منطقه 4

وظیفه‌ها در مستطیل سبــز

نویسنده: منیرگرجی
بدون چشمداشت مالی و برای دل خودش، وقت و زمانش را گذاشته و در این میان سختی‌های کار را هم به جان خریده تا بتواند برای جوانان شهر‌کاری انجام دهد....
1396/02/27
  بدون چشمداشت مالی و برای دل خودش، وقت و زمانش را گذاشته و در این میان سختی‌های کار را هم به جان خریده تا بتواند برای جوانان شهر‌کاری انجام دهد. چنان با انرژی و قوت از هدفش صحبت می‌کند که هیچ چیز نمی‌تواند مانع او در رسیدن به اهدافش باشد. «سید نصرت‌الله ‌محمدی»، سرمربی تیم فوتبال عقیدتی سیاسی نزاجا در تمام این سال‌ها در کنار شغل و حرفه خود به مربیگری فوتبال پرداخته است. تمام شاگردان و اعضای تیم او سربازهایی هستند که از گوشه گوشه کشور، دوران مقدس سربازی را سپری می‌کنند.
  •    چرا تصمیم گرفتید با سربازان وظیفه فوتبال تمرین کنید؟
من از نوجوانی به فوتبال علاقه‌مند بودم و در سال۱۳۶۹ در سطح حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کردم. از 18 سالگی به‌عنوان مربی بازیکن بودم. در سال ۱۳۷۳عضو نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی شدم و تصمیم گرفتم با سربازهایی که دوران خدمت را طی می‌کنند فوتبال تمرین کنم و توانستم در این مرکز یک تیم فوتبال قوی راه‌اندازی کنم به‌طوری که این تیم قهرمانی‌های زیادی را تا الان به دست آورده است.
  •    پس به نوعی کار اصلی شما در مسیر استعداد‌یابی سربازان وظیفه است؟
بله. سربازانی هستند که با داشتن استعداد کافی تا الان فرصتی برایشان پیش نیامده که بتوانند خودشان را نشان دهند. ما هم با حمایت‌هایی که تاکنون داشته‌ایم، توانسته‌ایم بازیکنان خوبی را به جامعه ورزشی فوتبال در تیم‌های قدرتمند معرفی کنیم. حسن کار ما در این است که بازیکنانی که رزومه دارند ولی پارتی ندارند را جذب کرده‌ایم تا تخصصی کار کنند و بتوانیم آنها را به دنیای بزرگ فوتبال معرفی کنیم.
  •    آیا شما این کارها را رایگان انجام می‌دهید؟
بله نه تنها حقوقی دریافت نمی‌کنم بلکه گاهی از جیب هم خرج می‌کنیم. هدف ما بسیار مقدس است و مسئولان باید این حرکت‌ها را حمایت کنند.
  •    مسئولان چطور می‌توانند شما را حمایت کنند؟
تا به حال در شهرک‌های سازمانی همکاری مسئولان وجود داشته و ما هم سعی کرده‌ایم با سازماندهی مدون و منظم از تخصصی که داریم استفاده کنیم اما به حمایت‌های بیشتری نیاز داریم. نباید با هر تغییر و تحولی از چنین برنامه‌ها و فعالیت‌های سالمی در جامعه چشمپوشی کرد. این فعالیت‌ها می‌تواند تأثیر خوبی در جامعه داشته باشد.  البته تاکنون افرادی چون آقایان امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ، حجت الاسلام آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در ارتش  و ریاست سازمان عقیدتی ارتش و حجت الاسلام صالحی‌نسب، ریاست اداره عقیدتی سیاسی نزاجا حامی ما در این راه بوده‌اند که جای تشکر دارد.
  •    در محیط بیرون از پادگان هم مثل شهرک محل سکونت‌تان با بچه‌ها پا به توپ می‌شوید؟
همیشه سعی کرده‌ام با بچه‌ها فوتبال بازی کنم. اگر بچه‌های توانمند و با استعداد ببینم حتماً با خانواده‌هایشان در میان می‌گذارم تا بتوانند آنها را به کلاس‌ها و افرادی که توانایی آموزش مناسب دارند بسپارند.
  •    فصل تابستان و آغاز اوقات فراغت نوجوانان و جوانان نزدیک است و مدارس فوتبال متعددی در این ایام شکل می‌گیرد. شما چقدر با مدرسه فوتبال موافق هستید؟
صد در صد موافقم البته اگر این مدارس واقعی و حرفه‌ای باشند و اصولی عمل ‌کنند. بازیکنانی چون مسی و رونالدو در مدارس فوتبال بوده‌اند که این‌گونه اصولی و خوب فوتبال بازی می‌کنند. مدرسه فوتبال کارشناسانه از پایه و ریشه‌ای فوتبال را آموزش می‌دهد.
  •    آیا حاضرید به جوانان محله‌تان رایگان فوتبال آموزش دهید؟
چون خودم عاشق فوتبال هستم هیچ‌وقت از آموزش دادن این رشته ورزشی دریغ نکرده‌ام و حتی اگر پیشنهاد هم داده نشود دلسوزانه تمام آموخته‌هایم را یاد داده‌ام. اگر در این زمینه هم به من پیشنهاد شود حتماً قبول می‌کنم اما باید امکاناتی مانند زمین مناسب در اختیارمان قرار دهند.

از نگاه دیگران
انرژی مضاعف
زمانی که آقا سید پیشنهاد داد فوتبال بازی کنم و من را برای تیم دعوت کرد و با دست خالی هوای ما را داشت انرژی مضاعف گرفتم. کادر فنی خیلی در این کار ما را یاری کردند و برای کسانی که در شهر غریب دوران خدمت را طی می‌کنند، ورزش کردن دلتنگی را از آنها کم می‌کند.
مهرداد حبیب‌زاده /گروهبان یکم وظیفه از بوشهر

فرصت بسیار مناسب
تحصیلاتم در رشته تربیت‌بدنی است و این فرصت مناسبی است که در دوران سربازی به‌صورت تجربی فوتبال بازی کنم. برای این تیم که نام فوتبال عقیدتی سیاسی نیروی زمینی را دارد شکست و باخت معنا ندارد و من هم به‌عنوان کمک مربی سعی می‌کنم دانش ورزشی‌ام را در اختیار دوستانم قرار دهم.
محمد مرادی/ستوان دوم وظیفه از مشهد

مدیریت و پشتکار
این تیم درگذر زمان قدرتمند شده و از آن به خوبی یاد می‌شود. مدیریت و پشتکار بازیکنان با دست خالی اما با حمایت جناب سروان نظرخانی، سرپرست تیم و جناب سروان محمدی، مربی تیم سبب شده که همه جا از این تیم به نیکی یاد کنند. گاهی هم با بی‌مهری روبه‌رو شده‌ایم اما راه خود را با پشتکار ادامه داده‌ایم.
ماجد بلالی/گروهبان یکم وظیفه تهران

انسجام و اتحاد
زمانی که وارد تیم فوتبال عقیدتی سیاسی شدم فکر نمی‌کردم این تیم این‌قدر از انسجام و اتحاد برخوردار باشد. اما با گذشت زمان، همدلی این تیم را دیدم که با امکانات حداقلی سالم ورزش می‌کنند و در مسابقات هم مقام می‌آورند که جای تشکر دارد. امیدوارم مسئولان این تیم را بیشتر حمایت کنند.
محمد ده‌نو/گروهبان یکم وظیفهارسال پیام اشتراک 
 
 Security code