را یکپارچه کرده و از مشکلات احتمالی بکاهد.» او یکی از مشکلات عمده آبرسانی به مردم را مشکلاتی در ذخایر آبی و خرابی پمپ‌هایی می‌داند که ممکن بود آب یک محله را قطع کرده و چند روز آنان را با مشکل مواجه کند. در حالی که در یکپارچه شدن شبکه آبرسانی دیگر محله‌ای از منطقه با قطع شدن آب مواجه نخواهد بود. به گفته مرادی‌زاده منطقه هم اکنون 37 چاه آب دارد که همگی فعال بوده و آب منطقه را 918 لیتر در ثانیه تأمین می‌کند. اما او به طرح قمر بنی‌هاشم(ع) اشاره کرد و تحول اساسی شبکه آبرسانی منطقه و تهران را پس از انقلاب در اجرایی شدن این طرح دانست. بر اساس این طرح کل شهر تهران از منطقه 22 تا شرقی‌ترین نقطه آن در شبکه‌ای واحد آبرسانی خواهد شد و سیستم آبرسانی تهران را از بروز مشکلات احتمالی دور خواهد کرد.

مشخصات کلی منطقه فشاری 21
Untitled-1.jpg
Untitled-3.jpg
جدول مقایسه
Untitled-4.jpg

اداره گاز
فقط بلوار اصلی تهرانسر گاز داشت
محمد منصوری، مدیر اداره گاز منطقه 11 گازی که شامل منطقه 21 و 22 شهرداری می‌شود می‌گوید: «در این مناطق، گاز ابتدا در بلوار اصلی تهرانسر به مشترکان داده شد. این بلوار پیش از انقلاب و پیش از آنکه گاز مشترکان بسیاری در تهران پیدا کند و زمانی که مردم از نفت استفاده می‌کردند، گاز داشته است. اما این تنها منحصر به همین یک بلوار بود و از لوله گاز سراسری و کشوری استفاده می‌کرده. خط لوله‌ای که از این محله می‌گذشت تا طالش ایران ادامه داشت. اما بعدها منطقه 21، پیش از آنکه شکل منطقه‌ای مستقل به خود بگیرد، زیر نظر چند منطقه برقی مختلف بود؛ تهرانسر زیر نظر منطقه گازی 3 و محله‌های بالای بزرگراه و منطقه 22 زیر نظر منطقه 4 گازی. 6 سال است که منطقه گازی 11 ویژه مناطق 21 و 22 شکل گرفته است.» او می‌گوید خانوارهای ساکن در بلوار اصلی این محله از این انرژی استفاده می‌کردند، اما اداره گاز آمار دقیقی از این مشترکان خود پیش از انقلاب و حتی زمانی که تحت نظر منطقه گازی 3 و 4 بود، ندارد و آمار این اداره به مشترکان اکنون منطقه بازمی‌گردد. آن هم بدون ارائه میزان گاز مصرفی. با این تفاسیر می‌توان منطقه‌ای را که اکنون 39 هزار و 554 مشترک دارد را در دوره‌ای با تعداد مشترکان انگشت‌شمار به حساب آورد. مدیر منطقه 11 گازی، منصوری، می‌گوید: «این اداره هم اکنون نیز آمار دقیقی از مصرف گاز در منطقه ندارد. آمار این اداره مربوط به مشترکان آن است.» به گفته او قدیمی‌ترین نقطه منطقه که گازرسانی شده بود بلوار اصلی تهرانسر و جدیدترین آن وردآورد است که بخش شمالی آن هم اکنون نیز تکمیل نشده است.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code