منطقه 4

دورهمی اهالی

نویسنده:
صفحه پیش روی شما «کافه چار» نام دارد و متعلق به شماست. همه آنهایی که دستی بر قلم و طبع شاعرانه دارند یا با نگاه کنجکاوانه‌ در محله گشت می‌زنند و خلاقانه عکاسی می‌کنند یا حتی شهروندانی که دلشان می‌خواهد نقاشی فرزندشان را چاپ‌شده برای او یادگاری نگه‌دارند، تک‌تک این افراد می‌توانند در این صفحه همراهمان شوند و آثارشان را برای ما ارسال کنند...
1396/03/24
صفحه پیش روی شما «کافه چار» نام دارد و متعلق به شماست. همه آنهایی که دستی بر قلم و طبع شاعرانه دارند یا با نگاه کنجکاوانه‌ در محله گشت می‌زنند و خلاقانه عکاسی می‌کنند یا حتی شهروندانی که دلشان می‌خواهد نقاشی فرزندشان را چاپ‌شده برای او یادگاری نگه‌دارند، تک‌تک این افراد می‌توانند در این صفحه همراهمان شوند و آثارشان را برای ما ارسال کنند. فقط کافی است گوشی تلفن را بردارند با شماره ۷۷۱۳۳۸۱۹ تماس بگیرند. در ضمن در این صفحه از رویدادهای فرهنگی هفته هم باخبر می‌شوند.


پاتوق هفته
بهار قرآن در خانه فرهنگ صدف

ویژه برنامه «بهار قرآن‌» در ماه مبارک رمضان از سوی خانه فرهنگ صدف برگزار می‌شود. این برنامه که با هدف‌ ترویج و استفاده از متون مرجع دینی در زندگی روزمره هر روز ساعت 10 تا ۱۲ تدارک دیده شده است. در ویژه‌برنامه بهار قرآن سخنرانی مذهبی، تلاوت قرآن کریم، احکام، مسابقه حفظ قرآن با حضور کارشناس قرآنی اجرا و در پایان جلسه به پرسش‌های حاضران پاسخ داده می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این برنامه معنوی می‌توانند به نشانی پاسداران، انتهای گلستان پنجم، خیابان شمشاد، بوستان صدف، خانه فرهنگ صدف مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 22955566 تماس بگیرند.

ضرب‌المثل
طهورا بهرامی
قدر عافیت یکی داند که...

خیلی از ما هر روز در کلاممان ضرب‌المثل‌هایی را به کار می‌بریم که از ریشه تاریخی و فرهنگی آن خبر نداریم. به همین دلیل در اینجا برخی از متداول‌ترین آنها را برایتان می‌آوریم که آن را «طهورا بهرامی» مدرس زبان و ادبیات فارسی برای ما ارسال کرده است.
ریشه تاریخی: آورده‌اند: «تاجری همراه شاگرد خود با کشتی به سفری دور و دراز می‌رفت. تاجر مردی دنیا دیده و بارها با کشتی سفر کرده و به دل دریا زده بود. اما شاگرد ناشی بود و البته برای نخستین بار بود که سوار کشتی می‌شد. از همین رو در ابتدای سفر خوشحال بود و با ذوق به دور و اطراف نگاه می‌کرد. کمی که گذشت، از دیدن اطراف ترسید. اینکه تا چشم باز می‌کرد تنها و تنها آب می‌دید و این‌طور در میانه امواج دریا از این سو به آن سو می‌رفتند، احساس نگرانی کرد. مدتی گذشت تمام مدت سعی داشت تا خونسرد باشد اما دیگر نتوانست تحمل کند و شروع کرد به داد و فریاد کردن و ابراز پشیمانی. تاجر و اطرافیان هرچه تلاش کردند تا او را آرام کنند و به او بفهمانند که سفر با کشتی ترسی ندارد و امن است، موفق نشدند. تا اینکه تاجر از عجز و لابه شاگرد خسته و کلافه شد. فریاد زد که دیگر او را نمی‌خواهد و او را به دریا انداخت و گفت حال شناکنان خود را به ساحل امنی که می‌خواهی برسان. شاگرد که بیش از پیش ترسیده بود، کمک خواست و تاجر دستور داد که او را نجات دهند. از آب که بیرون آمد دیگر حرفی نزد. گوشه‌ای نشست و ساکت ماند. دیگران به تاجر گفتند که چرا چنین کردی؟ و او در پاسخ گفت: تا زمانی که در ناامنی این چنین قرار نمی‌گرفت، نمی‌فهمید که بودن و ماندن در کشتی چه قدر و ارزشی دارد. از آن به بعد در مورد افرادی که دچار گرفتاری نشده‌اند و ارزش نعمت‌هایی را که خداوند در اختیارشان گذاشته نمی‌دانند می‌گویند: «قدر عافیت یکی داند که به مصیبتی گرفتار آید.»

نقاشی کودک
پاییز زیبا

این نقاشی«رزا بابایی‌» از اهالی محله پاسداران است در آن «پاییز زیبا‌» را کشیده است. شما هم می‌توانید نقاشی فرزندان خود را برای ما به نشانی ایمیل  hamshahry04@yahoo.com ارسال کنید.

 به كانال تلگرامی همشهری محله ۴بپیوندید
از خاك‌سفید تا برج سپید

كانـــال اطــلاع‌رســانی «از خاك‌سفید تا برج سپید‌» برای آگاهی از اخبار منطقه4 راه‌اندازی شده است. اگر روی گوشی خود برنامه تلگرام را نصب کرده‌اید، می‌توانید به صفحه telegram. me/mahale4 مراجعه و پس از باز شدن صفحه، گزینه join را انتخاب كنید. برای استفاده از این امكان، تلگرام شما باید آخرین نسخه آن باشد. بنابراین باید تلگرام خود را به روز كنید.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code