منطقه 4

اشتغالزایی برای 100نفر

نویسنده: بهاره فتح‌آبادی
صدای چرخ خیاطی‌های در حال کار، در سالن پیچیده و تعداد زیادی از بانوان زحمتکش محله با جدیت تمام، مشغول دوخت‌و‌دوز هستند. در گوشه‌ای از کارگاه پارچه‌های تلنبار شده به چشم می‌خورد که به نوبت زیر چرخ می‌رود و بعد از تکمیل شدن مراحل دوخت، تبدیل به یک کالای مصرفی می‌شود...
1395/10/22
اطلاعات فوری
زهرا بنیانیان

تحصیلات: کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل
محله: تهرانپارس
فعالیت: کارآفرین و مدیرعامل مؤسسه خیریه صدیقین


 صدای چرخ خیاطی‌های در حال کار، در سالن پیچیده و تعداد زیادی از بانوان زحمتکش محله با جدیت تمام، مشغول دوخت‌و‌دوز هستند. در گوشه‌ای از کارگاه پارچه‌های تلنبار شده به چشم می‌خورد که به نوبت زیر چرخ می‌رود و بعد از تکمیل شدن مراحل دوخت، تبدیل به یک کالای مصرفی می‌شود. در هر طرف تلاش و کوشش بانوانی دیده می‌شود که با تکیه بر همت‌شان، با عشق و علاقه در محیطی امن و صمیمی مشغول کارند و نان‌آور خانه و خانواده‌شان هستند. اینجا کارگاه خیاطی مؤسسه خیریه صدیقین است. جایی که «زهرا بنیانیان» مدیرعامل آن حدود 20 سال پیش همسرش را از دست داده و از نزدیک با مشکلات این گروه آشنا شده، عزمش را جزم کرده و برای رفع مشکل خود و دیگر زنان سرپرست خانوار، آنجا را راه‌اندازی کرده است. مرکزی که اکنون پذیرای صد نفر از بانوان سرپرست خانوار در محله تهرانپارس است.

 چرخش چرخ زندگی
مؤسسه خیریه صدیقین از سال ۱۳۸۰ مشغول کار است و از آن سال تاکنون هر روز بر خدماتش افزوده شده است. در این مؤسسه فعالیت‌هایی چون شناسایی زنان سرپرست خانوار، توانمندسازی آنها، ارائه مشاوره‌های مختلف و ایجاد فرصت‌های شغلی برای آنها انجام می‌شود. بنیانیان می‌گوید: «در این مؤسسه مقدماتی فراهم شده تا زنان سرپرست خانوار مرحله به مرحله به سمت توانمندسازی، رشد و بالندگی قدم بردارند. به همین منظور زنان سرپرست خانوار به محض ورود از مشاوره‌های مرکز بهره‌مند می‌شوند. سپس بعد از گذراندن 10 جلسه آموزش‌ مهارت‌های زندگی در یکی از رشته‌ها و مهارت‌های فنی حرفه‌ای چون سراجی سنتی، حکاکی، چرم، قالیبافی، خیاطی، کامپیوتر و غیره توانمند می‌شوند. در این صورت این افراد می‌توانند هم در خانه و خانواده و هم در اجتماع به‌عنوان فردی سالم و کارآمد فعالیت کنند و چرخ زندگی خود و خانواده را بچرخانند.»

 اشتغالزایی و آموزش‌های تخصصی
یادگیری مهارت همیشه برای پیداکردن شغل مناسب کافی نیست و یافتن شغل مناسب از دغدغه‌های اصلی بانوان سرپرست خانوار است. برای همین در این مؤسسه سعی شده تا جای ممکن فضای کار و فعالیت برای بانوان مهیا شود. در نتیجه تعدادی از افراد پس از توانمندی در این مرکز یا جاهای دیگر به‌عنوان مربی مشغول کار می‌شوند. بعضی‌ها هم در کارگاه خیاطی و چرم خیریه صدیقین فعالیت می‌کنند. در حال حاضر حدود 80 نفر درکارگاه خیاطی مشغول کارند. کارگاهی که با مراکز مختلف تولید انواع پوشاک در ارتباط است و درآمد خوبی هم دارد. حدود 10 نفر هم در کارگاه چرم مؤسسه کار می‌کنند. علاوه بر اینها تعدادی خودشان سرمایه‌ای دست و پا کرده و مستقل وارد بازار کار و سرمایه شده‌اند و تعدادی هم در منزل در کنار خانواده به مشاغل خانگی مشغول هستند. همچنین تعدادی هم در این مؤسسه به‌عنوان مددجو و روان‌شناس فعالیت دارند.

 بانوان پرتلاش
مدیرعامل مؤسسه، سال ۱۳۷۶ همسرش را از دست داده و با تلاش و زحمت به این مرحله رسیده است. او که از نزدیک مشکلات بانوان سرپرست خانوار را لمس کرده با انگیزه بیشتری وارد این حرفه شده است. بنیانیان می‌گوید: «تمام هم و غم زندگی‌ام فعالیت در مؤسسه است. به محض ورود در این حرفه با مشکلات زیادی به‌ویژه در بخش‌های قانونی و حقوقی مواجه بودم. با تلاش زیاد و به لطف خداوند توانستم این موانع را یکی یکی رفع کنم. هنوز هم مشکلاتی وجود دارد اما خوشحالم که در این زمینه قدم مؤثری برداشته‌ام، نوآوری داشتم و مدل طراحی کردم. در این مدل یک زن سرپرست خانوار می‌تواند مرحله به مرحله به سمت توانمندی، سالم بودن و استقلال پیش برود. شکر خدا اکنون این مؤسسه ظرفیت جذب 500 تا700 نفر را دارد و در هر دوره آموزشی 250 نفر از افراد آسیب دیده را پوشش می‌دهد.»

تسهیلات برای سرپرست خانوار
آموزش‌ها در این مؤسسه حدود 4 تا 5 ماه زمان می‌برد و برای سرپرستان خانوار رایگان است. افراد می‌توانند بعد از آن وارد بازار کار شوند. هر فردی که دوست داشته باشد می‌تواند بعد از گذراندن آموزش‌ها در آزمون‌های فنی و حرفه‌ای شرکت و مدرک تخصصی دریافت کند. همچنین این مؤسسه تسهیلات دیگری به افراد می‌دهد و شاغلان در کارگاه خیاطی و چرم، بیمه می‌شوند. همچنین افرادی که بخواهند در خانه کار کنند و نیاز به ابزار کار چون چرخ خیاطی و غیره داشته باشند، می‌توانند از مؤسسه وام بگیرند و وسایل مورد نیاز را تهیه کنند. بنیانیان می‌گوید: «علاوه بر ارتباط با مراکز و مؤسسه‌های مختلف برای فروش کالا، در مناسبت‌ها و فصل‌های مختلف نمایشگاه‌هایی برگزار می‌کنیم و کارآموزان می‌توانند کارهایشان را در این نمایشگاه‌ها به فروش برسانند. همچنین سفرهای زیارتی برای تجدید روحیه افراد را هم داریم.»

 تلاشی که به بار نشست
مدیرعامل مؤسسه معتقد است تمام لحظات خدمت در این مرکز شیرین و دوستداشتنی بوده است. به‌ویژه وقتی شاهد توانمندی افرادی است که نیاز به حمایت همه جانبه دارند. بنیانیان خاطره‌ای را به یاد می‌آورد و می‌گوید: «یکی از زیباترین خاطراتم مربوط است به توانمندی دختر جوان 18 ساله‌ای که روزی با مادرش و یک بچه کوچک به مؤسسه مراجعه کردند. پدر این خانواده معتاد بود و در تأمین مخارج زندگی مشکل داشتند. مادرش گفت دخترش بچه کوچک دارد و نمی‌تواند کار کند اما برای دختر جوانش تقاضای کار کرد. من او را در مؤسسه جذب کردم و با تلاش و جدیت بعد از گذراندن آموزش‌ها شروع به کار کرد. بعد از مدتی متأسفانه مادرش را هم از دست داد و مسئولیت زندگی خواهر و برادرش به دوش او افتاد. در همان شرایط به خوبی از عهده کارها برآمد توانست چرخ زندگی‌اش را بچرخاند. بعدها خواهرش عروسی کرد و برادرش هم سامان گرفت و خودش هم پیشرفت‌های خوبی در بازار کار و سرمایه کرد و در نهایت به‌عنوان مسئول حسابداری مؤسسه مشغول کار شد. دیدن این افراد و به بار نشستن آنها همیشه برایم شیرین و لذت‌بخش است.»

خدمت به هم نوع
سرپرست خانوار است و یک سال گذشته وارد این مؤسسه شده است. او به محض ورود در بخش‌های مختلف از جمله کارگاه پوشاک، بخش بسته‌بندی و غیره مشغول کار شده و در نهایت با وجود توانمندی‌هایی که در بخش ترجمه کتب و مقالات دارد، در بخش روابط‌عمومی مشغول است. «نرگس بیگوند» می‌گوید: «به‌عنوان سرپرست خانوار انگیزه بسیار قوی دارم تا در این مؤسسه فعالیت کنم. چون در اینجا فرصتی مهیا شده تا به همنوعانم خدمت کنم و بسیار خوشحالم در محیطی امن و صمیمی به کسب درآمد می‌پردازم و چرخ زندگی‌ام را می‌چرخانم. به اعتقاد من و بقیه افرادی که در این مؤسسه فعالیت می‌کنند، برای داشتن جامعه سالم باید زنان آن را حمایت کنیم. زنان سالم، خانواده‌های سالم و در نهایت جامعه سالم ایجاد می‌کنند پس توجه به زنان سرپرست خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code