منطقه 4

دیدنی‌های تهران را از دست ندهید

نویسنده: منیرگرجی
دوره دانشجویی در محله نارمک و حوالی چهارراه سرسبز به‌عنوان معلم به دانش‌آموزان هنر و ادبیات درس می‌داد. براساس تجربه تدریسش، بچه‌های شرق تهران را شاداب‌تر و سر زنده‌تر می‌دانست و برای همین دلش می‌خواست به آنها خدمت کند...
1396/08/24
  دوره دانشجویی در محله نارمک و حوالی چهارراه سرسبز به‌عنوان معلم به دانش‌آموزان هنر و ادبیات درس می‌داد. براساس تجربه تدریسش، بچه‌های شرق تهران را شاداب‌تر و سر زنده‌تر می‌دانست و برای همین دلش می‌خواست به آنها خدمت کند. حالا پس از 25 سال که دوباره فرصت حضور در این محدوده را پیداکرده فکرش به یقین تبدیل شده و امیدوار است زودتر یکی از شاگردانش به موفقیت‌های بزرگ در این عرصه دست پیدا کند. «‌‌آرش میراحمدی»که با برنامه طنز «جنگ 72» فعالیت هنری خود را شروع کرده، این اواخر در برنامه کودک و نوجوان «محله گل و بلبل» خودش را بیشتر و بهتر نشان داده و اکنون در برخی از مدارس شرق تهران مشغول فعالیت هنری است تا افراد پرانرژی و شاداب‌تری تحویل جامعه دهد.
  •    شما سال‌ها پیش در این منطقه تدریس می‌کردید. درست است؟
بله من زمان دانشجویی و برای اینکه بتوانم خرج تحصیلم را تأمین کنم، با هماهنگی آموزش و پرورش به بچه‌ها درس می‌دادم. یک سال تدریس کردم و دوران خوبی را با بچه‌ها گذراندم. الان با گذشت این سال‌ها حالا که برای اجرا به برخی مدارس می‌روم تفاوت دانش‌آموزان را به خوبی حس می‌کنم و با استدلال خودم می‌گویم که هوای بهتر این قسمت تهران نسبت به دیگر جاهای شهر و وسعت خوب حیاط مدارس می‌تواند عواملی برای بهتر و شادتربودن دانش‌آموزان اینجا باشد.
  •    یعنی معتقدید بین محیط مدارس و شادی رابطه وجود دارد؟
بله در چند سالی که در حوزه کودکان‌کار می‌کنم و با آنها ارتباط دارم، این موضوع را متوجه شده‌ام. الان اکثر افراد آپارتمان‌نشین هستند و خانه‌ها حیاطی برای بازیگوشی و جنب‌وجوش بچه‌ها ندارد. حتی ما بزرگسالان هم به فضای بیشتری برای آرامش نیاز داریم، پس زمانی که مدارس بزرگ باشد و حیاط داشته باشد، تفاوتی میان مدرسه و خانه حس می‌شود. مدرسه وسیع و حیاط‌دار می‌تواند مکانی برای تخلیه انرژی باشد. اما متأسفانه مدارسی هم وجود دارد که اصلاً حیاط و محیط مناسبی حتی برای درس خواندن هم  ندارد که همین به کاهش کارایی دانش‌آموزان منجر می‌شود.
  •    شما به آموزش خیلی اهمیت می‌دهید و در برنامه محله گل و بلبل هم براین موضوع تأکید دارید. آموزش کودکان را در فرهنگسازی چقدر مؤثر می‌دانید؟
برای آموزش و تربیت باید راهکارهایی در نظر گرفت تا بتوان موفق شد. مثلاً برای یاددادن ساعت گذاشتن زباله بیرون از منزل یا آلوده نکردن هوا و... باید از دوران کودکی آموزش‌ها شروع شود این آموزش‌ها و فرهنگسازی در وجود کودکان نهادینه شود. خوشبختانه این برنامه با پخش۲دوره بازتاب خوبی داشته و بچه‌ها وقتی مرا در خیابان می‌بینند از بازخورد خوب و مثبت‌شان این مسئله را متوجه می‌شوم.
  •    فکر می‌کنید این برنامه باعث شهرت شما شده است؟
بله درست است، با اینکه کم کار کرده‌ام اما کارهایی انجام داده‌ام که مخاطبان بسیاری داشته است. ولی برنامه محله گل و بلبل بیشتر و بهتر مرا به مردم معرفی کرد. حالا دیگر مردم مرا با انگشت به هم نشان نمی‌دهند بلکه با اسم شخصیت«نون خالی خور» صدایم می‌کنند. با من حرف می‌زنند و از برنامه‌ها می‌پرسند.
  •    خرید خانه را خودتان انجام می‌دهید...؟
از صفر تا صد خریدهای خانه که نیاز به قدرت بدنی داشته باشد را خودم انجام می‌دهم، البته همسرم هم سهم عمده‌ای در این کار دارد. این میان مردم هم خیلی خوب با من ارتباط می‌گیرند و فروشنده‌ها هم گاهی تعارف می‌کنند که پول نگیرند. گاهی هم با آنها شوخی می‌کنم.
  •    روزهای تعطیل را چطور می‌گذرانید؟
من و همسرم سعی کرده‌ایم مراکز دیدنی و تفریحی تهران را ببینیم. تمام این مراکز تفریحی و گردشگری را با او و فرزندانم می‌رویم و حق انتخاب این اماکن را به بچه‌ها می‌دهیم که در روزهای تعطیل کجا برویم. پیشنهاد می‌کنم که والدین حتماً از این مراکز که دیدن آنها تقریباً رایگان و مناسب است، بازدید کنند.
  •    هنگام گشت‌وگذار از ماندن در ترافیک خیابان و بزرگراه‌ها کلافه نمی‌شوید؟
متأسفانه من خودم از ماشین شخصی خیلی استفاده می‌کنم و بیشتر زمانم را در ترافیک می‌گذرانم. اما این بزرگراه‌ها و طراحی‌ها و دوربرگردان‌هایی که ایجاد شده به ما رانندگان کمک بزرگی کرده اما متأسفانه رانندگی ما ناشی از تلاطم روحی و روانی ما است، ما در رانندگی آرامش نداریم. در رانندگی‌ها گذشت، مهربانی و احترام وجود ندارد. به حق و حقوق خودمان راضی نیستیم. در صورتی که می‌توانیم درشهری به بزرگی تهران با آرامش زندگی کنیم.
  •    اگر به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شوید، رسیدگی به چه موضوعی در اولویت کارهایتان قرار می‌گیرد؟
تاکنون به این موضوع فکر نکرده‌ام اما می‌دانم مدیریت شهر کار سهل و ساده‌ای نیست. به عقیده من از سخت‌ترین شغل‌ها، اداره شهری مانند تهران است که با مسائل پیچیده‌ای مواجه شده است. اما از چند سال پیش که شهرداری در کنار کار اجرایی، به حوزه فرهنگی هم روی آورده که اتفاق خوبی است و من هم اگر شهردار شوم سعی می‌کنم در زمینه فرهنگی بیشتر تمرکز کنم.

تجلی هنر در تهران
می توان در تهران با آرامش زندگی کرد و در زمان رانندگی‌ با عبور از زیرگذرها و روگذرها تلفیق هنر و آرامش را دید.

 ۱۳۷ را بشناسیم
در برنامه گل و بلبل به خوبی سامانه 137 را شناختم و از نحوه عملکرد آن آگاه شدم و یک مقطعی برای خرید طرح ترافیک خیلی زیاد از این سامانه استفاده می‌کردم. به نظر من همه تهرانی‌ها باید شماره سامانه۱۳۷ را یاد بگیرند.

ضرورت‌ تردد با مترو
از چند سال پیش به خودم قول دادم در رفت‌وآمدهایم از مترو استفاده کنم اما هنوز نتوانسته‌ام به قولم عمل کنم. در واقع با مشغله‌هایی که دارم تنبل شده‌ام و امیدوارم گاهی بتوانم‌ تردد با مترو را جایگزین خودرو شخصی کنم.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code