منطقه 3

6 شاهرگ ترافیکی منطـقه مـا

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
كلانشهری مانند تهران هر روز وسیع‌تر و‌‌‌ تردد خودروها در آن سخت‌تر می‌شود و برای آسان كردن‌‌‌ تردد وسایل نقلیه، شهرداری با ایجاد شبكه‌ای از معابر بزرگراهی تلاش كرده است مشكلات ترافیكی را به حداقل برساند و سرعت‌‌‌ تردد خودروها را در این معابر افزایش دهد...
1395/01/21
كلانشهری مانند تهران هر روز وسیع‌تر و‌‌‌ تردد خودروها در آن سخت‌تر می‌شود و برای آسان كردن‌‌‌ تردد وسایل نقلیه، شهرداری با ایجاد شبكه‌ای از معابر بزرگراهی تلاش كرده است مشكلات ترافیكی را به حداقل برساند و سرعت‌‌‌ تردد خودروها را در این معابر افزایش دهد. چند بزرگراه مهم پایتخت كه روزانه‌‌‌ تردد‌های زیادی از آن انجام می‌شود در منطقه ما وجود دارد. به این بهانه در مورد وضعیت بزرگراه‌های منطقه و ویژگی‌های آن اطلاعات كاملی جمع‌آوری كرده‌ایم كه خواندن آن خالی از لطف نیست.

همت: بزرگراه همت به نام شهید محمد ابراهیم همت فرمانده لشكر محمد رسول‌الله(ص) مزین شده است كه سال 62 در جزیره مجنون به شهادت رسید. طرح ساخت بزرگراه اواخر سال1355 از سوی دو شركت انگلیسی به شهرداری ارائه و كار ساخت عملی این بزرگراه سال‌ها بعد انجام شد.

رسالت: نام قبلی این بزرگراه داریوش بوده است و اصلی‌ترین بزرگراه شرقی ‌ـ غربی در محدوده شرق تهران است. ساخت آن از سال 67 از خیابان دماوند آغاز شد و سال 85 به بهره‌برداری رسید.

شهید حقانی: نام قبلی این بزرگراه جهان كودك بوده است. این بزرگراه به‌صورت كمانی شكل است كه یك سر آن به بزرگراه رسالت و سر دیگرش به میدان ونك ختم می‌شود.

 مدرس:  این بزرگراه سال 1349 ساخته شده است و درطول مسیر خود از شمال به جنوب، با بزرگراه‌های آیت‌الله صدر، شهید حقانی، شهید همت و رسالت تقاطع دارد.

كردستان: كار ساخت این بزرگراه از شهریور سال 69 آغاز شد و شهریور سال 72 به اتمام رسید.  سه‌راهی بزرگراه كردستان، بزرگراه شهید گمنام و بزرگراه جلال آل احمد، نقطه آغاز این بزرگراه در جنوب است.

نیایش:  از بزرگراه‌های تهران است كه از سمت غرب خیابان ولی‌عصر(عج) و جنوب بوستان ملت در شمال مركزی تهران آغاز شده و به سوی غرب تهران كشیده می‌شود. این بزرگراه در مسیرخود با بزرگراه‌های چمران، یادگار امام(ره) و اشرفی اصفهانی تقاطع دارد.

معاون حمل‌ونقل و ترافیك شهردار منطقه
بخش‌هایی از بزرگراه‌های رسالت و حقانی بزرگراه تلقی نمی‌شوند

معاون حمل‌ونقل و ترافیك شهردار منطقه درباره تعریف بزرگراه می‌گوید: «بزرگراه‌ها این قابلیت را دارند تا ارتباط سریع و مناسبی را میان نواحی عمده شهری با یكدیگر برقرار كنند. بزرگراه‌ها جزو محورهای شریانی درجه یك محسوب می‌شوند كه خودروها می‌توانند با سرعتی بالاتر از محورهای شریانی درجه 2 در آن‌‌‌ تردد كنند.»
علیرضا اسفراینی‌نژاد سرعت‌‌‌ تردد در بزرگراه‌های منطقه را مناسب ارزیابی می‌كند و معتقد است اگر رانندگان قوانین را رعایت كنند، بزرگراه‌های منطقه توان پاسخگویی به حجم عبورخودروها را دارند: «بزرگراه‌های شهید همت و كردستان قادر به جابه‌جایی صددرصد بار ترافیكی وارد شده به آن در این مسیر هستند. عمده زمین‌های مجاور این بزرگراه‌ها كاربری فضای سبز دارند و در برخی دیگر از بزرگراه‌های منطقه زمین‌هایی با كاربری محدود مسكونی بدون دسترسی به بزرگراه وجود دارند.»
او درباره اینكه آیا همه بزرگراه‌هایی كه از محدوده منطقه عبور می‌كنند استاندارد بزرگراهی دارند یا نه این‌طور اظهار نظر می‌كند: «در بخش‌های از بزرگراه حقانی سلسله مراتب راه‌های شهری به درستی رعایت نشده و معابر فرعی به بزرگراهی دسترسی دارند. از طرفی هم طول كافی برای اینكه به آنها عنوان بزرگراهی داده شود ندارند. در بخش‌هایی از بزرگراه رسالت هم به دلیل اینكه دسترسی مستقیم واحدهای تجاری به سواره‌رو ایجاد شده است و امكان كنترل آن وجود ندارد این بزرگراه هم در تعریف‌های صورت گرفته از كاركرد بزرگراه دیگر نمی‌تواند یك بزرگراه استاندارد تلقی شود.»
معاون حمل‌ونقل و ترافیك شهرداری منطقه به موضوع مهمی در مورد بزرگراه رسالت اشاره می‌كند و می‌گوید برای رفع خطر از شهروندان باید اقدام كرد: «دسترسی مترو مصلا و مسافران مترو به این‌‌صورت به بزرگراه رسالت ناایمن است. اتوبوس‌های چپ در بی.آر.تی وقتی وارد ایستگاه مترو مصلا می‌شوند و مسافران اتوبوس از آن خارج و مسافران مترو وارد بزرگراه می‌شوند كه این موضوع ممكن است خطراتی را برای آنها ایجاد كند.»

0.jpg

0-(1).jpg

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code