منطقه 4

رنج‌های بیماری خاموش

نویسنده: پریسانوری
حتی به زبان آوردن نامش هم برای خیلی‌ها ترسناک است چه رسد به صحبت و کسب اطلاعات درباره آن. بیماری خاموشی که جان میلیون‌ها نفر را در جهان گرفته و در کشور ما نیز وجود دارد...
1396/09/08
  حتی به زبان آوردن نامش هم برای خیلی‌ها ترسناک است چه رسد به صحبت و کسب اطلاعات درباره آن. بیماری خاموشی که جان میلیون‌ها نفر را در جهان گرفته و در کشور ما نیز وجود دارد. اهمیت بیماری ایدز تا جایی پیش رفته که روز اول دسامبر (10 آذرماه) از سوی سازمان بهداشت جهانی به‌عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده و در کشور ما نیز همزمان با این مناسبت جهانی، یک هفته (از ۱۰ تا ۱۶ آذر) به این موضوع اختصاص داده شده تا با اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی افراد، گام‌های مؤثری در کنترل و پیشگیری این بیماری برداشته شود. در آستانه هفته «اطلاع‌رسانی و پیشگیری از ایدز» با دکتر «فهیمه محمودی» کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت شمال تهران همراه شدیم تا درباره فعالیت پایگاه‌ها و مراکز سلامت منطقه برای پیشگیری و کنترل این بیماری، راه‌های انتقال و کنترل آن و... بیشتر بدانیم.

ایدز چیست؟
یکی از مهم‌ترین موضوع‌های این بیماری، شناخت آن و راه‌های انتقالش است. ویروس اچ.آی.وی (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) عامل ایجاد بیماری ایدز است. این ویروس سیستم دفاعی بدن فرد را ضعیف و آسیب‌پذیر کرده و زندگی عادی او را مختل می‌کند. البته انتقال ویروس ایدز آسان نیست. یعنی این ویروس از عطسه، سرفه، تماس دست و یا نیش حشرات منتقل نمی‌شود، بلکه راه‌های سرایت و انتقال آن پیچیده‌‌تر است. دکتر «فهیمه محمودی» می‌گوید: «تماس جنسی محافظت نشده، استفاده از سوزن یا سرنگ آلوده و انتقال ویروس از مادر به فرزند در بارداری، زایمان، یا شیردهی به عنوان ۳راه اصلی و مهم انتقال ویروس و شیوع بیماری ایدز شناخته شده‌اند.»

رفتار پرخطر، عامل اصلی انتقال
بی‌‌‌ تردید موج اول انتقال ویروس اچ.آی.وی در کشور ما به دلیل استفاده از سرنگ مشترک میان معتادان تزریقی بوده اما به گفته دکتر محمودی با اعمال روش‌های پیشگیرانه، آموزش و تغییر الگوهای رفتاری این موضوع مهار شده است. او می‌افزاید: ‌«خوشبختانه با برنامه‌های وزارت بهداشت مبنی بر توزیع سرنگ رایگان در زندان‌ها و مراکز متادون‌درمانی و همچنین اطلاع‌رسانی در این مراکز از سال ۱۳۹۴ ابتلا به بیماری ایدز از طریق سرنگ آلوده کنترل شده است.» اما پس چرا همچنان این بیماری منتقل می‌شود؟ کارشناس مرکز بهداشت شمال می‌گوید: «اکنون بیشترین علت ابتلا در کشور ما و بیشتر نقاط دنیا، تماس جنسی محافظت نشده یا همان رفتارهای پرخطر جنسی است.»

دوره طلایی درمان  
اکنون ۷ مرکز جامع سلامت در منطقه ‌ما فعالند که همگی اطلاع‌رسانی، آموزش، راهنمایی و مشاوره و آزمایش بیماری ایدز را انجام و در صورت شناسایی مبتلایان، آنها را برای خدمات لازم به مراکز تخصصی مربوطه ارجاع می‌دهند. به گفته کارشناس مرکز بهداشت شمال اگر فردی به هر دلیل احتمال می‌دهد به ویروس ایدز آلوده شده باشد باید سریع‌تر مورد آزمایش قرار گیرد، چون دوره طلایی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری، تا ۷۲ ساعت بعد از ورود ویروس به بدن است. یعنی در صورتی که در ۷۲ ساعت اول ورود ویروس به بدن فرد تشخیص داده شود، اقدامات درمانی برای پیشگیری از بیماری برای او مؤثر خواهد بود.

انجام آزمایش رایگان
بیماری ایدز گاهی حتی تا ۱۰ سال بدون علامت ظاهری است و تنها از راه آزمایش خون می‌توان به وجود آن در بدن پی برد. از این‌رو افرادی که به هر دلیل در معرض ابتلا به این بیماری هستند لازم است آزمایش‌های مربوط به تشخیص آن را انجام دهند. کارشناس مرکز بهداشت شمال تهران در این‌باره می‌گوید: «مصرف‌کنندگان موادمخدر تزریقی و افرادی که رفتارهای پرخطر جنسی دارند بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری ایدز هستند. از این‌رو بهتر است این افراد با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ۷‌گانه که در این منطقه فعالیت دارند و انجام آزمایش رایگان از وضع سلامتی خود مطلع شوند.»

افزایش شانس زندگی با درمان مداوم
متأسفانه در حال حاضر بیماری ایدز درمان قطعی ندارد اما در صورت تشخیص به موقع و مصرف دارو، فرد مبتلا دستکم می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد. کارشناس مسئول پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شمال تهران در این‌باره می‌گوید: «مصرف مرتب داروهای کنترل‌کننده بیماری، میزان ویروس در بدن را کم می‌کند، در این حالت خطر انتقال ویروس به دیگران هم کمتر است و در این شرایط بدن فرصت می‌کند تا سیستم ایمنی‌اش را ترمیم و بازیابی کند. علاوه بر این داروهای جدید نسبت به قبلی‌ها بی‌خطرتر بوده و راحت‌تر مصرف می‌شوند، مصرف مداوم این داروها کمک می‌کند افراد مبتلا زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشد.»

پیشگیری از انتقال ویروس به جنین  
یکی از نکات مهم درباره بیماری این است برخلاف باور عموم مادران باردار مبتلا به ایدز هم می‌توانند فرزند سالم به دنیا بیاورند. دکتر محمودی با تأکید این موضوع می‌افزاید: «اگر مادر باردار با نظارت پزشک داروهای لازم برای پیشگیری از انتقال ایدز به فرزندش را مصرف کند و بعد از زایمان هم به نوزاد شیر ندهد در این صورت به احتمال ۸۰‌درصد نوزاد به ایدز مبتلا نمی‌شود.» این کارشناس مسئول درباره اهمیت تشخیص زودهنگام آلودگی مادر می‌گوید: «در صورتی که بیماری مادر قبل از بارداری یا در ماه‌های اول تشخیص داده شود احتمال نجات کودک زیاد است. از این‌رو در مراکز سلامت تست رایگان ایدز برای بارداران انجام می‌شود.»

محرمانه ماندن اطلاعات
گاهی عواملی چون وجود ترس یا شرم از قضاوت دیگران مانع از مراجعه یک بیمار مبتلا به ایدز به مراکز مشاوره و کنترل می‌شود. دکتر محمودی با تأکید بر لزوم حفظ اسرار مراجعان و بیماران در این مراکز می‌گوید: «شهروندان مطمئن باشند که با مراجعه به مراکز برای دریافت خدمات مشاوره یا تست، نه تنها مورد کنجکاوی و بازخواست درباره چرایی ابتلا به بیماری قرار نمی‌گیرند بلکه مشاوره‌ها، نتایج آزمایش، مراحل درمان و همه اطلاعات پزشکی آنها به‌صورت کاملاً محرمانه در این مراکز حفظ و خدمات مورد نیاز به آنها ارائه می‌شود.» پس بهتر است هر فرد مشکوک زودتر به این مراکز مراجعه و برای درمان یا کنترل آن اقدام کند.

 مراکز جامع سلامت منطقه ما کجا هستند؟
در حال حاضر ۷ مرکز جامع سلامت در منطقه ما درباره بیماری ایدز به شهروندان مشاوره می‌دهند. شهروندان برای دریافت مشاوره‌های تلفنی و کسب اطلاعات بیشتر به آنجا مراجعه کنند یا با شماره ۸۸۵۱۱۳۶۱ مرکز بهداشت شمال تهران تماس بگیرند.

 مراکز جامع سلامت منطقه ما کجا هستند؟
در حال حاضر ۷ مرکز جامع سلامت در منطقه ما درباره بیماری ایدز به شهروندان مشاوره می‌دهند. شهروندان برای دریافت مشاوره‌های تلفنی و کسب اطلاعات بیشتر به آنجا مراجعه کنند یا با شماره ۸۸۵۱۱۳۶۱ مرکز بهداشت شمال تهران تماس بگیرند.
  • 72ساعت از لحظه ورود ویروس به بدن فرصت پیشگیری از ابتلا وجود دارد.
  • 33هزار تعداد افراد شناسایی شده مبتلا به اچ.آی.وی در سال ۱۳۹۵ در کشور است.
  • ‌84درصد مبتلایان به ایدز مرد و ۱۶‌درصد زن هستند.
     


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code