منطقه 22

باور کنید زباله آشغال نیست

نویسنده: سیدمهدی موسوی
این روزها با ورود تکنولوژی به حوزه زباله دیگر کسی از دورریزها به بدی یاد نمی‌کند و آنها را آشغال نمی‌داند. امروز زباله طلای کثیف است که با روش جداسازی می‌توان آن را وارد چرخه تولید کرد...
1396/09/14
 این روزها با ورود تکنولوژی به حوزه زباله دیگر کسی از دورریزها به بدی یاد نمی‌کند و آنها را آشغال نمی‌داند. امروز زباله طلای کثیف است که با روش جداسازی می‌توان آن را وارد چرخه تولید کرد. تفکیک و جداسازی طلا از زباله نیاز به مشارکت همه جانبه اهالی دارد. اگر شما هم قصد دارید در این عزم ملی شرکت کنید و سهمی در جداسازی طلا از زباله داشته باشید بهتر است این راهنمای جمع وجور را بخوانید.

تر یا خشک
نخستین و مهم‌ترین‌کاری که باید انجام دهید این است که بدانید کدام زباله تر و کدام خشک است. به زباله‌های جامد مانند کاغذ، بطری، پارچه، چوب و شیشه، زباله خشک و پسماندهای غذا و پوست میوه و صیفی را زباله تر می‌گویند.

زباله‌های تر را دور بریزید
زباله‌های تر بازیافت نمی‌شوند. البته برخی از شهروندان برای تهیه کمپوست یا کود خانگی از آنها استفاده می‌کنند. این زباله‌ها را داخل کیسه بریزید و هر شب رأس ساعت 9 مقابل در منزل قرار دهید تا توسط مأموران شهرداری جمع‌آوری شود.

سطل‌های زباله مکانیزه
اگر ساعت 9 فراموش کردید کیسه زباله‌های تر را مقابل در منزل بگذارید، نگران بو گرفتن آنها نباشید. می‌توانید کیسه را بردارید و آن را داخل سطل مکانیزه بیندازید. مأموران خدمات شهری هر روز زباله‌های این سطل‌ها را تخلیه می‌کنند.

زباله‌های خشک طلا هستند
زباله‌های خشک که قابل بازیافت هستند انواع مختلفی دارند و باید از یکدیگر جدا شوند؛ برای این کار بهتر است کیسه‌هایی با رنگ‌های متفاوت در نظر بگیرید. یک کیسه به نان خشک، کیسه‌ای به انواع بطری و پلاستیک، کیسه دیگری به زباله‌هایی از جنس شیشه و کیسه‌ای هم به لوازم الکترونیکی اختصاص دهید.

جمع‌آوری در بطری
این روزها درهای بطری بسیار ارزشمند هستند. از این درها برای تهیه ویلچر استفاده می‌شـــود. بنابراین قبل از انداختن بطری‌ها در داخل کیسه بازیافت، درها را باز و آنها را در کیسه دیگـری جمع‌آوری کنید. شما با این کار می‌توانید در یک کار خیر و خداپسندانه مشارکت کنید.

غرفه‌های بازیافت
کیسه زباله‌های تفکیک شده را باید به غرفه‌های بازیافت تحویل دهید. این غرفه‌ها هر روز از ساعت 8 تا 17 باز هستند. شما می‌توانید زباله‌های تفکیک شده را روزانه یا ماهانه به متصدیان این غرفه‌ها تحویل دهید.

خودروهای ملودی دار
علاوه بر غرفه‌ها هر هفته یک خودرو اداره بازیافت که صدای بوق آن حالت ملودی و آهنگین است در کوچه‌ها اقدام به جمع‌آوری زباله‌های تفکیک شده می‌کند. اگر غرفه‌های بازیافت در دسترس شما نیستند، می‌توانید کیسه زباله‌های تفکیک شده را تحویل نیروهای این خودرو بدهید.

زباله‌ها وزن می‌شود
برای هر زباله‌ بر اساس نوع و وزن، قیمت خرید مصوب شده است که وقتی شما زباله را تحویل نیروهای اداره بازیافت می‌دهید آنها را وزن و براساس نرخ مصوب پول نقد به شما می‌دهند. البته می‌توانید به جای پول نقد، مواد شوینده و بهداشتی دریافت کنید.

نشانی غرفه‌های بازیافت
16 غرفه بازیافت در نقاط پر تردد منطقه مستقر است که می‌توانید پسماندهای خشک را به آنها تحویل بدهید.

نشانی
بلوار دهکده المپیک، شهرک لاله، جنب مجتمع تجاری گلستان
دهکده المپیک، میدان ورزش، جنب دانشگاه علامه طباطبایی
شهرک چشمه، خیابان گلها، کوچه لاله غربی، جنب مسجدجامع المهدی(عج)
بنفشه نهم جنوبی، داخل پارک، بین 18 متری اول و دوم
بلوار دهکده المپیک، خیابان سی‌ام، جنب بوستان جوانمردان
زیبا دشت پایین، خیابان ساحل، کوچه 43، ضلع شمال پارک افرا
خیابان هوانیروز، بین گلها و کاج، روبه‌روی پارک ناز
خیابان شهید پور، خیابان برادران زینعلی، ابتدای ورودی شهرک یاس
شهرک صدرا، خیابان گلستان، روبه‌روی مسجد امام محمدباقر(ع)
بلوار اردستانی، شهرک صنعتی شریف، روبه‌روی پارک غدیر
بلوار اردستانی، بعد از تقاطع دانش، مجتمع مسکونی نگین غرب
انتهای خیابان امیرکبیر، نبش خیابان قائم، روبه‌روی میدان میوه و‌تره‌بار
شهرک پیکانشهر، جنب درمانگاه شهرک
ضلع شمالی بزرگراه همت، شهرک امید دژبان، مقابل‌تره‌بار

سال‌های زیادی طول می‌کشد تا زباله در طبیعت تجزیه شود.
450سال بطری پلاستیکی
26سال قوطی آلومینیومی
50سال قوطی کمپوت
50سال فیلتر سیگار
50سال کیسه زبالهقیمت خرید پسماندهای خشک توسط وانت‌های ملودی
167.jpg
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code