منطقه 3

نخستین ستاره حرم که در محله ما درخشید

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
وقتی عزیزی از دنیا می‌رود تا مدت‌ها صدای شیون و گریه است که از خانه متوفی به گوش می‌رسد...
1396/09/11
 وقتی عزیزی از دنیا می‌رود تا مدت‌ها صدای شیون و گریه است که از خانه متوفی به گوش می‌رسد. شاید با این شیون و گریه دل داغدار بازماندگان تسلی پیدا کند و غمشان فروکش کند اما، حکایت خانواده‌های شهدا خصوصاً شهدای مدافع حرم کاملاً فرق دارد. وقتی وارد خانه شهید «محمد مرتضی عبداللهی» نخستین شهید مدافع حرم منطقه شدیم، جز صبر و متانت و آرامشی که به مهمانان آرامش می‌داد چیز دیگری ندیدیم. پدر شهید که از فرهنگیان بازنشسته است از فرصت حضور شهردار در منزلش به نفع اهالی استفاده کرد و مشکلات اهالی محله و رانندگان تاکسی که جایی برای استراحت ندارند را پیگیری کرد. این یعنی آقا معلم با اینکه در دلش غوغایی بود می‌خواست حضور شهردار در منزلش مرهمی شود برای درمان زخم‌های اهالی.

روز وصل یاران
شهید «محمد مرتضی عبداللهی» برای دفاع از حرم 4 بار به سوریه اعزام شده بود. هر بار که می‌رفت از پدر و مادرش می‌خواست دعا کنند که او هم به جمع شهدای مدافع حرم بپیوندد. در آخرین اعزامش که همین یک ماه قبل بود، هنگام رفتن به جبهه دوباره درخواستش را مطرح کرد. مستجاب‌الدعوه بود که درخواستش اجابت شد و توانست به جمع یاران شهیدش در کاروان مدافعان حرم بپیوندد و با آنان منتظر فتح و پیروزی بر‌‌ تروریست‌های داعش شود. وقتی پیکرش را همراه با 8 رزمنده دیگر آوردند او پیکری سالم‌تر از دیگر همرزمانش داشت، چراکه هواپیماهای آمریکایی او و یارانش را که در حال تعقیب‌‌ تروریست‌های فراری از ابوکمال بودند، بمباران کرده بود. شهادت محمدمرتضی هم افتخاری شد برای خانواده و همسرش و هم برای منطقه که ستاره‌ای به اسم شهید مدافع حرم نداشت. این جوان 32 ساله حالا به آرزویش رسیده و در بزم شهدا، شکست‌‌ تروریست‌های داعش را به نظاره نشسته و دوباره مفهوم پیروزی خون بر شمشیر را احیا کرده است.

خوشحالم که در راه حق رفت
پدرمحمد مرتضی آرام و صبور است. اهل خاطره بازی و خاطره‌گویی است و این را می‌شود از لابه‌لای حرف‌هایی که درباره شهید جوانش می‌زند فهمید. از این سخن به میان می‌آورد که جذبه خاطراتش از دوران انقلاب و دفاع مقدس، محمد مرتضی را عاشق شهادت کرده بود، تا جایی که الگوی زندگی نه چندان بلندش را از شهدا گرفته بود: «وقتی محمد مرتضی و 3 فرزند دیگرم کوچک‌تر بودند از خاطرات دوران انقلاب صحبت می‌کردم. هربار که صحبت به شهدا می‌رسید چنان محکم روی پای خود می‌زد و حسرت می‌خورد که قابل بیان نیست.
می‌گفت چرا سعادت حضور در آن دوران را نداشت و همیشه آرزو داشت که بار دیگر فرصتی برای رشادت و شهادت داشته باشد. ممکن است پذیرش روحیات و رفتارهای شهدای امروز را بسیاری درک نکنند اما همان‌گونه که امروز روحیه و نگرش شهدای دوران دفاع‌مقدس و کارشان را درک می‌کنیم، 10 سال دیگر تازه متوجه کار و مظلومیت شهدای امروزمان خواهیم شد.»
«مصطفی عبداللهی» که سپیدی موهایش از تجربه‌های زیادی در زندگی‌اش حکایت دارد از اینکه فرزندش او را رو سفید کرده است احساس غرور می‌کند: «خوشحالم فرزندم امروز در راهی گام برداشت که جز راه حق نبود. من و خانواده‌ام سربلند هستیم که‌کاری برای اعتلا و پیروزی اسلام انجام دادیم.»

مظلومیت شهدای مدافع حرم هم سنگ مظلومیت کار برای خدا
«امنیت برای خاک نیست و برای مردم است و این مردم‌دوستی مدالی است که مسئولان و شهدا با کار خدایی خود و به قصد قرب الهی به سینه دارند. کار مسئولان طوری است که اگر برای رضای خدا باشد ارزش و اهمیتش به اندازه کار شهدا است. مسئولانی که خدایی کار می‌کنند، در اوج مظلومیت هستند همان‌طور که شهدا هم برای خدا و خدمت به مردم رفتند تا امنیت و آرامش در کشور برقرار باشد.»
آقا معلم که کنار فرزند دیگرش نشسته است از فرصت حضور شهردار منطقه در منزلش استفاده می‌کند و درخواستی برای پیگیری مشکلات اهالی دارد: «رانندگان زحمتکش تاکسی در خیابان برزیل که نزدیک محل زندگی ماست جایی برای استراحت کردن ندارند. آنها بعد از ساعت‌ها کار باید در داخل چمن‌ها و زیر آفتاب دقایقی استراحت کنند و غذا بخورند. همیشه ناراحت آنها هستم و امیدوارم دستور داده شود تا هم سرپناهی برای استراحت رانندگان درست شود و هم عرض خیابان را کمی بیشتر کنند تا ترافیک ایجاد نشود.»

ریشه تکفیری ها در حال خشکیدن است
شهردار منطقه، خود از رزمندگان دوران دفاع‌مقدس است و خوب می‌داند که حال و هوای پدر و مادر شهدا در این روزها چگونه است. «مصطفی سلیمی» از اینکه دشمنان اسلام هربار با‌ ترفند و دسیسه‌ای جدید تلاش می‌کنند به اسلام ضربه بزنند، داعش و گروه‌های‌‌ تروریستی مانند آن را دسیسه‌ای برای خدشه‌دار کردن چهره اسلام در جهان می‌داند: «با ایثار و از جان گذشتگی جوانانی مانند شهید عبداللهی، ریشه‌‌ تروریست‌ها در حال خشک شدن است. جهان اسلام با وجود فرزندان غیوری مانند شهدای مدافع حرم توانست فعالیت گروه‌های‌‌ تروریستی که سعی داشتند از اسلام چهره‌ای خشن ترسیم کنند را متوقف کنند. فعالیت عربستان سعودی و پاکستان و وجود مدارسی که تفکرات وهابی و‌‌ تروریستی را‌‌ ترویج می‌کنند موضوعی است که شهردار منطقه هم به آن توجه دارد. او می‌گوید: «در این مدارس به غیر از نفرت، خشونت و... موضوع دیگری‌‌ ترویج نمی‌شد، در حالی که اسلام رحمانی قرابت و ارتباطی با این نوع از تفکرات ندارد.» او می‌گوید جوانان این کشور و شهدای جبهه مقاومت چهره اسلام رحمانی را در جهان معرفی کرده‌اند: «ملت‌های ایران، عراق و سوریه با یکدیگر متحد شدند و داعش را نابود کردند. اگر امروز‌‌ تروریست‌ها از بین رفته‌اند به برکت خون شهداست. اگر شهدا نبودند امروز عراق و سوریه در اشغال‌‌ تروریست‌ها بود و بعد از آن کل منطقه به آشوب کشیده می‌شد.»

نصب تندیس شهید در محله
 تندیس شهید محمد مرتضی عبداللهی به‌زودی در محله نصب می‌شود. این اقدام برای پاسداشت نام و خاطره شهید و به درخواست شورایاری و موافقت شهرداری انجام می‌شود. درخواست پدر شهید عبداللهی برای رسیدگی به وضع رانندگان تاکسی در دستور کار شهرداری قرار گرفت و به‌زودی رانندگان تاکسی این خط صاحب مکانی برای استراحت می‌شوند.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code