منطقه 4

دورهمی اهالی

نویسنده:
صفحه پیش روی شما «کافه چار» نام دارد و متعلق به شماست. همه آنهایی که دستی بر قلم و طبع شاعرانه دارند یا با نگاه کنجکاوانه‌ در محله گشت می‌زنند و خلاقانه عکاسی می‌کنند یا حتی شهروندانی که دلشان می‌خواهد نقاشی فرزندشان را چاپ‌شده برای او یادگاری نگه‌دارند، تک‌تک این افراد می‌توانند در این صفحه همراهمان شوند و آثارشان را برای ما ارسال کنند...
1395/10/22
صفحه پیش روی شما «کافه چار» نام دارد و متعلق به شماست. همه آنهایی که دستی بر قلم و طبع شاعرانه دارند یا با نگاه کنجکاوانه‌ در محله گشت می‌زنند و خلاقانه عکاسی می‌کنند یا حتی شهروندانی که دلشان می‌خواهد نقاشی فرزندشان را چاپ‌شده برای او یادگاری نگه‌دارند، تک‌تک این افراد می‌توانند در این صفحه همراهمان شوند و آثارشان را برای ما ارسال کنند. فقط کافی است گوشی تلفن را بردارند با شماره ۷۷۱۳۳۸۱۹ تماس بگیرند. در ضمن در این صفحه از رویدادهای فرهنگی هفته هم باخبر می‌شوند.

ضرب‌المثل
طهورا بهرامی
ساكن: پاسداران

خیلی از ما هر روز در کلاممان ضرب‌المثل‌هایی را به کار می‌بریم که از ریشه تاریخی و فرهنگی آن خبر نداریم. به همین دلیل در اینجا برخی از متداول‌ترین آنها را برایتان می‌آوریم که آن را «طهورا بهرامی» استاد زبان و ادبیات فارسی محله پاسداران برای ما ارسال کرده است.
ریشه تاریخی: در کتاب داستان‌های امثال آورده‌اند: «یک روز مرد روستایی با پسرش می‌خواستند به جایی بروند، پدربه پسرش گفت: «این نعل را‌ بردار که به کار خواهد آمد.» پسر جواب داد: «این نعل آهنی، به زحمت برداشتن نمی‌ارزد.» پدر دید که هر چیز در نظر پسرش کم ارزش و بی‌فایده است، حرفی نزد و خودش خم شد و نعل را برداشت و در جیبش گذاشت. وقتی به‌آبادی وسط راه رسیدند، نعل را به یک نعل فروش فروختند و با پولش گیلاس خریدند و راه‌شان را ادامه دادند تا به صحرا رسیدند. در آنجا آب نبود و پسر تشنه و خسته بود. پدرکه کمی جلوتر می‌رفت، یک دانه گیلاس به زمین انداخت و پسر آن را برداشت و خورد. چند قدم دیگر رفتند، باز پدر یک دانه گیلاس به زمین انداخت و سپس پسر آن را برداشت و خورد. خلاصه تا‌آبادی هرچند قدم پدر و پسر کارشان را تکرار کردند تا اینکه آخرسر پدر گفت: «یادت هست که گفتم نعل را‌ بردار و گفتی به زحمتش نمی‌ارزد؟‌» پسر جواب داد: «یادم هست.» پدر گفت: دیدی که من آن را برداشتم و با پولش گیلاس خریدم. همه آن را برای تو خریدم اما یکجا ندادم تا این مطلب را بفهمی. ۳۷ دانه گیلاس بود و تو ۳۷ بار به خودت زحمت دادی و از زمین برداشتی اما یکبار به خود زحمت ندادی که آن نعل را از زمین‌برداری، پس به یاد داشته‌باش که: هر چیز که خوار آید، یک روز به کار آید.»

شهروند خبرنگار
با احتیاط حمل می‌شود!


130.jpg

این عکس را «علی پارسا» از محله مجیدآباد گرفته که مالک این خودرو با حمل غیرمجاز بار، بر روی سقف خودرو سواری‌اش، درحین رانندگی دستانش را از پنجره بیرون آورده و برای نگهداری آن کمک گرفته است.

شعر رسیده
سمیه مرادیان از اعضای کانون شعر هنگام

از اینکه تو نیستی...
از این شهر از این آدما دلخورم
از اینکه تو نیستی از این غم پُرم
قدم می‌زنم بی‌تو این کوچه رو
ببین خواهشن گریه هامو، نرو
نگامو ببین با نگاهت خوش
منو آخر این گریه‌ها می‌کشه
منو میکشه این همه خاطره
هنوزم نشستم لب پنجره
هنوزم به یادت قلم می‌زنم
بازم نت به نت‌ساز غم می‌زنم
آخه بعد تو خنده‌هام دود شد
با دستای تو خونه نابود شد
از این شهر از این آدما دلخورم
از اینکه تو نیستی از این غم پُرم


پاتوق هفته
به زلالی آب در فرهنگسرا

ویژه برنامه «به زلالی آب» در ادامه فعالیت‌های فرهنگی هنری فرهنگسرای اشراق در این مرکز برگزار می‌شود. در این برنامه که به همت فرهنگسرای اشراق و با مشارکت کانون مبلغان فاطمی ویژه دختر نوجوانان پنجشنبه‌ هر هفته برگزار می‌شود، آموزش‌هایی در زمینه اصول اعتقادی و توحید همراه با برگزاری کارگاه‌های جنبی چون کاردستی، کتابخوانی، قصه‌گویی، پرسش و پاسخ و بازدید با حضور کارشناسان مختلف ارائه می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این برنامه می‌توانند ساعت ۱۰صبح به فلکه دوم تهرانپارس، خیابان جشنواره، روبه‌روی ایستگاه مترو فرهنگسرا مراجعه کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۷۷۳۵۴۷۳۵ تماس بگیرند.


نقاشی کودک
بازی در روز آفتابی


131-(1).jpg

این نقاشی «یاسمن شیردست‌« ۶ساله از اهالی محله مجیدیه است که در آن «‌‌بازی در روز آفتابی» را کشیده است.  شما هم می‌توانید نقاشی فرزندان خود را برای ما به نشانی ایمیل hamshahry04@yahoo.com ارسال کنید.


به كانال تلگرامی همشهری محله ۴بپیوندید
از خاك‌سفید تا برج سپید

كانـــال اطــلاع‌رســانی «از خاك‌سفید تا برج سپید‌» برای آگاهی از اخبار منطقه4 راه‌اندازی شده است. اگر روی گوشی خود برنامه تلگرام را نصب کرده‌اید، می‌توانید به صفحه telegram. me/mahale4 مراجعه و پس از باز شدن صفحه، گزینه join را انتخاب كنید. برای استفاده از این امكان، تلگرام شما باید آخرین نسخه آن باشد. بنابراین باید تلگرام خود را به روز كنید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code