منطقه 3

اهالی مهمان افطاری ساده

نویسنده: مهران مصفا
در گذشته انگار برای برخی از خانواده‌ها، افطاری‌ها پر رونق‌تر بود و جشن ماه مبارک رمضان، جشن‌تر. اغلب افطارها و حتی سحرها همسایه‌ و اقوام و دوست به خانه هم می‌رفتند تا این ضیافت را در کنار هم باشند. در کنار هم بودن، همبستگی و شور و شوق را بیشتر می‌کند. خاطره‌ها را پررنگ‌تر و دل‌ها را شادتر...
1396/03/27
  در گذشته انگار برای برخی از خانواده‌ها، افطاری‌ها پر رونق‌تر بود و جشن ماه مبارک رمضان، جشن‌تر. اغلب افطارها و حتی سحرها همسایه‌ و اقوام و دوست به خانه هم می‌رفتند تا این ضیافت را در کنار هم باشند. در کنار هم بودن، همبستگی و شور و شوق را بیشتر می‌کند. خاطره‌ها را پررنگ‌تر و دل‌ها را شادتر. اصلاً این جزو فرهنگ اصیل ماست که «لقمه نان و پنیر»مان را به هم تعارفی خالص بکنیم و اصل را بگذاریم بر دور هم بودن. ولی انگار سال‌هاست دیگر کسی رویش نمی‌شود همان نان و پنیری که خودش می‌خورد را تعارف کند. نان و پنیری که کنایه از محتویات واقعی سفره صاحبخانه است. حالا سرای محله اختیاریه و رستم‌آباد در یکی دو سال گذشته سعی کرده این افطار ساده را احیا کند. لقمه نان و پنیرش را آماده و پخش کرده بین مردم محله تا شوق سال‌های ساده گذشته را دوباره در دل مردم زنده کند.

38 سال خدمت در خانه خدا
30دقیقه‌ای به اذان ظهر مانده که وارد مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) می‌شویم و روی نیمکت آهنی سبز رنگ جلو در ورودی می‌نشینیم. حاج «بایرامعلی خدمتی» دفتر و تسبیح قرمز رنگش را روی نیمکت می‌گذارد و باخوشرویی با ما همکلام می‌شود: «38سال است که در این محله زندگی می‌کنم و از همان روز اول این مسجد مثل خانه‌ام بوده است. برای همین بیشتر نمازم را در این مسجد به جماعت می‌خوانم. همیشه قبل یا بعد از نماز با اهالی گپ می‌زنیم و جویای حال هم هستیم. این نعمت بزرگی است که به واسطه حضور در مسجد محله نصیب من شده که می‌توانم اهالی محله را ببینم و از حال آنها باخبر شوم.» خدمتی سال‌ها در مسجد محله اذان و اقامه خوانده و تکبیر هم داده و حالا در مناسبت‌های مذهبی مداحی می‌کند. خودش در این‌باره می‌گوید: «همیشه بچه‌هایم را به خواندن نماز اول وقت در مسجد تشویق می‌کنم و خوشبختانه آنها حضور فعالی در مسجد محله دارند. با کمک هیئت‌های امنای مسجد و جوان‌های محله، هیئت انصار المهدی(عج) را تشکیل داده‌ایم و هر هفته مراسم قرائت و روخوانی قرآن با حضور پرشور جوانان در مسجد برگزار می‌شود.»

سنت خوب افطاری دادن
چند ساعتی مانده به افطار که سرای محله می‌روم. کارمندان سرا به همراه فعالان محله و یکی دو نفر دیگر که از ‌بانی‌های برگزاری این مراسم افطار ساده‌اند، دورهم جمع شده‌اند. دور میزی بزرگ هستند و هرکدام کاری انجام می‌دهند. البته دستکش به دست. یکی بشقاب می‌گذارد و دیگری خرما. یکی پنیر تکه می‌کند و یکی بامیه می‌گذارد و نان. قرار است 250 بسته افطاری ساده آماده شود و بین مردم محله پخش. هر کسی که در خیابان است، با هر کسوت و مرام و طبقه‌ای. هدف این است که وقت شیرین اذان مغرب و افطار همه با هم لقمه نانی بخورند و از لحظات دورهم بودن لذت ببرند. البته سنت حسنه و خوب مهمان کردن برادر و خواهر مسلمان به افطار و اطعام هم انجام شود.

هر که را دیدی نانی بده و از ایمانش مپرس
پارک ارغوان در خیابان دیباجی جنوبی، جای خوبی برای این دورهمی است. بسته‌های افطاری هم در بوستان توزیع می‌شود و بین رهگذران و هم بین مسافران خودروهای در حال‌ تردد و آنهایی که پارک هستند. عکس‌العمل مردم جالب است. این لقمه نان و پنیر و خرما برای رهگذرانی که هنوز تا خانه راه دارند و زبان روزه‌اند هم خیلی خوشمزه است. هم به موقع است و هم غافلگیر‌کننده. حس خوب مهربانی، حس قالب در فضاست. خیلی‌ها هم بعد از گرفتن بسته افطاری می‌گویند «چه کار خوبی...» این یعنی تبلیغ احیای افطاری ساده اثر خودش را می‌گذارد. شاید نفر بعدی که در محله، همسایه‌هایش را به افطاری ساده دعوت کند، یکی از همین رهگذران باشد.

     سکینه گیلانی شورایار و معلم محله    
ایجاد همبستگی

یکی از کارهایی که همیشه سعی کرده‌ام انجام بدهم، کمک به نیازمندان بوده. از سال‌های خیلی دور. این کمک‌ها در ماه رمضان و ایام نوروز پررنگ‌تر می‌شود. امروز هم توفیقی حاصل شده تا افطاری آماده کنیم برای اهل محله. البته این کارها را نباید گفت، چون ریا می‌شود اما چون بحث‌ ترویج کار خیر را مطرح کردید، عرض می‌کنم. ما در مسجد شهید شاه‌آبادی هم همراه با خانم‌های مسجدی، سبد کالایی را آماده می‌کنیم برای ماه رمضان. درباره این افطار ساده هم باید بگویم که معتقدم اثر خیلی خوبی روی مردم محله دارد. بازخوردها از سمت مردم عالی است. هم اینکه با سرای محله آشنا می‌شوند که فعال است و کلاس‌های مفیدی دارد اما مردم شاید نشناسندش. هم اینکه خیلی این خوراک مختصر بهشان می‌چسبد و می‌گویند چه کار قشنگی و.... این مباحث جدای ثوابش است البته. در کل تأکید ما در این کار روی فرهنگسازی برای مهمان کردن دیگران است به یک افطار ساده.

   افسانه ابراهیمی، از فعالان محله و ‌سرا     
نزدیکی دل‌ها

بازخورد مردم خیلی خوب است. یکسری به دلیل معذوریت‌های کاری، وقت افطار بیرون هستند و با گرفتن یک لیوان چای هم خیلی خوشحال می‌شوند. این کار همبستگی و مهر و محبت را نشان می‌دهد. البته ثواب هم دارد و پیامبر(ص) فرمودند افطار بدهید حتی به اندازه یک خرما. انجام کار نیک کمک زیادی به آرامش روح انسان می‌کند. چه دادن یک افطار ساده و چه کارهای دیگر. ما در مسجد شهید شاه‌آبادی هم کارهایی برای تهیه سبدکالای ویژه ماه مبارک انجام می‌دهیم. همچنین سال‌هاست که فعالیت‌هایی برای تهیه جهیزیه و کمک هزینه درمان برای افراد نیازمند داریم. از تهیه نسخه دارو گرفته تا کمک‌ هزینه برای خرج بیمارستان و عمل و وضع حمل و....

   پیام قاسمی مدیر سرای محله اختیاریه و رستم‌آباد
ترویج فرهنگ افطار ساده

حضرت آقا فرمودند که باید افطاری ساده در سطح جامعه برگزار شود. پیرو همین صحبت ما هم در سال گذشته در سرای محله افطاری ساده تدارک دیدیم و در سطح محله توزیع کردیم و هم امسال. افطاری‌ای در حد نان و پنیر و خرما برای پذیرایی از مردم محله. امسال 250 بسته افطار آماده و در خیابان دیباجی، پارک ارغوان بین همه شهروندان توزیع می‌کنیم. فقیر و غنی هم فرق ندارد. به نظرم این کارها در‌ ترویج دادن افطاری ساده مؤثر است و مردم می‌بینند که می‌توان با خوراکی‌های ساده هم مردم را به افطار مهمان کرد. برای بعد از شب‌های قدر هم در صورت امکان افطار صلواتی برگزار می‌کنیم.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code