منطقه 22

آرامستان مشاهیر

نویسنده: عطیه اکبری
امامزاده عبدالله(ع) در شهرری هر هفته میزبان زائرانی از نقاط مختلف تهران است؛ زائرانی که از شهرهای مختلف ایران برای زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می‌آیند سری هم به این امامزاده می‌زنند. «حسین ابوعبدالله» ملقب به «ابیض» فرزند «عبدالله بن عباس» از نوادگان امام سجاد(ع) است...
1396/09/14
 امامزاده عبدالله(ع) در شهرری هر هفته میزبان زائرانی از نقاط مختلف تهران است؛ زائرانی که از شهرهای مختلف ایران برای زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) به شهرری می‌آیند سری هم به این امامزاده می‌زنند. «حسین ابوعبدالله» ملقب به «ابیض» فرزند «عبدالله بن عباس» از نوادگان امام سجاد(ع) است. او در شهر قم متولد شد و سال 319 هجری قمری در ری وفات یافت. عبدالله از بزرگان عصر خود و سرآمد علم و اخلاق بود. جد چهارمش «حسن الفطس» بود که در نخستین قیام آل علی(ع) علیه جور و بیدادگری بنی عباس پرچمدار بود و چون بیرق سفید و گاهی زرد در دست داشت به او سرنیزه آل ابی طالب می‌گفتند. مرحوم حاج شیخ «عباس محدث قمی» در حاشیه کتاب «منتهی الامال» نوشته است: «در غرب مزار حضرت عبدالعظیم(ع) قبری هست که زیارتگاه عامه و عقبه‌اش منقرض شده است.» علامه «قزوینی» هم می‌گوید: «به احتمال قوی ابوعبدالله در کنار شیخ مفید و شیخ طوسی از ارکان شیعه به حساب می‌آید.»

صحن و ایوان امامزاده عبدالله(ع) یکی از فضاهای دیدنی است که زائران را تشویق می‌کند برای رفتن به این بقعه مبارک. اینجا محل زیارت بسیاری از دوستداران ائمه اطهار(ع) است. بقعه‌ای 4 ایوانی که اکنون 3 ایوان شمالی، جنوبی و غربی آن بسته شده و تنها ایوان شرقی آن باز است اما از 3ایوان دیگر به‌عنوان مسجد استفاده می‌شود. این امامزاده ایوان، رواق و ضریح دارد. آینه‌کاری‌های ایوان در سال 1362 بازسازی شده است و اصل بنا به دوره صفویان بازمی‌گردد.  ناصرالدین شاه به دلیل وجود کتیبه‌ای بر سردر ایوان دستور مرمت آن را داد و ۲مرمت هم سال 1325 انجام شد که شامل مرمت رواق و در خاتم 125ساله‌ای است که به همت مرحوم حاج مهدی دربال و پدرش آقا ملاعباس صورت گرفته و سازنده آن میرزا کاظم خان نظام‌الملک است.

از عالی قاپو و چهل ستون تا امامزاده عبدالله(ع)
اگر به اصفهان رفته باشید و از عالی قاپو و چهل ستون و بناهای میدان نقش‌جهان بازدید کرده باشید شاید ذهنتان هنوز درگیر نقاشی‌های رنگ به رنگ و زیبای این آثار تاریخی باشد. شاید دوست داشتید اهل اصفهان بودید و هفته‌ای یکبار به دیدن این آثار تاریخی می‌رفتید و محو خط و رنگ‌های مسحورکننده آن می‌شدید. جالب است بدانید که در امامزاده عبدالله(ع) شهرری و در محدوده زیر گنبد، نقش و نگارهای رنگارنگ زیبایی چشمنوازی می‌کند که حاصل هنر هنرمندان دوران صفویه است و طوری بازدیدکنندگان را محو تماشا می‌کند که گذر زمان را از یاد می‌برند. این نقاشی‌های خیره‌کننده شباهت بسیاری به نقاشی‌های چهل ستون و عالی قاپو دارد.

محدوده موقوفات گورستان
صحن و بقعه پیش از این 12هزار‌مترمربع بود که بعدها مساحت گورستان تقریباً به 90هزار‌مترمربع افزایش یافت. بنای اصلی ساختمان بقعه به احتمال قوی مربوط به قرن یازدهم و از آثار دوره صفوی بوده و تزیینات و ایوان شرقی رواق فعلی آن توسط میرزا کاظم خان نظام‌الملک در سال 274 قمری صورت گرفته و گنبدی بزرگ بر فراز آن و ایوانی هم در شمال حرم ساخته شده است.
بسیاری از مشاهیر و اهالی تهران قدیم در کنار امامزاده عبدالله(ع) شهرری دفن شده‌اند. مانند عمادالکتاب از استادان بنام خوشنویسی، وحید دستگردی، شاعر معاصر، مهدی برکشلی، محقق نامدار در عرصه موسیقی نظری، عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار مغضوب و مقتول رضا شاه پهلوی و جهانگیرخان صوراسرافیل روزنامه‌نگار دوره مشروطه. در کنار آرامگاه این امامزاده سنگ قبرهای زیادی که قدمت آنها به صد سال پیش برمی‌گردد قابل مشاهده است. این گورستان در فهرست میراث ملی ایران ثبت شده است.
در گوشه و کنار این محوطه آرامگاه‌های خانوادگی زیادی مشاهده می‌شود که هنوز معماری دوران پهلوی و قاجاری در برخی از آنها پابرجاست.
این آستان حدود 800 قرآن‌آموز تحت پوشش دارد و با دارالقرآن‌های شهرستان ری در ارتباط است و دوشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها جلسه‌های هفتگی قرآن در این مکان مقدس، برپا و احکام و مسائل شرعی نیز توسط امام جماعت امامزاده برای مردم و زائران بیان می‌شود.

کی برویم؟
برای رفتن به امامزاده عبدالله(ع) زمان خاصی را پیشنهاد نمی‌کنیم. درهای این بقعه مقدس از بامداد تا پاسی از شب باز است. البته روزهای پنجشنبه و جمعه این بقعه و آرامستان زائران بیشتری دارد.

 چطور برویم؟
بهترین و آسان‌ترین راه دسترسی به امامزاده عبدالله(ع) از خیابان فداییان اسلام است. از میدان شوش وارد این خیابان شوید و تا سه‌راه ورامین ادامه مسیر دهید. کمی بعداز سه‌راه ورامین در سمت راست خود سردر امامزاده را مشاهده خواهید کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code