منطقه 4

پیاده‌رو در تصرف مشاغل مزاحم

نویسنده: پریسا نوری
فرقی نمی کند چه ازابتدای خیابان فرجام چه از کنار گذر بزرگراه شهید زین الدین وارد خیابان سراج شوید، مشکلات اینجا را می توانید به راحتی و با طی کردن چند دقیقه از نزدیک ببینید...
1395/10/22
  فرقی نمی کند چه ازابتدای خیابان فرجام چه از کنار گذر بزرگراه شهید زین الدین وارد خیابان سراج شوید، مشکلات اینجا را می توانید به راحتی و با طی کردن چند دقیقه از نزدیک ببینید. خیابانی که بیشتر پیاده روهایش در حصار صافکاری ها و کوچه های فرعی اش هم مملو از کارگاه های مبل است و بوی رنگ از محله به مشام می رسد. با این حال، وجود بافت تجاری، مسکونی، اداری و صنعتی  در کنار مراکز فرهنگی متعدد اینجا را به یکی از مهم‌ و شلوغ‌ ترین خیابان‌های منطقه تبدیل کرده است.خیابانی که اهالی آن با مشکلات متعددی مواجه اند و خواستار رفع آنها هستند.

 چکش‌کاری بی‌وقفه صافکارها
حدود ساعت 11از بخش جنوبی خیابان سراج و تقاطع خیابان ملک‌لو به بالای خیابان سراج می‌رویم. پیاده‌رو ضلع غربی خیابان در تصرف خودروهای تعمیری صافکاری‌ها و تعمیرگاه‌های متعدد خودرو است و عابران، از حاشیه خیابان رفت‌وآمد می‌کنند. کمی بالاتر و تا قبل از تقاطع دلاوران دیگر اثری از تعمیرکارها نیست اما درست بعد از سی‌متری دوم تا انتهای خیابان در دو طرف خیابان دوباره سروکله تعمیرگاه‌ها و صافکاری‌هایی که بساط خود را برای تعمیر و رنگ‌کاری خودرو را در پیاده‌رو پهن کرده‌اند، پیدا می‌شود. موضوعی که حالا به مشکلی برای ساکنان این خیابان تبدیل شده است. «نظری» که سال‌هاست در این خیابان زندگی می‌کند، می‌گوید: «بیش از۵۰ مغازه تعمیر خودرو و صافکاری در این خیابان وجود دارد درحالی‌که این خیابان مسکونی است و سر و صدای این صافکاری‌ها و سدمعبرشان در پیاده‌رو و همچنین توقف دوبله خودروهای تعمیری در حاشیه خیابان برای اهالی مزاحمت ایجاد می‌کند. مشکلات را بارها از طریق 137 پیگیری کرده‌ایم ولی بی‌فایده‌ بوده است.»

پاسخ مسئول: در حال رفع مشکل هستیم
مشکل مطرح شده از سوی اهالی را با «صالح صفر‌زاده» شهردار ناحیه 7 در میان می‌گذاریم. او می‌گوید: «تجمع تعمیرکاران و سدمعبرشان در پیاده‌رو، از مدت‌ها پیش دغدغه شهرداری هم بوده است. از این‌رو چند بار به آنها تذکر شفاهی و کتبی داده‌ایم و طبق ‌بند 20 ماده 55 قانون شهرداری در حال پیگیری قانونی این موضوع هستیم تا سدمعبرشان رفع و این وضعیت ساماندهی شود.»

 پل عابرپیاده می‌خواهیم
مدرسه‌ها باز شده و بیشتر ساعت‌ها در خیابان سراج‌ تردد و حضور دانش‌آموزان دیده می‌شود. چراکه ۷مدرسه دخترانه و پسرانه در مقاطع تحصیلی مختلف در اینجا و خیابان‌های اطراف وجود دارد که راه اصلی و دسترسی‌شان از خیابان سراج است. نبود پل عابرپیاده برای عبور دانش‌آموزان به‌ویژه در نزدیکی خیابان شهید ممنونی که 5 مدرسه را در خود جای‌داده است، هم یکی دیگر از مشکلاتی است که اهالی محله از آن گلایه دارند. «مریم کریمی» مادر یکی از دانش‌آموزان مدرسه پسرانه چمران دراین‌باره می‌گوید: «خیابان سراج خیابان شلوغ و پر رفت‌وآمدی است و باوجودی که چند مدرسه ابتدایی در آن وجود دارد اما در سراسر خیابان حتی یک پل عابرپیاده برای عبور دانش‌آموزان وجود ندارد البته قبلاً یک پل عابر بالای خیابان بود که آن را هم برداشته‌اند و ما نگران عبور و مرور بچه‌هایمان در این خیابان هستیم. این موضوع را بارها با اولیای مدرسه و شورایاری محله در میان گذاشته‌ایم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.»

پاسخ مسئول: وجود پل ضروری نیست
«مهدی اناری» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه درباره درخواست اهالی مبنی برنصب پل عابرپیاده، می‌گوید: «با توجه به بررسی‌های انجام‌ شده، امکان‌ تردد همسطح با خط‌کشی عابرپیاده در این خیابان وجود دارد. از این‌رو وجود پل عابرپیاده در این خیابان ضرورتی ندارد. ما در نقاط حساس این خیابان و مقابل مدارس خط‌کشی‌ عابرپیاده را انجام داده‌ایم و در صورت عبور قانونمند، خطری برای عابران وجود ندارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code