منطقه 3

فراغت گـرم

نویسنده: نگار مهدیار
اسم زمستان با خودش چیزهایی را یادآوری می‌کند و می‌آورد که آخرین فصل سال بدون آنها برای خیلی از ما رنگ و رو و حال و هوایی ندارد...
1395/10/18
 اسم زمستان با خودش چیزهایی را یادآوری می‌کند و می‌آورد که آخرین فصل سال بدون آنها برای خیلی از ما رنگ و رو و حال و هوایی ندارد؛ بافتنی و کاموا یکی از همان‌هاست. حتی اگر لباس و بافتنی جدیدی هم لازم نداشته باشیم، خیلی‌هایمان به‌ویژه مادربزرگ‌ها عادت داریم به بهانه بافتن شالی و کلاهی برای یادگاری دادن به یکی از عزیزان بساط میل و کاموا را یکی از اجزای جدا نشدنی روزهای سرد زمستانی کنیم و این‌طور مهر و محبتمان را به یکدیگر و به اعضای خانواده نشان دهیم. اما بافتن شال و کلاه و انتخاب میل بافتنی آداب و اصولی دارد. راهنمای زیر را بخوانید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

چه کاموایی بخرم؟
وقتی وارد مغازه کاموا‌فروشی می‌شوید در رنگ‌ها غرق نشوید و به نکات دیگر هم توجه کنید. کاموا به لحاظ جنس نخ، وزن و بافت، دارای انواع بسیار متنوعی است که هنگام خرید ممکن است شما را دچار سردرگمی کنند. نخ‌هایی از جنس؛ پشمی، ابریشمی، کتان، موهر و نخ طبیعی. برای انتخاب جنس نخ بهتر است به کاربرد آن فکر کنید. مثلاً نخ‌ طبیعی گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارد و برای لباس‌هایی که بیرون می‌پوشید مناسب‌تر است. نخ‌های پشمی پوشش مناسب و بافت محکمی دارند و برای پالتو و دستکش بسیار مناسبند. نخ موهر رطوبت را سریع جذب می‌کند و دیر از دست می‌دهد اما در مقابل کمتر چروک می‌شود و عمر طولانی‌تری دارد. روی برچسب کامواها علاوه بر جنسشان وزن نخ هم نوشته شده است. وزن نخ به ضخامت آن اطلاق می‌شود. نخ‌ها ضخامت متنوعی دارند خیلی نازک، نازک، سبک، متوسط، ضخیم و خیلی ضخیم.

کدام میل بافتنی مناسب‌تر است؟
  میل صاف: این نوع میل در اندازه‌های ۲۵‌ـ ۳۰ و ۳۵ سانتیمتری موجود است. شکل میل صاف و کشیده و در سایز‌های شماره ۲ الی ۱۰ موجود است. هرچه ضخامت نخ نازک‌تر باشد از میل شماره پایین‌تر و هرچه ضخامت نخ بیشتر باشد از میل‌های ضخیم‌تر استفاده می‌شود. معمولاً سایز میل که بر روی برچسب‌های دور کاموا درج شده است.
 میل گرد یا سیمی: این نوع میل از یک جفت میل کوتاه که به‌وسیله سیم نایلونی به هم متصل است درست شده استفاده از این نوع میل شاید برای افراد تازه‌کار کمی سخت باشد. از آنجایی که در حین بافت با میلگرد یا سیمی، بیشتر وزن لباس روی سیم قرار می‌گیرد، از این‌رو کار با این نوع میل برای افراد باتجربه بهتر و آسان‌تر است. سایز این میل هم مانند میل صاف از 2 تا 10 است.

چطور شال ببافم؟
بافت شال ساده‌ترین نوع بافتنی است. هم ممکن است به شکل کشباف یکی زیر و یکی رو بافته ‌شود و هم به شکل ساده همه از زیر یا همه از رو. برای شال با عرض 30 سانتیمتر باید بین 50 تا 60 دانه سر بیندازید. یکی از نکاتی که برای بافت شال به‌خصوص با میل باید به آن توجه کرد این است که موقع بافتن برای اینکه لبه‌های شال برنگردد بهتر است نخستین دانه هر رج بافته نشود و موقع انداختن آن دانه در میل دست راست، کاموا سمت رو باشد. برای سر انداختن کلاه باید توجه داشته باشید که بهتر است همیشه اندازه بافت را مقداری کمتر از اندازه واقعی‌اش بگیرید. چون بافت کش می‌آید و بعد از مدتی جا باز می‌کند.

چطور کلاه ببافم؟
برای سر انداختن کلاه باید دور پیشانی را اندازه بگیرید. البته اگر قرار است کلاه دقیقاً به سر بچسبد و بالای کلاه اضافه‌تر از سر نباشد باید بلندی سر یعنی از پیشانی تا فرق سر را هم اندازه بگیرید. در مورد شال هم بلندی و پهنای آن دلخواه است البته برای آقایان پهن‌تر در نظر گرفته می‌شود. برای اندازه‌گیری دور کلاه، باید کمی بافت را بکشید تا دانه‌ها از هم فاصله بگیرند و بعد یک رج پایین‌تر از دانه‌های روی میل را اندازه بگیرید. یعنی دانه‌های روی میل ملاک اندازه‌گیری ما نیست. چون کلاه روی سر کش می‌آید و اگر این کار انجام نشود کلاهی که می‌بافید گشاد خواهد شد. همیشه همه بافت را خودتان انجام بدهید چون دست شما با دست افراد دیگر متفاوت است.

چقدر هزینه کنم؟
به‌طور حتم قیمت تمام شده برای بافت یک کلاه و شال از هزینه خرید آنها کمتر می‌شود که این خود می‌تواند راهی برای صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌های جانبی یک خانواده باشد. به‌طور تقریبی اندازه نهایی دور سر برای یک کلاه ساده برای سایز متوسط 52 تا 54 سانتیمتر و برای سایز بزرگ 56 تا 58 سانتیمتر است. برای این نوع بافت 100 گرم کاموا مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای بافت یک شال تک سایز نیز با 250 گرم کاموا می‌توان شالی با طول و عرض 60 و 34 سانتیمتر بافت. اما برای بافتن یک دست کامل «شال، کلاه، دستکش و پاپوش» نیاز به 6 کلاف کاموا دارید که اگر بخواهید از نخ مرغوب و مقاوم ببافید باید حداقل کلافی 6هزار تومان هزینه کنید که سرجمع نزدیک به 36 هزار تومان می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code