منطقه 22

آب خوردن ازعمق 200 متری

نویسنده: الهه بصیر
اهالی جوان‌ترین منطقه پایتخت به دلیل رشد بالای ساخت‌وسازها و به تبع آن فشردگی جمعیت ساکن در بافت مسکونی، به‌ویژه در شهرک‌هایی مثل دانشگاه شریف و چند شهرک اطراف آن، با مشکلاتی دست به گریبان هستند که تأمین آب آشامیدنی و گاز شهری از مهم‌ترین آنهاست...
1395/10/14
  اهالی جوان‌ترین منطقه پایتخت به دلیل رشد بالای ساخت‌وسازها و به تبع آن فشردگی جمعیت ساکن در بافت مسکونی، به‌ویژه در شهرک‌هایی مثل دانشگاه شریف و چند شهرک اطراف آن، با مشکلاتی دست به گریبان هستند که تأمین آب آشامیدنی و گاز شهری از مهم‌ترین آنهاست. از آنجا که رشد جمعیت در این منطقه به این زودی‌ها متوقف نمی‌شود، اگر تدابیر بلندمدت برای رفع مشکلات و بهبود وضع زندگی شهرک‌نشینان اتخاذ نشود در آینده نزدیک شاهد افزایش مشکلات خواهیم بود. بعد از تماس‌های مکرر اهالی شهرک‌های شریف، نگین و آتی‌ساز با دفتر همشهری محله مطلع شدیم که آب محدوده غربی منطقه هنوز از چاه تأمین می‌شود. البته ناگفته نماند که این آب بعد از استخراج از چاه به بخش کلرزنی منتقل می‌شود و برای مصرف در اختیار اهالی قرار می‌گیرد. در گزارش پیش رو سراغ مسئولان سازمان توزیع آب محدوده غرب پایتخت رفتیم تا علت تأخیر در اتصال انشعابات آب شهرک‌ها را به آب شهری جویا شویم.

خطر ابتلا به بیماری کلیوی
«جعفر شهابی» یکی از نخستین ساکنان شهرک نگین غرب است که افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی را یکی از مهم‌ترین مشکلات اهالی می‌داند و در این‌باره می‌گوید: «بعضی از روزها آب مصرفی که در لوله‌ها جریان دارد به حدی بی‌کیفیت است که بدون انجام آزمایش‌های تخصصی هم می‌شود به این مسئله پی برد. اگر آب را در یک لیوان شفاف بریزید و چند دقیقه ثابت بماند املاح ته‌نشین شده را به راحتی می‌بینید. حالا تصور کنید آشامیدن این املاح چه تأثیری بر عملکرد کلیه‌ها دارد. برخی از اهالی شهرک دچار مشکلات کلیوی هستند و بعد از مراجعه به پزشک متوجه شده‌اند که آشامیدن آب نامطلوب در افزایش این قبیل بیماری‌ها تأثیر دارد. این موضوع کودکان و سالمندان را بیش از سایرین تهدید می‌کند.»

آب از آب تکان نخورد
حدود 3 سال پیش بود که مسئولان سازمان آب پذیرفتند در صورت پرداخت مبالغی از سوی اهالی بابت خرید انشعاب اقدامات لازم را برای اتصال به آب شهری فراهم کنند تا از مشکلات مصرف آب چاه خلاص شویم. نیمی از اهالی موافقت کردند و بقیه هم چون چاره‌ای نداشتند پذیرفتند و در نهایت هر خانوار بیشتر از 3 میلیون تومان پول به‌صورت یک جا یا قسطی به حساب سازمان توزیع آب غرب تهران واریز کرد، اما هنوز هم آب مصرفی‌مان همان آب چاه است. اینها را «مجتبی نریمانی»، یکی از اهالی شهرک نگین می‌گوید و ادامه می‌دهد: «وقتی موضوع خرید انشعاب آب شهری مطرح شد، وعده‌های زیادی به ساکنان شهرک‌ها دادند. حالا تعداد ساکنان چند برابر شده، هزینه خرید انشعاب را هم پرداخته‌ایم، اما آب از آب تکان نخورده و با افزایش جمعیت، وضع روزبه‌روز بدتر می‌شود که بهتر نمی‌شود.»

هزینه خرید آب معدنی
«سجاد علینژاد»، یکی دیگر از اهالی شهرک دانشگاه شریف می‌گوید 2 سال از سکونت‌اش در این شهرک می‌گذرد و در این مدت بخش زیادی از درآمد روزانه‌اش را برای خرید آب معدنی پرداخته است. او با اشاره به اینکه کلرزنی یکی از آسان‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌های کنترل آلودگی آب است می‌گوید: «کلر موجود در آب نوسان دارد. گاهی اصلاً احساس نمی‌شود و گاهی آنقدر زیاد می‌شود که جرئت نمی‌کنیم. حتی بعد از جوشاندن آن را بنوشیم و مجبور می‌شویم برای آشامیدن و حتی پخت و‌پز آب معدنی بخریم. جالب است که گاهی در اخبار رادیو و تلویزیون می‌شنویم که آب معدنی هم به دلیل مواد افزودنی نگهدارنده کیفیت مطلوبی ندارد و تا جای ممکن بهتر است استفاده نشود!‌»

مدیر آبفای شهرک راه‌آهن:
اکیپ کلرسنجی بر میزان کلر آب نظارت می‌کنند
مدیر آبفای شهرک راه‌آهن که مسئولیت آبرسانی به منطقه را به عهده دارد، درباره زمان‌سنجی افزایش و کاهش میزان کلر موجود در آب آشامیدنی می‌گوید: «کلر موجود در آب به میزان پنج دهم تا هشت دهم (پی پی ام) تعیین شده است که در شرایط مختلف با توجه به دمای هوا و املاح موجود در آب متغیر است، اما از این میزان بیشتر یا کمتر نمی‌شود.»«محمدولی زیوری» با توضیح عملکرد اکیپ کلرزنی تأکید می‌کند: «هر روز آب شبکه‌های آبرسانی در تمام شهر با کمک اکیپ فعال کلرسنجی کنترل می‌شود. این افراد به دقت همه مناطق را بررسی و یادداشت‌برداری می‌کنند و نتیجه کار روزانه را به مدیر کنترل کیفیت تحویل می‌دهند. چنانچه میزان کلر کم یا بیشتر از اندازه مجاز باشد بلافاصله به اندازه مطلوب خواهد رسید. شهروندان عزیز مطمئن باشند که در شرایط عادی کلر همواره در اندازه مطلوب قرار دارد مگر اینکه قطع برق داشته باشیم و دستگاه کلرزن برای مدت کوتاهی کار نکند که بلافاصله اکیپ مربوطه شرایط اضطراری کلر را به حد مجاز می‌رسانند.»

دبیر شورایاری سروآزاد
لوله‌کشی جدید انجام نشده است

فراهم کردن زیرساخت‌ها برای اتصال به امکانات رفاهی شهری از جمله آب، گاز و برق مبالغ هنگفتی را‌طلب می‌کند که بخشی از آنها توسط شهروندان و بقیه از اعتبارات سالانه ادارات و سازمان‌ها پرداخت می‌شود. دبیر شورایاری محله سروآزاد با اشاره به هزینه‌های پرداختی از سوی اهالی شهرک‌ها برای اتصال به شبکه آب شهری پایتخت می‌گوید: «لوله‌کشی فعلی آب شهرک نگین و شهرک‌های اطراف آن توسط سازمان آب انجام نشده است. خطوط فعلی همان لوله‌کشی اولیه است که توسط تعاونی شهرک‌ساز انجام شد. حتی حفاری چاه هم به زمان فعالیت تعاونی برمی‌گردد. بنابراین سازمان آب اقدامی برای آبرسانی به این محدوده انجام نداده است. سازمان آب در ازای اتصال به شبکه آب شهری و لوله‌کشی خطوط جدید ساکنان بلوک‌ها را ملزم به پرداخت هزینه‌ای کرده است که برای خیلی‌ها میسر نیست.»«جهانگیر غیاثوند» افزایش جمعیت ساکن در شهرک‌ها را هشداری برای مواجهه با بحران کم‌آبی در آینده نزدیک می‌داند و می‌افزاید: «آب چاه در بلندمدت پاسخگوی جمعیت روز افزون این محدوده نخواهد بود. همین حالا هم به دلیل کمبود آب برای آبیاری فضای سبز از تانکرهایی استفاده می‌شود که بیرون از شهرک پر می‌شوند. بنابراین تا زمان را از دست نداده‌ایم بهتر است مسئولان اقدامات لازم را برای اتصال به شبکه آب شهری انجام دهند.»

دبیر شورایاری محله دانشگاه شریف
3 هزار خانوار و سیستم آبرسانی قدیمی

آب مصرفی شهرک‌های شریف، نگین، آتی شهر، مهسان، مروارید شهر، الهیه غرب و... از عمق 200 متری زمین و به اصطلاح از چاه تأمین می‌شود. این آب بعد از استخراج به مخازن اصلی منتقل و بعد از کلرزنی برای مصرف در خطوط محلی توزیع می‌شود. دبیر شورایاری محله دانشگاه شریف درباره مشکلات مصرف آب چاه می‌گوید: «سال‌هاست که آب مصرفی اهالی غربی منطقه از چاه تأمین می‌شود. این آب رسوبات زیادی دارد. گاهی میزان کلر موجود در آب بیش از حد مجاز است و گاهی انگار کلر ندارد. همه اینها را بارها به مسئولان ارجاع داده‌ایم. حتی یک‌بار خودمان آب را آزمایش کردیم و نتیجه را به سازمان آب غرب تهران فرستادیم. آنها هم یک اکیپ فوریتی فرستادند و دستگاه کلرزنی را در مخازن آبرسانی شهرک نصب کردند و بعد از آن حداقل خیالمان از میزان کلر موجود در آب راحت شد.»فرسودگی لوله‌ها یکی دیگر از گلایه‌های شهرک‌نشینان است که «اکبر میرزایی» با اشاره به آن ادامه می‌دهد: «حدود 3 سال پیش بود که مدیران وقت سازمان آب وردآورد گفتند برای اتصال به شبکه آب شهری هر خانوار باید هزینه خرید انشعاب، فراهم کردن زیرساخت‌ها و خرید کنتور آب را بپردازد. بعد از مذاکرات متعدد مبلغ 3 میلیون و 700 هزار تا 3 میلیون و 900 هزار تومان برای هر خانوار تعیین شد که مبلغ زیادی بود، اما چون ساکنان این محدوده چاره‌ای نداشتند این مبلغ را پرداختند. حالا با گذشت 3 سال می‌بینیم که آب همچنان آب چاه است. حتی لوله‌های آبرسانی به شهرک همان لوله‌های آزبستی هستند که به دلیل فرسودگی برای سلامتی مشکل ایجاد می‌کنند. اهالی حق دارند بدانند این مبلغ را برای چه پرداخته‌اند؟ چرا باید 2 تا 3 برابر ساکنان سایر مناطق تهران حق خرید انشعاب و مصرف آب شهری را بپردازند، ولی آب چاه مصرف کنند؟‌»میرزایی در پایان با گلایه از اینکه مسئولان سازمان آب وردآورد پاسخ اهالی شهرک شریف و شهرک‌های اطراف را نمی‌دهند تأکید می‌کند: «بارها مشکلات مردم را به گوش مسئولان رسانده‌ایم. می‌گویند هزینه پرداختی مردم صرف فراهم کردن زیرساخت‌های خطوط آبرسانی به شهرک‌ها شده است. درحالی‌که هنوز شاهد جریان آب در لوله‌های آزبست قدیمی هستیم. حتی چندین بار مدیر توزیع آب وردآورد را دعوت کرده‌ایم که به شهرک بیاید و جواب مردم را بدهد، اما پاسخی دریافت نکرده‌ایم. امیدواریم همشهری محله مثل همیشه صدای ما را به گوش مسئولان برساند و بدانیم سرانجام آب مصرفی اهالی این محدوده چه می‌شود؟‌»

مدیر توزیع آب منطقه وردآورد:
من هم ساکن منطقه 22 هستم

بعد از شنیدن گلایه‌های اهالی شهرک‌های غربی منطقه و شورایاران مبنی بر اینکه علاوه بر پرداخت هزینه خرید انشعاب آب شهری هنوز هم آب مصرفی این محدوده از آب چاه تأمین می‌شود، سری به سازمان آب وردآورد زدیم. محسن احمدی مدیر توزیع آب محدوده وردآورد بعد از شنیدن صحبت‌های اهالی با تأکید بر اینکه خودش هم ساکن منطقه 22 است و همین آب را مصرف می‌کند می‌گوید: «به جرئت و با تکیه بر مستندات موجود می‌توان گفت که کیفیت آب مصرفی این محدوده حتی بهتر از سایر نقاط پایتخت است. آبی که در لوله‌ها جریان دارد به‌صورت روزانه، هفتگی و ماهانه در 3 مرحله آزمایش می‌شود. مرحله اول قبل از کلرزنی یعنی هنگام استخراج از عمق زمین، مرحله دوم بعد از کلرزنی و مرحله سوم زمانی که آب به شبکه توزیع می‌رسد. علاوه بر این، اکیپ نظارت شبکه بهداشت و نیروهای آزمایشگاه مرکزی استان هم روزانه آب مصرفی ساکنان تمام تهران را کنترل می‌کنند. به محض مشاهده کوچک‌ترین مشکل در کیفیت آب اقدامات فوری انجام می‌شود که اهالی شهرک‌های مذکور هم از آن مستثنی نیستند.»«محسن احمدی» با رد هر‌گونه ادعا مبنی بر ابتلا به بیماری کلیوی به دلیل وجود املاح معدنی در آب و همچنین سرطان‌زا بودن لوله‌های آزبست می‌افزاید: «نظریات مستدل پزشکی می‌گویند که املاح موجود در آب هیچ ارتباطی با سنگ‌ساز بودن کلیه‌ها، کیسه صفرا و حتی مشکلات مجاری ادراری ندارند. سنگ‌ساز بودن کلیه مربوط به سیستم بدنی افراد است. اگر قرار باشد املاح آب در بدن تبدیل به سنگ شوند، نمک و ادویه‌ای که به غذا اضافه می‌کنیم و می‌خوریم نیز فاجعه به بار می‌آورد. خانواده من هم همین آب را استفاده می‌کنند و خدا را شکر که تاکنون به چنین بیماری‌هایی مبتلا نشده‌ایم. همچنین درباره سرطان‌زا بودن لوله‌های آزبست باید بگویم که این لوله‌ها با ترکیب پشم سنگ تولید می‌شوند. شاید در زمان تولید مشکل بهداشتی داشته باشند، اما در زمان توزیع آب مشکلی پیش نمی‌آید. چون حلالی برای حل شدن لوله‌ها در آب وجود ندارد. پس محلولی وارد آب نمی‌شود که سرطان‌زا باشد. اما باز هم به مردم می‌گوییم که اصلاح این لوله‌ها را در برنامه آینده‌مان خواهیم داشت.»احمدی بعد از بررسی کیفیت آب، اصلاح شبکه‌های آبرسانی را مهم‌ترین اولویت‌کاری سازمان آب می‌داند و در این‌باره می‌گوید: «سرعت ساخت‌وساز و افزایش جمعیت ساکن در این منطقه آنقدر زیاد است که تا ما با سازمان‌های مربوطه برای تعریف خطوط جدید به نتیجه برسیم، از ارائه خدمات به مشترکان جدید عقب می‌مانیم. فراهم‌سازی زیرساخت‌ها، بررسی مخازن و ساخت مخازن جدید زمانبر است. علاوه بر این گاهی به این دلیل که هنوز شهرداری فضایی برای اجرای خطوط در اختیارمان نگذاشته است کار به تأخیر می‌افتد. گاهی هم در مسیر خطوط لوله‌کشی متوجه می‌شویم که تأسیسات ما مغایر با اجرای طرح‌های شهرداری است. به‌عنوان مثال هنگام لوله‌کشی خطوط آبرسانی از بلوار اردستانی به سمت خیابان رسالت، بلوار پژوهش و پادگان شهید محمدی مسیر عبور خطوط آبرسان با معبرسازی شهرداری تقاطع داشت به همین دلیل ناچار شدیم مسیر را عوض کنیم. بسیاری از این قبیل موارد هستند که موجب می‌شوند اصلاح شبکه‌های قدیمی به تأخیر بیفتد.»وی در پایان با تأکید بر اینکه مبالغ دریافتی از شهروندان صرف فراهم‌سازی زیرساخت‌های آبرسانی به شهرک‌ها شده است، می‌افزاید: «تاکنون اقدامات لازم برای ساخت خطوط آبرسانی از مخازن به شهرک‌ها انجام شده است. طراحی مخازن، همپوشانی مخازن و لوله‌کشی خطوط در نواحی تازه تأسیس هم از جمله موارد مصرف مبالغ پرداختی شهروندان است. علاوه بر این سالانه 5 کیلومترمربع از خطوط قدیمی اصلاح می‌شود. همچنین برای استخراج آب از عمق 200 متری زمین مبالغ زیادی به شرکت برق می‌پردازیم. بنابراین اهالی شهرک‌ها نباید گمان کنند که چون آب چاه استفاده می‌کنند معاف از پرداخت حق آب مانند سایر پایتخت‌نشینان هستند. به‌زودی همه خطوط قدیمی نیز اصلاح و بازسازی خواهد شد.»

خطر استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی
به گفته «محسن احمدی»مدیر توزیع آب محدوده وردآورد بسیاری از شهروندان با مشاهده املاح موجود در آب به دستگاه‌های تصفیه آب رجوع می‌کنند. درحالی‌که نمی‌دانند این دستگاه‌ها در ازای آب شفافی که در اختیارشان می‌گذارند، مضراتی هم برای مصرف‌کنندگانشان دارند. مهم‌ترین مضرات استفاده از این دستگاه‌ها شامل:
  •  نتایج تحقیقات کارشناسان بهداشت نشان می‌دهد این دستگاه‌ها 90 تا 90‌درصد از املاح مفید موجود در آب را از بین می‌برند.
  •   مقادیر زیادی از کلسیم، پتاسیم، منیزیم و فلور موجود در آب بعد از تصفیه آن جدا می‌شود.
  •   این دستگاه سختی آب را از بین می‌برد و آن را به مقطر یا آب سبک تبدیل می‌کند که مصرف آن در درازمدت منجر به بروز عوارض قلبی و عروقی می‌شود.

ـ تاکنون 60 هزار مترمکعب مخزن جدید در انتهای محدوده منطقه 22 و بزرگراه شهید خرازی راه‌اندازی شده که 30 هزار‌مترمکعب آن در حال بهره‌برداری است. آن‌طور که مدیر توزیع آب وردآورد می‌گوید مخازن فعلی می‌تواند 30 هزار واحد مسکونی را تحت پوشش قرار دهد.

 طبق پیش‌بینی‌های سازمان آب قرار است در بلندمدت (افق طرح 1415) آب شهرک شهید خرازی، شهرک دانشگاه شریف، بلوار شهید اردستانی، شهرک نگین، آتی شهر و... با پیش‌بینی جمعیتی بالغ بر 80 هزار نفر از منابع تصفیه‌خانه ششم تهران تأمین شود. اما تا زمان افتتاح تصفیه‌خانه آب این محدوده از چاه‌های رودخانه کن استخراج خواهد شد.

 در حال حاضر مخزن آبرسانی «شهید سید حمیدرضا حسینی» مهم‌ترین مخزن آبرسانی به محدوده غربی منطقه است که ساخت آن از سال 1393 با هزینه‌ای بالغ بر 74 میلیارد ریال آغاز شد و 18 ماه طول کشید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code