منطقه 5

تنهایشان نگذاریم

نویسنده: نیکا احمدی
بیشتر بچه‌هایی که سر چهارراه‌های منطقه فال می‌فروشند یا برای چشم نخوردنتان اسفند دود می‌کنند یا از سر نیاز مجبور به این کار شده‌اند یا تحت حمایت افرادی‌اند که شب به شب آنها را جمع می‌کنند و به حاشیه شهر محل سکونت آنها می‌برند. این باندها پول‌هایشان را می‌گیرند و آخر شب تمام زحمات روز آنها به باد می‌رود...
1395/10/20
 بیشتر بچه‌هایی که سر چهارراه‌های منطقه فال می‌فروشند یا برای چشم نخوردنتان اسفند دود می‌کنند یا از سر نیاز مجبور به این کار شده‌اند یا تحت حمایت افرادی‌اند که شب به شب آنها را جمع می‌کنند و به حاشیه شهر محل سکونت آنها می‌برند. این باندها پول‌هایشان را می‌گیرند و آخر شب تمام زحمات روز آنها به باد می‌رود. برای کمک به این بچه‌ها بهتر است لباس گرم، دستکش و کلاه هدیه ببرید اما آنچه کمتر با آن مواجه بوده‌ایم این است که بدانیم چگونه با این کودکان برخورد داشته باشیم و چه رفتاری از نظر اجتماعی برای این کودکان مناسب‌تر است. نحوه صحیح روبرو شدن با این کودکان را فراموش نکنید.

مثل یک خریدار رفتار کنید
خرید کردن از کودکان کار آداب و رسومی دارد و توصیه به خرید نکردن از آنها توصیه خوبی نیست. مشکلات اقتصادی باعث شده تا کودکان در برخی از خانواده‌ها مجبور به کار باشند. حالا که نمی‌توان به طور کامل جلوی کار کردن این کودکان را گرفت اما می‌توان برای رشد بهتر و مناسب‌تر شخصیت این کودکان، رفتار مناسبی را برای روبرو شدن با آنها در پیش گرفت. هنگام خرید از کودک کار، مثل یک خریدار با آنها برخورد کنید؛ اگر نیاز به کالایی ارائه دهنده آنها ندارید آن کالا را نخرید و در هنگام خرید از کودکان، همان مبلغ واقعی جنس را به کودک بدهید و نه پول بیشتر.

میوه به جای پول
بسیاری از کودکان کار و خیابان در خانه تغذیه کامل و حتی مناسبی ندارند. حالا که به فکر این هستید تا به کودکان کمکی کنید، می‌توانید میوه، آب میوه یا پاکت کوچکی شیر همراه خود داشته باشید تا آن را به کودکانی بدهید که در خیابان مشغول تکدی‌گری هستند. بچه‌های کار تشنه محبتند و با یک سیب سرخ از طرف شما بیشتر خوشحال می‌شوند، تا یک اسکناس هزار تومانی! بهتر است به جای اینکه نگاهی دلسوزانه و ترحم‌انگیز یا نگاهی بدبینانه نسبت به این کودکان داشته باشیم آنها را برای رفتن به مدرسه یا رفتن به خانه‌های مخصوص کودکان کار تشویق کنیم.

پول تنها راه‌حل نیست
در مواجهه با کودکان کار همیشه کمک مادی کافی نیست بلکه کمک‌های معنوی و معرفی آنان به موسسه‌ها و انجمن‌های حمایت از این کودکان کارسازتر است. پس هر چه در چنته دارید، رو کنید. با یک برنامه‌ریزی مناسب، به یکی از مراکز و انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی فعال در زمینه کودکان کار سری بزنید و در مورد فعالیت داوطلبانه خودتان در این مراکز با آنها مشورت کنید. مهارت‌آموزی تاثیر زیادی در دور کردن کودکان کار از چهارراه ها و دستفروشی دارد.

حامی کودکان باشید
مشاوره و حمایت

رسیدگی به آموزش، کمک به خانواده‌ها برای پیگیری دریافت شناسنامه کودکان و دیگر اعضای خانواده، مشاوره‌های اجتماعی و حمایت‌های بهداشتی و فرهنگی از خانواده‌ها بخش‌هایی از فعالیت‌هایی است که توسط انجمن حمایت از کودکان کار و خیابان انجام می‌شود.

انجمن حمایت از حقوق کودکان
تلاش برای بهبود زندگی کودکان کار، بخشی از فعالیت‌هایی است که توسط انجمن حمایت از حقوق کودکان انجام می‌شود. در واقع فعالیت‌های این انجمن شامل حال تمام کودکان می‌شود و از فعالیت‌های فرهنگی و مشاوره‌ای گرفته تا شناسایی و کمک به کودکان نیازمند و آسیب دیده و کمک به رفع موانع تحصیل و حمایت‌های آموزشی و ... را برعهده دارند.

جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی (ع)
جمعیت دانشجویی مردمی امام علی(ع) برای حمایت از کودکان دایر شده است. بچه‌ها می‌توانند علاوه بر تحصیل و جبران دور ماندن از مدارس دولتی، هنرها و حرفه‌هایی مثل نقاشی و چاپ روی پارچه را یاد بگیرند. مثل سایر مراکز حمایتی از کودکان و به ویژه کودکان کار می‌توانید در این مرکز خدماتی مثل آموزش، ارائه خدمات بهداشتی و ... را مشاهده کنید.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code