منطقه 3

وقف ماندگار اکبر قلهکی

نویسنده: زهرا رستگارمقدم
آن عرق‌ریزان روح را ساختن مسجدی با نام‌ سالار شهیدان کربلا نیز نتوانست التیامی باشد. انگار باید خودش به دل حادثه می‌زد. باید تن می‌داد به تشنگی، سقایی که آب در دست داشت....
1395/10/18
آن عرق‌ریزان روح را ساختن مسجدی با نام‌ سالار شهیدان کربلا نیز نتوانست التیامی باشد. انگار باید خودش به دل حادثه می‌زد. باید تن می‌داد به تشنگی، سقایی که آب در دست داشت. شهید «علی‌اکبر حسینی فرد» از آن دست شهدایی است که رسالت خود را تمام شده نمی‌دید، باید می‌رفت به جبهه و تن به حادثه می‌داد تا پیکر مفقودش نامش را برای همیشه در مسجد ماندگار کند. به مسجد امام حسین(ع) در خیابان دولت که بروید، ورودی مسجد قاب عکس کوچکی از رزمنده‌ای سن و سالدار را می‌بینید که کلاه سربازان روی سر گذاشته و به هر که از در وارد می‌شود نگاه می‌کند. او شهید علی‌اکبر حسینی فرد، معروف به «اکبر قلهکی» و «حاجی شربتی» است. شهیدی که نه تنها پیش از عزیمت مسجدی برای اهالی محله بنا کرد، که خانه مسکونی‌اش در جوار مسجد را نیز به یاد لب عطشان‌ سالار شهیدان به آن اضافه کرد تا به هر آنچه که دلش می‌گفت، لبیک گفته باشد. حالا مسجد همسن و سال آن روزهایی است که خودش شهید شد، 62 ساله. به مسجد امام حسین(ع) رفته‌ایم تا نگاهی بیندازیم بر عمر سپری شده آن و شرایطی که امروز در آن حاکم است.

 نگاهی به تاریخچه مسجد و وقف آن
مسجد امام حسین(ع) در زمینی که حاجیه خانم سیده زهرا تقوی، فرزند آیت‌الله ‌سید محمدرضا تقوی، امام جماعت مسجدجامع تجریش، در سال 1331وقف کرده بود، ساخته شد. مسجد به همت شهید حاج علی‌اکبر حسینی فرد همسر حاج خانم تقوی، بنا شد و از همان سال یعنی سال 1332 فعالیت خود را آغاز کرد. تولیت آن، تا زمان حیات شهید، با خودش و پس از آن طبق وقف نامه بین اولاد ذکور او نسل به نسل چرخید. حاجیه خانم می‌گوید: «15 ساله بودم که با «حاج علی اکبر» ازدواج کردم، زمان رفتن «رضا شاه» از ایران و ابتدای حکومت «محمدرضا شاه» بود. از بچگی عادت و علاقه زیادی به خواندن نمازجماعت در مسجد داشتم و برای نماز با پسر بزرگم؛ محمود، که آن زمان خیلی کوچک بود به مسجد قلهک می‌رفتم. حاجی وقتی علاقه من و سختی رفتن تا مسجد را ‌دید، گفت؛ می‌خواهی اینجا مسجد بسازم؟ من هم قبول کردم و مسجد امام حسین(ع) را ساخت. آن زمان ساختمان‌های کمی اینجا بود، بعدها جمعیت زیاد شد و خانه پشت مسجد را خراب کردیم تا مسجد را بزرگ‌تر کنیم. بعد که جمعیت زیادتر شد خانه‌ای 2 طبقه در سمت دیگر مسجد داشتیم که حاجی دیوار آن را قبل از اینکه به جبهه برود خراب کرد و وصیت کرد تا به مسجد اضافه شود، خودش دیوار را خراب کرد و بعد به جبهه رفت تا بچه‌ها حتماً این کار را انجام بدهند و پسر بزرگم این کار را به عهده گرفت و به وصیت پدرش عمل کرد.» بنای اولیه مسجد امام حسین(ع) در زمین 150مترمربعی ساخت شده بود. مسجد شامل شبستان، حیاط، وضوخانه و آبدارخانه بود. سال 1360، شهید حسینی فرد، منزل شخصی خود را که جنب مسجد قرار داشت و متعلق به او و همسرش بود نیز وقف مسجد کرد. پیش از اینکه حاج علی‌اکبر برای آخرین بار به جبهه برود، منزل را تخریب و مقدمات بنای جدید مسجد را فراهم کرد تا رسالتی بر شانه‌هایش سنگینی نکند. شهید حسینی فرد، در سن 62 سالگی با هزینه خود و کمک برخی دوستان در جبهه‌های جنگ جنوب کشور، ستاد شربت و خاکشیر برپا کرد و برای رزمندگانی که در جبهه بودند آب و شربت فرستاد.
حسینی فرد در عملیات رمضان سال 1361 مفقود شد و اداره مسجد را همسر و فرزند ارشدش حاج محمود به عهده گرفتند. آن زمان دوستان حاج علی‌اکبر از جمله حاج آقا ضیایی امام جماعت وقت مسجد، مرحوم حسین بستان‌منش، تسبیح‌گو، شهامی و طالقانی در اداره مسجد کمک بسیاری به این خانواده کردند.

 نیم قرن انس با قرآن
همچنان که بانو تقوی در کنار همسرش حاج علی اکبر ‌بانی بنای مسجد در قلهک بود، در رونق آن و برپایی کلاس‌های قرآن هم نقش مهمی داشت. آموزش قرآن و باز کردن گره مشکلات مردم ریشه در کودکی‌اش دارد همان زمانی که در دامان پدر و مادری متدین بزرگ شد. وقتی دختربچه‌ای چند ساله بود گوشش با نوای قرآن و آموزه‌های دینی پدرش حاج «سید محمدرضا تقوی» آشنا شد. پدری که بعدها به او خواندن قرآن را به گونه‌ای آموخت که امروز بیش از نیم قرن است که در مسجد امام حسین(ع) محله قلهک درس قرآن می‌دهد و بسیاری از افراد محله از منبر او قرآن‌خوان شده‌اند. مادرش هم فرزند آقا شیخ «محمد امامی» بزرگ  بود که زمین‌های  امامزاده صالح(ع) را وقف کرد. با آنکه به سختی به مسجد می‌رود و در آستانه 92 سالگی است 2 روز در هفته در مسجد درس می‌دهد: «بیشتر از 50 سال است که در مسجد درس قرآن می‌دهم، شنبه‌ها قرآن و سه‌شنبه‌ها ادعیه مفاتیح.» شاگردان زیادی دارد که 30‌ـ 40 نفری می‌شوند و دورتا دور مسجد، پای منبر قرآنی سیده زهرا می‌نشینند: «5 نفری هم که سواد ندارند، گوش می‌دهند. هر بار 10 – 12 آیه کلام‌الله‌مجید را به شاگردانم درس می‌دهم و اگر بخواهم یک هفته کلاس را تعطیل کنم صدایشان در می‌آید، خواندن قرآن را از مادر قرآن‌خوان و پدر روحانی‌ام آموختم و تفسیر آن را در مسجد «علی زهرا(س)» در محله دروس یاد گرفتم.»

 معماری ساده مسجد در 3 طبقه
حاج مهدی ابراهیمی و مرحوم حاج محمود جولایی، حاج حسین و حاج علی و حاج مهدی معماران این مسجد بودند. بنای فعلی مسجد 3 طبقه، با معماری ساده شامل زیرزمین که در آن دفتر بسیج و سالن اجتماعات است، شبستان مردانه در همکف، شبستان زنانه در طبقه اول، محل برگزاری مراسم و کلاس‌ها و کانون فرهنگی در طبقه دوم و محل زندگی خادم در طبقه سوم است. مسجد نوساز امروزی با متراژ 300‌مترمربع زیربنا همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و میزبان شهروندان است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code