منطقه 22

اتوبوس دیابت به زیبـادشت رسید

نویسنده: سید مهدی موسوی
دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است. با این وجود بسیاری از شهروندان بی‌آنکه بدانند به آن مبتلا هستند...
1395/10/14
 دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جهان است. با این وجود بسیاری از شهروندان بی‌آنکه بدانند به آن مبتلا هستند. سنجش قندخون و فشارخون بهترین راه آگاهی از ابتلا به این بیماری است که وقت و هزینه چندانی‌طلب نمی‌کند اما از آنجا که اغلب افراد بنا به عادت‌های نادرست تا علائم شایع بیماری را به وضوح نبینند، به پزشک مراجعه نمی‌کنند تا مدت‌ها از ابتلا به دیابت بی‌اطلاع می‌مانند و به پیشرفت بیماری در بدن‌شان کمک می‌کنند. اداره سلامت شهرداری منطقه برای پیشگیری از بیماری دیابت و همچنین اطلاع شهروندان از وضعیت سلامتی‌شان، اقدام به استقرار اتوبوس دیابت در منطقه کرد که با استقبال چشمگیر اهالی مواجه شد. در این گزارش میان مراجعه‌کنندگان این اتوبوس رفتیم تا از نتایج اجرای این طرح مطلع شویم.

کنترل فشارخون برای کاهش ابتلا به دیابت
«محبوبه کاشانی» را می‌بینیم که از اتوبوس دیابت خارج می‌شود. با ابراز خوشحالی از استقرار این اتوبوس می‌گوید: «همیشه فکر می‌کردم اگر قند خونم را کنترل کنم از ابتلا به دیابت در امان خواهم بود. امروز با ورود این اتوبوس متوجه شدم برای کاهش علائم بیماری دیابت باید فشارخون هم کنترل شود. خوشبختانه هنوز خطر ابتلا به این بیماری برای من جدی نیست و پزشک حاضر در اتوبوس تأکید کرد که با اقداماتی از جمله انجام تمرینات مداوم ورزشی، کاهش وزن و کاهش مصرف نمک که در نهایت منجر به کنترل فشارخون می‌شود، از ابتلا به دیابت در امان خواهم بود.»

حوصله شلوغی درمانگاه را ندارم
«علی‌اکبر رجبی» را در حال انجام آزمایش‌های غربالگری قند و فشارخون می‌بینیم. 54 سال دارد و شلوغی درمانگاه‌ها را مهم‌ترین علت طفره رفتن از مراجعه به پزشک می‌داند و می‌گوید: «مدتی است که بی‌دلیل احساس خستگی می‌کنم. همسر و فرزندانم متوجه کاهش وزنم در مدت کوتاهی شدند و اصرار داشتند به پزشک مراجعه کنم. اما من هربار پشت گوش می‌انداختم. امروز برای خرید به فروشگاه شهروند آمده بودم که این اتوبوس را دیدم. از آنجا که حوصله شلوغی و منتظر ماندن در درمانگاه را ندارم، فرصت را غنیمت شمرده و تصمیم گرفتم تست قندخون بدهم. خوشبختانه این اتوبوس درست به موقع سر راهم سبز شد و متوجه شدم علائم ابتلا به دیابت را دارم و تا دیر نشده باید به پزشک مراجعه کنم.»

کم تحرکی، عاملی برای شیوع دیابت
«مهناز داداش‌زاده» را در چند قدمی اتوبوس دیابت می‌بینیم. او با اشاره به تأثیر سبک زندگی شهری در ابتلا به بیماری دیابت می‌گوید: «پیشرفت زندگی شهری به شکلی که امروزه می‌بینیم تأثیر زیادی بر سلامت افراد داشته است. کم‌تحرکی و به اصطلاح ماشینی شدن زندگی ما شاید در مواردی آسایش و راحتی همراه داشته باشد اما منجر به بروز بیماری‌هایی می‌شود که افزایش وزن و ابتلا به دیابت شایع‌ترین آن است. حتی شکل بازی بچه‌ها هم تغییر کرده و دیگر خبری از جنب‌وجوش و بالا و پایین پریدن‌های زمان ما نیست. روزانه چند ساعت یک گوشه می‌نشینند و وقت و انرژی‌شان را صرف انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌کنند. مشاور اتوبوس دیابت می‌گوید حالا که سبک زندگی‌مان تغییر کرده خودمان باید با برنامه غذایی سالم و تأکید بر صبحانه کامل و پیاده‌روی روزانه برای افزایش سلامتی‌مان گام برداریم.»

مدیر اداره سلامت شهرداری منطقه
هدف ارائه خدمات سلامت محور به هم‌محله‌ای‌ها

اتوبوس دیابت 4 روز برای ارائه خدمات رایگان سلامت و با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های شایع از جمله دیابت میزبان اهالی منطقه است. در این مدت سری به اداره سلامت شهرداری زدیم تا از مزایای اجرای ‌این طرح مطلع شویم.
 مدیر اداره سلامت شهرداری منطقه درباره عملکرد تیم مستقر در این اتوبوس می‌گوید: «متأسفانه شهروندان برای انجام آزمایش‌های ساده‌ای نظیر سنجش قندخون و فشارخون به پزشک مراجعه نمی‌کنند. درحالی‌که اطلاع از همین 2 فاکتور و تنظیم آن کمک شایان توجهی به سلامتی و کنترل بیماری‌ها می‌کند. به همین دلیل این اتوبوس را در محله زیبادشت، کنار فروشگاه زنجیره‌ای شهروند که یکی از پرترددترین معابر منطقه است مستقر کردیم تا این افراد بهانه‌ای برای فرار از مراجعه به پزشک نداشته باشند. معاینه رایگان، غربالگری قند خون، سنجش فشارخون و مشاوره تغذیه از جمله اقدامات خدماتی است که توسط پزشک عمومی و کادر درمانی مستقر در این اتوبوس به شهروندان ارائه شده است.»
«ایرج عظیمی» با تأکید بر شعار همیشگی «پیشگیری، بهتر از درمان است» ادامه می‌دهد: «این اتوبوس با هدف پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها میزبان اهالی منطقه بود. با وجود استقرار پزشک عمومی در اتوبوس، هیچ‌گونه دارویی برای شهروندان تجویز نخواهد شد. تنها با سنجش رایگان قند و فشارخون و ارائه خدمات مشاوره، شهروندان به زندگی سالم دعوت شدند. چنانچه علائم بیماری در فردی مشاهده می‌شد از او می‌خواستند که در نخستین فرصت به درمانگاه مراجعه کند. با توجه به استقبال شهروندان، باز هم شاهد اجرای چنین طرحی خواهیم بود. شاید در آینده نزدیک «اتوبوس ایدز» را هم به منطقه دعوت کنیم.»

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه
ارائه خدمات پزشکی با اولویت پیشگیری

به رغم اینکه کوتاهی در درمان و کنترل دیابت اثرات غیر‌قابل جبرانی در سلامت جسمانی شهروندان خواهد داشت، بسیاری از افراد به دلیل بی‌خبر بودن از احتمال ابتلا به این بیماری شایع و تغذیه نامناسب به پیشرفت آن دامن می‌زنند. معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار منطقه در این‌باره می‌گوید: «معضل دیابت هر روز پیچیده‌تر و افرادی که آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند بیشتر می‌شوند. به همین دلیل این اتوبوس را با هدف ارائه خدمات آموزش همگانی، افزایش اطلاعات شهروندان درباره بیماری دیابت و آشنایی با عوارض این بیماری و همچنین افزایش اطلاعات اعضای خانواده بیماران مبتلا به دیابت برای بهبود اوضاع زندگی فرد مبتلا در منطقه مستقر کردیم.»«‌مصطفی فروتن» با اشاره به استقبال شهروندان از این طرح می‌افزاید: «اتوبوس دیابت روزانه میزبان 100 تا 150 نفر از هم‌محله‌ای‌ها بود که از ساعت 8:30 تا 16 برای سنجش قند و فشارخون به آن مراجعه می‌کردند. بعد از انجام آزمایش‌ها خدمات آموزشی و مشاوره تغذیه هم به مراجعه‌کنندگان ارائه شده و استقبال از صحبت‌های مشاوران نشان می‌دهد که خوشبختانه این طرح تأثیر مثبتی در تشویق شهروندان به زندگی سالم داشته است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code