منطقه 3

چاره کار؛ راه‌اندازی شبکه فاضلاب

نویسنده: مهران مصفا
وقتی وارد دشتستان هفتم و کوچه‌های کنارش می‌شوی، حواس‌های پنج‌گانه‌ات دچار تناقض می‌شود. چشمت پر می‌شود از لذت تماشای مسیل شهرزاد و درخت‌های سرسبز دو سمتش. مسیلی از منطقه بالادست سرازیر شده و از این محدوده می‌گذرد و می‌رود به منطقه 4. صدای آب و نمای آن قشنگ است...
1396/03/27
 وقتی وارد دشتستان هفتم و کوچه‌های کنارش می‌شوی، حواس‌های پنج‌گانه‌ات دچار تناقض می‌شود. چشمت پر می‌شود از لذت تماشای مسیل شهرزاد و درخت‌های سرسبز دو سمتش. مسیلی از منطقه بالادست سرازیر شده و از این محدوده می‌گذرد و می‌رود به منطقه 4. صدای آب و نمای آن قشنگ است. سر سبزی و اسم‌های خیابان‌هایی که مسیل در آنها جاریست هم چشمنواز است. ترانه و ترنم، بردیا و.... اما حال حس بویایی بد است. بوی بد مسیل و البته زباله‌هایی که تپه شده‌اند در کنارش. بوها نمی‌گذارد از عطر نان تازه نانوایی کنار مسیل لذت ببری. یا از لبنیاتی که درست روبه‌روی نانوایی است و طرف دیگر این گذر آب، بستنی‌ای بخری و در فضای سرسبز و جذاب قدمی بزنی و مزه‌اش را بچشی. اختلال حواس حتماً ترکیب مناسبی برای این دشتستان‌هاست. اختلال از نوع حواس پنج‌گانه.

 بالاشهری‌هایی که از بوی زباله و مسیل رنج می‌برند!
اهالی دشتستان هفتم از نداشتن مخزن زباله در محدوده زندگی خود گله‌مند هستند. به گفته «حمیده جهانگیری» دبیر محیط‌زیست سرای محله قبا، بارها هم در این‌باره به سرای محله نامه نوشته و خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند. در کنار مسیل شهرزاد که دشتستان‌ها را می‌شکافد و به منطقه 4 می‌رود، کپه‌ای زباله جمع شده است. در این خیابان هم پر است از مغازه‌هایی که اغذیه و مواد خوراکی می‌فروشند. از نانوایی و لبنیاتی گرفته که در کنار مسیل هستند تا قصابی و فلافلی و.... جهانگیری می‌گوید یکبار شاهد بوده بچه‌ای همراه مادرش به مغازه لبنیاتی آمدند و مگسی روی بستنی بچه می‌نشیند او بستنی را رها می‌کند روی زمین. مادر هم با دیدن زباله‌های آن سوی خیابان، ظرف ماستش را رها می‌کند نمی‌برد و می‌گوید: «فضای اینجا غیربهداشتی است». دستگاه بستنی قیفی کنار مغازه لبنیاتی است و صاحب مغازه یکی از کسانی است که بارها بابت نداشتن مخزن زباله شکایت کرده است. او می‌گوید چندین بار با شهرداری تماس گرفتند و یکبار هم مخزن زباله آوردند اما دوباره جمع شده. می‌پرسم چرا و می‌گوید، عده‌ای از بودن مخزن شکایت کردند. احتمال هم می‌دهد شکایت از وجود مخزن زباله از طرف کسانی است که می‌خواهند ماشین پارک کنند. جهانگیری می‌گوید: «بن‌بست بردیا و چند خیابان بالاتر از آن هیچ‌کدام مخزنی ندارند. نیام و یاقوت تا دشتستان هشتم. برای همین شکایت به سرای محله زیاد است. جوی کنارش هم چندین سال است بوی بد می‌دهد و باعث آزار مردم می‌شود. به‌ویژه با آمدن تابستان و افزایش دمای هوا. چندین بار به شهرداری گفته‌ایم اما اقدام مؤثری نشده. از طرف شهرداری بازدید هم داشته‌اند اما هنوز تغییری ایجاد نشده است.»

سراغ چند مغازه دیگر هم می‌روم. قصابی و فلافلی و سوپری. آنها می‌گویند که زباله‌شان را به مخزن سر دشتستان هفتم می‌برند. هرچند که گاهی می‌بینند مخزن را کسی برای پارک کردن ماشینش جابه‌جا کرده است. آخر هم تأکید می‌کنند که داخل خیابان هم مخزن لازم دارد.

 ماشین مکانیزه وارد خیابان نمی‌شود
معضل نداشتن مخزن زباله دشتستان هفتم را با «سیدمحمدرضا موسوی» معاون امور شهری و محیط‌زیست شهردار منطقه، مطرح کردیم و او گفت که امکان گذاشتن مخزن زباله به دو دلیل در دشتستان هفتم وجود ندارد. «اول اینکه ماشین مکانیزه و ماشین شست‌وشوی مخازن نمی‌تواند در آن محدوده‌‌‌‌ تردد کند. شب‌ها ماشین‌ها در دو سمت خیابان پارک می‌شوند و اگر ماشین مکانیزه مخازن وارد آن خیابان شود به حتم به ماشین‌های پارک شده آسیبی مانند شکستن آینه و خط افتادن و... وارد می‌شود. مسئله دوم هم جانمایی مخازن است. هیچ‌کدام از ساکنان آنجا حاضر نیستند جلو در خانه‌شان مخزن زباله گذاشته شود.»

 چاره راه تفکیک زباله است
او درباره چاره این مشکل هم توضیح داد: «تنها راه این است که زباله را تفکیک کنند. آموزشگرهای ما در همه خانه‌ها رفته‌اند و تفکیک زباله و چرایی اهمیت انجامش را توضیح داده‌اند. زباله را تفکیک شده ساعت 9 بگذارند دم در تا کارگر برود و جمع کند. مأموران ما تا انتهای خیابان می‌روند و جمع می‌کنند. منتها برخی مراعات نمی‌کنند و در روز زباله خود را در خیابان رها می‌کنند. پسماند خشک را هم می‌توانند تحویل خودرو ملودی‌دار بدهند یا هرکدام از ساختمان‌ها که کد گرفتند تماس بگیرند تا مأموران ما بروند و ازشان تحویل بگیرند.»
موسوی درباره ریختن زباله توسط کاسبان محل هم گفت: «قرار بر تفکیک زباله است و ما مخازن خیابان‌های پاسداران و شریعتی و ولی‌عصر(عج) را هم در همین راستا جمع‌آوری کرده‌ایم. به کسبه‌ای که زباله خودشان را بیرون می‌ریزند هم اخطار داده‌ایم. بهشان گفته‌ایم که وانت بگیرند و پسماندها را ببرند. یا بقایای بار میوه و سبزی‌شان را بدهند همان وانتی که صبح برایشان بار می‌آورد، ببرد. ولی برخی رعایت نمی‌کنند.»

 بوی بد به خاطر فاضلاب شدن مسیل است
معاون شهردار منطقه در امور شهری و محیط‌زیست همچنین درباره بوی بد مسیل شهرزاد که باعث شکایت اهالی است، توضیح می‌دهد: «این بوی بد به خاطر فاضلاب است. در مناطق بالادست ساختمان‌ها و حتی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، فاضلاب را رها کرده‌اند در مسیل. خود شرکت فاضلاب هم آب را تسویه می‌کند و می‌ریزد در مسیل. مردم غیر‌قانونی لوله‌ کشیده‌اند و شهرداری قدرت اجرایی چندانی ندارد تا از این کار ممانعت کند. درحالی که باید آنقدر قوی باشد تا بتواند لوله را بکند. ما نهایت‌کاری که می‌توانیم بکنیم شکایت کردن است که آن هم به یک احضار به دادسرا و دادن تذکر ختم می‌شود.» موسوی در پایان درباره لایروبی مسیل می‌گوید: «لایروبی هفته‌ای یکی دو بار انجام می‌شود و شن و املاح و سنگ را جمع آوری می‌کنند. بو به دلیل ریختن فاضلاب غیرمجاز است و تا زمانی که شبکه فاضلاب راه نیفتد ادامه دارد.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code