منطقه 3

یکدل و یکصدا برای نوسازی

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
دفتر نوسازی منطقه مدتی است فعالیت خود را در سرای محله زرگنده آغاز کرده. فعالیت دفتر نوسازی در این مدت با استقبال اهالی منطقه که خانه‌هایشان جزء بافت‌های فرسوده بودند روبه‌رو شده است...
1396/09/11
  دفتر نوسازی منطقه مدتی است فعالیت خود را در سرای محله زرگنده آغاز کرده. فعالیت دفتر نوسازی در این مدت با استقبال اهالی منطقه که خانه‌هایشان جزء بافت‌های فرسوده بودند روبه‌رو شده است. این موضوع سبب شده است دفتر نوسازی طرح‌هایی را برای نوسازی وضع کوچه‌ها در دستور کار خود قرار دهد و مطالعات دامنه‌داری را برای اجرای طرح‌های خود انجام دهد. کوچه شریفی در خیابان عمرانی نخستین مکانی است که کارشناسان نوسازی برای آن برنامه تهیه کرده‌اند. اهالی محله هم در نشست با کارشناسان نوسازی قول دادند که پای کار نوسازی کوچه‌شان بمانند تا منافع نوسازی به همه اهالی کوچه برسد.  این سومین گزارش همشهری محله از پیگیری وضعیت نوسازی کوچه های پلکانی است.

مسئولان دفتر نوسازی نگران نباشند
مسئله حق مالکیت مشکلی است که در اجرای طرح‌های نوسازی وجود دارد. اگر یک مالک دوست نداشته باشد نوسازی کند، کل طرح ممکن است با مشکل مواجه شود. این موضوع را اهالی کوچه شریفی به خوبی می‌دانند و برای همین است که تقریباً تمام اهالی کوچه برای شرکت در جلسه با کارشناسان حضور دارند. یکی از ساکنان وقتی متوجه موضوع می‌شود از اینکه تنها یک همسایه با نوسازی مشکل دارد سخن به میان می‌آورد و می‌گوید: «با اهالی کوچه سراغ این همسایه می‌رویم و هر طور که شده، راضی‌اش می‌کنیم که با ما در نوسازی مشارکت کند.»
«احمد‌آبادی» حرفش را این‌طور ادامه می‌دهد: «بیشتر همسایه‌ها در جلسه حضور دارند و برخی که نیامده‌اند وکالت داده‌اند که کار نوسازی را انجام بدهیم. عده‌ای دیگر سن و سال زیادی دارند و نمی‌توانستند در جلسه شرکت کنند. مسئولان دفتر نوسازی نگران نباشند و کار را برای نوسازی شروع کنند.»

شهرداری و دستگاه‌ها پای کار بمانند
رویه‌های گذشته و سنگ‌اندازی در مسیر نوسازی بافت‌های فرسوده باعث شده برخی از اهالی که فرایند اجرای طرح‌های نوسازی را در محله‌های مختلف دیده‌اند، کمی نگران به نظر برسند. آنها دو دل هستند که با شروع نوسازی بافت‌های فرسوده محله، دستگاه‌های اجرایی به تعهداتی که داده‌اند عمل نکنند. این حرف را عضو شورایاری محله می‌زند و می‌گوید: «چند سال قبل در برخی محله‌ها کار نوسازی را شروع کردیم. مسئولان وعده می‌دادند که پشتیبانی می‌کنند اما وقتی نوبت کار و حمایت آنها رسید خبری از حمایت نشد. این وضع باعث شد سرمایه‌گذار با مشکل مواجه شود و کار به سختی پیش برود. امیدوارم برای این موضوع از سوی دفتر نوسازی فکر اساسی شده باشد.»
حرف‌های «محمدعلی ندیمی» درست به نظر می‌رسد اما با فعال شدن دفتر نوسازی و پیگیری امور از سوی این دفتر که سال‌ها سابقه اجرای طرح‌های نوسازی در مناطق مختلف را دارد این نگرانی تا حدود زیادی برطرف شده است. ندیمی می‌گوید: «برای اجرای طرح‌های نوسازی در کوچه به مشوق‌های مناسب از سوی شهرداری نیاز است. به نظر می‌رسد رویکرد شهرداری در احیای بافت‌های فرسوده مناسب و خوب است که اهالی از تسهیلات ارائه شده استفاده کنند. دفتر نوسازی محله نباید اهالی را در این زمینه تنها بگذارد و نیازمند پشتیبانی کارشناسان نوسازی تا پایان اجرای طرح نوسازی کوچه شریفی هستیم.»

نوسازی به روش تجمیع راهکار اقتصادی برای مالکان
نوسازی بافت‌های فرسوده ارزش‌های زیادی برای مالکان و محله ایجاد می‌کند. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از ارزش افزوده‌ای که با نوسازی ایجاد می‌شود استقبال نکند. بیشتر کسانی که در کوچه شریفی ساکن هستند هم از این دسته افرادند و دوست دارند خانه کهنه و ناایمنشان هرچه زودتر نوسازی و ایمن شود. آمارها نشان می‌دهد 22 مجموعه مسکونی با 50 مالک در کوچه شریفی وجود دارد. مدیر دفتر نوسازی محله می‌گوید اگر 70‌درصد مالکان موافق نوسازی باشند می‌توان به اجرای طرح نوسازی کوچه با الگوی طراحی شده امیدوار بود: «گام اول این است که همه افرادی که در طرح نوسازی شرکت می‌کنند سود کنند. گام دوم این است که مالکان موافق نوسازی با همسایه‌هایی که راضی به نوسازی نیستند مذاکره و آنان را مجاب به شرکت در طرح کنند. در این صورت سرمایه‌گذار می‌تواند طرح نوسازی را در کوچه شروع کند و از تسهیلاتی که سازمان نوسازی می‌دهد استفاده کند تا خانه‌های جدید و مقاوم در برابر بلایای طبیعی ساخته شود.» به گفته «نازیلا رشیدپور» مساحت کم املاک، مانع از نوسازی انفرادی و هزینه‌زا شدن طرح می‌شود: «میانگین مساحت کوچه شریفی 58‌مترمربع است. اگر هر فرد قصد نوسازی به‌صورت انفرادی را داشته باشد علاوه بر اینکه سود نمی‌کند هزینه ساخت خانه افزایش می‌یابد. بهترین روش نوسازی به‌صورت تجمیعی است. برای هر واحد در این کوچه طرح و نقشه مشخصی تهیه شده که بهترین حالت نوسازی را برای مالک در نظر گرفته است.»

تعهد کتبی همه ساکنان به نوسازی
جلسه کارشناسان با اهالی تمام شده است اما این نگرانی وجود دارد که اهالی بعد از جلسه علاقه خود را به مشارکت در طرح نوسازی از دست بدهند. شاید همین موضوع سبب می‌شود آنان به کارشناسان دفتر نوسازی تعهد اخلاقی و کتبی بدهند که تا آخر پای کار نوسازی بمانند. اهالی وقتی نقشه‌های طرح نوسازی و نمای ساختمان‌هایی که مهندسان برای کوچه طراحی کرده‌اند می‌بینند، بیشتر از قبل مشتاق نوسازی می‌شوند. مالکان از نقشه و طرح ارائه شده عکس و فیلم می‌گیرند و پای برگه‌ای را که تعهد اخلاقیشان به نوسازی را ثابت می‌کند امضا می‌کنند. آنهایی که در جلسه حضور دارند برگه‌ها را برای امضا پیش غایبان می‌برند و قول می‌دهند امضاها را برگردانند. مسئولان دفتر نوسازی هم تأکید می‌کنند که این برگه‌ها تنها یک تعهد اخلاقی برای ادامه کار است و اگر ساکنان کوچه شریفی مایل به نوسازی نباشد طرحشان را در کوچه‌ای دیگر شروع می‌کنند. این حرف مدیر دفتر نوسازی با مخالفت جمع روبه‌رو می‌شود و کارشناسان را دلگرم‌تر از قبل برای آغاز روند اجرای فرایندهای اداری نوسازی کوچه می‌کند.

50درصد از مساحت ساختمان‌های فرسوده زیر 50‌مترمربع و ریزدانه است.
80درصد از مساحت ساختمان‌های فرسوده زیر 150‌مترمربع است.
11متر اختلاف ارتفاع از ابتدای کوچه شریفی تا انتهای کوچه وجود دارد که معادل ارتفاع ساختمانی 4 طبقه است.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code