منطقه 22

مسیـر پردردسر!

نویسنده:
یکی از قدیمی‌ترین و پررفت و آمدترین مسیرهای عبوری منطقه ما خیابان 10 متری اول در ضلع غربی دریاچه شهدای خلیج‌فارس است که محله‌های شمالی را به محله‌های غربی منطقه متصل می‌کند....
1396/08/23
  یکی از قدیمی‌ترین و پررفت و آمدترین مسیرهای عبوری منطقه ما خیابان 10 متری اول در ضلع غربی دریاچه شهدای خلیج‌فارس است که محله‌های شمالی را به محله‌های غربی منطقه متصل می‌کند. با توسعه محله دریاچه و شکل‌گیری معابر مختلف در اطراف آن،‌ تردد در این مسیر افزایش یافت و افزایش عبورومرور خودروها، به‌ویژه خودورهای سنگین، مشکلات و حوادث مختلف ترافیکی را به‌وجود آورده است. مشکلاتی که به‌دلیل کم‌عرض بودن خیابان، نبود تابلوهای مناسب راهنمایی و رانندگی، کمبود روشنایی در طول شب، نبود حفاظ در اطراف جاده و آسفالت نامناسب تشدید شده است. در این شماره به میان اهالی این محله آمده‌ایم تا از معضلات به‌وجود آمده در این خیابان بیشتر بشنویم و آن را با مسئولان در میان بگذاریم.

نبود روشنایی
«علی قاسمی» کارگر یکی از طرح‌های ساختمانی محله دریاچه است که در این‌باره می‌گوید: «این خیابان که یکی از اصلی‌ترین مسیرهای‌‌‌ تردد خودروها در منطقه است، روشنایی کافی ندارد و شب‌ها که پس از اتمام کار قصد بازگشت به منزل را داریم، باید از مسیری تاریک عبور کنیم که علاوه برخطرات مختلف، موجب استهلاک بیشتر خودروها به‌دلیل ندیدن فرورفتگی‌های خیابان می‌شود.»قاسمی ادامه می‌دهد: «نزدیک به 5 سال است که در یکی از کارگاه‌های ساختمانی این مسیر فعالیت دارم و متأسفانه مسئولان اداره برق اقدامی برای تأمین روشنایی این مسیر نکرده‌اند.»به گفته او خودروهای سبک و سنگین به دلیل تاریکی هوا در این مسیر با سرعت پایین‌‌‌ تردد می‌کنند، با وجود این به دلیل دید کم، حوادث رانندگی مختلفی در این مسیر رخ می‌دهد.

تابلوهای کم وآسفالت خراب
«حسن عسکریان» از دیگر ساکنان منطقه است که می‌گوید: «آسفالت‌ریزی که در این مسیر انجام شده مربوط به 15 سال پیش است و در این مدت شهرداری حتی لکه‌گیری این محدوده را هم انجام نداده است. از این جهت و به‌دلیل فرسودگی و‌‌‌ تردد بالای خودروهای سنگین در این مسیر، آسفالت بسیاری از نقاط خیابان از بین رفته است.»همچنین او به کمبود علائم راهنمایی و رانندگی در طول مسیر این خیابان نیز اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: «در برخی از نقاط تقاطع و پیچ و خم وجود دارد، اما علائم راهنمایی و رانندگی‌ای نیست که به رانندگان هشدارهای لازم را بدهد.»«عسگریان» می‌گوید: «این مسیرِ کم عرض، دو طرفه بوده و کامیون‌ها در طول شبانه‌روز از آن عبور می‌کنند و همین فاصله نزدیک خودروها می‌توانند مسبب حوادث رانندگی در این محله شود.»

تعریض نیمه‌کاره
«علی رستمی» ساکن مجتمع مسکونی بنفشه است و هر روز صبح برای رفتن به محل کارش با خودرو شخصی از این محدوده برای رسیدن به بزرگراه شهید همت عبور می‌کند. او می‌گوید: «از زمانی که این مسیر ساخته شده است قرار بود شهرداری این مسیر باریک را تعریض کند، اما در این مدت نه تنها مسیر تعریض نشده، بلکه به دلیل حجم بالای ساخت‌وساز ساختمان‌ها در اطراف آن و ریخته شدن مصالح ساختمانی در اطراف خیابان، مسیر عبور و مرور تنگ‌تر هم شده است.»او ادامه می‌دهد: «بخشی از خیابان تعریض شده و قرار بود این کار در تمام خیابان صورت بگیرد، ولی همان بخشی هم که انجام شده، آسفالت‌ریزی و جدول‌گذاری آن به پایان نرسیده و عملاً اهالی نمی‌توانند از آن استفاده کنند.»رستمی به گاردریل‌های نصب شده در بخش جنوبی خیابان نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «نرسیده به خروجی شهرک آزادشهر که مسیر دو طرفه می‌شود، گاردریل‌هایی در خیابان نصب شده تا از برخورد خودروها از روبه‌رو جلوگیری کند. در قسمت شمالی خیابان هم که به بزرگراه همت منتهی می‌شود مسیر دوطرفه بوده و نیاز است تا مسئولان ایمنی این محدوده را هم تأمین کنند.»

رئیس اداره برق منطقه:
روشنایی این خیابان تأمین می‌شود
نبود روشنایی کافی در خیابان 10متری اول از جمله مشکلات مهمی بود که اهالی محله دریاچه به آن اشاره کردند. «محمد عیوضلو» مدیر اداره برق منطقه در این‌باره می‌گوید: «حجم عملیات ساخت‌وساز در این مسیر بسیار زیاد است و علاوه بر مشکل روشنایی خیابان، نیاز به تأمین برق برای طرح‌های جدید محله را داریم. برهمین اساس برنامه‌های لازم برای تأمین برق این محدوده انجام شده و به‌زودی عملیات عمرانی آن نیز انجام می‌شود.»مدیر اداره برق منطقه درباره زمان تکمیل روشنایی خیابان 10 متری اول می‌گوید: «مدت زمان اتمام طرح برق‌رسانی به این خیابان 3 ماه است و امیدواریم در پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده این مشکل در این محله برطرف شود.»

معاون شهردار ناحیه 4:
مشکلات برطرف می‌شوند
«رضا عالیه» معاون شهردار ناحیه هم درخصوص دغدغه ساکنان اطراف این خیابان می‌گوید: «بخشی از این مسیر را به تازگی مسدود کرده‌ایم تا فعالیت عمرانی برای ساخت پل روی گذر در آن انجام شود. بخش دیگر آن هم برای عبور و مرور روزمره خودروها باز است تا عملیات تعریض و بهسازی خیابان تکمیل شود.»معاون شهردار ناحیه 4 تأکید می‌کند: «معاونت حمل‌ونقل ترافیک شهرداری منطقه به‌زودی مشکلات این خیابان را برطرف خواهد کرد.»

شهرداری در جریان مشکلات قرار دارد
برای اینکه این موضوع را بیشتر بررسی کنیم، به سراغ «ولی علیخانی» دبیر شورای یاری محله دریاچه شهدای خلیج‌فارس رفته‌ایم. او در این‌باره توضیح می‌دهد: «این مسیر در گذشته یکی از معابر مهم منطقه به حساب می‌آمد که با راه‌اندازی بلوار طبیعت در ضلع شرقی دریاچه، کمی از حجم بار این خیابان کاسته شد. با وجود این به دلیل وسعت شهرک‌های مسکونی و طرح‌های ساختمانی جدید در اطراف دریاچه، همچنان حجم زیادی از خودروها از این مسیر رفت‌وآمد می‌کنند و دوطرفه بودن خیابان مشکلاتی را برای رانندگان به وجود می‌آورد.»او ادامه می‌دهد: «در جلسات گوناگونی که با مدیریت شهری منطقه داشته‌ایم، موضوع رسیدگی و ساماندهی به این مسیر را مطرح کرده‌ایم و قرار شده پس از تأمین منابع مالی بهسازی این مسیر انجام شود.»«خانی» به نامناسب بودن آسفالت این مسیر نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: «خودروهای سنگین حامل مصالح ساختمانی بسیاری از این خیابان عبور می‌کنند که چاله‌های متعدد باعث بروز تصادف و حوادثی در این بخش از منطقه شده است و به همین دلیل باید یکی از اولویت‌های شهردار ناحیه 4 ترمیم آسفالت خیابان باشد چراکه ساختمان شهرداری در این محدوده قرار دارد و قطعاً شهردار از مشکلات عدیده این خیابان بیشتر از سایر شهروندان مطلع است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code