منطقه 4

همراهی کنــیم

نویسنده: نوید قدیمی
سرنوشت زندگی‌شان را طور دیگری رقم زده و این روزها از کانون خانواده دور هستند و شب و روزشان را میان شمشادها یا گوشه پیاده‌رو در زیرپل‌های عابرپیاده سپری می‌کنند...
1395/10/22
  سرنوشت زندگی‌شان را طور دیگری رقم زده و این روزها از کانون خانواده دور هستند و شب و روزشان را میان شمشادها یا گوشه پیاده‌رو در زیرپل‌های عابرپیاده سپری می‌کنند. افرادی که به دلیل شرایط خاص، ترک منزل کرده یا از سوی اهالی خانه طرد شده‌اند و در کوچه و خیابان در آرزوی یک سقف گرم و به دنبال یک لقمه نان می‌چرخند. مردانی که خیلی از آنها را در محله‌های شرقی منطقه بیشتر می‌بینیم و به همدلی اهالی نیازمند هستند. با توجه به سرمای هوا و اهمیت کمک به کارتن‌خواب‌ها و افراد بی‌خانمان در محله‌ها، میان اهالی رفتیم تا راهکارها و نظر آنها را در این‌باره بدانیم.

چند وقت پیش ما دستفروش‌ها با هم جمع شدیم و در حد توان خودمان سعی کردیم کمک کنیم و یک نفر به‌عنوان نماینده برای خرید پتو و لباس برای آنها پول جمع کرد تا سهم خودمان را در این انجام وظیفه اخلاقی ادا کنیم.
علیرضا آقایی/ 23 ساله

به نظر من نهادهای دولتی باید به کمک خیّران بتوانند مراکزی دائمی و ثابت برای بی‌خانمان‌ها اختصاص دهند چون ارائه راهکار کوتاه‌مدت جوابگو نیست و موقتی است. حتی می‌توانند خوابگاه‌های عمومی در نقاط مختلف شهر دایر کنند تا این افراد شب‌ها به آنجا مراجعه و برای روزهایشان هم کارآفرینی و زیر نظر این مراکز و نهادها فعالیت کنند.
مصطفی سعیدی/ 51 ساله

اگرچه در سال‌های اخیر کمک و رسیدگی به این افراد خیلی بیشتر شده اما به نظر من باید برای اینها سر پناه فراهم کرد تا در محیط بیرون نمانند. حتی برای اشتغال و درآمدزایی آنها برنامه‌ریزی کرد و همچنین از نظر روحی و روانی کمک حالشان بود.
محمدحسین بیشه کار /21 ساله

یکی از روش‌های مهم کمک به این اشخاص، تماس با سامانه ۱۳۷ شهرداری برای جمع‌آوری آنهاست تا بتوانند با انتقال آنها در مراکز امن، استراحت کنند و بعدها با اصلاح رفتار، به جامعه و کانون خانواده بازگردند.
فتانه رضایی/ 26 ساله

به نظر من باید همه دست به دست هم دهیم تا ریشه اختلاف طبقاتی فقر و نابرابری برداشته شود. ولو با کمک اندک. اکثر این افراد هم خواسته یا ناخواسته بی‌خانمان شده‌اند و قدرت پرداخت هزینه‌های اولیه خود را ندارند و از نظر شرعی، عرفی و اخلاقی جایز نیست از کنارشان به راحتی بگذریم. ما هم در محله لویزان ‌ـ شیان ولی‌عصر(عج) به کمک خیّران توانسته‌ایم به‌ویژه در روزهای سرد، لباس و خوراکی‌های موردنیاز این افراد را تهیه و میان آنها توزیع کنیم.
فریبا پرویزی/ ۳۹ساله

برای کمک به این افراد در همه ایام سال باید به فکر بود اما در زمستان داشتن جای خواب و غذای گرم روش‌های کمکی موقتی و برای چند روزشان پاسخگو است. خیلی از افرادی که اکنون خیابان خواب شده‌اند، استعدادهای خاصی دارند و از آنها می‌توان در زمینه کارهای برقی، مکانیکی و... استفاده کرد، تا به شرایط عادی زندگی برگردند.
ابوذر یزدانی/ 32 سالهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code