منطقه 5

زباله‌های دور نریختنی

نویسنده: سمیرا باباجانپور‌
زندگی بدون زباله رؤیاست اما با کمی خلاقیت می‌توان از زباله استفاده بهینه کرد. بازار بازگشت زباله به چرخه مصرف این روزها این‌قدر داغ است که می‌شود درباره‌اش کلی کتاب، مقاله و گزارش نوشت...
1396/03/29
  زندگی بدون زباله رؤیاست اما با کمی خلاقیت می‌توان از زباله استفاده بهینه کرد. بازار بازگشت زباله به چرخه مصرف این روزها این‌قدر داغ است که می‌شود درباره‌اش کلی کتاب، مقاله و گزارش نوشت. هادی شیخ‌الاسلامی مربی تبدیل زباله به کمپوست است. او چند سالی می‌شود که در ‌سراهای محله با آموزش استفاده بهینه و درست از زباله‌ها کارآفرینی می‌کند. او به راحتی به شما آموزش می‌دهد که چگونه می‌توان با زباله خشک یک اثر هنری خلق کرد یا با زباله تر کمپوست خانگی تهیه کرد.

 کمپوست خانگی
نخستین پیشنهاد شیخ‌الاسلامی به اهالی این است که زباله‌های خشک و تر خود را تفکیک کنند. او می‌گوید: «خیلی زحمت ندارد. تنها باید 2مخزن جداگانه برای زباله‌هایتان در نظر بگیرید. یکی برای زباله تر و دیگری زباله خشک. زباله‌های خشک برای کارهای هنری به کار می‌آید اما برای تهیه کمپوست شما به زباله تر احتیاج دارید. مثل باقی مانده موادغذایی، میوه و سبزیجات و تفاله چای. کافی است یک سطل به دلخواه خودتان انتخاب کنید. بعد‌لایه به‌لایه مواد لازم را به آن اضافه کنید.
لایه اول: در این‌لایه حدود 7 الی ۱۰سانتیمتر بوته، چوب، خاشاک خرد شده یا سایر مواد خشک و سفت بر روی سطح خاک در کف سطل ریخته می‌شود. این مواد به گردش هوا کمک می‌کند.
لایه دوم: در این‌لایه حدود ۱۵الی ۲۰سانتیمتر تراشه‌های مخلوط برگ، خرده‌های چمن، پسماندهای موادغذایی و... قرارداده می‌شود. این‌لایه به مانند یک اسفنج مرطوب عمل می‌کند.
لایه سوم: حدود یک سانتیمتر خاک اضافه می‌کنیم. خاک منبع خوبی برای اضافه کردن میکرو ارگانیسم‌های مورد نیاز است.
لایه چهارم: این‌لایه اختیاری است. در این بخش حدود ۵ الی 7 سانتیمتر فضولات دامی برای تأمین نیتروژن مورد نیاز میکرو ارگانیسم‌ها قرار داده می‌شود. اگر فضولات دامی مورد نظر خشک باشد باید به آن آب اضافه شود.
لایه پنجم: مراحل یک تا۴ تا زمانی که ظرف پر شود باید تکرار شود. در شرایط هوای گرم و تابستانی بهتر است که در بالای توده گودال کوچکی برای جمع‌آوری آب باران در نظر گرفته شود.
درجه حرارت یک توده مناسب در مدت 4تا5روز به حدود ۶۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. در این مدت، توده کمپوست به میزان قابل ملاحظه‌ای نشست پیدا می‌کند. این نشانه خوبی است چون نشان می‌دهد شما مراحل را درست انجام داده‌اید.


 خانواده‌ای که زباله تولید نمی‌کنند
هادی شیخ‌الاسلامی در تهیه کمپوست خانگی تبحر خاصی دارد. او در گوشه‌ای از باغچه کوچک خانه‌اش مرغوب‌ترین خاک برای پرورش گل و گیاه را تولید می‌کند. می‌گوید: «زباله میوه و سبزیجات در خانه ما دور ریخته نمی‌شود. با این مواد می‌شود یک خاک فوق‌العاده سرشار از کود طبیعی برای گلدان‌ها تهیه کرد. شاید برایتان جالب باشد که من این کودهای تولیدی‌ام را به دیگران هدیه می‌دهم. به همه دوستان و همسایه‌هایم روش کار را یاد داده‌ام. با کمی صبر و حوصله باید این مواد را در خاک دفن کرد. کمی گرما و رطوبت لازم دارد. حدود 4،5 ماه بعد شما می‌توانید یک کود خانگی عالی داشته باشید.»

 کمپوست چیست؟
کمپوست کودی است که از بازیافت مواد زاید برجامانده از گیاهان و حیوانات به دست می‌آید و به ‌نوعی تقویت‌‌کننده خاک محسوب می‌شود. از آنجایی که بسیاری از زباله‌های تولیدی از نوع «تر» هستند، به‌راحتی می‌توانیم آنها را به کمپوست تبدیل و از تولید هزاران‌مترمکعب شیرابه و میلیون‌ها تن گاز سمی متان جلوگیری کنیم. کمپوست می‌تواند جایگزین خوبی برای کودهای شیمیایی باشد، چراکه باعث می‌شود خاک مدت زمان بیشتری آب را در خود نگه دارد. کمپوست علاوه بر افزایش قدرت باروری خاک، به رشد ریشه‌های سالم در گیاه کمک می‌کند. در واقع مهم‌ترین حسن این کود، ارزان ‌بودن آن است؛ چراکه شما می‌توانید بدون پرداخت حتی یک ریال آن را در خانه تولید کنید.

 زباله‌های طلایی را بشناسیم
شما می‌توانید ضایعات سبزیجات، میوه‌ها و قسمت‌های هرس‌ شده گیاهان و چمن‌های کوتاه‌شده را کمپوست کنید. به این مواد در اصطلاح «مواد سبز» گفته می‌شود که سریع می پوسند و نیتروژن و رطوبت را فراهم می‌کنند. همچنین می‌توانید مقوای نازک و جعبه تخم‌مرغ، کاغذهای مچاله ‌شده و برگ‌های ریخته شده درختان را که «مواد قهوه‌ای» نامیده می‌شود، در مخزن بریزید. این مواد دیرتر تجزیه می‌شود و می‌تواند الیاف و کربن فراهم و منافذی برای ورود هوا ایجاد کند. برای تأمین مواد معدنی مفید نیز می‌توان پوست تخم‌مرغ خردشده را در مخزن ریخت. پوست مرکبات، دانه‌ها و تفاله‌هایشان را با کمپوست مخلوط کنید. برگ‌ها هم جزو ترکیبات مهم شما هستند. آنها مراحل کمپوست‌شدن را تسریع می‌کنند و منابع ارزشمند غذایی و مواد معدنی هستند. گرد و خاک جارو برقی، خاکستر چوب و تکه‌های روزنامه هم برای اضافه‌کردن به مخزن کمپوست مناسب است.

 با زباله ثروتمند شوید
باقیمانده مواد غذایی که داخل سطل زباله می‌اندازید بعد از مدتی گندیده شده و شیرابه تولید می‌کند. همچنین گاز متان و گلخانه‌ای آزاد می‌کند اما با کمپوست کردن این مواد در خانه بهترین روش برای مدیریت مواد تجزیه‌پذیر و استفاده مفید از آن و کاهش آلودگی محیط‌زیست است. شیخ‌الاسلامی معتقد است منافع ناشی از فروش کمپوست تولیدی و کاهش هزینه‌های جمع‌آوری، حمل و دفن پسماند به خوبی جوابگوی هزینه‌های مربوط به خرید دستگاه کمپوست خانگی و هزینه آموزش‌های مربوطه را می‌دهد. چون ظرف مدت 4/5سال پروسه تولید کمپوست خانگی به سوددهی می‌رسد و از آن به بعد نقش عمده‌ای در کاهش مدیریت پسماند دارد.

زباله‌هایتان را به این پایگاه بسپارید و کمپوست تحویل بگیرید
مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره گل وگیاه شهرداری منطقه با راه‌اندازی 3سایت جمع‌آوری زباله و تولید ورمی‌کمپوست کود طبیعی مناسبی به شما می‌دهد. به گفته زهرا ثقفی، مدیر این مرکز آموزش انواع کمپوست در مراکز گل و گیاه منطقه انجام می‌شود. او می‌گوید: «در مراکز کاج و نور به اهالی در زمینه تولید کمپوست آموزش می‌دهیم. تعدادی از اهالی خودشان کمپوست خانگی درست می‌کنند و با ما در ارتباط هستند. در مرکز نور 3سایت تولید ورمی‌کمپوست داریم که اهالی زباله‌های تر خود را به ما می‌دهند و ما در عوض کود مرغوب ورمی کمپوست به آنها می‌دهیم. علاقه‌مندان می‌توانند برای ارتباط با شعبه کاج با شماره 44486531 در تماس باشند و به نشانی بزرگراه شهید ستاری شمال، بلوار خلیل‌آبادی، بوستان کاج مراجعه کنند. کلینیک گل و گیاه شعبه نور هم در بلوار شهید آیت‌الله کاشانی، خیابان الهی شمالی، خیابان گل‌های دوم و انتهای کوچه یاسمن واقع شده است. شماره 44009237 پاسخگوی سؤالات شماست.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code