منطقه 3

«محمد» زلال جاری معرفت

نویسنده: لیلا باقری
عضو هلال احمر منطقه را در کرمانشاه می‌بینم.برای تهیه گزارش از منطقه زلزله‌زده رفته‌ام. همسفریم تا روستاهای دالاهو. ماشین امداد هلال‌احمر را می‌راند...
1396/09/11
  عضو هلال احمر منطقه را در کرمانشاه می‌بینم.برای تهیه گزارش از منطقه زلزله‌زده رفته‌ام. همسفریم تا روستاهای دالاهو. ماشین امداد هلال‌احمر را می‌راند. همدیگر را نمی‌شناسیم. 5 نفریم و هر کسی از جایی آمده. دست فرمان خوبی دارد و سعی می‌کند پیچ‌های تند را جوری برود که حتی حیوانات کنار جاده هم هول نکنند. یکبار هم با اینکه به موقع روی ترمز می‌زند و دو سه گوسفند در گله رم می‌کنند، متأثر می‌شود و چند بار بلند استغفار می‌کند و می‌گوید: «خدایا ببخش... تازه غذا خورده‌اند و با شکم سنگین دویدند...» یا وقتی باران می‌بارد و گُله به گُله در جاده پرنده‌ها درحال پَرشویی هستند سرعتش را کم می‌کند تا فرصت پیدا کنند برای پریدن. فکر می‌کنید صاحب این قلب رقیق چه کسی است؟ مردی با سبیل‌های از بناگوش در رفته و قدی بالای 180 سانتی متر. کوهنوردان خارجی به او لقب هرکول را داده‌اند. کمی که گپ می‌زنیم، می‌فهمم اهل منطقه ماست. دوچرخه‌سوار، کوهنورد، اهل سفر با کوله، عضو تیم واکنش سریع امداد، دارنده گواهینامه پاراگلایدر، مربی رانندگی خودرو آبی‌خاکی و.... خلاصه اینکه «محمد پاسخی» 55 ساله یک طبیعت‌دوست تمام‌عیار است و عاشق ماجراجویی در طبیعت.

نشد با دل خوش سرپل‌ذهاب بیایم
27 سال است در سازمان امداد کار می‌کند و زمان جنگ هم سر پل‌ذهاب و مریوان خدمت کرده. وقتی در جاده اسلام‌آباد غرب به سمت سرپل ذهاب می‌رویم از کنار پایگاه مرصاد که می‌گذریم «آه» می‌کشد: «چقدر جوان‌های ما در همین‌جا کشته شدند. گمان کردند دیگر ایران توان مقاومت ندارد اما جوان‌ها با خونشان، همین‌جا قضیه را فیصله دادند.» کمی که می‌گذرد آه سوزناک دیگری هم می‌کشد: «یک افسوس در دلم مانده. من 2 بار به سرپل ذهاب آمدم؛ یکبار زمان جنگ که همه مردم از شهر رفته بودند و خالی بود. یکبار هم در این زلزله که وضع شهر این‌طور است. نشد با دل خوش بیاییم اینجا.»
او 7 آبان برای امدادرسانی به زوار امام حسین(ع) به مرز صفر منطقه مهران می‌آید. شب زلزله مأموریتش تمام شده بود و می‌خواسته برگردد که زلزله می‌شود.

همه‌چیز خوب است تا وقتی که دوستدار طبیعتی!
«محمد پاسخی» خوش‌اخلاق است. هرچند ممکن است کسی آشغالی از شیشه خودرو بیرون بیندازد تا او یکباره عصبانی شود. نه اینکه داد بزند. اما لحن بازخواست او نشان می‌دهد این حرکت حسابی ناراحتش کرده. «چرا پرت کردی؟ بینداز کف ماشین، خودم جمع می‌کنم. ما وظیفه داریم مواظب طبیعت باشیم. در ضمن، کسی هیچ‌وقت زمان مأموریت و در خودرو آرم‌دار نباید کار ناشایستی انجام بدهد. نه آشغال پرت کند و نه سیگار بکشد و نه هیچ حرکت ناهنجار دیگری...» اما به یک چشم برهم زدن دوباره می‌شود همان «پاسخی» مهربان و صبور. در راه هم وقتی بچه‌های خوزستان را می‌بینیم که کمپ کربلا را آورده‌اند منطقه زلزله‌زده و به مردم خدمت می‌کنند اما زباله‌ها را کنار چادر می‌ریزند، باز به‌هم می‌ریزد. اما این‌بار کمی تأمل می‌کند. قدم می‌زند و دست آخر مهربان از مسئول کمپ قول می‌گیرد کیسه زباله تهیه کند برای دورریزها. او پدر 2 پسر و یک دختر و البته پدربزرگ یک نوه است و اهل گیلان و آستانه اشرفیه. «پاسخی» در 3 رشته ورزشی فعالیت می‌کند؛ دو، دوچرخه‌سواری و کوهنوردی. او نخستین کوله‌گرد هلال‌احمر است. می‌گوید: «کوله‌گردی یعنی تنها با یک کوله سفر کنی بدون اینکه هیچ‌نیازی به کمک دیگران داشته باشی. خودت چادر بزنی و غذا درست کنی و.... کوله‌گردی خیلی در ایران جا نیفتاده. اما می‌توان تمام شهرها و کشورها را کوله‌گردی کرد.»

خاطرات خشن امدادگر مهربان
«پاسخی» خیلی دوست دارد اروپا را رکاب بزند. اما وقتی طبیعت بکر جنگل‌های بلوط را در کرمانشاه می‌بیند نظرش عوض می‌شود: «اینجا خودش اروپاست. جان می‌دهد برای دوچرخه‌سواری این پیچ‌ها و سرازیری و سربالایی‌ها.» و دوباره حسرت می‌خورد که چرا با دل خوش اینجا نیامده. غم زلزله‌زده‌ها لحظه‌ای رهایت نمی‌کند که از منظره‌ها به کمال، لذت ببری. غم‌شان در هرلحظه حضور دارد. البته «پاسخی» کم ندیده از این ماجراهای دردناک. آنقدر که وقتی از ماجرای امدادرسانی به اتوبوس چپ کرده می‌گوید و آن صحنه‌های دلخراش را تعریف می‌کند از او به خنده و شوخی می‌خواهیم خیلی هم وارد جزئیات نشود. این امدادگر چابک دوره ایثار در امداد را هم گذرانده. او هنوز درگیر گرفتن ویزا برای اروپاست اما مطالعات کاملی دارد و یک سال است روی این طرح فکر و برنامه‌ریزی می‌کند. می‌خواهد 5 کشور را با شعار صلح‌دوستی ایرانی‌ها رکاب بزند و در نهایت به مقر ژنو در سوئیس برود. او یک دوچرخه معمولی کوهستان دارد که با قیمت کمی خریده هم‌سفرهایش چالش‌های زیادی دارد. یکی اینکه اسپانسر ندارد و باید از محل کارش هم مرخصی بگیرد و....

فقط می‌خواهم از طبیعت لذت ببرم
«پاسخی» آواز هم می‌خواند؛ در راه و وقت کوله‌گردی و دوچرخه‌سواری. از علاقه‌هایش است. یکی دیگر از علاقه‌هایش هم رفتن به کشورهای دیگر است با پرچم ایران. کیف می‌کند از این کار. دو تا پرچم هم در رکاب‌زنی خارجی‌اش نصب کرده بوده روی دوچرخه: «هرشب یک‌جایی اتراق می‌کنم و کمپ می‌زنم. ایران باشم به پایگاه هلال‌احمر می‌روم اما در خارج از کشور اغلب در پمپ بنزین. قبلش هم اجازه می‌گیرم که بتوانم از امکانات پمپ بنزین استفاده کنم. البته اصلش این است که در شهر اتراق نکنی چون خیلی نیازی به امکاناتش نداری. ایرانی‌ها واقعاً مهربان هستند. وقتی مرا می‌بینند گمان می‌کنند توریست هستم و انگلیسی حرف می‌زنند. اما خارجی‌ها نه! اصلا‌ً کاری با تو ندارند. خوبی ماجرا این است که زبان هم بلد نیستم. تنها 50 جمله ضروری را می‌دانم. می‌خواهم در لاک خودم باشم و از طبیعت لذت ببرم.»

شب پرماجرا...
این امدادگر لحظه‌ای از امداد غافل نمی‌شود. هر ماشینی دست تکان بدهد و بوق بزند نگه می‌دارد. اغلب هم کسانی‌اند که علامت هلال‌احمر را روی ماشین می‌بینند و درخواستی دارند. درخواستشان را می‌شنویم و او پیگیر می‌شود که حل شده یا نه. آن شب بارانی‌ هم که از ثلاث باباجانی به سمت کرمانشاه می‌رفتیم به محض دیدن تصادف ایستاد. دست راننده آسیب دیده بود و از شوک گریه می‌کرد. «پاسخی» اول چندباری از او پرسید تنها بوده یا نه. راننده که از واژگونی ماشین جان سالم به در برده بود گفت تنها بوده. اما او قبل از اینکه افقی در جاده بایستند و راه را ببندد برای جابه‌جایی ماشین تصادفی، دوری با چراغ‌گردان زد تا مطمئن شود ماشین سرنشین دیگری نداشته است: «اینجور وقت‌ها نباید به حرف راننده اطمینان کرد. ممکن است هشیاری کافی نداشته باشد.» بعد هم تلاش او و دیگر امدادگرها برای سامان دادن تصادف و خبر کردن خانواده راننده و رساندنش به اورژانس: «یک امدادگر در همه حال باید امدادگر باشد.» سفر که تمام می‌شود از «محمد پاسخی» یک تصویر پررنگ در ذهنم می‌ماند. مردی که در 50 سالگی تصمیم می‌گیرد عشقش به طبیعت و ماجرا را بروز بدهد. با همه محدودیت‌هایی که برای یک مرد در این سن وجود دارد، اما تصمیم دارد با کمترین امکانات تا جایی که می‌تواند در دنیا طبیعت‌گردی کند و لذت بردن بین هوا و درخت و کوه و یکی شدن با آن را بچشد.

 «محمد پاسخی» کیست؟
  •  رکاب‌زن برتر کشور؛ او 5 سال است که شهرهای ایران را رکاب می‌زند. تیرماه امسال هم ارمنستان و گرجستان و قسمتی از ترکیه را رکاب زده.
  •  رکاب‌زدن در مسیر اندیمشک تا شلمچه در هفته دفاع مقدس
  •  رکاب‌زدن در مسیر شیراز تا بوشهر به مناسبت روز خلیج‌فارس
  •  رکاب‌زنی در مسیر تهران تا مشهد
  •  رکاب‌‌زنی در مسیر دریای خزر تا خلیج‌فارس
  •  کوله‌گردی 20 روزه از گرگان تا مشهد به مناسبت شهادت امام رضا(ع)
  •  متبحر در عملیات راپل و فرود از بالگرد
  •  مربی آموزش رانندگی خودرو آرگو (آبی خاکی) هلال‌احمر که 8 چرخ دارد و قادر است در برف و باتلاق و کوه و ارتفاعات حرکت کند.
  •  دارنده گواهینامه پرش با پاراگلایدر
  •  کوهنورد و دونده. او با دوچرخه خود تا پایگاه سوم دماوند صعود کرده. کوهنوردهای خارجی به او لقب هرکول را دادند!ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code