منطقه 3

توسعه فرهنگی اراضی عباس‌آباد

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
اراضی عباس‌آباد از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراكز گردشگری و فرهنگی منطقه و پایتخت است كه مدیریت شهری در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری وسیع در آن تلاش كرده بر سرانه‌های فرهنگی، تفریحی و فضای سبز شهر و منطقه بیفزاید...
1394/06/21
اراضی عباس‌آباد از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراكز گردشگری و فرهنگی منطقه و پایتخت است كه مدیریت شهری در سال‌های اخیر با سرمایه‌گذاری وسیع در آن تلاش كرده بر سرانه‌های فرهنگی، تفریحی و فضای سبز شهر و منطقه بیفزاید. برای نظارت بر روند فعالیت‌های این مجموعه، شهردار تهران كارگروهی را با حضور مدیران ارشد شهرداری تشكیل داده است و خود بر تصمیمات و فعالیت‌های این كارگروه نظارت می‌كند. اهمیت این طرح باعث شده تا شهردار تهران در یك ماه اخیر 2 بازدید از این اراضی را در برنامه‌كاری خود قرار دهد. در آخرین بازدید شهردار از این اراضی با او همراه شدیم.

آغاز یك بازدید
بازدید از طرح در ساعت‌های ابتدایی روز آغاز می‌شود. قائم‌مقام، معاونان و مدیران ارشد شهردار از همراهان او هستند. شهردار تهران با دقت حرف‌های مدیرعامل اراضی عباس‌آباد را در حین بازدید از باغ هنر، باغ نمایش، پانورامای بیت‌المقدس، باغ كتاب و... می‌شنود و همراهانش نكاتی را یادداشت‌ می‌كنند. دقت قالیباف به حدی است كه در برخی موارد سؤالات فنی را از مدیران مجموعه طرح می‌پرسد كه پاسخ به آنها كمی مشكل است. ساعتی از بازدید كه می‌گذرد بازدید‌كنندگان در سالن اصلی اجتماعات گردهم می‌آیند تا سخنان شهردار را گوش كنند.

عباس‌آباد پهنه‌ای در ابعاد ملی
شهردار تهران از ضرورت معرفی این اراضی و امكانات آن به مردم پایتخت و حتی كشور سخن می‌گوید و می‌افزاید: «منطقه عباس‌آباد یك پهنه شاخص شهری در ابعاد ملی و فراملی است و از این‌رو طرح‌های در حال اجرای این منطقه در حوزه‌های مختلف شهری نظیر فضای سبز، زیباسازی، حمل‌ونقل، شهرسازی و معماری و... باید به‌عنوان یك الگوی ملی مطرح شود.»
محمدباقر قالیباف، طرح‌هایی مانند باغ هنر، باغ نمایش، پانورامای بیت‌المقدس، باغ كتاب را طرح‌هایی بی‌نظیر می‌داند و از مسئولان شركت نوسازی اراضی عباس‌آباد می‌خواهد كه با بسیج امكانات این طرح‌ها را با سرعت بیشتری پیگیری كنند: «این منطقه باید در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری به‌عنوان یك الگوی ملی مطرح شود و برای این منظور باید كارهای باقیمانده برای تكمیل طرح‌ها باهمتی جهادی و با حضور همه معاونت‌ها انجام شود تا در آینده شاهد حضور بیشتر شهروندان در این قسمت از اراضی باشیم.»

زیباترین فضاهای شهری با رهنمودهای رهبری
شهردار تهران رهنمودهای مقام معظم رهبری را در ایجاد فضاهای سبز یادآور می‌شود و از مسئولان طرح می‌خواهد در برنامه‌های خود به تحقق این رهنمودها توجه كنند: «‌ایجاد فضای سبز در اراضی عباس‌آباد یك اولویت است و به همین دلیل در طراحی، اجرا و انتخاب‌گونه‌ها باید به شیوه‌ای عمل شود كه در آینده زیباترین فضای سبز شهری را در این منطقه شاهد باشیم.»
قالیباف تحقق این مهم را نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی می‌داند: «باید با یك برنامه منسجم اجرایی و عملیاتی مواردی مانند ایجاد دسترسی‌ها، پاركینگ‌ها، مبلمان شهری، نورپردازی و... با توجه به ملاحظات خاص این منطقه با مشاركت همه دستگاه‌ها طراحی و اجرا شود.»

نتیجه یك بازدید
 در بازدید شهردار تهران و معاونانش از اراضی عباس‌آباد، بر ضرورت تكمیل نهایی و در اولویت قرار دادن طرح باغ هنر كه شامل؛ دریاچه هنر، باغ نمایش، خانه شعر، خانه موسیقی، خانه نقش، خانه معماری، گذر فرهنگ و كوشك مركزی است تأكید شد. هم اینك طرح دریاچه هنر با پیشرفت 89‌درصدی آماده بهره‌برداری است و شهروندان به‌زودی می‌توانند از آن بازدید داشته باشند.

تله كابینی در قلب پایتخت
شاید جالب باشد بدانید یكی از طرح‌هایی كه جذابیت مجموعه اراضی عباس‌آباد را دوچندان می‌كند، ساخت تله‌كابین در آن است. تعجب نكنید. وسعت این مجموعه و فاصله هر كدام از اماكن فرهنگی تفریحی آن به حدی است كه برای رفت‌وآمد در بخش‌های مختلف آن ایجاد یک تله‌كابین ضروری است؛ تله‌كابینی در قلب پایتخت.
این تله‌كابین به بازدید‌كنندگان امكان آن را می‌دهد كه به فضاهای فرهنگی و تفریحی ایجاد شده در منطقه سرزده و منظره اراضی عباس‌آباد و تأسیسات ایجاد شده آن را از بالا تماشا كنند. این تله‌كابین 12‌ایستگاه خواهد داشت كه مساحت هر ایستگاه آن بین 500 تا 800 مترمربع است و در آن ایجاد امكانات رفاهی و رستوران نیز تدارک دیده شده است.
ایستگاه‌های این تله‌كابین در بیهقی، بوستان نوروز، باغ فرهنگ، بوستان طالقانی، گلستان‌بنادر، آب‌و‌آتش، باغ موزه دفاع‌مقدس، میدان فرهنگ و... راه‌اندازی خواهد شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code