منطقه 4

با یک کلیک تاکسی بگیر

نویسنده: پریسا نوری
تا همین چند سال پیش اگر کسی ادعا می‌کرد که می‌تواند در حالی که روی مبل خانه‌اش جلو تلویزیون نشسته و با کمک اینترنت در عرض چند دقیقه تاکسی خبر کند، خیلی‌ها به سلامت عقلش شک کرده و رؤیاپردازی‌اش را تحسین می‌کردند...
1396/05/18
  تا همین چند سال پیش اگر کسی ادعا می‌کرد که می‌تواند در حالی که روی مبل خانه‌اش جلو تلویزیون نشسته و با کمک اینترنت در عرض چند دقیقه تاکسی خبر کند، خیلی‌ها به سلامت عقلش شک کرده و رؤیاپردازی‌اش را تحسین می‌کردند. اما مدتی است این رؤیا به واقعیت تبدیل شده و تاکسی‌های اینترنتی نظیر اسنپ و تپسی در بخش خصوصی و کارپینو زیر نظر سازمان تاکسیرانی بازار خود را در جابه‌جایی مسافران درون‌شهری پیدا کرده و حتی گوی سبقت را از تاکسی‌های سنتی ربوده‌اند. اما این تاکسی‌ها و به‌ویژه تاکسی‌ کارپینو چه خدماتی را به شهروندان ارائه می‌کنند و چه تفاوتی با دیگر تاکسی‌های اینترنتی دارند؟ پاسخ این سؤالات و نحوه بهره‌مندی از خدمات تاکسی‌های کارپینو را از «محمد علوی‌زاده» رئیس اداره تاکسیرانی منطقه‌ جویا شدیم.

 خودروهای خاص تاکسی‌ کارپینو کدامند؟
این مجموعه در ابتدا از تاکسی‌های سمند و پژو ۴۰۵ فعال در ناوگان تاکسیرانی و در مرحله بعد از خودروهای مورد تأیید معاونت حمل‌ونقل و ترافیک از جمله تویوتا و هیوندا استفاده می‌کند. این خودروها باید از نظر ظاهری نو و مدل بالا و از نظر فنی ایمن و سالم باشند. در واقع خودروهای غیرایمن و از رده خارج شده جایی در این سیستم ندارد. همچنین تعدادی خودرو مدرن هیبریدی برای سفرهای تشریفاتی شهروندان در نظر گرفته شده که این خودروها دوستدار محیط‌زیست هستند و در سرعت کمتر از ۸۰ کیلومتر با برق کار می‌کنند. اگر تعداد مسافران بیشتر از۴نفر باشد می‌توانند در سیستم، تقاضای ارسال خودرو ون داشته باشند.

 رانندگان آموزش دیده
تا امروز ۲۵ هزار راننده در شهر در این سامانه داوطلب و برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان آموزش داده شده‌اند. در این میان ۲هزار راننده در منطقه ما برای شروع این طرح انتخاب شده‌اند که بخشی از آنها بانوان راننده هستند. برای رانندگان داوطلب کارپینو دوره‌های آموزشی چگونگی برقراری ارتباط با مسافران، تهران‌شناسی و... توسط استادان دانشکده تاکسیرانی برگزار شده است. همچنین برای تأمین ایمنی شهروندان صلاحیت رانندگان این سامانه از نظر جسمی و روحی بررسی می‌شود. نداشتن سوءسابقه و اعتیاد، و دارا بودن سلامت جسمی و روانی از مهم‌ترین مواردی است که در تأیید صلاحیت رانندگان مورد بررسی قرار می‌گیرد. مشخصات این رانندگان در بانک اطلاعاتی سازمان تاکسیرانی ثبت شده است.

 سفری ارزان با کارپینو
یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران تاکسی و تاکسی‌های تلفنی خصوصی، نرخ بالای کرایه‌های این وسیله نقلیه عمومی است. اما حالا به نظر می‌رسد با وجود تعرفه مناسب تاکسی‌های اینترنتی این دغدغه تا حدودی رفع شده است. رئیس اداره تاکسیرانی منطقه درباره نرخ سرویس‌دهی کارپینو می‌گوید: «سازمان تاکسیرانی تعرفه تاکسی‌های کارپینو را تعیین نمی‌کند اما نرخ سرویس‌دهی تاکسی‌های کارپینو از تاکسی‌های گذری و خطی پایین‌تر و با نرم‌افزارهای دیگر قابل رقابت و برای شهروندان به صرفه است. همچنین اگر به تازگی این برنامه را نصب کرده‌اید می‌توانید از مزیت رایگان بودن نخستین سفر شهری در این سامانه استفاده کنید.» به گفته علوی‌زاده شهروندان می‌توانند شکایات مربوط به این حوزه را با سامانه ۱۸۸۸ در میان بگذارند.


خدمات متنوع کارپینو
اپلیکیشن کارپینو که از اسفند ماه سال گذشته فعال شده تنها اپلیکیشن درخواست تاکسی دارای مجوز در تهران بوده و این موضوع ایمنی سفر با این تاکسی‌ها را بالا برده است. همچنین این تاکسی‌ در مقایسه با دیگر تاکسی‌های اینترنتی مزایایی دارد. علوی‌زاده در توضیح بیشتر می‌گوید: «در این سامانه راننده و سرنشینان زیر پوشش کامل بیمه‌ای قرار دارند و سقف پوشش بیمه‌ای برای سرنشینان تاکسی‌های کارپینو بالاتر از معمول است. از طرفی این تاکسی‌ها ممنوعیتی برای ورود به محدوده طرح ترافیک ندارد و در هر ساعت از شبانه‌روز آماده خدمت‌رسانی هستند. همچنین با توجه به اینکه همه شهروندان به اینترنت دسترسی ندارند درخواست تلفنی تاکسی هم از جمله ویژگی‌های این برنامه است.»

با ۱۸۰۰تماس بگیرید
کاربران تلفن همراه می‌توانند برنامه «کارپینو» را از نرم‌افزار «بازار» یا از پایگاه سازمان تاکسیرانی به نشانی www.taxi. tehran.ir دریافت و روی گوشی همراهشان نصب کنند و بعد از ورود به برنامه مبدأ و مقصد سفر را از روی نقشه‌ای که در اختیارشان قرار می‌گیرد تعیین کنند تا در زمان کمتر از چند دقیقه نزدیک‌ترین تاکسی به مبدأ سفر اعزام ‌شود. در این سامانه هزینه سفر، نام و مشخصات راننده و شماره پلاک تاکسی نشان داده می‌شود که این موضوع اطمینان خاطر برای مسافران ایجاد می‌کند. به گفته رئیس اداره تاکسیرانی افرادی که به اینترنت دسترسی ندارند یا کار با برنامه‌های اینترنتی برایشان سخت است در تماس با تلفن‌های ثابت یا همراه باشماره ۱۸۰۰ درخواست تاکسی کنند.

ورود ۱۵۰۰تاکسی به سامانه
قبل از فعالیت کارپینو بسیاری از رانندگان تاکسی از ورود تاکسی‌های اینترنتی خصوصی که موجب کاهش تعداد مسافران شده بود گله داشتند اما به نظر می‌رسد ورود نرم‌افزار کارپینو موجب افزایش تعداد مسافران تاکسی، رونق گرفتن فعالیت تاکسی‌داران و در نتیجه افزایش ثبت‌نام رانندگان برای حضور در کارپینو شده است. علوی‌زاده در این‌باره می‌گوید: «در ماه‌های گذشته حدود ۲هزار راننده برای فعالیت در تاکسی‌های کارپینو منطقه داوطلب شده‌اند که از این تعداد۲۰۰ تاکسی کارپینو در منطقه ما فعالیت می‌کنند و صلاحیت و شرایط بقیه داوطلبان هم در دست بررسی است و با توجه به استقبال رانندگان تاکسی از این سیستم پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه هزارو۵۰۰ تاکسی کارپینو در منطقه فعال شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code