منطقه 5

احیای کن کار مشترک نمایندگان دو پارلمان

نویسنده: ابوالفضل حیدردوست‌
هفته گذشته با پیگیری شورایاران محله کن، «مجمع مطالبات مردم کن» و مساعدت و همراهی چند تن از نمایندگان مجلس و شورای‌شهر جلسه‌ای در فرمانداری استان تهران برای بررسی مشکلات این محله و دستیابی به راه‌حلی برای عبور از آن برگزار شد. در این نشست به مسائلی مثل فریز کردن باغ‌ها، طرح تفصیلی، حضور اتباع بیگانه در محله و... پرداخته شد...
1395/10/20
  هفته گذشته با پیگیری شورایاران محله کن، «مجمع مطالبات مردم کن» و مساعدت و همراهی چند تن از نمایندگان مجلس و شورای‌شهر جلسه‌ای در فرمانداری استان تهران برای بررسی مشکلات این محله و دستیابی به راه‌حلی برای عبور از آن برگزار شد. در این نشست به مسائلی مثل فریز کردن باغ‌ها، طرح تفصیلی، حضور اتباع بیگانه در محله و... پرداخته شد.

    حصار بلاتکلیفی
جلال فتاحی، دبیر مجمع مطالبات کن است. وی با مفید خواندن این جلسه در مورد محتوای آن می‌گوید: «نمایندگان مجمع مطالبات کن در ابتدای این نشست به‌طور خلاصه مشکلات اهالی کن مانند بافت فرسوده و طرح تفصیلی کن، مشکل باغ‌ها و زمین‌ها، ترافیک، حضور بی‌ضابطه و بی‌برنامه اتباع بیگانه در کن و مشکل اخذ سند املاک کن و... را برای حضار توضیح دادند و درخواست کردند با توجه به شرایط بسیار بحرانی و نگران‌کننده محله کن، مسئولان و دستگاه‌های مربوط اقدامات لازم را برای رفع این مشکلات به عمل آورند. یکی از اتفاقات مهم در این جلسه جانبداری و پیگیری نمایندگان مجلس بود که بر وجود مشکلات اهالی کن مهر تأیید زده و در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کردند.»
وی درباره مهم‌ترین موضوع پیگیری شده از طرف مجمع مطالبات کن می‌افزاید: «امروز کن در حصار بی‌تکلیفی‌ها گرفتار شده است. در این نشست مقرر شد طرح تفصیلی کن با توجه به حداقل‌هایی که در آن لحاظ شده هرچه زودتر به‌عنوان گامی رو به جلو تصویب شود و آقای حناچی در خصوص رفع فریز زمین‌ها و باغ‌های کن قول مساعدت برای پیدا کردن راه‌حل دادند. ضمن اینکه مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان تهران با اشاره به وجود ماده قانونی برای مشکلات صدور اسناد برخی ملک‌های کن برای روشن شدن دقیق موضوع و مشکلات قول دادند جلسه مستقلی با نمایندگان کن داشته باشند و برای رفع مشکل صدور سند راه‌حلی پیدا کنند.»
فتاحی با برشمردن مطالبات اولیه اهالی کن می‌گوید: «بحث بافت فرسوده، ترافیک، اتباع بیگانه، طرح تفصیلی و رفع فریز از باغ‌های کن جزو نخستین خواسته‌های اهالی این محله است و امروز به جایی رسیده‌ایم که اهالی به‌صورت جدی دنبال حل این قضایا هستند. واقعاً هم در این سال‌ها محله کن به حال خود رها شده و مشکلات در آن بر روی هم‌محله تلنبار شده است.»

    ساماندهی اتباع بیگانه
یکی از خواسته‌های اهالی، ساماندهی حضور اتباع بیگانه در محله است که مجمع مطالبات کن با جدیت دنبال حل آن است. در این زمینه عیسی فرهادی، فرماندار تهران در حاشیه جلسه بررسی مشکلات اهالی کن بر ساماندهی اتباع بیگانه تأکید کرد.
فرهادی عمده مشکلات کن را در سه حوزه تقسیم‌بندی می‌کند و می‌گوید: «بحث نقشه طرح تفصیلی یکی از نخستین مطالبات است که این طرح آماده شده و مراحل تصویب آن توسط کمیسیون ماده5 در شورایعالی معماری شهرسازی دنبال می‌شود. این اقدام حدود 30تا40سال نیمه‌تمام مانده و باید به سرعت پیگیری و حل‌و‌فصل شود. همچنین در این جلسه، مسائل فرهنگی بحث اسناد و مالکیت کن و مسائل مربوط به اتباع نیز بررسی شد تا اقدامات لازم انجام شود. علاوه بر این در حوزه اجتماعی مقرر شد مطالعاتی صورت بگیرد تا مشخص شود چه برنامه‌های فرهنگی دیگری می‌توان در سال آتی برای اهالی کن انجام داد. همچنین برای اعتبارات عمرانی آن مقرر شد از طریق حوزه تملک دارایی شهرستان تهران تأمین شود. با وجود این مسائل، کن 180هکتار باغ‌ دارد که فریز شده و باید یک کاربری مناسب فضای سبز برای آن فراهم شود.»

    ماجرا از کجا شروع شد؟
اواسط سال 1392 بود که با توافق مسئولان شورایاری، چند تن از نمایندگان مجلس و نمایندگان اهالی کن، گروهی با عنوان مجمع مطالبات مردم کن تشکیل شد که هدف از آن پیگیری مشکلات و مطالبات اهالی بود. در ماه‌های اول این مجمع به دسته‌بندی مشکلات پرداخت تا اینکه اواخر سال 1393 این مجمع گزارشی از فعالیت‌های یکساله خود را به اهالی کن ارائه کرد. این نامه و رونوشت آن نیز برای عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، مهدی چمران رئیس شورای‌شهر تهران، صفرعلی براتلو معاون امنیتی استان تهران، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و مهندس پژمان پشمچی‌زاده شهردار وقت منطقه ارسال شد. بعد از این نامه‌نگاری‌ها بود که موضوع حل مشکلات محله کن وارد فاز جدیدی شد و برای رفع آن هم‌اندیشی‌هایی برگزار شد.

    خواسته‌های اهالی
علیرضا بزرگی، یکی از اعضای مجمع مطالبات کن با اشاره به پیگیری‌های چند سال اخیر در زمینه رفع مشکلات محله کن می‌گوید: «در ابتدا مسئولان به نامه‌نگاری و مصوبات‌ترتیب اثر ندادند. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید از طریق شورای‌شهر پیگیر این موضوع باشیم. این مسئله همزمان شد با نامه‌نگاری به دفتر رهبر معظم انقلاب که دستور پیگیری صادر کردند. به همین دلیل جلسات متعددی در حسینیه‌های کن برگزار شد و برخلاف گذشته مسئولان هم در آن حضور پیدا کردند. تاکنون چندین نماینده مجلس در جلسات شرکت کرده‌اند. در این مدت با افرادی چون حسین طلا و احمد توکلی، بذرپاش و حجت‌الاسلام ابوترابی نمایندگان سابق مجلس و شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهوری هم جلسات مختلفی برگزار و مطالبات طرح شد. بعد از روی کارآمدن مجلس جدید در دفتر محمدرضا عارف نماینده مردم تهران هم جلسه‌ای برگزار کردیم و از وی خواستیم تا در جلسات ما حضور داشته و مشکلات را پیگیری کنند اما تاکنون جوابی داده نشده است.»
او ادامه می‌دهد: «مشکلات کن فراوان است. حدود 10مورد آن را مجمع مطالبات در دستور پیگیری قرار داده که در اولویت آن مشخص کردن تکلیف بافت مسکونی این محله است. مسئولان شهری اولویت‌های دیگری برای کن دارند که در صدر آن باغ‌ها و توتستان‌ها است. بخش اول این طرح توتستان‌هایی است که در محدوده کشت اجباری قرار گرفته‌اند و عمده اینها در جنوب بزرگراه شهیدهمت قرار دارد. بخش دوم طرح باغ‌های به هم پیوسته است که حدود 1100هکتار است. بخش سوم که اولویت ماست بافت مسکونی و فرسوده کن است. الان در طرح تفصیلی مسئله بافت مسکونی با طرح تفصیلی همزمان دیده شده است و معتقدند طرح تفصیلی کن باید با باغ‌ها و توتستان‌ها با هم مشخص شود.»

    پشتوانه مردمی در پیشبرد کار
علیرضا محبعلی، دبیر شورایاری و عضو مجمع مطالبات کن یکی از عمده‌ترین مشکلات مردم این محله را بلاتکلیفی و رها شدن وضع زمین‌های آن می‌داند و می‌گوید: «باغ‌های کن حدود 1100 هکتار است که اکنون کاملاً فریز شده. این درحالی است که هیچ مساعدتی برای احیای این زمین‌های با کاربری عموماً کشاورزی انجام نمی‌شود. یعنی نه برای آب آن‌کاری شده و نه برای کود و تسهیلات کشاورزی. ضمن اینکه حدود 2. 7 هکتار بافت فرسوده در کن وجود دارد که می‌تواند تا 70هکتار توسعه پیدا کند و این خطر بزرگی برای این محله است. متأسفانه در طرح تفصیلی این بافت فرسوده دیده نشده و در این زمینه اجحافی در حق مردم صورت گرفته است. هر چند در چند سال اخیر تلاش‌هایی برای تصویب بافت فرسوده کن انجام شده اما این نوید را به مردم می‌دهیم که 2. 7هکتار بافت فرسوده کن تصویب شده و اهالی می‌توانند برای تشکیل پرونده به شهرداری مراجعه کنند. طبق آخرین پیگیری‌هایی که مجمع مطالبات کن داشت بعد از تطبیق این بافت با طرح تفصیلی تا آخر سال اجرایی هم می‌شود و در جلسه‌ای که پیروز حناچی، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی و محمد‌سالاری حضور داشتند قول مساعد داده شد تا پایان سال این طرح ابلاغ شود.»
وی در پاسخ به این سؤال که چرا بعد از پیگیری‌ها و قول‌هایی که داده می‌شود مشکلات همچنان در این محله پابرجاست، می‌گوید: «چند دلیل وجود دارد که یکی قوانین دست و پا‌گیر یا نبود قانون صریح و شفاف است که باعث کم‌کاری و بی‌توجهی به خواسته اهالی شده است. در این زمینه قرار شد نمایندگان مجلس برای رفع آن تلاش و اقدام کنند. دوم ناهماهنگی بین نهادها و سازمان‌ها و بخش‌های تصمیم‌گیر است که دودش به چشم مردم می‌رود. در این خصوص مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران از فرماندار تهران خواست جلسه مشترک با حضور نمایندگان کن برقرار کنند. یکی هم نبود یا کمبود منابع مالی در منطقه است که محسن اسدی، شهردار منطقه5 از نمایندگان شورای‌شهر تهران قول گرفتند تا به وسیله قانون جابه‌جایی سرمایه از مناطق دیگر این مسئله رفع شود.» دبیر شورایاری کن ادامه می‌دهد: «برای رفع مشکلات کن مخصوصاً طرح تفصیلی تحقیق میدانی و طرح‌های لازم تدوین شده و اگرچه ممکن است بخشی از طرح‌ها، مطلوب برخی از هم‌محله‌ای‌ها نباشد اما از طرح‌های قبلی خیلی مناسب‌تر است و گامی رو به جلو محسوب می‌شود. ضمن اینکه برای اجرای این طرح‌ها موانع قانونی باید رفع و بودجه آن پیش‌بینی و هماهنگی بین مسئولان به درجه مطلوب برسد. نکته قابل توجه دیگر حضور نسبتاً قابل قبول هم‌محله‌ای‌ها در جلسات مطالبات است که جای تشکر دارد.»

روزشمار نشست‌های برگزار شده توسط مجمع مطالبات کن
8 بهمن 1393 مسجد جامع شهدای کن

تشکیل اولین جلسه رسمی با حضور چند تن از نمایندگان باغداران. در این نشست مشکلات کن از جمله ساخت و ساز در بافت مسکونی کن مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه مصوب شد از هر محله 2نماینده در مجمع مطالبات حضور داشته باشند.

12 بهمن 1393 مسجد14 معصوم(ع)
در این جلسه مشکل حضور مهاجران غیرقانونی بررسی شد و نمایندگان هر محله حضور پیدا کردند و مشکلات مورد بررسی قرار گرفت.

17 بهمن 1393 مسجد محله بالان
در این جلسه مطالبات دسته‌بندی و برای پیگیری آن کارگروه‌های مرتبط تعیین شد. در این جلسه موضوع نامه‌نگاری با مسئولان هم مورد بررسی قرار گرفت.

20 اسفند 1393 حسینیه سرآسیاب
این جلسه به صورت عمومی با حضور اهالی کن برگزار شد که در آن نمایندگان گزارشی از فعالیت‌های خود ارائه کردند. در این جلسه طوماری با 600 امضا تهیه و به همراه نامه‌ای آماده تحویل به دفتر مقام معظم رهبری و مسئولان شهری شد.

25 فروردین 1394 شورای شهر
نمایندگان مجمع و جمعی از اهالی برای گفت‌‌وگو با مسئولان شورای شهر جمع شدند و در آن جلسه مرتضی طلایی و محمد سالاری با نمایندگان مجمع دیدار و وعده رسیدگی به مشکلات را دادند.

23 اردیبهشت 1394 شهرداری ناحیه 2
در این جلسه مهندس پشمچی‌زاده و چند تن از نمایندگان شهرداری از محله کن بازدید کردند و مشکلات بررسی شد.

24 اردیبهشت 1394 شورای شهر
چند تن از نمایندگان مجمع مطالبات کن با دکتر چمران دیدار کردند و دستور پیگیری مطالبات صادر شد.

10 خرداد 1394 شهرداری منطقه
در این جلسه طرح تفصیلی برای اهالی تشریح و روند رسیدگی به آن توضیح داده شد.

3 شهریور 1394 شورای شهر
تجمع اعتراضی اهالی و نمایندگان و دیدار با محمد سالاری نماینده شورای شهر برای پیگیری مطالبات.

25 شهریور 1394 ناحیه 2
اهالی محله در پی بی‌توجهی به مکاتبات و جلسات حضوری تجمع اعتراضی ترتیب دادند.

16 و 15دی 1394 شورای شهر
تجمع اعتراضی برای رسیدگی به مشکلات برگزار شد.

21 دی 1394 شورای شهر
جلسه دوم با دکتر چمران انجام شد و پیگیری مطالبات مورد تاکید قرار گرفت.

15 اردیبهشت 1395 مجلس شورای اسلامی
دیدار با محمدرضا عارف نماینده مردم تهران و تاکید بر پیگیری مشکلات به همراه نامه‌نگاری با دکتر حناچی.

24 تیر 1395 مسجد14 معصوم (ع)
گردهمایی نمایندگان و اهالی کن و ارائه گزارش از کارهای انجام شده.

28 تیر 1395 مسجد محله درقاضی
حضور نمایندگان مجلس از جمله مصطفی کواکبیان برای پیگیری مطالبات انجام شد.

17 آبان 1395 حسینیه اسماعیلیان
اهالی کن و نمایندگان مجلس و شهرداری منطقه برای بررسی مشکلات دیدار کردند.

8 دی 1395 استانداری
برگزاری جلسه در استانداری با حضور نمایندگان دولت، مجلس، شهرداری و مجمع مطالبات و گرفتن دستور پیگیری برای حل مشکلات.

محمدحقانی
رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران
اولویت با حفظ محیط‌زیست است

این سوال را چندبار مطرح کرده‌ام که بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه محیط‌زیست، آیا وقت آن نشده است که اولویت برنامه‌ریزی‌ها را به محیط‌زیست بدهیم؟ اگر خیابان یا معبری در کن از سوی شهرداری یا هر پروژه مشارکتی دیگری ساخته شود این باغ‌ها از بین خواهند رفت. با توجه به وضعیتی که تهران دارد معتقدم برنامه‌ریزی‌ها باید بر اساس حفظ فضای سبز انجام شود. امروز پروژه‌های بزرگی در شهر به ناچار با تملک اراضی مردم ساخته شده است که هنوز در برخی پروژه‌ها برای بارگذاری و احقاق حق مالکان مشکلاتی وجود دارد.

محمدسالاری
رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران
حفظ باغ‌های کن با تامین حق مالکان

تملک باغ‌ها توسط شهرداری تهران بیش از 3هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در فرایند مشارکتی بینابینی به عبارتی نصف تملک و نصف مشارکت، حدود 1500تا2000میلیارد تومان اعتبار لازم است. با توجه به حجم بالای اعتبار مورد نیاز، جلسات مختلفی با حضور نمایندگانی از کن و مشاور طرح برگزار شده که گزینه‌های مناسبی در حال طراحی است. در این طرح‌ها سعی شده است با حفظ باغ‌ها، حق و حقوق مالکان هم حفظ شود.

محمدمهدی تندگویان
عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر
حفظ باغ‌های کن به ایده‌های نو نیاز دارد

برای احیاء باغ‌های کن علاوه بر ایجاد صندوق تامین اعتبارات باید از ایده‌های نو و مشارکت بخش خصوصی در بهره‌برداری از باغ‌ها استفاده کنیم. تصاحب باغ‌های کن با اعتبارات شهرداری غیرممکن و غیراصولی است. در صورتی که با ایجاد صندوق احیاء باغ‌ها می‌توان همزمان از توان مالی بخش خصوصی و مشارکت بانک‌ها برای بهره‌برداری بلندمدت بهره‌ بگیریم.

مرتضی طلایی
نائب رئیس شورای شهر تهران
ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز باغ‌های کن را تهدید می‌کند

اهالی محله کن امروز با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند که برای رفع آنها نیاز به رسیدگی و برنامه‌ریزی دقیق است. اهالی این محله در 3 سال اخیر اعتراضاتی را طرح کرده‌اند که هنوز جواب قطعی و روشنی از طرف مسئولان نگرفته‌اند. به نظرم اگر برای محله کن هر چه زودتر تصمیمی گرفته نشود، در درازمدت مشکلات فراوانی به وجود خواهد آمد و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در باغ‌های کن شدت پیدا می‌کند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code