منطقه 3

مسجد 50ساله در انتظار تغییر و تحول

نویسنده: زهرا رستگارمقدم
50 سال است که از ساخت مسجد صاحب‌الزمان(عج) در کوچه شهید بلانیان می‌گذرد و با گذشت نیم قرن از ساخت آن شرایط متفاوتی را تجربه کرده است، از خرید زمین تا وعده‌هایی که شهرداران منطقه یکی پس از دیگری به اهالی محله داده‌اند و هنوز هیچ خبری از اتفاق تازه‌ای برای این مسجد قدیمی نیست...
1396/03/27
  50 سال است که از ساخت مسجد صاحب‌الزمان(عج) در کوچه شهید بلانیان می‌گذرد و با گذشت نیم قرن از ساخت آن شرایط متفاوتی را تجربه کرده است، از خرید زمین تا وعده‌هایی که شهرداران منطقه یکی پس از دیگری به اهالی محله داده‌اند و هنوز هیچ خبری از اتفاق تازه‌ای برای این مسجد قدیمی نیست. مسجدی بدون گنبد و مناره در محله‌ای قدیمی و پر جمعیت که دخل و خرجش از کمک‌های مردمی می‌گذرد و هیچ پشتوانه مالی دیگری ندارد. با این حال مردم هیچ‌گاه از این خانه فاصله نگرفته‌اند و قدیمی‌ها همچنان در صدد تغییراتی برای توسعه مسجد و پیشرفت محله هستند.

تاریخچه و معماری مسجد صاحب‌الزمان(عج)
مسجد صاحب‌الزمان(عج) در خیابان گوی‌آبادی در خیابان شهید دستگردی است؛ جایی در محله زرگنده. این مسجد در سال 1336 در زمینی به مساحت 500‌مترمربع تأسیس شد. زمین این مسجد که در ابتدا وقف بود، بالاخره خریداری شد و توانست مأمنی شود برای اهالی محله که دل‌هایشان در آنجا آرام می‌گیرد. در سال 1371 مسجد تجدید بنا و بخش‌هایی به آن افزوده شد. محمدرضا عبداللهی از قدیمی‌های محله و عضو هیئت امنای مسجد می‌گوید: «زمین این مسجد که 5 هزار‌مترمربع و واقف آن مرحوم محسنی بود، پس از ماجراها و دوندگی‌های اهالی تنها 500‌متر از آن گرفته و خریداری شد. این زمین توسط چند معمار که یکی از آنان حاج سیدحسین موسوی بود به شکل مسجدی برای عبادت اهالی ساخته شد و در سال 71 جلو حیاط مسجد تخریب و به ساختمان مسجد 2 طبقه دیگر افزوده شد.» پس از آن به مدت 12 سال این طبقات در اختیار سپاه و بسیج قرار داشت اما امسال این طبقات مجدداً به استفاده های معمول اختصاص داده شده است. حجت‌الاسلام ‌سیدمجید بنی‌هاشمی، امام جماعت فعلی مسجد در ادامه می‌گوید: «سنگ بنای مسجد به دست آیت‌الله ‌لواسانی و مشکوری گذاشته شد و سال‌هاست که در آن 3 وعده صبح و ظهر و شب نماز جماعت برپا می‌شود. مسجد صاحب‌الزمان(عج) شاید پس از مسجد زرگنده، از قدیمی‌ترین مساجد منطقه به حساب می‌آید که قدمت بسیاری دارد و نیازمند آن است تجدید بنا شود. این کار نیز توسط مردم انجام خواهد شد، اما 14 سال است به علت وعده‌هایی که هیچ یک عملی نشده، نتوانسته‌ایم چنین گامی برداریم»

 مشکلات مسجد
اما از مشکلات مسجد می‌توان به عرض کم کوچه بلانیان اشاره کرد. کوچه‌ای که هنگام برپایی مراسم‌ در مسجد باعث مشکلاتی در رفت‌وآمد شده و امور روزانه مردم محله را مختل می‌کند. حجت‌الاسلام بنی‌هاشمی می‌گوید: «14 سال است که از سوی شهرداری به ما وعده داده شده، خانه‌های پشت مسجد از سوی شهرداری خریده و دری از مسجد در کوچه شهید راجیان گشوده شود. این خانه‌ها در طرح تعریض خیابان شهید راجیان قرار دارد و با خرید آن توسط شهرداری مسجد نیز دری از خیابانی عریض‌تر خواهد داشت که مشکل اهالی را حل کرده و خیابان‌های پشتی را نیز از نعمت داشتن مسجد برخوردار می‌کند. گفتنی است برای تجدید بنا نیاز به کمک غیر‌نداریم و مردم خود در این‌باره خواهند کوشید. تنها مشکل ما وعده‌های عملی نشده شهرداری است که از زمانی به زمان دیگر به تعویق و تأخیر افتاده است.» اما از کمبودهای مسجد او به کتابخانه‌ای برای محله، فضای مناسبی مخصوص خواهران اشاره می‌کند و معتقد است نداشتن صندوق و خیریه نیز به دلیل کمبود فضای مسجد است. این در حالی است که مسجد 50 خانواده بی‌بضاعت را تحت پوشش و سرپرستی خود قرار داده است.

 کلاس‌ها و برنامه‌های مسجد
مسجد دارای یک واحد تجاری با کاربری آشپزخانه به مساحت 150‌مترمربع است که در زمان‌های غیر از روزهای اطعام در مراسم خاص اجاره داده می‌شود. در طبقات فوقانی مسجد پایگاه بسیج، کانون فرهنگی و محلی مخصوص هیئت امنا وجود دارد. این کانون برای برگزاری کلاس‌های قرآن، عقیدتی و احکام و خیاطی تلاش‌هایی کرده است. عبداللهی می‌گوید: «قرار بود طبقه‌ای از این مسجد درمانگاه شود و پزشکانی برای معالجه رایگان داوطلب شده بودند که با توجه به رایزنی‌هایمان با وزارت بهداشت این مورد عملیاتی نشد و به امور دیگر اختصاص پیدا کرد.» مسجد مراسم دعای توسل، کمیل و ندبه را هفتگی برگزار می‌کند و در مراسم خاص مثل شهادت حضرت فاطمه(س)، دهه نخست ماه محرم، اربعین و شب‌های قدر، عید غدیر و نیمه شعبان برنامه، سخنرانی، اطعام و سحری دارد.

شهدای مسجد
با توجه به قدمت مسجد صاحب‌الزمان(عج)، این خانه خدا نیز شهدای بسیاری به انقلاب و اسلام تقدیم کرده است که شمار آن به بیش از 100 شهید در دفاع‌مقدس می‌رسد که از جمله آن شهدا می‌توان به شهید حسین بلانیان، شهید عبداللهی و شهید عاصمی اشاره کرد.

ائمه جماعت
  •   آیت‌الله ‌سید محمدرضا لواسانی پدر شهید لواسانی از سال 1336
  •   آیت‌الله ‌جوادی به مدت یک سال از سال 1372 تا 1373
  •   آیت‌الله ‌مرشدی پدر شهید مرشدی از سال 1373 تا 1377
  •   آیت‌الله ‌ابوالحسنی از سال 77 تا 79
  •   آیت‌الله ‌سیدمجید بنی‌هاشمی متولد 1344 است. او از سال 1379 تاکنون امامت این مسجد را به عهده گرفته و مؤلف بیش از 15 جلد کتاب است. حجت‌الاسلام بنی‌هاشمی به‌عنوان مشاور آیت‌الله ‌هاشمی شاهرودی مسئولیت‌هایی چون مؤسس و مسئول مؤسسه فرهنگی آیه حیات، و نماینده حوزه‌های علمیه در رسانه‌ها، رئیس هیئت امنای دانشگاه در زرندیه، عضو مرکز موضوع‌شناسی فقهی را برعهده داشته و دارد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code