منطقه 4

سوله بحـران یا شـهـر بـازی؟

نویسنده: پریسانوری
ماجرا به حدود یک سال قبل برمی‌گردد. روزهایی که اهالی محله سراج دلشان خوش بود تا جایی برای ورزش توپی در محله‌شان دایر شود و آنها نیز از سرانه ورزشی سهم داشته باشند اما ناگهان خبر بدی دست به دست چرخید...
1396/09/08
  ماجرا به حدود یک سال قبل برمی‌گردد. روزهایی که اهالی محله سراج دلشان خوش بود تا جایی برای ورزش توپی در محله‌شان دایر شود و آنها نیز از سرانه ورزشی سهم داشته باشند اما ناگهان خبر بدی دست به دست چرخید و به گوش آنها هم رسید و فضای مجازی هم پر شد از عکس‌های‌ریز و درشتی که از یک تخلف حکایت داشت، سوله بحرانی که به شهربازی تبدیل شده است. در همان زمان ما سعی کردیم و حتی به محله رفتیم تا از چند و چون ماجرا بدانیم اما موانع سرراه، تحقیق درباره این موضوع را میسر نکرد تا اینکه دوباره به دنبال اعتراض اهالی به فعالیت این شهربازی در محل سوله بحران به این مرکز رفتیم. سوله بحرانی که مثل بقیه سوله‌ها با هدف کاهش آثار حوادث غیرمترقبه در مناطق مختلف شهر دایر شده‌ و قرار بود با حفظ کاربری مدیریت بحران، در شرایط عادی به‌عنوان سالن‌‌های ورزشی مورد استفاده قرار گیرد، اما بیش از یک سال پیش با تغییر کاربری ایجاد شده در این مرکز نه تنها کمک حال مردم نیست بلکه در زمان بحران باری بر دوش اهالی نیز خواهد گذاشت.

نارضایتی اهالی و دردسر شهربازی
ساختمان با سقف شیروانی و شبیه همه سوله‌های بحران دیگر است اما تزیینات و چیدمان نمای حیاط و ورودی سالن با بقیه مراکز کاملاً متفاوت است. داخل سوله ۲طبقه و به وسیله چند رشته پلکانی که به هم ارتباط دارند تقسیم شده است. در طبقه‌ بالا ماکت‌ ساختمان‌های کوچک و بزرگ رنگارنگ کنار هم چیده شده و در هر ساختمان امکاناتی برای آموزش مشاغلی مانند دندانپزشکی، مکانیکی، نجاری، جوشکاری و... دیده می‌شود. در طبقه پایین هم انواع وسایل بازی کودکان مثل ماشین‌های شارژی، کشتی، هواپیما و... دیده می‌شود. در فضای باز و محوطه بیرون سالن، ماشین آتش‌نشانی و ماکت یک خانه که آتش گرفته جانمایی شده تا بچه‌ها مهارت آتش‌نشانی را تمرین کنند و... اینجا سوله مدیریت بحران ناحیه ۴ در بلوار اردیبهشت است که حدود۲سال پیش کاربری آن‌ به شهربازی تغییر پیدا کرده و این موضوع موجب نارضایتی برخی اهالی شده است. «علی نعیمی» از ساکنان بلوار اردیبهشت در این باره می‌گوید: «با توجه به اینکه منطقه ما روی یکی از گسل‌های مهم تهران قرار دارد وجود سوله‌های بحران برای امدادرسانی ضروری است و تبدیل سوله بحران به شهربازی برای درآمدزایی منطقی نیست.» «نسرین فهیمی» یکی از ساکنان خیابان گلستان ششم محله نارمک هم درباره شهربازی محله می‌گوید: «وجود شهربازی در محله دردسرهایی دارد. مثلاً تعطیلات آخر هفته در کوچه ما و خیابان اردیبهشت جای پارک پیدا نمی‌شود و اهالی به دردسر می‌افتند. از طرف دیگر هزینه ورودی اینجا گران است و خیلی مورد استقبال بومی‌ها قرار نمی‌گیرد. بهتر بود مثل محله‌های دیگر سوله بحران به ورزشگاهی برای بانوان تبدیل می‌شد، چون در این محله برای بانوان امکانات ورزشی نداریم.»

بودن یا نبودن؟!
برخی از قدیمی‌های محله می‌گویند: «قرار بود از این سوله به‌عنوان مرکز ورزش‌های توپی و سالنی استفاده شود تا ضمن کمک به تأمین سرانه امکانات، مجموعه کاربری و کارایی لازم برای زمان بحران را داشته باشد.» از این‌رو و باتوجه به قرار داشتن این سوله مدیریت بحران در همسایگی محله‌های علم‌وصنعت و نارمک سراغ دبیران شورایاری این محله‌ها رفتیم. «مهدی آژ» دبیر شورایاری محله نارمک با ابراز رضایت از وجود این شهربازی می‌گوید: «این شهربازی با توجه به امکانات و ویژگی‌های متفاوتی که برای آموزش و تفریح کودکان دارد، برای محله یک برند است و مخاطبان را حتی از غرب پایتخت به محله ما می‌کشاند. همچنین مدیران این شهربازی برای اهالی تخفیف ۵۰ تا ۶۰‌درصدی در نظر گرفته‌اند و آنها می‌توانند با قیمتی مناسب از امکانات اینجا استفاده کنند.» او درباره تغییر کاربری سوله مدیریت بحران محله می‌گوید: «اکنون بیشتر سوله‌های بحران شهر به ورزشگاه و... تغییر کاربری داده‌اند و این موضوع تازه‌ای نیست. از طرفی به گفته مدیران شهربازی در صورت وقوع حادثه در۲ساعت می‌توانند وسایل شهربازی را جمع کنند تا برای مدیریت بحران استفاده شود.» اما برخلاف او، دبیر شورایاری محله علم‌وصنعت نظر مثبتی درباره تغییر کاربری سوله بحران محله ندارد. «بهبود خورسندی» می‌گوید: «حادثه خبر نمی‌کند و برای زلزله احتمالی تهران باید همیشه آماده بود. ما مخالف تغییر کاربری این سوله بحران هستیم و بارها مخالفتمان را با نامه‌نگاری به گوش مسئولان رسانده‌ایم اما نتیجه‌ای نداشته است. با توجه به کمبود فضای ورزشی برای بانوان محله پیشنهاد می‌کنیم از این سوله با حفظ کاربری، به‌عنوان ورزشگاه بانوان استفاده کنند.»

قرارداد شهربازی فسخ می‌شود
از آنجایی که نظارت بر فعالیت پایگاه‌های مدیریت بحران مناطق برعهده ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه است، چرایی تغییر کاربری این پایگاه مدیریت بحران را از «محمدعلی ‌فیاض» رئیس ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه جویا شدیم. او می‌گوید: «واگذاری پایگاه مدیریت بحران به شهربازی در زمان مدیریت قبلی شهرداری انجام شده و مدیریت جدید با این موضوع مخالف و به دنبال راهکار قانونی برای بازپس‌گیری این پایگاه است. اما چون پیمانکار قرارداد ۱۰ ساله دارد این موضوع باید از طریق حقوقی پیگیری شود که اجرای آن زمانبر است.» رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه درباره وضع سایر سوله‌های بحران نیز می‌گوید: «اکنون ۸ سوله بحران در منطقه داریم که برخی از آنها چندمنظوره هستند و در شرایط عادی کاربری‌های دیگری مانند ورزشی و... دارند. البته در این پایگاه‌ها تمام امکانات مقابله و آمادگی در برابر بحران وجود دارد و وضعشان به گونه‌ای است که هنگام وقوع بحران بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن سوله را به حالت اولیه و کاربری اصلی خود بازگرداند. مثلاً در همین زلزله اخیر کرمانشاه سوله‌های مدیریت بحران شهید بروجردی و شهید صیاد شیرازی در نواحی یک و ۳ که سالن ورزشی بانوان است در عرض چند ساعت تخلیه و به محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای آسیب‌دیدگان زلزله تبدیل شد.» فیاض می‌افزاید: «در حال حاضر به دلیل نبود زمین خالی در نواحی ۲، ۵، ۷ و ۹ سوله مدیریت بحران نداریم و از آنجا که باید حداقل در هر ناحیه یک سوله مدیریت بحران داشته باشیم با جدیت به دنبال تأمین فضای مناسب برای ساخت سوله بحران در این نواحی هستیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code