منطقه 4

خاکستری‌های نفرت انگیز!

نویسنده:
زن جوان رنگ پریده خود را با چنان سرعتی به آن سوی پیاده‌رو پرتاب می‌کند که توجه خیلی از رهگذران به او جلب می‌شود. دست و پایش می‌لرزد...
1396/05/18
  زن جوان رنگ پریده خود را با چنان سرعتی به آن سوی پیاده‌رو پرتاب می‌کند که توجه خیلی از رهگذران به او جلب می‌شود. دست و پایش می‌لرزد و به بانوی همسایه‌اش می‌گوید: «موش نبود، پلنگ بود! از بس بزرگ، قوی و نترس بود، از کنار سطل زباله تکان نخورد تا من دویدم.» این صحنه تکراری مدتی است در پیاده‌رو خیابان صاحب‌الزمان(عج) شمالی در محله مجیدآباد دیده می‌شود و اهالی از افزایش موش در جوی‌های این خیابان گله دارند. اگرچه این مشکل تنها مختص اهالی این خیابان نیست و ساکنان خیابان حجربن عدی در تهرانپارس هم از ازدیاد موش در ماه‌های اخیر ناراحتند. به این دو محله سرزدیم تا از نزدیک شاهد مشکلات مطرح شده باشیم.

محله مجیدآباد
 شیرابه‌های بدبو

ساعت ۱۰ صبح است و جوی نسبتاً عریض خیابان صاحب‌الزمان(عج) نیمه تمیز است اما از کنار سطل‌های زباله که می‌گذریم، بوی نامطبوع مشام را آزار می‌دهد. بوی شیرابه ریخته شده روی آسفالت نبش گلستان سوم، حس بدی به عابرانی که از مقابل ساختمان‌ها و میوه‌فروشی محله می‌گذرند، منتقل می‌کند. بانوی جوانی که همراه فرزند خردسالش در حال عبور است، با گوشه روسری بینی خود را می‌گیرد و قدم‌هایش را تندتر می‌کند. کمی که دور می‌شود سراغش می‌رویم و می‌گوید: اینجا قبلاً اصلاً این‌طور نبود. اما مدتی است که جوی بوی نامطبوع می‌دهد و هنگام عبور از نزدیکی سطل زباله‌های گلستان‌های سوم و چهارم باید سریع رد شد حتی آثار شیرابه روی آسفالت باقی است. حتی شب‌ها که ما به بوستان پلیس می‌رویم، با وجود تخلیه سطل‌های زباله از این محدوده بوی نامطبوع به مشام می‌رسد.»

 موش بدو گربه بدو!
بانوی میانسال جارو به دست است و پیاده‌روی مقابل آپارتمان را جارو می‌کند و زباله را جمع‌آوری کرده و به سطل زباله‌ای می‌ریزد که در نبش بوستان دهم قرار دارد. او هنگام برگشت با دیدن موش در جوی کوچه، ناخواسته فریاد می‌کشد و به سمت خانه می‌دود و در می‌بندد. مدتی بعد زنگ در را به صدا در می‌آوریم و از آن سوی آیفون می‌گوید: «ما اینجا موش نداشتیم اما از پارسال تا حالا موش به خیابان صاحب‌الزمان(عج) و فرعی‌هایش راه یافته است. پل ابتدای کوچه ما خیلی دیر به دیر نظافت می‌شود و مدام در آن موش‌‌‌ تردد می‌کند. ما هنوز به این موجودات خاکستری تعفن‌انگیز عادت نکرده‌ایم. چند بار مشکل را با ۱۳۷ در میان گذاشته‌ایم اما برای طعمه‌گذاری در کوچه‌های فرعی اقدام نکردند فقط یکبار در بخشی از خیابان اصلی بنر طعمه‌گذاری را دیدیم.»

محله تهرانپارس
 جولان در پیاده‌رو

پیاده‌رو خیابان حجربن عدی حدفاصل چهارراه اشراق و فلکه سوم تهرانپارس جای دیگری است که اهالی از افزایش موش در آنجا شاکی هستند. این محدوده را پیاده از دو سو طی می‌کنیم و صحت موضوع را بررسی می‌کنیم. هرچند دقیقه یک بار موشی از جوی بیرون آمده و به سمت مغازه‌های کنار پیاده‌رو می‌دود و دیدن این صحنه بسیاری از رهگذاران به‌ویژه بانوان را می‌ترساند. «احمدی» یکی از کاسبان محله می‌گوید: «قبلاً اینجا موش داشت اما تعدادشان کم بود و با طعمه‌گذاری‌های متعددی که انجام می‌شد، به سطح پیاده‌رو راه نمی‌یافتند و درهمان داخل جوی یا باغچه از بین می‌رفتند اما از ماه‌ها پیش تعداد موش‌های اینجا زیاد شده و عابران بسیاری شوکه می‌شوند.» یکی از مشتری‌های مغازه او نیز در تأیید صحبت‌هایش می‌افزاید: «حتی اندازه موش‌ها نیز بزرگ شده، انگار اینجا تغذیه‌شان خوب است.»

 ریختن زباله در جوی
حوالی غروب است و پیاده‌رو شلوغ. کنار درختان و سطل‌های مکانیزه و موازی پیاده‌رو زباله‌های ‌ریز و درشتی جا خوش کرده‌اند که بخشی از آنها به داخل جوی ریخته شده و برخی هم رها هستند. در کنار بساط دستفروشانی متعددی که در خیابان حجربن عدی بساط‌ گسترده‌اند، کیسه زباله دیده می‌شود و یکی از فروشنده‌ها آنها را داخل جوی می‌ریزد و به کاسبی‌اش ادامه می‌دهد. وقتی به او نزدیک و علت کارش را جویا می‌شویم، دلخور می‌شود و با تندخویی می‌گوید: «مگه اینجا خانه شماست؟ جوی مال همه است. شما هم آشغالتو بریز!» ما که از شنیدن این جملات جا خورده‌ایم صدایش را بالاتر می‌برد تا نظر مثبت دیگران را جلب کند. اما وقتی رهگذران از نظر او باخبر می‌شوند، سرزنش کرده و سطل زباله‌ای که چند قدم بالاتر نزدیک خیابان ۱۸۲را نشان می‌دهند و از او می‌خواهند رعایت کند.

پاسخ مسئول
شهردار ناحیه۹:
جوی‌ها مرتب نظافت می‌شوند

مشکل وجود زباله و آلودگی معابر شهرداران نواحی نیز پاسخگو هستند. «رضا محمدزاده» شهردار ناحیه ۹ در پاسخ به تأخیر در نظافت خیابان صاحب‌الزمان(عج) شمالی حد فاصل گلستان‌های ۴ تا ۶ می‌گوید: «این موضوع صحت ندارد چون شهر زنده و پویاست و اگر یک روز کارگران خدمات شهری کار نکنند، از بوی زباله و حجم آلودگی معابر نمی‌توان‌‌‌ تردد کرد. تمام معابر فرعی و اصلی ناحیه هر شب جارو و نظافت می‌شود و از ساعت ۵ تا ۷ صبح خودم به همراه معاون ناحیه و رئیس اداره خدمات شهری گشت می‌زنیم و بر نظافت محله‌ها نظارت می‌کنیم. مردم اگر صبح زود زباله در خیابان و کوچه دیدند به شهرداری ناحیه مراجعه کنند تا موضوع پیگیری شود.»
او می‌افزاید: «ناحیه ۹ از ۱۰ ناحیه برتر مناطق ۲۲‌گانه تهران از نظر حفظ نظافت و بهداشت شناخته شده است. با این حال موش اپیدمی شهر تهران است و به محله خاصی تعلق ندارد شهروندان در صورت مشاهده با ۱۳۷ تماس بگیرند تا طعمه‌گذاری انجام شود.»

پاسخ مسئول
رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه:
با ۱۳۷ تماس بگیرید

مشکلات مطرح شده از سوی اهالی را با مسئولان در میان گذاشتیم. «رضا تکلو» رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه می‌گوید: «هر روز در محله‌ها، کوچه به کوچه طعمه‌گذاری موش انجام می‌شود و اولویت رسیدگی به این موضوع با توجه به پیام‌های ۱۳۷ است و بعد از طعمه‌گذاری توسط نصب بنر به اهالی اطلاع داده می‌شود. همچنین کلونی‌های شناسایی شده موش در منطقه علاوه بر اینکه مسدود شدن مورد بازبینی نیروهای اجرایی قرار می‌گیرند تا مبادا دوباره فعال شده باشد.» او می‌افزاید: «کارشناسان اداره ساماندهی با حضور در‌سراهای محله‌ و مراجعه به در منازل و مغازه‌ها علاوه بر توزیع تله‌های چسبی نسبت به پیشگیری از شیوع موش برای اهالی توضیح می‌دهند.» رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه از شهروندان می‌خواهد با ۱۳۷ در ارتباط باشند. او می‌گوید: «شهروندان در صورت مشاهده موش با ۱۳۷ تماس بگیرند و در صورتی که نیاز به تله چسبی دارند کافیست با اداره ساماندهی شهرداری منطقه به شماره ۷۷۲۷۷۸۶۰ تماس بگیرند تا کارشناسان تله چسبی در منزلشان تحویل دهند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code