منطقه 22

كافه22

نویسنده:
چگونه در تربیت فرزندتان موفق‌تر باشید؟...
1396/03/23
راهکار هفته
چگونه در تربیت فرزندتان موفق‌تر باشید؟
مریم قنبرزاده
محله صدرادختران‌تان را حمایت و همراهی کنید
شما هم احتمالاً این جمله را شنیده‌اید که برای والدین دختر یا پسر بودن تفاوتی ندارد و آنها در هر دو حال فرزندشان را دوست دارند و خود را به حمایت از فرزندشان متعهد می‌بینند. اما قطعاً به یک اندازه دوست داشتن به معنای این نیست که در تربیت آنها باید روش‌ها یا حساسیت‌های یکسانی را لحاظ کرد. از همین رو در نوشتار فعلی می‌خواهیم چند نکته را که لازم است در تربیت و ارتباط با دختران در نظر بگیریم با هم مرور کنیم.

عزت نفس
داشتن این ویژگی برای هر انسانی فارغ از جنسیت لازم است، اما برای دختران با توجه به محدودیت‌ها و کلیشه‌هایی که در فرهنگ‌های مختلف وجود دارد، ضروری‌تر. عزت نفس یک ویژگی کلیدی در موفقیت و توانمندی دختران محسوب می‌شود؛ هرچه بیشتر، بهتر. دختری که درباره خود باور مثبتی دارد، آمادگی بیشتری برای پذیرش فرصت‌ها و افزایش توانمندی‌هایش خواهد داشت. برای این منظور باید بدون قید و شرط او را دوست داشته باشید؛ به خاطر خودش و آن چیزی که هست. نه آن چیزی که شما دوست دارید بشود.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس یعنی اینکه من می‌توانم به خوبی از پس‌کاری بر بیایم. رسیدن به این باور ارتباط مستقیمی با میزان عزت نفس فرد و ارزشگذاری روی خودش دارد. اما برای تقویت این جنبه لازم است شرایطی را فراهم کنید که بتواند توانایی‌هایش را بهبود ببخشد.
فهرستی از علاقه‌مندی‌ها و توانایی‌های دخترتان تهیه کنید و امکانی را فراهم کنید تا هر سال حداقل روی پرورش یک مورد به‌طور ویژه تمرکز کنید. در این مورد حتماً نظر و خواست او را جویا شوید. قرار نیست همه بچه‌ها از توانایی یا علاقه‌مندی یکسانی برخوردار باشند. قرار است هرکسی در زمینه‌ای که می‌تواند و می‌خواهد بهترین شود.

پاسخگو باشید!
برای حمایت از دخترتان باید بتوانید ارتباط خوبی با او داشته باشید و برای این منظور باید ارتباطتان را با او حفظ کنید. او را ببینید و بشنوید. سعی کنید مرتب به او بازخورد بدهید؛ او را در جریان مسائل و تصمیم‌گیری‌هایتان قرار بدهید؛ به‌خصوص در مورد چیزهایی که مشخصاً به خودش مربوط می‌شود. بازخورد دادن در اینجا به معنای نصیحت کردن و عیب‌جویی نیست، همچنانکه تشویق کردن‌های غیرواقعی، قلابی و افراطی هم کارساز نیست.

کارگاه هنر
نسرین غفاری
محله آبشار
چشم انتظاریم

من زنده‌ام به عشق تو یا صاحب‌الزمان(عج)‌
دل داده‌ام به مهرتو یا صاحب‌الزمان(عج)‌
تا کی ز دوری تو من اشکم شود روان
دل بسته‌ام به جمعه‌ها یا صاحب‌الزمان(عج)‌
چشم انتظارتم بیا تادل شود جوان
ای هستی و بهار من یا صاحب‌الزمان(عج)‌
غمگینم و هوای تو دردل نشسته است
از غربت و هجران تو قلبم شکسته است
این جمعه هم رسید ولی تو نیامدی
صبری عطاکن بردلم یا صاحب‌الزمان(عج)‌

معرفی کتاب
کوزه‌ای که تنها بود   

کتاب کودک «کوزه‌ای که تنها بود» تألیف طاهره ایبد با  تصویرگری علی عطایی در ۲۴ صفحه مصور رنگی از سوی انتشارات سروش منتشر شده است. کتاب «کوزه‌ای که تنها بود» داستان یک کوزه کوچولو است که هیچ دوست و جفتی ندارد و از این‌رو بسیار غمگین و ناراحت است. تا اینکه آتش خانم به سراغش می‌آید و مشکل کوزه کوچولو رو جویا می‌شود. وقتی متوجه می‌شود کوزه تنهاست نفس گرم خودش رو به کوزه می‌دهد اما کوزه از تنهایی در نمی‌آید.
ابر و باد هم به‌ترتیب به کوزه هدیه‌ای می‌دهند اما باز هم کوزه کوچولو ناراحت است و از تنهایی درنمی آید تا اینکه زمین به لرزه در می‌آید و به کمک آتش و ابر و باد برای کوزه قصه ما یک دوست خوب درست می‌کنند.
نویسنده این داستان به زبان بسیار ساده و کودکانه دنیای تخیلی یک کوزه را به تصویر می‌کشد و به کودکان می‌آموزد که برای ساخت یک کوزه چه مراحلی باید طی شود و نیاز انسان به داشتن یک دوست خوب را گوشزد می‌کند. همچنین هماهنگی تصاویر کتاب با سیر قصه باعث شده که کودکان از لحاظ بصری هم بتوانند با داستان همذات پنداری نزدیکی داشته و درک بهتری از محتوای داستان در ذهنشان نقش ببندد.  
معرف کتاب سهیلا رستمی – کارشناس کتابخانه شیخ مفید

157.jpg

158.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code