منطقه 3

نجات نارون‌گاندی

نویسنده: زهرا رستگار مقدم
مدتی پیش خبری به ضمیمه عکسی در برخی کانال‌های تلگرام می‌چرخید. عکسی از وضعیت نامعلوم درختی روبه‌روی در پارکینگ ساختمانی در حال ساخت در منطقه ما. آن هم‌محله‌ای که عکسی از درخت انداخته و برایمان فرستاده بود، این پیام را ضمیمه کرده بود: «متأسفانه به‌زودی و در بی‌خبری قطع خواهد شد...
1395/10/18
 مدتی پیش خبری به ضمیمه عکسی در برخی کانال‌های تلگرام می‌چرخید. عکسی از وضعیت نامعلوم درختی روبه‌روی در پارکینگ ساختمانی در حال ساخت در منطقه ما. آن هم‌محله‌ای که عکسی از درخت انداخته و برایمان فرستاده بود، این پیام را ضمیمه کرده بود: «متأسفانه به‌زودی و در بی‌خبری قطع خواهد شد. همچنان که درخت بیچاره مجاور آن در بی‌خبری از تنه قطع شد. سازنده ساختمان درِ گاراژ را دقیقاً مقابل درختان پیاده‌رو تعبیه کرد. ببینم کسی جرئت دارد جلو قطع این درخت زبان‌بسته را بگیرد؟! نشانی؛ کوچه...، بین جردن و گاندی شمالی» مشخص نبود این عکس چه زمانی انداخته شده، اما رفتن و پیدا کردن آن تک درخت را به خیالِ نشستن، در سایه محو درختانی که تا این روز بر خاک افتاده‌اند ترجیح دادیم و در آن کوچه دنبال آن تک درخت گشتیم و در نهایت پیدایش کردیم.

 خزان درخت
برای پیدا کردن درخت به خیابان گاندی رفتیم. وقتی به درخت رسیدیم شناختیمش. غم‌زده و آشفته و ملول از آنچه اطرافش بود و نوار زردی که بر تنه‌اش پیچیده بودند. به ناچار کج شده بود سمت خیابان تا از داربست‌های ساختمان نیم‌ساخته، فاصله بگیرد. سری در کار نبود و هرس بدی شده بود. البته هیچ یک چنان که هم‌محله‌ای دلبندمان گفته بود، روبه‌روی در پارکینگ این مجتمع نبودند که قرار باشد روزی سر به نیست شوند، این درختان جلو پلکان ورودی این برج قرار گرفته و کمی از آن در فاصله داشتند. با این حال دلمان تاب نیاورد، دست به تلفن شدیم که اگر آن هم‌محله‌ای نیز آن زمان که آن عکس را گرفته بود با 137 تماس گرفته بود، ایندرخت در این مدت به این حال و روز نمی‌افتاد.

  الو... 137؟
با علی ولی‌زاده، رئیس اداره فضای سبز منطقه در این‌باره صحبت کردیم. از او خواستیم به وضعیت این درخت رسیدگی کند که مطمئنم اگر آن دوست نیز این تماس را با 137 گرفته بود چنین مراحلی طی می‌شد. همان ساعت که پیام را دریافت کرد، خود، همراه کارشناسانی به محل آمدند. وضعیت درخت بررسی شد و سریع در دستور کار قرار گرفت. «با عنایت به گزارش کارشناس فضای سبز ناحیه، به شماره... در تاریخ 13 آذر 95 در خصوص ملک کلاسه... به پلاک ثبتی... واقع در آفریقا، ... به استحضار می‌رساند حسب گزارش ناحیه، ملک در حال ساخت است و یک اصله نارون با بن 72 سانتیمتر در گذر خشک بوده که تاج آن شکسته و یک اصله نارون با بن 99 سانتیمتر سبز است و تعدادی از شاخه‌های آن شکسته است. خواهشمند است دستور فرمایید بازدید، بررسی و از نتیجه این منطقه را مطلع کنید.» این نامه بلافاصله به سازمان پارک‌ها فرستاده و از طرف ناحیه نیز اخطاری به مالک این مجتمع ارسال شد.

 درخت گاندی در سازمان پارک‌ها
ولی‌زاده می‌گوید: «درباره مورد بررسی شده اخطاری از ناحیه به مالک مورد نظر داده شده و با توجه به اینکه ملک در حال ساخت است، نامه‌ای به سازمان پارک‌ها فرستاده‌ایم. حکمی که در کمیسیون اصلی زده شده، برای ما فرستاده و ما به مالک ابلاغ می‌کنیم. اخطاریه‌ای که ناحیه پیش از حکم برای مالک صادر می‌کند بیشتر عامل پیشگیرانه دارد. مالک با این تذکر متوجه خواهد شد که صدمه جدی‌تر به درخت نزند زیرا در پرونده او ثبت می‌شود که بعدها در صورت شکایت، از آن استفاده خواهد شد. شهروندی که سهل‌انگاری کرده از سوی قوه قضائیه پرونده‌اش بررسی خواهد شد.» اما طبق توضیحات رئیس اداره فضای سبز منطقه، سریع‌ترین راه برای بررسی چنین مواردی این است که شهروندان به شکل مکتوب درخواست خود را گزارش کرده یا با سامانه 137 تماس بگیرند. اگر درختی بر گذر باشد با توجه به موارد قانونی در کمیسیون اصلی در سازمان پارک‌ها رسیدگی شده و جوابیه به منطقه اعلام و به ذینفع ابلاغ می‌شود. در همین زمان یعنی با ثبت مورد در سامانه، برای مالک نیز اخطاریه‌ای از سوی ناحیه فرستاده می‌شود.

  وضعیت درخت‌ها چطور است؟
هرچند در عکس و درخواستی که در شبکه‌های مجازی دست به دست شد اطلاعات ارائه شده از وضعیت این 2 درخت اشتباه بود و هیچ‌کدام در معرض قطع شدن نبودند اما همان عکس باعث شد توجه بسیاری از شهروندان به این دو درخت جلب شود و آنها از بی‌توجهی صاحب ملک و خطر خشک شدن در امان بمانند. صاحب ملک اکنون نه تنها این دو درخت را حفظ کرده بلکه شرایط ملک و ساختمان به گونه‌ای پیشرفته است که اصلاً نیازی به قطع آنها نیست. اشتباه صاحب ملک تنها این بود که با بی‌توجهی و غیراصولی، این درختان را هرس کرده و باعث شده بود در آستانه خشک شدن قرار بگیرند که خوشبختانه با تلاش شهرداری به‌زودی احیا و در بهار سبز خواهند شد.

درختان داخل خانه‌ها را چگونه دریابیم
درختان داخل ملک نیز در دایره همین قوانین قرار خواهند گرفت. درختان داخل ملک نیز اگر آن ملک کمتر از 2 هزار‌متر باشد، پرونده آن در کمیسیون داخلی یعنی ذیل کمیسیون ماده 7 بررسی می‌شود. در این کمیسیون نیز نمایندگان شورای شهر، سازمان بوستان‌ها و شهردار منطقه حضور دارند. آن زمان رأی به مالک ابلاغ شده و در پرونده شهرسازی او قید خواهد شد. در این زمان نیز اخطار صادر شده و اگر مالک در حال ساخت باشد، از کار او جلوگیری خواهد شد. در صورتی که فرد مجرم باشد، اعمال ماده 4 صورت می‌گیرد. ماده 4 یعنی قطع عمد درخت که قاضی در آن‌باره برای مجرم تصمیم گرفته و حکم صادر خواهد کرد. ولی‌زاده می‌گوید: «این احکام از سوی اجراییات به مالک ابلاغ شده و از سوی ناحیه از ادامه ساخت ملک جلوگیری می‌شود. از طرفی باید جریمه‌ای به حساب سازمان پارک‌ها واریز شود. از سویی مالک موظف است دو برابر بن درخت را بکارد و گاهی مشمول اعمال ماده 4 خواهد شد.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code