منطقه 22

خلاقــیت یعنی کـــم مصرفی

نویسنده: الهه بصیـــــر
این روزها با افزایش دغدغه‌های زندگی شهری و به دلیل پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها را می‌توان با کنترل از راه دور انجام داد. در واقع همه ترجیح می‌دهند راهی پیدا کنند تا امور مختلف را بدون نیاز به آمد و شد در شهر و صرف وقت و هزینه زیاد انجام دهند...
1396/09/14
 این روزها با افزایش دغدغه‌های زندگی شهری و به دلیل پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها را می‌توان با کنترل از راه دور انجام داد. در واقع همه ترجیح می‌دهند راهی پیدا کنند تا امور مختلف را بدون نیاز به آمد و شد در شهر و صرف وقت و هزینه زیاد انجام دهند. «حمیدرضا روانپرور» برقکار هم‌محله‌ای هم همین فکرها را در سر داشت که با کمک دو دوستش موفق به راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ برق شد. سیستمی که اجازه کنترل برق را از راه دور میسر می‌کند و منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. گفت‌وگو با این هم‌محله‌ای خلاق را در این صفحه می‌خوانیم.

مانیتورینگ برق یعنی چه؟
مانیتورینگ یعنی مشاهده وضعیت یک سیستم در همه حالات و با تمام جزئیات. یعنی جمع کردن همه اطلاعات یک سیستم و نمایش آن برای اپراتوری که آن سیستم را کنترل می‌کند. نمونه مانیتورینگ را در فیلم‌هایی که اتاق کنترلی را با دوربین‌های مداربسته و صفحه‌نمایش‌های متعدد نشان می‌دهند دیده‌ایم. روانپرور ذهن‌مان را با تصوری که از اتاق فرمان داریم آماده می‌کند و در توضیح سیستم مانیتورینگ برق می‌گوید: «در سیستم مانیتورینگ همه چراغ‌های یک محله یا چند محله و حتی یک منطقه از مرکز (همان اتاق کنترل) کنترل می‌شود. در این وضعیت، بدون نیاز به حضور در محل، اپراتور می‌تواند چراغ‌ها را خاموش و روشن کند. اگر مشکلی برای هریک از چراغ‌ها به وجود بیاید مثلاً اگر چراغی بسوزد یا به هر دلیلی خاموش یا کم‌نور شود، فرمانی به اتاق کنترل ارسال و اپراتور از نقص پیش آمده باخبر می‌شود. بنابراین اپراتور اقدامات لازم برای تعویض چراغ را انجام می‌دهد. نیازی نیست هر روز و هر هفته فردی وضعیت چراغ‌ها را کنترل کند. تنها با تجهیز اتاق کنترل و راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ همه اقدامات از راه دور کنترل می‌شود.» او درباره هزینه‌های راه‌اندازی سیستم می‌گوید: «نخستین گام انتخاب و تجهیز اتاق فرمان است. سایر هزینه‌ها براساس تعداد چراغ‌ها، فاصله هر چراغ و اینکه اطلاعات بر روی چه موجی دریافت شود یعنی مثلاً موج رادیویی باشد یا سایر گیرنده‌ها تخمین زده می‌شود.»

صرفه‌جویی کم‌مصرف کردن نیست!
صرفه‌جویی یعنی درست مصرف کردن. خیلی‌ها صرفه‌جویی را با کم‌مصرف کردن یا مصرف نکردن انرژی اشتباه می‌گیرند. البته درست مصرف کردن منجر به کاهش مصرف می‌شود که این با کم‌مصرف کردن بی‌علم به صرفه‌جویی خیلی فرق دارد. اینها را روانپرور می‌گوید که اکنون اتاق کار کوچکی در سرای محله گلستان دارد و بسیاری از امور الکترونیکی اهالی را انجام می‌دهد. او با تأکید بر اینکه صرفه‌جویی درست مصرف کردن است و اگر غیر از این باشد مشکلاتی برای شهروندان به وجود می‌آید ادامه می‌دهد: «فردی را تصور کنید که برای صرفه‌جویی در مصرف آب، حمام نمی‌رود! یا اینکه برای صرفه‌جویی در مصرف برق چراغ‌های خانه‌اش را خاموش می‌کند و به دلیل راه رفتن در تاریکی زمین می‌خورد و... حالا در مقیاسی بزرگ‌تر معابر محله‌ای را تصور کنید که برای صرفه‌جویی در مصرف برق تاریک هستند. مخصوصاً اگر معابری کم‌ تردد باشند و شاید در روز یک نفر هم از آنها رد نشود. اما همان یک نفر ممکن است به دلیل خاموشی چراغ‌ها با مشکلات متعددی از قبیل گم کردن مسیر، زمین خوردن و... مواجه ‌شود. اما با سیستم مانیتورینگ برق تمام این مشکلات با حداکثر صرفه‌جویی در مصرف برق برطرف می‌شود.» با کم و زیاد کردن ولتاژ لامپ‌هایی که به یک صفحه کلید و چند پریز متصل هستند، میزان مصرف انرژی را نشان‌مان می‌دهد و می‌گوید: «با این سیستم علاوه بر اینکه از خاموشی چراغ‌ها مطلع می‌شویم، می‌توانیم میزان روشنایی چراغ‌ها را نیز برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی کنترل کنیم. به این صورت که از اتاق کنترل چراغ‌ یک معبر را از صبح تا پیش از تاریک شدن هوا خاموش می‌کنیم. یا نور معابر کم‌ تردد را حتی شب‌ها هم کم می‌کنیم. در این قبیل موارد می‌توان یک پورتال زمانی تعریف کرد که مثلاً از این ساعت تا آن ساعت چراغ‌های فلان معبر کم‌نور باشند و برعکس می‌توان نور چراغ‌ها را در معابر پر تردد بیشتر کرد.»

مخترع نیستم، به نوعی مبتکرم
این مبتکر هم‌محله‌ای با تأکید بر اینکه سیستم مانیتورینگ در بسیاری از کشورهای خارجی برای انجام امور مختلف انجام می‌شود می‌گوید: «نمی توانم خودم را مخترع این سیستم بدانم. اما به یقین با ابتکار خودم موفق به راه‌اندازی آن شده‌ام. البته تنها نبودم و یک زوج جوان هم در این مسیر همراهم بودند. این زوج به کار اداری اشتغال دارند و بخشی از زمان‌شان را هم به چنین تحقیق و پژوهش‌هایی اختصاص داده‌اند و سرانجام موفق به راه‌اندازی سیستم مانیتورینگ برق شدیم.»
هنوز از ایده‌ روانپرور برای کنترل روشنایی معابر منطقه استفاده نشده است. علت‌ را هم تغییر مدیریت شهرداری منطقه می‌داند و اضافه می‌کند: «فعلاً برای کسب درآمد و گذراندن زندگی کارهای الکترونیکی مختلف انجام می‌دهم. اما ایده سیستم مانیتورینگ را در پژوهشگاه نیرو واقع در محله ارغوان مطرح کرده‌ام و بعد از بررسی‌های کارشناسی قرار شد آنجا به شهر هوشمند تبدیل و چراغ‌هایش به وسیله سیستم مانیتورینگ کنترل شود. در طرحی در بندر امام خمینی(ره) این سیستم مانیتورینگ را اجرا کردیم. روشنایی چراغ‌های بندر خیلی مهم است و اگر چراغی خاموش شود کشتی‌ها دچار مشکل و انحراف می‌شوند. این سیستم خیال اپراتورهای روشنایی بندر را راحت کرد. در طرحی دیگر که کمی متفاوت بود در محله سرچشمه سیستمی برای مانیتورینگ کامیون‌های حمل سنگ معدن راه‌اندازی کردیم. این سیستم به درستی نشان می‌داد که کدام کامیون حامل سنگ معدن و کدام یک حامل ضایعات معدنی است. حتی این سیستم نمایش می‌دهد که کامیون کی و کجا باید بار را تخلیه کنند و...»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code