منطقه 22

جنجال برای نصب یک دکـل

نویسنده: لیلا شیـخ پور
نزدیک به دو دهه از همه‌گیر شدن استفاده از تلفن‌های همراه می‌گذرد و با افزایش تعداد و تجهیزات اپراتورهای مختلف تلفن همراه و نصب دکل‌های مخابراتی در نقاط گوناگون حساسیت‌ها درباره آسیب‌های احتمالی این تجهیزات برای شهروندان افزایش یافته است...
1396/09/14
 نزدیک به دو دهه از همه‌گیر شدن استفاده از تلفن‌های همراه می‌گذرد و با افزایش تعداد و تجهیزات اپراتورهای مختلف تلفن همراه و نصب دکل‌های مخابراتی در نقاط گوناگون حساسیت‌ها درباره آسیب‌های احتمالی این تجهیزات برای شهروندان افزایش یافته است. حساسیت‌هایی که هفته گذشته در محله زیبادشت بالا به اوج خود رسید و اهالی این محله با تجمع در بوستان سپیدار مانع نصب کامل دکلی جدید در محله‌شان شدند. اهالی این محله هفته گذشته با تجمع در محل نصب ایستگاه مخابرات خواستار جمع‌آوری دکل جدید شدند چراکه معتقدند نصب دکل در کنار پارک و محل عبور و مرور شهروندان مغایر قانون بوده و سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد. برای اینکه از این رخداد بیشتر مطلع شویم، سراغ اهالی این محله رفته و درباره این موضوع هم با آنها و هم با مسئولان گفت‌وگو کرده‌ایم.

اهالی نگران سلامتی‌شان هستند
«ناصر باستانی» دبیر شورایاری محله زیبادشت با بیان اینکه دکل مخابراتی جدیدی توسط یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ابتدای خیابان 20متری زیبادشت، ضلع جنوب غربی پارک سپیدار در حال نصب است می‌گوید: «اکثر اهالی ساکن در این محدوده خواستار جمع‌آوری این دکل مخابراتی نصب شده هستند زیرا معتقدند که این دکل می‌تواند آسیب‌های فراوانی به آنها وارد کند.»به گفته این شورایار، نظریه‌های پزشکی مختلفی در این زمینه مطرح است که برخی از آنها آسیب‌های پزشکی گوناگون این دکل‌ها را تأیید می‌کند.او درباره مجوز نصب این دکل در این محدوده نیز می‌گوید: «این اپراتور حتماً مجوزهای لازم برای نصب دکل را گرفته، چراکه در غیر ‌این صورت جرم بزرگی مرتکب شده که می‌تواند مشکلات بسیاری را به آنها تحمیل کند.»باستانی می‌افزاید: «در این محدوده بیش از هزار خانواده زندگی می‌کنند، در حالی‌که در فاصله 10 متری این دکل، بوستانی قرار دارد که محل ورزش صبحگاهی بانوان و پاتوق بازنشستگان است. همچنین محوطه بازی کودکان در نزدیکی نصب این دکل است و منبع تصفیه آب محله در فاصله 30 متری آن قرار دارد. این در حالی است که محوطه‌ای خاکی و دور از محدوده مسکونی هم وجود دارد که می‌تواند مکان مناسبی برای قرار گرفتن این دکل باشد.»او با رد شایعه درخواست اهالی برای نصب دکل مخابراتی در مکان فعلی‌اش به‌دلیل آنتن‌دهی ضعیف تلفن همراه می‌گوید: «اصلاً این‌طور نیست و در این محله مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه وجود ندارد و اهالی تاکنون درخواستی در این باره نداشته‌اند. ضمن اینکه تعداد زیادی دکل مخابراتی در این محدوده وجود دارد و به نظر نمی‌رسد در این زمینه کمبودی داشته باشیم.»دبیر شورایاری محله زیبادشت می‌افزاید: «جانمایی دکل جدید از نظر شهری مشکل دارد؛ این دکل دقیقاً وسط مسیر رفت‌وآمد اهالی محله قرار دارد و در آینده مشکلات متعددی را برای آنها ایجاد می‌کند. از طرفی شایعه‌های متعددی درباره دکل وجود دارد؛ مثلاً گفته می‌شود قرار است در آینده آنتن‌های رادیو و تلویزیون، اپراتورهای تلفن همراه، ارتباطات بیسیم نهادهای نظامی و امنیتی نیز روی این دکل نصب شوند که این خود باعث اعتراض بیشتر اهالی شده است.»او درباره اطلاع اعضای شورایاری از نصب این دکل نیز می‌گوید: «در هیچ یک از جلساتی که با شهردار ناحیه داشته‌ایم، نصب چنین دکلی مطرح نشده و ما هم همزمان با سایر شهروندان از این اتفاق مطلع شدیم. البته گودبرداری و زیرسازی این طرح درحالی انجام شد که تصور ما این بود که قرار است سرویس بهداشتی بوستان سپیدار ساخته شود زیرا بیش از 10 سال از پیگیری این درخواست می‌گذرد. اما در کمال تعجب می‌بینیم دکلی بزرگ بدون اطلاع شورایاران و اهالی در این محدوده نصب می‌شود.»

اینجا ملک ماست
یکی از هم‌محله‌ای‌ها که نمی‌خواهد نامش در نشریه درج شود می‌گوید: «بعد از اطلاع اهالی از نصب دکل مخابراتی در بوستان سپیدار، اعتراض با تجمع مردمی در این محدوده شکل گرفت تا مانع فعالیت پیمانکار شوند و نماینده پیمانکار از طریق تماس با پلیس 110، خواستار رسیدگی به این موضوع شد. بعد از حضور نیروهای انتظامی و بررسی مدارک اهالی مشخص شد که این دکل در محدوده ملکی شهرک لاله قرار گرفته و اپراتور هیچ مجوزی از اهالی برای انجام این کار نگرفته است. به همین دلیل مأموران پلیس از ادامه فعالیت پیمانکار جلوگیری کردند تا وضعیت تملک این محدوده از طریق مبادی قانونی مشخص شود.»او با اشاره به سند واحد مسکونی‌اش ادامه می‌دهد: «به تازگی اقدام به تهیه سند تک برگ کرده‌ام که در آن کروکی زمین اصلی شهرک لاله کشیده شده و مشخص است که محل نصب این دکل مخابراتی درگوشه پارک سپیدار متعلق به محوطه شهرک لاله است.» او به مصوبه هیئت دولت و سازمان حفظ محیط‌زیست نیز اشاره و اضافه می‌کند: «دکل‌های مخابراتی باید با حریم 300 متری از محل عبور و مرور شهروندان نصب شود؛ این در حالی است که مخزن آب منطقه در فاصله 30 متری ضلع شرقی، درمانگاه ارم در 50 متری ضلع غربی و واحدهای مسکونی شهرک لاله در 100متری ضلع شمالی دکل قرار گرفته‌اند.» آن طور که این ساکن شهرک لاله می‌گوید: «سازمان بوستان‌ها که مسئولیت فضای سبز این محدوده را برعهده دارد، اقدام به اجاره دادن بخشی از مساحت بوستان سپیدار به یکی از اپراتورهای مخابراتی کرده و ماهانه نزدیک به 10 میلیون تومان در قبال نصب و راه‌اندازی این دکل دریافت می‌کند.»

آنتن‌دهی محله‌های شمالی
«محمد قربانی» صاحب دکه روزنامه‌فروشی هم می‌گوید: «روزانه تعداد زیادی از ساکنان این شهرک برای خرید شارژ تلفن همراه به دکه‌ام مراجعه می‌کنند و در این مدت هیچ یک از مشتریانم از آنتن‌دهی ضعیف در این محله ناراضی نبوده‌اند و راه‌اندازی این دکل هیچ تأثیری بر آنتن‌دهی بهتر تلفن همراه ندارد.»او ادامه می‌دهد: «آن طور که اهالی محله‌های شمالی منطقه در بزرگراه شهید همت و خرازی به من اطلاع داده‌اند آنتن‌دهی تلفن همراه در آن محله‌ها بسیار ضعیف است و اپراتورها (شرکت‌های تلفن همراه) باید در این محله‌ها اقدام به راه‌اندازی دکل مخابراتی کنند. دلیل اینکه در محله‌های شمالی منطقه آنتن‌دهی تلفن همراه ضعیف است مربوط به رشته کوه‌های البرز است، حتی تا چند سال پیش ساکنان قدیمی شهرک شهید باقری به خاطر دارند که شبکه‌های تلویزیون در این محله پوشش داده نمی‌شد و اهالی این محله مجبور بودند به طرق مختلف به شبکه‌های داخلی دسترسی داشته باشند.»این کاسب محله می‌گوید: «مکان‌های مختلفی برای نصب این دکل وجود دارد و بهتر است مسئولان حتی اگر این ابزار برای سلامتی اهالی ضرر نداشته باشد، به خواسته اهالی اقدام به جابه‌جایی این دکل کنند. فکر می‌کنم بوستان جوانمردان در نزدیکی این محله به دلیل وسعت و نبود واحدهای مسکونی محله خوبی برای راه‌اندازی دکل مخابرات است.»

بیش از صد دکل در منطقه22
طبق بررسی‌های میدانی، بیش از یک صد دکل مخابراتی در منطقه وجود دارد؛ دانشگاه علامه در محله دهکده المپیک، کلانتری شهرک گلستان، مقر نیروی انتظامی در سه‌راه دهکده، شهرداری منطقه22 در شهرک شهید باقری، مجموعه ورزشی آزادی، پژوهشکده شرکت نفت در بلوار ورزشگاه غربی، دفتر بوستان چیتگر، ساختمان فرهنگی‌‌ـ اجتماعی امام علی(ع)، جنب زیرگذر شهید علیزاده، ابتدای بلوار کاج، اداره برق در جنوب میدان المپیک، اداره آب در محله زیبادشت بالا، پایگاه بسیج عماریاسر در شمال غربی میدان المپیک و شهرک نمونه جزو مهم‌ترین نقاط وجود دکل‌های مخابراتی است.

مشکلات دکل‌های مخابراتی
 هنوز اثبات نشده است

دکتر «سید حسن تنکابنی» عضو هیئت مؤسس مرکز تحقیقات اعصاب کودکان کشور درباره ضررهای امواج موبایل، اینترنت، ماهواره و... می‌گوید: «تاکنون ضررهای این دکل‌ها به‌صورت قطعی به اثبات نرسیده است و هر از گاهی اخباری در این زمینه منتشر می‌شود. اگر بخواهیم این موضوع را علمی بررسی کنیم باید بگویم تا این لحظه این موضوع مورد تأیید هیچ نهاد رسمی و بهداشتی قرار نگرفته است، اما نمی‌توانیم بگوییم این امواج ضرری هم ندارند.»«محمد علویان» متخصص مخابرات نیز در این‌باره می‌گوید: «چنانچه فردی به‌طور دائم در مقابل تشعشعات دکل تلفن ‌همراه قرار داشته باشد، به مرور آثار منفی بر سلامت او خواهد داشت، در صورتی که افراد با فاصله‌ زیادی از دکل زندگی کنند، میزان امواج کمتر می‌شود. آنتن‌های مورد استفاده در شبکه‌ تلفن‌همراه، کم قدرت و در مقایسه با فرستنده‌های مخابراتی مانند رادار یا سیستم‌های پر قدرت توان پایین‌تری‌ دارند. به‌طور طبیعی قدرت آنها در حد ۲۰ یا ۳۰ وات است که در ارتفاعات پایین‌تر قدرت آنها برای نیاز به پوشش کمتر کاهش می‌یابد.»

اطلاعات دقیق دکل در حال راه‌اندازی
در مجوز نصب این دکل مخابراتی که از سوی شرکت ارتباط مشترک شهر صادر شده، مراحل نصب و بهره‌برداری از دکل‌های مخابراتی ارتباطی به یکی از اپراتورهای تلفن همراه کشور داده شده است. طبق مجوز صادر شده، این دکل یک ایستگاه مخابراتی است و فراتر از یک دکل تقویت‌کننده است. در این مجوز آمده است که دکل 36 متری تلسکوپیک با امکان استفاده سایر اپراتورها با توجه به تأییدیه شماره 776410 در تاریخ 5 مهرماه سال 96 سازمان بوستان‌ها صادر شده است. طبق این مجوز مختصات جغرافیایی این ایستگاه مخابراتی در فضای شهری قرار گرفته است و نوع وکاربری و محل نصب ایستگاه به شکل زمینی در بلوار بیست متری زیبادشت بالا بوستان سپیدار است. اعتبار مجوز این ایستگاه مخابراتی به مدت یک سال است که از 96/7/16 تا97/7/16 است. در این مجوز آماده است که حسب اختیار از مفاد مواد 7و11 مصوبه ساماندهی دکل‌ها، آنتن‌ها و ایستگاه‌های ارتباط رادیویی در شهر تهران به شماره 90/3/381/4 تاریخ90/3/17شورای‌شهر تهران و مستند به تأییدیه کارگروه فنی موضوع ماده 11مصوبه، به دارنده مجوز اجازه داده می‌شود با رعایت شرایط قید شده نسبت به نصب و بهره‌برداری از یک ایستگاه مخابراتی با مشخصات مذکور برای مدت یک سال اقدام کند. همچنین در پایان تأکید شده است که در صورت عدول از هریک از شرایط تعیین شده یا انقضای مدت، این مجوز فاقد اعتبار خواهد بود.

مدیر مرکز مخابرات منطقه:
مجوز نصب دکل‌برعهده مخابرات نیست

«محسن ابراهیمی» مدیر مرکز مخابرات شهید حق‌شناس که مسئولیت مخابراتی محله زیبادشت بالا را برعهده دارد در این‌باره می‌گوید: «مخابرات هیچ‌گونه مجوزی برای نصب دکل مخابراتی صادر نمی‌کند چراکه مراکز مخابراتی برای خدمات‌دهی به مشترکان نیازی به نصب دکل ندارند و خدمات مخابرات با کابل‌کشی و زیرزمینی انجام می‌شود و نیاز به دکل نیست.»
او درباره نحوه فعالیت اپراتورها در منطقه هم می‌گوید: «اپراتور‌ها زیر نظر وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاع مشغول فعالیت هستند و در صورتی که در محلی مشکل آنتن‌دهی تلفن همراه وجود داشته باشد و این مسئله را کارشناسان اپراتور یا اهالی آن محله به مسئولان اپراتور اعلام کنند، آن وقت دکلی برای تقویت آنتن‌دهی تلفن همراه نصب می‌شود. این شرکت‌های تلفن همراه هم باید اجاره‌ای بابت محل نصب دکل به مالک پرداخت کنند و مجوز نصب دکل را از شرکت ارتباط مشترک شهر که زیر مجموعه شهرداری تهران است می‌گیرند.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code