منطقه 22

نجات درختان از تیشه تبر

نویسنده: فرهاد اصلانی
مصرف بیشتر، زباله بیشتر را به دنبال دارد... برای ورود به موضوع و روشن شدن آن، نگاهی گذرا می‌اندازیم به چند آمار. برای تولید هر تن کاغذ باطله باید 15 اصله درخت 50 ساله قطع شود...
1396/03/23
 مصرف بیشتر، زباله بیشتر را به دنبال دارد... برای ورود به موضوع و روشن شدن آن، نگاهی گذرا می‌اندازیم به چند آمار. برای تولید هر تن کاغذ باطله باید 15 اصله درخت 50 ساله قطع شود. اما اگر هر فرد در طول سال تمام کاغذهای ناخواسته خود را برای بازیافت جمع‌آوری کند، 1/5 اصله درخت را از تیشه تبر نجات خواهد داد. چنانچه همه افراد کشور این کار را انجام دهند، مجموع کل آن به 100 میلیون اصله درخت در سال می‌رسد. کاغذ بازیافت ‌شده می‌تواند به سهولت و بدون افت کیفیت، جانشین کاغذ تازه شود. جالب است بدانید بسیاری از روزنامه‌هایی که آن را مطالعه می‌کنید از کاغذهای بازیافتی هستند. این در حالی است که 500 سال و حتی بیشتر زمان نیاز است تا کیسه‌های نایلونی تجزیه شوند. در حقیقت پلاستیک آفت طبیعت است، اما بدتر از آن زباله‌های شیشه‌ای هستند که زمان بیشتری برای تجزیه نیاز دارند. با تمام این تفاسیر، تنها بازیافت 30‌درصد زباله خشک در تهران، 357 میلیارد ریال ارزش دارد. شما با این مقدار پول چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟ لطفاً از همین حالا به فکر جدا کردن زباله‌های تر و خشک باشید.

چگونه تفکیک کنیم؟
پاسخ ساده است؛ کافی است پیش از آنکه انواع زباله تر و خشک مانند کاغذ، پلاستیک، ضایعات میوه و غذا و... را با هم در یک کیسه بریزیم، آنها را به دو بخش‌تر و خشک تفکیک کنیم. در ایران جمع‌آوری زباله‌های شهری به عهده معاونت خدمات شهری شهرداری‌هاست. مسئولان گرچه به‌صورت مداوم از مردم می‌خواهند رأس ساعت 21 زباله‌های خود را بیرون از خانه و در سطل‌های مخصوص قرار دهند، اما چهره شهر روایت از چیز دیگری دارد. یکی از کشورهایی که در این زمینه موفق بوده امریکاست. دانشگاه واشنگتن پس از انجام یکسری مطالعات، دریافت که محتویات یک سطل در این دانشگاه تا 61‌درصد قابل بازیافت است. آنها با یک راه‌حل پیشرفته در قالب سطل‌های زباله هوشمند که با انرژی خورشیدی تغذیه می‌شوند، موفق شدند زباله‌ها را جمع کرده و به 2 گروه قابل بازیافت و قابل کمپوست تقسیم کرده و با استفاده از یک شبکه بی‌سیم، زمان خالی‌کردن آنها را به بخش مربوط اطلاع دهند. در بلژیک نیز شهروندان ملزم هستند شیشه، فرآورده‌های کاغذی، پلاستیکی، فلزی و زباله‌های معمولی خود را به‌صورت جداگانه و براساس جدول زمانی بیرون از خانه قرار دهند.

مشکل بازیافت در برخی کشورهای توسعه‌یافته
۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، مسئولان شهر آتن از زباله به‌عنوان یک مشکل یاد کردند؛ این در حالی است که با گذشت بیش از 2500 سال از آن تاریخ، این کشور همچنان با بحران زباله روبه‌رو است. نزدیک به یک پنجم زباله‌های تولید شده در این کشور پلاستیک هستند که تنها یک‌درصد آن بازیافت می‌شود. به اعتراف مسئولان یونان، این کشور در بحث بازیافت زباله 15 سال عقب‌تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپاست، اما یونان تنها کشوری نیست که با این بحران دست به گریبان است.

زباله به مثابه یک منبع
برخی از کشورهای توسعه‌یافته هم در خصوص زباله و بازیافت آن چندان وضع خوبی ندارند. به‌طور مثال در انگلیس هرچند 60‌درصد زباله‌های خانگی قابل بازیافت یا تغییر کاربری است اما تنها حدود 17‌درصد بازیافت می‌شود. اما کمی آن طرف‌تر از انگلیس اوضاع به کلی متفاوت می‌شود. سوئیس تجهیزات بازیافت زباله مدرن و پیشرفته‌ای دارد. در این کشور مردم فراگرفته‌اند که شیشه و کاغذ ـ حتی از نوع قبض‌های تلفنی ـ را دور نریزند. در بیشتر مکان‌های عمومی سطل‌های مجزایی برای بطری‌هایی با شیشه سبز و قهوه‌ای وجود دارد. آلومینیوم و حلبی به مخازن محلی انتقال داده می‌شود و باتری‌ها به سوپرمارکت‌ها تحویل داده خواهد شد. برای دیگر انواع زباله هم تدابیر کاربردی اندیشیده شده است. آنها‌درصد بالایی از زباله‌های خود را بازیافت و روانه چرخه مصرف می‌کنند. «زباله به مثابه یک منبع» این استراتژی کشور دانمارک در برابر زباله است. سیاستی که باعث شده است از دانمارک به‌عنوان سبزترین کشور دنیا نام برده شود. جالب‌تر اینکه حدود یک‌درصد از جمعیت این کشور کم جمعیت در کار تجارت جمع‌آوری زباله فعالیت دارند. آنها‌درصد قابل توجهی از زباله‌های خود را برای بازیافت داخل کشور و بخش دیگری را به دیگر کشورها صادر می‌کنند. دولت سیاست‌های تشویقی فراوانی برای صنایعی که زباله کمتری تولید کنند در نظر گرفته است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code