منطقه 4

کتاب هدیه بدهیم

نویسنده: پریسا نوری
با وجودی که سن و سال و شغل و محل زندگی‌شان با هم متفاوت است و حرف‌ها و دلایلشان هم برای انجام‌کاری که قدم در راهش گذاشته‌اند، فرق می‌کند اما در یک ویژگی با هم مشترکند، آن هم داشتن دغدغه فرهنگی مشترک و به همین دلیل تلاش کرده‌اند به سهم خود با اهدای کتاب‌ به کتابخانه‌های عمومی و کمک به بالا رفتن سرانه مطالعه گامی درتقویت فرهنگ جامعه بردارند. ۱۹ تا ۲۵ دی ماه در تقویم رسمی کشورمان با نام هفته اهدای کتاب نامگذاری شده است...
1395/10/22
  با وجودی که سن و سال و شغل و محل زندگی‌شان با هم متفاوت است و حرف‌ها و دلایلشان هم برای انجام‌کاری که قدم در راهش گذاشته‌اند، فرق می‌کند اما در یک ویژگی با هم مشترکند، آن هم داشتن دغدغه فرهنگی مشترک و به همین دلیل تلاش کرده‌اند به سهم خود با اهدای کتاب‌ به کتابخانه‌های عمومی و کمک به بالا رفتن سرانه مطالعه گامی درتقویت فرهنگ جامعه بردارند. ۱۹ تا ۲۵ دی ماه در تقویم رسمی کشورمان با نام هفته اهدای کتاب نامگذاری شده است. به همین مناسبت چندنفر از فعالان این بخش را برایتان معرفی کرده‌ایم تا از انگیزه‌های‌شان بدانیم.

 کتاب خیرات می‌کنم
پزشک معتمد محله تهرانپارس است و دغدغه جوانان محله را دارد. او از سال‌ها پیش به کتابخانه‌های محله سر می‌زند و از مسئولان کتابخانه می‌خواهد، لیستی از کتاب‌های مورد نیاز جوانان که در کتابخانه موجود نیست به او بدهند تا تهیه کند. «داود خامسی» که در ۴سال اخیر بیش از ۷۰۰ جلد کتاب متنوع به ارزشی بالغ بر ۱۵ میلیون تومان برای کتابخانه‌ امید تهیه کرده، در این‌باره می‌گوید: ‌»چند سال پیش پدرم را از دست دادم و هر سال به رسم خیرات مقداری غذا میان اهالی محله و نیازمندان توزیع می‌کردم اما بعد از مدتی با خودم فکرکردم این غذا هر قدرهم با کیفیت و خوب باشد، حداکثر یک روز فرد را سیر نگه می‌دارد اما اگر فردی کتاب خوب بخواند و مغز و فکرش پیشرفت کند تا مدت‌ها روحش بی‌نیاز می‌شود. از این‌رو بعد از مشورت با مادرم تصمیم گرفتم غذای روح را جایگزین غذای جسم کنم و به جای غذا برای شادی روح پدرم کتاب خیرات کنم.»

داود خامسی
تولد: ۱۳۴۵
ساکن: تهرانپارس
ویژگی: اهدای بیش از ۷۰۰ جلد کتاب به کتابخانه امید


 کتاب تاریخ مصرف دارد
از اعضای فعال کتابخانه لویزان است و بیش از ۲۲۰ جلد کتاب به ارزش تقریبی ۵ میلیون تومان به این کتابخانه اهدا کرده، او که استاد رشته الهیات دانشگاه است و کتاب‌های اهدایی‌اش بیشتر با موضوعات مذهبی و دینی بوده در این‌باره می‌گوید: «به دلیل علاقه‌ای که به مطالعه دارم، بسیار کتاب‌ تهیه می‌کنم و در چند سال اخیر منزلمان پر از کتاب شده بود. از این‌رو تصمیم گرفتم بخشی از کتاب‌هایمان را به کتابخانه اهدا کنم تا دیگران هم استفاده کنند.» «اسماعیل اسماعیلی» معتقد است: «کتاب کالای زمان‌دار برای مصرف هر فردی است، پس وقتی خوانده می‌شود یعنی این زمان تمام شده و بهتر است دیگران از آن استفاده کنند. چون بایگانی کتاب و نگهداری آن در خانه هم موجب از بین رفتن آنها می‌شود و هم بخش زیادی از فضای منزل را می‌گیرد.»

اسماعیل اسماعیلی
تولد: ۱۳۴۷
ساکن: لویزان
ویژگی: اهدای ۲۲۰ جلد کتاب به کتابخانه لویزان اهدای کتاب، صدقه جاری

فارغ‌التحصیل رشته جامعه‌شناسی و نویسنده مقالات اجتماعی در نشریات مختلف است و گرانی کتاب را یکی از دلایل پایین بودن سرانه مطالعه می‌داند. از این‌رو به سهم خود ۲۵۰ جلد کتاب با موضوعات روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، تاریخی و ادبی به ارزش تقریبی ۳ میلیون تومان به کتابخانه ولی‌عصر(عج) اهدا کرده است. «رضوان نوابی» در این‌باره می‌گوید: ‌«به نظر من اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی علاوه بر اینکه شریک شدن در لذت خواندن یک کتاب خوب، صدقه جاری هم محسوب می‌شود. سال‌ها باقی می‌ماند و میان مردم دست به دست می‌شود و اگر نکته‌ای از کتاب یاد بگیرند یا یک تأثیر مثبت در زندگی‌شان داشته باشد بهره‌ معنوی آن به اهداکننده می‌رسد.»

رضوان نوابی
تولد: ۱۳۵۰
ساکن: شمس‌آباد
ویژگی: اهدای ۲۵۰ جلد کتاب به کتابخانه ولی‌عصر(عج)

 کتاب خوب در کتابخانه عمومی
مربی دوره‌های شاهنامه‌خوانی کتابخانه است و به واسطه شغلش ارتباط زیادی با کتابخانه‌ها دارد. او که یک کتابخوان حرفه‌ای است، از حدود ۱۰ سال پیش هر کتابی که می‌خرد و می‌خواند را به کتابخانه هدیه می‌دهد. «مریم حسن‌تقی» می‌گوید: «به رشته ادبیات و مطالعه کتاب‌های ادبی خیلی علاقه دارم و وقتی می‌بینم جای یک کتاب ادبی خوب در کتابخانه خالی است، کتاب را تهیه می‌کنم و می‌خوانم و بعد به کتابخانه اهدا می‌کنم اما چون این کار به‌صورت پراکنده بوده، تعداد آن را ندارم.» او درباره انگیزه‌ اهدای کتاب این‌طور می‌گوید: «وقتی کتابی می‌خوانم که حالم را خوب می‌کند، با خود می‌گویم این کتاب لیاقت بیشتر خوانده شدن دارد و حیف است در خانه‌ خاک بخورد. بهتر است آن را هدیه دهم تا دیگران هم بخوانند و از آنجایی که بیشتر افرادی که به کتابخانه‌های عمومی مراجعه می‌کنند، دوستدار کتاب هستند پس کتابخانه عمومی بهترین جا برای هدیه دادن کتاب است.»

مریم حسن‌تقی
تولد: ۱۳۵۳
ساکن: مجیدیه
ویژگی: اهــدای مستمر کتاب بـه کتابخانه علامـــــــه دهخدااز ۱۰ ســال قبل


 برای ادامه این کار مصمم هستم
در رشته مهندسی کامپیوتر درس خوانده و بعد از پایان دوره تحصیلی‌اش، همه کتاب‌های دانشگاهی و کمک‌آموزشی خود و خواهرش با موضوعات کامپیوتر، پرستاری و پزشکی را به ارزش بیش از۲میلیون تومان به کتابخانه‌های شیخ اشراق و بوستان گلشن هدیه داده است. «‌‌معصومه کریمی راد» می‌گوید: ‌»کتاب‌های تخصصی دانشگاه گران‌قیمت است و بعضی از دانشجویان از عهده خرید آنها برنمی‌آیند و به امید پیدا کردن کتاب به کتابخانه می‌روند. من هم وقتی کتاب‌ها را می‌خریدم به این نیت که روزی آنها را به کتابخانه هدیه بدهم بسیار از آنها مراقبت کردم تا خط خوردگی پیدا نکند و در حد نو باقی بماند. به دلیل نوع شغلم گاهی به کتاب‌هایی که هدیه کرده‌ام، نیاز پیدا می‌کنم و آنها را از کتابخانه امانت می‌گیرم. چند روز پیش متوجه شدم دانشجویی یکی از کتاب‌های اهدایی‌ام را از قفسه برداشته و با خوشحالی به دوستش می‌گوید: «این کتابی است که استاد معرفی کرده.» با شنیدن این جمله خوشحال و برای ادامه این کارم مصمم شدم.»

معصومه کریمی راد
تولد: ۱۳۶۵
ساکن: خیابان زهدی
ویژگی: اهــــــــدای ۱۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌های شـــــیخ اشراق و گلشنارسال پیام اشتراک 
 
 Security code