منطقه 22

سنگ پیش پای معلولان را برداریم

نویسنده:
برخی افراد معلول به دلیل سختی‌ها و مشکلات مختلفی که دارند از جامعه کناره‌گیری می‌کنند و تمام عمر زیر چتر حمایتی خانواده در انزوا زندگی می‌کنند...
1396/09/14
  برخی افراد معلول به دلیل سختی‌ها و مشکلات مختلفی که دارند از جامعه کناره‌گیری می‌کنند و تمام عمر زیر چتر حمایتی خانواده در انزوا زندگی می‌کنند. اما برخی دیگر ترجیح می‌دهند با مشکلات مقابله کنند و با وجود معلولیت از حضور در اجتماع و کار و تحصیل خودداری نمی‌کنند. با وجود این، موانعی بر سر راهشان قرار دارد که گاهی اوقات اجازه حضور مستقل بدون کمک گرفتن از سایرین را از آنها سلب می‌کند. مهم‌ترین مشکل معلولان، جانبازان و سالمندان، که از آنها به‌عنوان افراد توان‌خواه یاد می‌شود، محدودیت‌‌ تردد و حضور در اماکن عمومی به دلیل وجود موانع و ناهمواری‌های فیزیکی موجود در مسیر است. به همین دلیل معمولاً این افراد خواستار مناسب‌سازی پیاده‌روها، پل‌های فلزی و سیمانی، ورودی اماکن عمومی به‌ویژه بوستان‌ها و حذف جداول مزاحم در مسیر ترددشان هستند. بعد از مناسب‌سازی و همسان‌سازی معابر که پیش از این در گزارشی مفصل به آن پرداخته‌ایم، این‌بار مسئولان شهری منطقه کوشیده‌اند با مناسب‌سازی و افزایش امکانات بوستان‌ها، امکان حضور افراد توان‌خواه بدون کمک گرفتن از دیگران را در جامعه فراهم کنند. در این گزارش به بهانه 12 آذر که به‌عنوان روز معلول نامگذاری شده است سری به اداره فضای سبز شهرداری منطقه زده‌ایم تا از اقدامات اخیر این سازمان به نفع معلولان مطلع شویم.

ورودی بوستان‌ها  مناسب‌سازی شود
خوشبختانه این روزها مدیران شهری با اجرای طرح‌های مختلف موانع فیزیکی موجود در معابر را رفع می‌کنند و با این کار‌‌ تردد معلولان نسبت به گذشته خیلی آسان شده است. اینها را «نسیم‌چنگایی» یکی از ساکنان قدیمی محله زیبادشت می‌گوید. نسیم معلولیت جسمی دارد و متکی به ویلچر است. او با تأکید بر لزوم مناسب‌سازی ورودی بوستان‌ها، ادامه می‌دهد: «مسئولان باید بدانند که لکه‌گیری آسفالت و یکسان‌سازی معابر پایان کار نیست. ما هم مثل سایر شهروندان نیاز به حضور در اماکن فرهنگی و تفریحی داریم. ما هم نیاز داریم گاهی بی‌کمک گرفتن از دیگران برای هواخوری یا بازدید از اماکن دیدنی منطقه در منطقه گشت‌وگذار کنیم. اما از آنجا که برخی از بوستان‌ها و اماکن دیدنی ورودی مناسبی ندارند نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم. ورودی همه بوستان‌ها باید رمپ مناسب برای‌‌ تردد معلولان داشته باشد. ما هم نیاز داریم گاهی تنها باشیم. گاهی دلمان نمی‌خواهد از کسی کمک بگیریم و بسیاری موارد این چنینی که فقط مسئولان شهری می‌توانند کمک‌مان کنند.»

ورودی غیراستاندار مغازه‌ها
«معصومه خنجری» یکی از هم‌محله‌ای همراه مادرش برای هواخوری به بوستان ارغوان آمده‌اند. او با اشاره به اینکه معابر منطقه وضعیت مناسبی دارند اما برخی از مغازه‌داران وضعیت افراد کم‌توان را در نظر نمی‌گیرند می‌گوید: «سال گذشته مادرم سکته کرد. از آن به بعد بدون کمک گرفتن از واکر نمی‌تواند راه برود. خانه‌مان همین نزدیکی است و معمولاً برای هواخوری تنهایی به بوستان نزدیک خانه‌مان می‌آید. خوشبختانه معابر منطقه ما در مقایسه با سایر مناطق تهران وضعیت خیلی خوبی دارد. بیشتر معابر نوساز و همسطح هستند. اگر معبری برای تعمیر تأسیسات شهری حفاری شود خیلی زود مرمت و آسفالت می‌شود. اما برخی شهروندان به‌ویژه مغازه‌داران هوای معلولان و افرادی را که به نوعی وابسته به عصا، ویلچر و واکر هستند ندارند، مثلاً همین مغازه‌دارهای بلوار امیرکبیر! چندین بار پیش آمده که مادرم خواسته برای خرید همراه من بیاید. اما جلو برخی مغازه‌ها به‌ویژه سوپرمارکت‌ها و میوه‌فروشی‌ها با مشکل مواجه می‌شویم. چون استندهای تبلیغاتی چیپس و پفک و جعبه‌های خالی را جلو مغازه می‌چینند و راه را می‌بندند. شاید من بتوانم بدون مشکل از کنار آنها رد شوم. اما آیا افراد معلول با ویلچر و واکر هم می‌توانند؟ آیا یک فرد نابینا وقتی عصایش ناگهان به مانعی برخورد کند می‌تواند راه را پیدا کند؟»

همه افراد توان‌خواه  مجهز به ویلچر نیستند
«شایان صادقلو» یکی دیگر از معلولان هم‌محله‌ای را در بوستان یاس می‌بینیم. این بوستان از بوستان‌های اختصاصی معلولان نیست، اما به تازگی مجهز به ویلچر شده و رمپ ورودی آن نیز از شیب مناسب برای‌‌ تردد معلولان برخوردار شده است. او با ابراز خشنودی از استقرار ویلچر در بوستان‌ها می‌گوید: «خیلی‌ها فکر می‌کنند معلول فردی است که حتماً روی ویلچر نشسته باشد. یا اینکه نابینا باشد و بدون کمک گرفتن از دیگران توان‌‌ تردد نداشته باشد. درحالی‌که چنین نیست! فردی که بر اثر سکته یا تصادف دچار محدودیت جسمی و حرکتی شده نیز به نوعی دچار معلولیت است. این افراد ویلچر ندارند. گاهی هنگام پیاده‌روی و هواخوری در بوستان‌ها خسته می‌شوند. خوب است که در این بوستان به این افراد ویلچر رایگان امانت می‌دهند. ‌ای کاش در همه بوستان‌ها علاوه بر دستگاه‌های بدنسازی چند ویلچر هم وجود داشته باشد تا این افرد بتوانند راحت گشتی در بوستان بزنند. آن هم این روزها که بعد از چند هفته هوا پاک و آسمان آبی شده است.»

17بوستان از مجموع 62 بوستان منطقـــــه، دارای سرویس بهداشـــتی ویژه معلولان هستند که بدون کمک گرفتن از سایرین می‌توانند از آن استفاده کنند. رمپ ورودی سرویس‌های بهداشتی در سایر بوستان‌ها نیز به گونه‌ای طراحی شده است که افراد توان‌خواه که وابسته به ویلچر نیستند بتوانند از آن استفاده کنند.

15ویلچر در «محل تحویل ویلچر» مستقر در ورودی بوستان‌های یاس، رشد، جوانمردان، فاز غربی و شرقی چیتگر و سلامت قرار دارد که معلولان، جانبازان و سالمندان با مراجعه به آن می‌توانند برای‌‌ تردد در بوستان به‌طور رایگان از ویلچر استفاده کنند.

62چشمه ســـــــرویس بهداشتی و روشویی ویژه افراد کم‌توان جسمی در بوستان‌ها ساخته شده است. ورودی خارجی و داخلی سرویس به گونه‌ای طراحی شده است که این افراد بدون کمک گرفتن از سایرین می‌توانند از آن استفاده کننــــد.

10درصد از جمعیت جهان را طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، افرادی تشکیل می‌دهند که به نوعی معلول جسمی محسوب می‌شوند. البته افراد سالمند که به دلیل کهولت سن دچار کم‌توانی‌های حرکتی شده‌اند در این آمار سهمی ندارند.

پاسخ مسئول
معاون اداره فضای سبز شهرداری منطقه:
90‌درصد بوستان‌ها مناسب‌سازی شده‌اند

استفاده معلولان و افراد کم‌توان جسمی از بوستان‌ها آنقدر اهمیت دارد که 2 بوستان ارغوان و سنبل در منطقه ویژه معلولان ساخته و تجهیز شده است. معاون اداره فضای سبز شهرداری منطقه با اشاره به اینکه علاوه بر بوستان ارغوان و سنبل 90‌ درصد از بوستان‌های منطقه برای‌‌ تردد افراد توان‌خواه مناسب‌سازی شده‌اند می‌گوید: «ورودی بوستان‌ها به وسیله رمپ‌های مخصوص برای‌‌ تردد معلولان مناسب‌سازی شده است. علاوه بر این ورودی سرویس‌های بهداشتی نیز به گونه‌ای مناسب‌سازی شده است که این افرد به آسانی بتوانند از آن استفاده کنند. چند آبخوری کوتاه و آلاچیق نیز برای این قشر در نظر گرفته شده است. چنانچه افراد معلول به تنهایی قصد گشت‌وگذار در بوستان‌ها داشته باشند دچار مشکل نخواهند شد.»«کاوه محمودی» درباره امکانات ویژه بوستان ارغوان و سنبل می‌افزاید: «رمپ‌های ویژه‌‌ تردد معلولان با دستگیره استیل، نصب پل فلزی در ورودی بوستان، رمپ ورود به سرویس بهداشتی و نصب سرویس بهداشتی فرنگی، روشویی و آینه ویژه معلولان، لوازم بدنسازی، میز پینگ‌پنگ، میز شطرنج، ویلچر، تابلوهای راهنما، نیمکت سایه‌بان‌دار و نیمکت مناسب‌سازی شده برای استراحت معلولان و همچنین پارکینگ از جمله امکانات بوستان ارغوان و سنبل است که مناسب با وضعیت و نیاز افراد توان‌خواه تعریف شده است.»محمودی در پایان با تأکید بر اینکه با همکاری معاونت عمران می‌کوشند همه موانع موجود بر سر راه معلولان را از میان بردارند تصریح می‌کند: «درست است که منطقه ما جوان و نوپاست، اما برخی از بوستان‌ها و پیاده‌راه‌های منطقه، 15 یا 20 سال پیش‌ساخته شده‌اند. از این رو‌ خواه ناخواه به مرور زمان دچار فرسودگی شده یا از همان ابتدا رمپ ورودی مناسبی نداشته‌اند. اما این ایرادها را به مرور زمان برطرف خواهیم کرد. کافی است شهروندان صبور باشند و کمبودها را به ما اطلاع بدهند. در اسرع وقت با همکاری معاونت عمران آنها را رفع خواهیم کرد.»

پاسخ مسئول
رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه
حضور افراد توان‌خواه بدون کمک دیگران

مشکلات استفاده از سرویس بهداشتی عمومی یکی از دلایل مهم افراد توان‌خواه برای صرف‌نظر کردن از مراجعه به بوستان‌ها است. رئیس اداره فضای سبز منطقه با اشاره به اینکه تاکنون 62 چشمه سرویس بهداشتی ویژه معلولان در بوستان‌ها ساخته شده است می‌گوید: «اکنون ورودی سرویس‌های بهداشتی، درهای داخلی، سرویس‌های فرنگی و روشویی‌های ویژه این افراد به گونه‌ای طراحی و نصب شده که بدون کمک گرفتن از سایرین می‌توانند از آنها استفاده کنند. کنار سرویس‌های فرنگی میله و دستگیره‌های فلزی نصب شده است که می‌توانند با کمک آنها، بدون ترس از افتادن و آسیب دیدن، از روی ویلچر بلند شوند. همچنین ارتفاع روشویی‌ها کمتر از حد استاندارد و قابل دسترس برای این افراد است. ورودی سرویس‌های بهداشتی هم مجهز به رمپ‌هایی شده است که با ویلچر به راحتی می‌توان از آنها عبور کرد. تاکنون 62 چشمه سرویس بهداشتی در بوستان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ما ساخته شده است. ساخت و تجهیز سرویس‌های بهداشتی ویژه معلولان همچنان ادامه دارد.»«پیمان احمدیان» درباره استقرار ویلچر در 5 بوستان منطقه می‌گوید: «برای سهولت تردد افراد کم‌توان 15 ویلچر در بوستان‌های یاس، رشد، جوانمردان، چیتگر و سلامت مستقر شده است. این بوستان‌ها از جمله بوستان‌های ویژه معلولان نیستند، اما افرادی به آنها مراجعه می‌کنند که به نوعی از معلولیت جسمی و حرکتی رنج می‌برند. وجود این ویلچرها امکان هواخوری و گشت‌وگذار در بوستان را برای این عزیزان فراهم می‌کند. در بوستان جوانمردان علاوه بر دستگاه‌های ورزشی پایین بوستان، یک ست ورزشی هم بالای بوستان سمت چپ ورودی نصب شده است که افراد کم‌توان مجبور نشوند برای استفاده از دستگاه‌ها ورزشی از سراشیبی بوستان پایین بروند.»

دریچه
شهردار ناحیه 2
رفع سدمعبر به نفع معلولان

بلوار امیرکبیر به‌عنوان تنها راسته تجاری منطقه پر‌ تردد‌ترین معبر منطقه است. این بلوار به دلیل حضور اصناف مختلف در کنار یکدیگر با مشکلات متفاوتی مواجه است. یکی از این مشکلات ایجاد سدمعبر توسط مغازه‌داران است که برای همه شهروندان به‌ویژه افراد توان‌خواه مشکلاتی را به وجود آورده است. برای اطلاع از نحوه برخورد مسئولان با مغازه‌داران خاطی به گفت‌وگو با شهردار ناحیه 2 شهرداری منطقه پرداختیم. «برومند حسینی» با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل‌های سازمانی با ایجاد‌کنندگان سدمعبر برخورد می‌شود می‌گوید: «متأسفانه برخی از مغازه‌داران راه عبور شهروندان را با قرار دادن استندهای فروش، موانع فلزی و... در پیاده‌رو سد می‌کنند. چندین بار تماس‌هایی داشتیم که نشان می‌دهد معلولان دچار مشکل شده‌اند. از آنجا که آزادسازی موانع وظیفه شهرداری است، در مرحله اول چندین بار به‌صورت شفاهی و کتبی به مغازه‌دار خاطی اخطار می‌دهیم. در صورت تکرار توسط اکیپ مبارزه با سدمعبر جمع‌آوری و به داخل مغازه منتقل می‌شود. اگر باز هم بر تکرار سدمعبر مبادرت ورزند، اجناس بیرونی مغازه موقتاً ضبط می‌شود. فرد خاطی برای پس گرفتن اموال به ما مراجعه می‌کند و پس از تعهد کتبی همه را پس می‌گیرد.»حسینی این مراحل را پایان سد کردن معبر توسط شهروندان نمی‌داند و معتقد است شهروندان باید به این باور برسند که با سد کردن معبر حق‌الناس به گردنشان است. باید به‌صورت خودجوش از ادامه این اقدام صرفنظر کنند. فرهنگسازی را تنها راه پایان بخش سدمعبر می‌داند و در این‌باره می‌افزاید: «فردی که خودرو شخصی‌اش را در پیاده‌رو پارک می‌کند، تعمیرکاری که از پیاده‌رو به‌عنوان محل تعمیر خودروها استفاده می‌کند، سوپرمارکت‌دار و میوه‌فروشی که جعبه‌های محصولات‌فروشی‌شان را جلو مغازه قرار می‌دهند باید بدانند که با این کار حق‌الناس به گردن‌شان است. پیاده‌رو متعلق به هیچ‌کس نیست و همه از آن سهم دارند. برای همین بروشورهایی تهیه کردیم که حاوی عکس‌هایی از بلوار امیرکبیر و سدمعبرهای مغازه‌داران است. در آن برای شهروندان توضیح می‌دهیم که طبق‌بند 20 قانون شهرداری می‌توانیم با سدمعبر مبارزه کنیم. خارج از ‌بند 20 هم با حکم قضایی می‌توان با فرد خاطی برخورد و حتی مغازه را پلمب کرد. اما چه بهتر که خود افراد دلسوزانه راه را بر یکدیگر نبندند تا مسئولان هم به قانون متوسل نشوند.»
175.jpg
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code