منطقه 4

مبارک بادت این سال و...

نویسنده:
سخن از عید، سخن از بازگشت است، به کجا؟ به رویش دوباره زمین آن‌گونه که خلقت را یادآور شود، سخن از رستاخیز است...
1395/12/25
نوروز فرخنده
سید امیر عباس بهاری/شهردار منطقه 4
سخن از عید، سخن از بازگشت است، به کجا؟ به رویش دوباره زمین آن‌گونه که خلقت را یادآور شود، سخن از رستاخیز است. مگر نه آن است که عید و معاد هر دو از یک خانواده‌اند، این یکی رستاخیز طبیعت، جنبش و حیات بشریت است و آن دیگری حیات دوباره انسان، نبات و حیوان و جماد در عالم علوی و جبروت. اکنون که دست به قلم برده‌ام تا نوروز این عید باستانی و میراث گذشتگان را به شما تبریک بگویم و از شما خواننده گرامی التماس دعا داشته باشم ناخود آگاه این سؤالات در ذهن من ایجاد می‌شود، به راستی اکنون که در آستانه این رستاخیز قرار گرفته‌ایم، فرصتی است تا سالی را که گذشت در ذهن و ضمیر خود مرور کنیم که چه کرده‌ایم؟ و به کلام مولا علی(ع) که فرمود: «هر که امروزش چون دیروزش باشد پاک باخته است» و به خود می‌اندیشم که در مدت 365 روزی که پشت سر نهادیم، دست کدام یتیم را به نوازش گرفته‌ایم؟ کلبه کدام تهیدست را‌ آباد کردیم؟ و چقدر در مسئولیت خود احساس وظیفه کردیم تا در خدمت به مردم شریف به‌عنوان ولی‌نعمتان این نظام مقدس جمهوری اسلامی آن چنان که مرضی رضای خدا تعالی است گام برداریم. آیا گام برداشته‌ایم؟ وقتی به رویش دوباره سبزه‌ها و جاری شدن جوی آب و قد کشیدن نهال‌ها می‌اندیشیم، برخود تلنگر می‌زنیم که چقدر درون خود را تصفیه کرده، تزکیه و تجلیه ساختیم تا رویش روح انسانی و الهی را در خود احساس کنیم؟ اندکی در خود‌نگر تا کیستی؟ از کجایی؟ زچه جانی؟ و چیستی؟ به راستی سال 1395 با همه تلخی‌ها و شیرینی‌هایش، فرازها و نشیب‌هایش، رنج‌ها و شادی‌هایش، ترس‌ها و امیدهایش به پایان رساندیم و این سال برای عده‌ای سال رشد و پیشرفت و تکامل بود و برای عده‌ای دیگر عقبگرد یا درجا زدن و رکود. پیش رویمان، پشت سر و اطرافمان و در افق‌های دور دست و نزدیک چیست و چه می‌گذرد؟ عده‌ای سال گذشته در این روزها بودند و امروز در بین ما نیستند، یعنی سال گذشته از نعمت وجود بهره‌مند بودند و اکنون در قرب الهی و چهره در خاک کشیده‌اند. اینک که در آستانه سال جدید هستیم خوب است کارنامه سال سپری شده خود را مرور کنیم تا چهره جان و صورت رفتار خویش را در آینه اعمال خود نظاره کنیم و اندکی بنگریم از امکاناتی که برای خدمت‌رسانی به بندگان خدا داشتیم چه کرده‌ایم. با چه کارهایی والدین خود را از خود راضی ساختیم؟ چند نوبت به احوالپرسی و دلجویی و همدردی با خانواده‌های معظم شهدای انقلاب، مدافع حرم و شهدای آتش‌نشان که به راستی اسوه‌های ایثار و فداکاری هستند رفته‌ایم؟ چند بار به عیادت بیماران و سرکشی به بینوایان و کمک به محرومان کرده‌ایم؟ آری، سالی گذشت و یک سال مدت کمی نیست. می‌توانستیم با کارهایمان یک سال را پر محتواتر سازیم و عمر را پر برکت‌تر کنیم. با توجه به دعای تحویل سال که می‌خوانیم: (یا محول الحول والاحوال):«پروردگارا بگردان حال ما را به نیکوترین حال»، بدانیم که آینده ما در گرو گذشته و حال ماست. آتیه مرهون تصمیم‌ها، اراده‌ها، برنامه‌ریزی‌ها، بیداری‌ها، محاسبه‌ها و مراقبت‌های ماست، من و تو مسئول عمر و استعدادهای خویشیم. پس بیایید بهار را در خود جشن بگیریم و آنگاه لبخند بزنیم که ستاره لبخند بر آسمان چهره دیگران با رفتار، کردار و پندار نیکمان بدرخشد. در اینجا بر خود فرض می‌دانم در آستانه نوروز 1396 بهترین تبریکات قلبی و خالصانه را خدمت خانواده بزرگ شهرداری منطقه 4 تهران بزرگ تقدیم نمایم و امیدوارم، روزهایتان همرنگ بهار، لحظه‌هایتان همه سرشار شکوفایی در پناه حق، هر روزتان نوروز باد.

سعادت‌مند باشید
پیمان ضیایی‌ / مدیر روابط‌عمومی
رایحه دل‌انگیز رویش دوباره طبیعت دوباره از راه رسید و به یادمان می‌آورد که دل‌هایمان را جلایی دیگر ببخشیم و نوخواهی و نواندیشی را به رسم نیاکانمان مشق راه نماییم. بهار فصل شکوفایی، طراوت و نشاط طبیعت و نو شدن انسان است، فصلی که باید آموخت برای نو بودن و نو ماندن لازم تا حال خود را متحول کنیم و لباسی از جنس معنویت و معرفت بر تن کنیم. فرصت را غنیمت شمرده، ضمن تبریک سال 1396 و تجلی طبیعت که جلوه‌ای از قدرت الهی و پیام‌آور تحول و تکاپوست، سالی سرشار از بهروزی، موفقیت، سعادت و سلامتی برای کارکنان و شهروند محترم ساکن در منطقه 4 را از درگاه ایزد منان مسألت دارم.

سرآغاز شاهکار طبیعت
بابک شیدایی / معاون معماری و شهرسازی
بهار نوید زایش زمین، سخاوت آسمان، تبسم گل‌ها، هیاهوی پرندگان، زیبایی و جوانی است. گرچه همه فصل‌ها زیبا و نشانه‌ای از قدرت لایزال خداوندند اما بهار شاهکار طبیعت و سرآغاز دگرگونی‌ است. طبیعت خزان شده به ناگاه به امر خداوند سر از خاک بر می‌آورد و در چشم برهم‌زدنی قامت زمین به تن‌پوشی سبز آراسته می‌شود. حلول این بهار سرسبز، دل‌انگیز و پرطراوت که تداعی تجدید حیات طبیعت است را به شهروندان گرامی تبریک گفته و سالی سرشار از برکت و معنویت از درگاه خداوند متعال برای یکایک عزیزان خواستارم.

معنویت نثارتان
مهدی اناری / معاون حمل‌ونقل و ترافیک
حلول سال نو و بهار پرطراوت را که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدیدحیات طبیعت را به تمام همشهریان عزیز تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و سالی سرشار از برکت و معنویت را از درگاه خداوند متعال برای همه عزیزان خواهانم.


فصل رویش فرخنده باد
مهدی وارسته‌ / معاون فنی و عمرانی
عید نوروز آغازین روزهای حضور باشکوه بهار از یک بازگشت خبر می‌دهد. بازگشت زمین به طراوت و سرسبزی. بازگشت دوباره رود و رودخانه برای همسرایی شادمانه با دل تشنه زمین. بازگشت دوباره فصل رویش، بازگشت سرسبزی، شکوفه و گل به بوستان‌ها و سبزه‌زارها. دعا می‌کنم با تحویل سال احوال همه همشهریان عزیز به نحو احسن تحول یابد و آنکه قادر است چنین احوالی را متحول کند در پایان این سال به یاد همه ما باشد که وقتی او به ما می‌رسد غم‌ها محو می‌شود. فرا رسیدن نوروز باستانی را به عموم شهروندان عزیز ساکن منطقه ۴ تبریک و تهنیت می‌گویم و آرزو می‌کنم سالی همراه از سلامت، موفقیت و سربلندی در پیش رو داشته باشند.

بهار  شادمانه می آید
علیرضا زند وکیلی / مدیریت مراکز فرهنگی هنری
بهار آرام می‌آید. پاورچین نزدیک می‌شود. نرم و آهسته قدم برمی‌دارد که مبادا چینی عمر زمستان ترکی بردارد. بهار شادمانه و سلانه سلانه می‌آید. شادمانه می‌آید تا از یک تحول؛ تغییر و بیداری دوباره انسان‌ها و طبیعت خبر دهد و سلانه سلانه می‌آید تا آخرین ساعات خواب طولانی مدت زمستان را بر هم نزده باشد. عطر دل‌انگیز بهار اما زودتر از خود او فضا را معطر کرده است تا زمستان با استشمام بوی بهار لاجرم بر اساس یک سنت دیرینه به خود تب و تابی می‌دهد. باید از جای برخیزد. برای استقبال از بهار آماده شود و به احترام او کلاه برفی از سر بردارد و انسان‌ها نیز برای پذیرایی از بهار خانه‌تکانی کنند. بهار را پیام‌آور یک تحول نیز می‌خوانند. تحولی برای انسان و طبیعت. بهاران فرصتی دوباره برای محاسبه رفتار و عملکرد یکایک ما انسان‌ها به‌عنوان برترین بندگان خداوندگار آسمان‌ها و زمین‌ها است. انسان‌هایی که با هر رفت‌وآمد بهار یک سال عمر آنان سپری می‌شود. بهار فرصتی دوباره برای اندیشیدن را برایمان به تحفه می‌آورد. اندیشیدن درباره گذشته و به آینده. فرصتی برای محاسبه آنچه باید انجام می‌دادیم و آنچه باید انجام دهیم.

 خالق بهار
بهار سخن از نشاط، طراوت، شادابی و زیبایی است. باید آنچه خالق بهار به ما ارزانی داشته با دیگران تقسیم و به گونه‌ای زندگی کنیم که دیگران از وجودمان احساس آرامش و آسایش کنند و از خالق بخواهند همیشه بهاری باشیم.
مرتضی طلایی/عضو شورای شهرتهران

 سال رسیدن به آرزوها
امیدوارم در سال۱۳۹۶ مردم نجیب پایتخت به آرزوهایشان برسند. جوانان بیکار صاحب کسب و کار و آنهایی که قصد ازدواج دارند، متأهل شوند. آرامش و آسایش شامل حال همه شود و مردم نسبت به همدیگر احساس مسئولیت کنند.
اسماعیل دوستی/عضو شورای‌شهر تهران
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code