منطقه 3

مـــرگ خاموش هم می میرد

نویسنده: مهرنوش حیدری
آیا می‌دانید مسمومیت با گاز منواکسیدکربن بدون تغییر در تعداد تنفس اتفاق افتاده و با علائم تهوع و سردرد همراه است؟ مسمومیت توسط گاز منواکسیدکربن از طریق سوخت ناقص و تخلیه نشدن کامل گازهای خطرناک صورت می‌گیرد...
1396/09/11
  آیا می‌دانید مسمومیت با گاز منواکسیدکربن بدون تغییر در تعداد تنفس اتفاق افتاده و با علائم تهوع و سردرد همراه است؟ مسمومیت توسط گاز منواکسیدکربن از طریق سوخت ناقص و تخلیه نشدن کامل گازهای خطرناک صورت می‌گیرد. هرچند اغلب خانه‌های منطقه به‌ویژه ساختمان‌های نوساز از سیستم گرمایشی شوفاژ استفاده می‌کنند اما در خیلی از مغازه‌ها، منازل قدیمی و به‌ویژه در بافت فرسوده استفاده از بخاری رایج است. همچنین استفاده از شومینه در خانه‌هایی که فضای مناسبی برای آن ندارند، چند سالی است که به‌صورت مد و عادت تبدیل شده، بدون اینکه از شرایط ایمنی آن اطلاعات درستی داشته باشیم. برای همین در این روزهای سرد نکات زیر را حتماً در نظر داشته باشید و یادتان باشد بخاری 44‌درصد، آبگرمکن 25‌درصد، موتورخانه 20‌درصد، شومینه 8‌درصد، اجاق گاز 2‌درصد و سایر وسایل گازسوز یک‌‌درصد در مرگ خاموش افراد نقش دارند.

از اتصال هود آشپزخانه به دودکش وسایل گازسوز جداً خودداری کنید.

دقت کنید که هوای کافی برای سوختن به بخاری و سایر وسایل گازسوز برسد.

قراردادن خروجی دودکش وسایل گازسوز در حیات خلوت‌های مسقف ممنوع است.

به کودکان بیاموزید اسباب‌بازی‌های خود را داخل بخاری یا شومینه، نیندازند و هنگام روشن بودن این وسایل بیش از اندازه به آنها نزدیک نشوند.   

آبی نبودن شعله بخاری ممکن است به دلیل نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد که در این صورت گاز منواکسید کربن تولید می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی وسایل گازسوز داشتن تأییدیه استاندارد (آرم استاندارد) و برچسب مصرف انرژی است که نشان می‌دهد این وسیله از نظر ایمنی و مصرف منطبق با اصول استاندارد بین‌المللی روز است.

لوله‌های آکاردئونی به دلیل انعطاف زیاد و جدا شدن از دیوار یا بخاری از جای خود خارج می‌شوند. بنابراین از استفاده این لوله‌ها استفاده نکنید.

 دودکش وسایل گازسوز را از شیشه عبور ندهید اما در صورت اجبار نباید دودکش مستقیماً با شیشه در تماس باشد زیرا در این صورت امکان شکستن در اثر حرارت و افتادن دودکش وجود دارد.

 انتهای دودکش توکار باید حداقل 100 سانتیمتر از سطح پشت‌بام بالاتر باشد. از قرار دادن خروجی دودکش به‌صورت افقی با کلاهک و یا بدون کلاهک در زیر سقف و بالکن جدا خودداری نمایید.

نصب هرگونه وسیله گازسوز در حمام، رختکن، سرویس‌های بهداشتی و محوطه سونا، استخر و جکوزی ممنوع است.

همواره محل اتصال دودکش به وسایل گازسوز و محل اتصال دودکش به دیوار را بازرسی کنید و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل نمایید.

مسیر خروج دود (دودکش) را به وسیله چراغ قوه یا طناب و سنگ بررسی کنید تا از مسدود نبودن راه آن اطمینان یابید.  

از انتخاب بخاری‌های بدون دودکش برای منازل جداً خودداری کنید.

دریچه‌های کولر را نپوشانید تا تهویه انجام شود و هوا در جریان باشد.

قطر لوله بخاری نباید کوچک‌تر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.

استفاده از یک دودکش مشترک برای دو وسیله گازسوز خطرناک است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code