منطقه 3

سال آینده افتتاح مجموعه ورزشی اختیاریه

نویسنده: مهرنوش حیدری
اختیاریه را باید جزو محله‌های قدیمی و ساکت منطقه به شمار آورد، محله‌ای که با قدمت طولانی که هنوز بافت متراکم و مذهبی خود را حفظ کرده و دارای حدود 34 هزار نفر جمعیت است....
1395/10/18
اختیاریه را باید جزو محله‌های قدیمی و ساکت منطقه به شمار آورد، محله‌ای که با قدمت طولانی که هنوز بافت متراکم و مذهبی خود را حفظ کرده و دارای حدود 34 هزار نفر جمعیت است. این محله از شمال به بزرگراه صدر، از جنوب به خیابان شهید کلاهدوز، از غرب به بزرگراه کاوه و از شرق به خیابان پاسداران منتهی می‌شود. محله اختیاریه نیز مانند سایر محله‌های منطقه با مشکلات و کاستی‌هایی مواجه است که برای اطلاع از این موارد به سراغ اهالی محله و شورایاران رفته‌ایم و با انعکاس این مشکلات به مسئولان و مدیریت شهری پاسخ‌های آنها را دریافت کرده‌ایم.

شهرداری زمین خاکی اختیاریه را در اختیار بگیرد
محمدرضا شریفی از ساکنان قدیمی محله اختیاریه می‌گوید: «فضای ورزشی این محله با توجه به تعداد جوانان اصلاً مناسب نیست و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز اهالی باشد. یک زمین خاکی به مساحت 5200‌متر در این محله وجود دارد که حداقل در 60 سال گذشته به‌عنوان زمین ورزش به‌ویژه فوتبال مورد استفاده قرار گرفته و افرادی مانند حسن روشن، با بازی در این زمین به میادین حرفه‌ای راه یافته‌اند. این زمین چند سالی است که مورد استقبال جوانان محله قرار گرفته و حدود 700‌ـ 800 نفر از جوانان در ساعات مختلف در این زمین فوتبال بازی می‌کنند. در طول این سال‌ها به‌صورت خودگردان هزینه‌های این زمین تأمین شده است. اما به هر حال این زمین را هم از جوانان خواهند گرفت و باید فکر اساسی برای جوانان محله کرد. در 5‌ـ 6 سال گذشته بارها تلاش شد تا برای تغییر کاربری این زمین اقدام شود و اکنون شنیده می‌شود شهرداری در تعامل و همکاری با اداره اوقاف قصد دارد در این زمین خاکی ورزشی، ساختمان 9طبقه تجاری بسازد که به این صورت تنها زمین ورزشی در اختیار اهالی از بین می‌رود. از شهرداری منطقه می‌خواهیم نسبت به تملک آن اقدام کرده و امکانات مناسب در اختیار اهالی قرار دهد.»

ترافیک اختیاریه هر روز بیشتر می‌شود
«قاسم سقازاده» یکی از اعضای شورایاری محله اختیاریه درباره مشکلات این محله می‌گوید: «مشکل اصلی محله را باید ترافیک سنگین آن در بعضی معابر و خیابان‌ها دانست. در خیابان دیباجی جنوبی از شهید غفوری در مسیرهای شمال به جنوب و برعکس شاهد ترافیک بسیار سنگین هستیم به‌طوری که اهالی و رانندگان دقایق طولانی را باید در ترافیک منتهی به بزرگراه صدر صرف کنند. اهالی همچنین از ترافیک سنگین میدان اختیاریه به علت وجود میدان میوه و تره‌بار گلایه دارند. خیابان شهید مالکی نیز ترافیک سنگین دارد و خودروهایی که از دیباجی وارد شده و به سمت اختیاریه‌‌‌ تردد می‌کنند، ورودی دیگری ندارند. در جلسه‌ای به پلیس راهور پیشنهاد دادیم که اگر بشود از اختیاریه شمالی از قبل از مدرسه «آیین روشن» یک ورودی بدهند اما تاکنون نتیجه‌ای نگرفته‌ایم. به هر حال ترافیک یکی از مشکلاتی است که همه محله‌های منطقه این روزها با آن درگیر هستند و با توجه به ساخت‌وسازهای زیادی که این روزها در دست انجام است این مشکل روز به روز بیشتر هم می‌شود. ما از مدیران شهری انتظار داریم راه‌حل ریشه‌ای برای این مشکل پیشنهاد دهند.»

 رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه:
زمین خاکی در تملک اداره اوقاف است
احمد یزدانیان؛ رئیس اداره ورزش شهرداری منطقه در این‌باره می‌گوید: «این زمین در تملک اداره اوقاف بوده و شهرداری هیچ‌گونه تملکی ندارد. با توجه به مالک بودن اداره اوقاف و درخواست برای ساخت، شهرداری مجوزهای لازم را اعطا کرده است. به خاطر متراژ زیاد این زمین و هزینه بالای خرید آن شهرداری قادر به تملکش نبود. خوشبختانه اکنون در کوچه آبشار یک مجتمع ورزشی در حال ساخت است که سالن‌های چند منظوره، استخر، ‌سونا، ‌بدنسازی، ‌ورزش‌های رزمی و... برای آن در نظر گرفته شده است و در سال 96 این مجتمع به بهره‌برداری می‌رسد. این مجموعه در 3 تا 4 طبقه در حال ساخت است که هر طبقه 400متر مساحت زیربنا دارد.» یزدانیان در پاسخ به این سؤال که آیا اداره این مجتمع پس از بهره‌برداری به سرای محله و مدیریت محله واگذار خواهد شد، می‌گوید: «معمولاً مجموعه‌های آبی زیر نظر سازمان ورزش شهرداری اداره می‌شود و احتمال دارد این مجموعه را به این سازمان تحویل دهیم در غیر‌این صورت در اختیار منطقه خواهد بود و اداره آن به محله واگذار نخواهد شد. ‌با توجه به وجود مجموعه شهربانو و سالن‌های ورزشی ویژه بانوان، ساخت این مجتمع ورزشی تا حد زیادی نیازهای ورزشی محله اختیاریه را تأمین خواهد کرد.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه:
خیابان‌های اطراف میدان اختیاریه تعریض می‌شود
علیرضا اسفراینی‌نژاد؛ معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه می‌گوید: «محله اختیاریه با توجه به بافت قدیمی و پرتراکم خود و همچنین قرارگیری در نقاط مرزی با خیابان شهید کلاهدوز، ‌پاسداران و بزرگراه صدر دارای شرایط خاصی است. شبکه موجود در این محله، سال‌های قبل تعریف شده و با توجه به شرایط کنونی شاهد مشکلاتی در عبور و مرور هستیم. معابر جنوب به شمال محله در اصل نقطه ارتباطی و مشترک مناطق یک و 3 هستند، از جمله در خیابان کامرانیه یا شهید جزئی و در سایر محورها اگر معابر منطقه یک، کشش بار ترافیکی را نداشته باشند این بار به منطقه 3 و محله اختیاریه سرازیر می‌شود. برای حل این مشکل در محله رستم‌آباد پایین 2 کار انجام داده‌ایم که شامل برنامه‌ریزی برای تعریض زیرگذر است تا عبور و مرور بهتر صورت گیرد. ‌همچنین طرح ترافیکی برای خیابان میثم، ‌کوچه آزاد داریم که با تغییر جهت‌هایی که می‌دهیم بتوانیم عبور و مرور بهتری را فراهم کنیم. ‌در ماه گذشته برای اینکه شهروندان هنگام خروج از خیابان تسلیمی با مشکل مواجه بودند و پارک خودرو اطراف این خیابان سبب کندی عبور و مرور شده بود حد فاصل دیباجی جنوبی تا ابتدای شهید بختیار (درختی) یکطرفه و یک لوپی ایجاد شد تا از خیابان تسلیمی به‌صورت غرب به شرق و از خیابان بختیار به‌صورت شرق به غرب‌‌‌ تردد انجام شود. این طرح باعث تسهیل در عبور و مرور شد. طرح ویژه‌ای هم برای میدان اختیاریه داریم و شهرداری تملک‌هایی را در ابتدای کوچه زرنگ و انتظاری انجام داده و امیدوارم با تعریض قسمتی از خیابان شهید داریوش لطیفی بتوانیم طرح میدان را تأمین کنیم. برنامه‌ای هم برای خیابان شهید عابدینی و معابر اطراف داریم که به‌زودی شهروندان شاهد آن خواهند بود. سعی می‌کنیم با سیستم‌های نشانی‌دهی و با توسعه دسترسی‌هایی که اکنون داریم بتوانیم بار ترافیکی را در کل شبکه ترددی این بخش کاهش دهیم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code