منطقه 4

بخشش زندگی

نویسنده: نویدقدیمی
در اینکه خون مایع حیات بشر است شکی نیست و این میان اهمیت اهدای منظم خون و فواید مفید آن برای بدن از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته قلبی بر هیچ فردی پوشیده نیست...
1396/03/24
  در اینکه خون مایع حیات بشر است شکی نیست و این میان اهمیت اهدای منظم خون و فواید مفید آن برای بدن از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته قلبی بر هیچ فردی پوشیده نیست. از این‌رو به بهانه روز اهدای خون، به میان اهالی رفتیم تا ضمن اطلاع از شرایط اهدا، درباره مشارکت آنها در این زمینه و نظرشان را بدانیم. در میان افرادی که سراغشان رفتیم خیلی‌هایشان می‌دانستند که افراد بین 18 تا 60 سال می‌توانند خون اهدا کنند و اهداکننده‌های دائمی نیز می‌توانند تا 65 سالگی به این کار انسان‌دوستانه ادامه دهند. آقایان۴ بار در سال و خانم‌ها ۳ بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند.

 کمک به سلامتی
فواید اهدای خون برای اهدا‌کننده بسیار متعدد است که معاینه رایگان، تمیز شدن خون، پیشگیری از ابتلا به دیابت، کاهش خطر سکته قلبی و پیشگیری از ابتلا به سرطان برخی از این فواید است. اما این میان رعایت چند نکته ضرورت دارد که اهداکننده باید شب قبل از اهدای خون را با آرامش سپری کرده باشد و خوب بخوابد. غذای مناسب میل کند و مصرف مایعات را افزایش دهد. از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه، چای، نوشابه‌ها و غیره که ادرارآور هستند بپرهیزد. چون نتیجه آزمایشات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
افسانه جنانی
مسئول کانون اهدای خون منطقه


 فرهنگ موروثی
از 20 سالگی خون می‌دهم. از پدر بزرگ، پدر و برادرانم به ما ارث رسیده و تاکنون من 36 بار خون و 24 بار هم پلاسما اهدا کرده‌ام. یادم است یکبار برادرم خون داد پدرم در اتاق عمل بود و وقتی خون اهدایی را برای پدرم آوردند همان خونی بود که برادرم دو روز قبل به مرکز اهدا کرده بود. برای همین ضرورت دارد همه مشارکت داشته باشند. البته کسانی‌ که کم‌خونی یا غلظت خون داشته باشند به راحتی نمی‌توانند خون دهند. با این حال عمده‌ترین مشکلات ما در منطقه کمبود مراکز اهدای خون است. شخصاً برای اهدای خون همیشه به مرکز یا بیمارستان میلاد مراجعه می‌کنم.
فاطمه حمزه‌ای /46 ساله

 افزایش مراکز خون‌گیری
من معمولاً در اهدای خون مشارکت دارم. چون می‌دانم اهدای خون برای خودم مفید است و از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. باتوجه به اهمیت موضوع بهتر است مراکز اهدای خون را بیشتر کنند که مردم راحت‌تر به آنها دسترسی داشته باشند.
افشین سینایی/ 40ساله

 کمبود مراکز اهدا
بارها مشارکت داشته‌ام و از اهدای خون راضی‌ام. به نظر من یکی از مشکلات این بخش، کمبود مراکز انتقال خون است که مردم به راحتی به این مراکز دسترسی ندارند و مرکز نارمک در نزدیکی محله ما هم از مدت‌ها پیش تعطیل شده است.
محمد سوری/ 60 ساله

 حال خوب با ایثار
پس از هربار اهدای خون واقعاً حالم بهتر شده و از مزیت‌های پزشکی این اقدام هم افزایش گردش خون و جایگزینی خون جدید و افزایش ایمنی در مقابل بیماری‌هاست. شخصاً هرسال سعی می‌کنم مداوم خون اهدا کنم. قبلاً که سرکار می‌رفتم بیشتر خون اهدا می‌کردم چون از طرف مرکز اهدای خون به محل کار ما می‌آمدند اما حالا پس از بازنشستگی مشارکتم کمتر شده است.
سعید کریمان 57ساله

 باید خواست
به نظر من هر فرد باید دست‌کم 2 بار در سال خون بدهد چون هر شخص اگر بدن سالمی داشته باشد از 17 سالگی می‌تواند اهدای خون داشته باشد و به خودش هم برای ادامه زندگی ‌بهتر و سالم‌تر کمک کند. مهم اراده برای مشارکت است.
محمدعلی اهنزی/ 50 ساله

 نجات زندگی دیگران
اهدای خون نوعی ایثار است. اگر کسی مشکلی نداشته باشد باید خون بدهد. من خودم قبلاً سالی چند بار مشارکت داشتم اما از مدتی پیش به دلیل بیماری تومور مثانه، قبول نمی‌کنند. از همه کسانی که سلامت هستند دعوت می‌کنم، خون خود را اهدا کنند و در نجات زندگی یک نفر سهیم شوند.
مهدی مهدی‌پور/ 70ساله

 احساس سبکبالی

پس از هر بار اهدای خون که بخشی از خون از دست رفته دوباره جایگزین می‌شود احساس سبکی می‌کنم. از اینکه می‌توانم با این کار به دیگران کمک کنم، خوشحالم.
محسن اسماعیلی/ 55 ساله
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code