منطقه 5

خرمالو مانند یک محصول فرهنگی!

نویسنده:
محله کن امروز در برزخی از شهر و روستا‌ گیر افتاده است. هنوز نسل قدیم مردم این محله پایبند رسم و رسومات و آداب خود هستند؛ در عین حال نسل امروز به دنبال نوسازی و شکستن هنجارهای گذشته است...
1396/08/29
محله کن امروز در برزخی از شهر و روستا‌ گیر افتاده است. هنوز نسل قدیم مردم این محله پایبند رسم و رسومات و آداب خود هستند؛ در عین حال نسل امروز به دنبال نوسازی و شکستن هنجارهای گذشته است. در این میان گسترش شهرنشینی، ورود تکنولوژی و نبود سازگاری فرهنگ شهر‌نشینی با فرهنگ اهالی این محله مشکلات فراوانی را به وجود آورده که نیازمند فرهنگسازی و فعال کردن ظرفیت‌های نهفته در این محله است.
محله کن با وجود سابقه تاریخی و سکونتگاهی خود یکی از نمونه‌های نادر در تهران است که می‌توان با اندکی فعالیت فرهنگی و پر رنگ کردن مشارکت ‌اجتماعی بسیاری از مشکلات و معضلات فرهنگی آن را از بین برد و آن را به یکی از سرزنده‌ترین محله‌های تهران تبدیل کرد.
پر رنگ کردن فعالیت باغداران و معرفی محصولات با کیفیت باغ‌های کن یکی از راه‌هایی است که به همدلی بیشتر اهالی منجر می‌شود. توجه به باردهی و تولید درختان خرمالوی کن به‌عنوان یک میوه استراتژیک و حمایت از باغداران این محصول می‌تواند یکی از باکیفیت‌ترین محصولات باغی در کن را معرفی و به ثبت برندی با عنوان خرمالوی کن برای توسعه تجارت و صادرات این محصول کمک کند.
در عین حال کسانی را که در حاشیه کن زندگی می‌کنند می‌توان با همین محصول مانند یک ابزار با فرهنگ اصیل و مذهبی مردم کن آشنا کرد. به واسطه همین محصول می‌توان بسیاری از اماکن گردشگری و مذهبی محله را معرفی و راه‌های ایجاد زیرساخت‌ مناسب برای کشاندن گردشگر به این محله را هم بررسی کرد.
 این موضوع چنان اهمیت دارد که می‌توان از آن به‌عنوان یک دستاورد بزرگ برای محله یاد کرد. با این اوصاف به نظر می‌رسد مسیر توسعه کن از باغ‌های خرمالوی آن می‌‌گذرد، به شرطی که به این محصول فقط به‌عنوان یک کالای تجاری صرف نگاه نشود و از این موهبت الهی برای معرفی کن و جاذبه‌های گردشگری آن هم استفاده شود.
امین نورقربانی
باغدار کنارسال پیام اشتراک 
 
 Security code