منطقه 22

جلوگیری از آلودگی‌های محیطی

نویسنده: محمود دانش آموز دبیـر منطقه 22
تا همین چند سال پیش، عمده دلیل انتخاب منطقه ما برای سکونت آرامش، هوای پاک و محله‌های بی‌ترافیک بود. محله‌هایی که حالا با افزایش جمعیت منطقه و رشد چشمگیر ساخت برج‌های بلندمرتبه دیگر مانند گذشته آرامش ندارد و علاوه بر آلودگی‌های فراوان صوتی، به‌دلیل حجم بالای ساخت‌وساز، دچار آلودگی‌های زیست‌محیطی دیگری نیز شده است...
1396/09/07
تا همین چند سال پیش، عمده دلیل انتخاب منطقه ما برای سکونت آرامش، هوای پاک و محله‌های بی‌ترافیک بود. محله‌هایی که حالا با افزایش جمعیت منطقه و رشد چشمگیر ساخت برج‌های بلندمرتبه دیگر مانند گذشته آرامش ندارد و علاوه بر آلودگی‌های فراوان صوتی، به‌دلیل حجم بالای ساخت‌وساز، دچار آلودگی‌های زیست‌محیطی دیگری نیز شده است.
یکی از نمونه‌های این آلودگی‌های زیست‌محیطی جمع شدن زباله‌ها و پسماندهای ‌تر و خشک در جوی‌های حاشیه برخی معابر منطقه است که غالباً به‌دلیل بی‌توجهی برخی از کاسبانی است که به مسائل بهداشتی حرفه‌شان توجه کافی ندارند. متأسفانه بارها دیده شده برخی از تعمیرکاران خودرو یا فروشنده‌های مواد پروتئینی با ریختن زباله‌هایشان در جوی‌ها، علاوه بر بستن راه عبور آب، باعث ایجاد بوی نامطبوع در سطح محله‌ها شده‌اند.
البته مأموران نظافت شهری به‌صورت مستمر جوی‌ها را لایروبی و پاکسازی می‌کنند اما با نزدیک شدن به فصل بارش‌ و احتمال آبگرفتگی معابر، ممکن است این سهل‌انگاری کاسبان باعث افزایش آبگرفتگی‌های محلی و انتشار آلودگی‌ها در خیابان‌ها شود.
این در حالی است که طبق اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط‌زیست یک وظیفه عمومی است و مراقبت از فضاهای شهری و احترام به قوانین شهرداری ذیل همین اصل تعریف می‌شود. البته اگر در معابری تعداد مخازن زباله کم باشد، می‌توان با افزایش تعداد مخازن از بهانه‌جویی شهروندان برای نریختن زباله‌ها در مخازن جلوگیری کرد. همچنین می‌توان با اطلاع‌رسانی‌ به کاسبان درباره آسیب‌های مختلف تجمع زباله در جوی‌های شهری، این فرهنگ غلط را از میان برداشت و به پاکیزگی محله‌ها کمک کرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code