منطقه 5

شناسایی 50 فرصت سرمایه‌گذاری

نویسنده: محمدجواد نعمتی
برای داشتن شهری پویا و پیشرفته نیاز به ابزارهای گوناگونی است كه از سوی مسئولان و نهادهای تصمیم‌‌گیری و با مشاركت بخش خصوصی یا دولتی فراهم می‌شود. در یك دهه اخیر، منطقه ما به لحاظ موقعیت و جایگاه شهری بسیار برجسته‌تر از دیگر نقاط تهران بوده و همین امر باعث شده است تا حجم زیادی از مشاركت‌ها را در قالب سرمایه‌گذاری هدفمند جذب‌ کند...
1394/09/09
  برای داشتن شهری پویا و پیشرفته نیاز به ابزارهای گوناگونی است كه از سوی مسئولان و نهادهای تصمیم‌‌گیری و با مشاركت بخش خصوصی یا دولتی فراهم می‌شود. در یك دهه اخیر، منطقه ما به لحاظ موقعیت و جایگاه شهری بسیار برجسته‌تر از دیگر نقاط تهران بوده و همین امر باعث شده است تا حجم زیادی از مشاركت‌ها را در قالب سرمایه‌گذاری هدفمند جذب‌ کند. هفته گذشته و در جریان برگزاری نخستین هم‌‌اندیشی «فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه5» این موضوع مورد تأكید قرار گرفت و جزئیات آن برای بهبود وضعیت اجتماعی و رفاهی محله‌ها با حضور كارشناسان و سرمایه‌گذاران به بحث گذاشته شد. «سیدمحسن اسدی» شهردار منطقه در نخستین گفت‌وگوی اختصاصی خود با همشهری محله درباره اهداف این نشست و چشم‌اندازهای پیش‌روی آن توضیح داد.
 فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه5 به چه دلایلی برای مدیریت شهری اهمیت دارد؟
همان‌طور كه شما و خوانندگان نشریه مطلع هستید، منطقه5 ویژگی‌های بارز فراوانی دارد كه می‌توان از آنها در حوزه‌های گوناگون مانند ساخت‌وساز و همچنین توسعه خدمات و سرانه‌های تفریحی، آموزشی، ورزشی و گردشگری برای جذب سرمایه‌گذاری‌های مناسب استفاده كرد. از این نظر مدیریت شهری نگاه ویژه‌ای به ظرفیت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای داشته و در حال برنامه‌ریزی برای جذب و استفاده مؤثر از آنها است.
   تشكیلات منسجمی برای راهبری و سیاستگذاری وجود دارد؟
از ابتدای اردیبهشت امسال تا امروز هر هفته جلسات مستمر كمیته سرمایه‌گذاری تشكیل می‌شود. هر كدام از این جلسات دست‌كم بالغ بر 4یا5 ساعت است و معمولاً تا پاسی از شب ادامه دارد. در این نشست‌ها معاون شهرسازی، مدیران حوزه سرمایه‌گذاری و شركت مشاوره پارس بوم كه مطالعات مربوط به این طرح‌ها را انجام می‌دهد حضور دارند و موضوعات مختلف را به اتفاق بررسی می‌كنند.
   برای ما و اهالی مهم است كه بدانیم نتایج به دست آمده از این جلسات چه بوده است؟
بارزترین نتیجه‌ای كه در این جلسات حاصل شده، شناسایی بیش از 50 فرصت سرمایه‌گذاری بوده است. منظور از فرصت این است كه ابتدا قطعه زمین مناسب با نوع كاربری مشخص شود. سپس طرحی كه ارائه می‌شود با اسناد بالادستی مانند طرح تفصیلی و طرح جامع شهرتهران سازگاری كامل داشته باشد تا بتواند مجوزهای لازم را از مراجع قانونی اخذ كند. نهایتاً طرح باید با نیازها، مطالبات و خواسته‌های شهروندان همسو و مرتبط باشد. بر این اساس طرح‌هایی شناسایی و در هم‌اندیشی اخیر مطرح شده‌اند. مطلع باشید كه این نشست با حضور اشخاص حقیقی و حقوقی نظیر شركت‌ها و بنگاه‌هایی كه در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت‌هایی داشته یا با مدیریت شهری همكاری داشته‌اند برگزار شد تا هركدام با فرصت‌ها و ظرفیت‌های منطقه به خوبی آشنا شوند.
   میزان بهره‌مندی شهروندان از این طرح‌ها چگونه است؟
این نقطه از شهر خاصیت فرامنطقه‌ای دارد یعنی امكانات آن منحصر به ساكنانش نیست، بلكه به كل شهروندان تهرانی و هموطنان ایرانی ما تعلق دارد. در هر صورت با اجرایی شدن این فرصت‌ها، فصل جدیدی از برنامه‌ها در منطقه و شهر تهران آغاز شده و همه شهروندان به فراخور نیازشان از آنها بهره‌مند می‌شوند.
   اولویتی برای طرف‌های سرمایه‌گذاری قائل شده‌اید؟
اولویتی برای سرمایه‌گذاری طرف‌های داخلی یا خارجی وجود ندارد بلكه هدف این است سرمایه‌گذار در قدم اول بتواند امكانات لازم برای افزایش رفاه اجتماعی و معیشتی شهروندان تهرانی را فراهم كند. هر كدام از طرف‌ها اگر بتوانند به بهترین شكل این خواسته را برآورده كنند، طبیعی است که پذیرفته می‌شوند.
   می‌توانید به‌صورت مصداقی به تعدادی از این فرصت‌ها اشاره كنید؟
حتماً می‌دانید شهر و استان تهران با كمبود هتل مواجه است. منطقه ما با توجه به اینكه فاصله كمی با فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و حتی امام‌خمینی(ره) دارد، می‌تواند وارد این مقوله شده و طرح‌های شاخص را جذب كند، به نحوی كه هر كدام در تهران بدرخشند. به‌طور حتم این قبیل سرمایه‌گذاری‌ها در اولویت قرار می‌گیرند. در مورد مجموعه‌های ورزشی نیز چنین دیدگاهی وجود دارد زیرا در كل كشور و به‌خصوص تهران مسئله كمبود امكانات ورزشی از یك سو و فقر حركتی نوجوانان، كودكان و بزرگسالان از سوی دیگر نگران‌كننده است. سرمایه‌گذار اگر بتواند ایده جدیدی مطرح کند و متفاوت با سبك‌های گذشته عمل كند حتماً مورد استقبال شهرداری و مجموعه مدیریت شهری قرار می‌گیرد.
   به نظر شما همه محله‌ها از چنین قابلیتی برخوردارند؟
رویكرد ما در موضوع سرمایه‌گذاری، كل منطقه و تمام محله‌ها است. البته باید مقدورات را در نظر داشت. برخی محله‌ها امکان سرمایه‌گذاری به معنای واقعی را ندارند، مثلاً ممكن است با مشكل زمین مناسب روبه‌رو باشند. طبیعی است كه این محله‌ها باید از امكانات محله‌های دیگر استفاده كنند. علاوه بر این در دنیای جدید این رویكرد مطرح نیست كه اگر محله‌ای امكاناتی دارد منحصر به ساكنان آن محل باشد بلكه این امكانات به تمام تهرانی‌ها و ایرانی‌ها تعلق دارد یعنی اگر هموطنی از بندرعباس به منطقه5 بیاید می‌تواند از فضا و تسهیلات استخر دستجردی در منطقه ما استفاده كند. پس این قابلیت‌ها حتی اگر در تمام محله‌ها وجود نداشته باشد، باز هم همگانی و البته فرامنطقه‌ای است.
   در بعضی موارد مذاكراتی با طرف‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری انجام گرفته است. مایلم به جزئیات برخی از آنها اشاره كنید و بفرمایید چه زمانی توافقات نهایی حاصل می‌شود؟
گفت‌وگوها در این رابطه از تیرماه سال‌جاری با برخی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آغاز شده و این روند همچنان ادامه دارد. البته هنوز به توافق قطعی نرسیده‌ایم، چراكه تصمیم‌گیری برای این قبیل موضوعات به دلیل حجم بالای سرمایه‌گذاری بسیار سخت است و از طرفی سرمایه‌گذارها با دقت و ملاحظه زیادی وضعیت اقتصادی كشور را رصد می‌كنند. در هر صورت روندی كه امروز شاهد آن هستیم بسیار خوب است و با توجه به شرایطی كه در كشور ایجاد شده امیدوارم كارها به نتیجه مطلوب و در نهایت قرارداد نهایی برسند كه در این صورت حركت‌های جدیدی در منطقه 5 آغاز می‌شود.
   چشم‌انداز فرصت‌های سرمایه‌گذاری منطقه را چگونه ارزیابی می‌كنید؟
گام اول با برگزاری هم‌اندیشی فرصت‌های سرمایه‌گذاری برداشته شد تا در آینده‌ای نزدیك بتوانیم نقطه شروع مشخصی برای جلب، جذب و كشف ظرفیت‌های لازم برای توسعه و‌‌‌‌‌ آبادانی بیشتر منطقه پیدا كنیم. البته این پایان راه نیست و در صورت نیاز تصمیم داریم مشابه این همایش را ادامه داده و ان‌شاءالله تا قبل از پایان سال دومین نشست را در سطح وسیع‌تری برگزار كنیم. هدف این است خدمات‌دهی به شهروندان منطقه افزایش یافته و این نقطه از پایتخت به لحاظ در اختیار داشتن درآمدهای پایدار وضعیت مطلوبی پیدا كند و در عین حال توسعه‌یافته‌تر از قبل شود. همان‌طور كه در پاسخ‌های قبلی اشاره كردم این شرایط به تدریج رفاه اجتماعی و معیشتی اهالی و همچنین میزان رضایتمندی شهروندان از سكونت در این منطقه را افزایش می‌دهد.
توجه ویژه به سرمایه‌گذاری‌های شهری
چند روز پیش از برگزاری هم‌اندیشی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه، همایش مشابهی با عنوان «توسعه اقتصادی و جذب سرمایه در استان تهران» برگزار شد. در این همایش دو روزه سرمایه‌گذاران و كارشناسان اقتصادی 24 كشور جهان از نزدیك با 40 فرصت اقتصادی در بخش‌های گردشگری، حمل‌ونقل عمومی، آب‌وفاضلاب، آموزش و انرژی آشنا شده و آمادگی خود را برای اجرای طرح‌هایی در مقیاس منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اعلام كردند.
«سیدحسین هاشمی» استاندار تهران در حاشیه این همایش گفت: «مناطق تهران بزرگ، شهرستان‌ها و شهرهای اقماری استان هر كدام در زمینه جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی توانمند هستند به نحوی كه استفاده درست از آنها می‌تواند شرایط لازم برای توسعه اقتصادی استان را فراهم كند.» او خاطرنشان كرد: «شهر 14میلیون نفری تهران برای برخورداری از چنین امکانی، فرصت‌های متعددی دارد و بازار قوی و مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و بین‌المللی محسوب می‌شود. بر همین اساس تلاش می‌كنیم با حمایت دولت، زمینه‌های لازم را برای ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری در مناطق شهری و اقماری استان ایجاد كنیم.»  استاندار تهران به سهم 25درصدی این كلانشهر در صادرات غیرنفتی اشاره كرد و افزود: «محصولات غیرنفتی جایگاه مهمی در اقتصاد كشور داشته و خوشبختانه بخشی از آن شامل تولیدات كشاورزی است. بخش كن و سولقان ما چنین ظرفیتی دارند و در زمینه باغداری از قابلیت‌ها و استعدادهای بالایی برخوردار است. در نتیجه با جذب سرمایه‌گذاری‌های كلان شرایط لازم برای پیشرفت و پایداری این بخش مهیا می‌شود.»
كارآفرینان محلی را دریابید
عامل پیشرفت و توسعه پایدار شهرهای پیشرفته جهان مشاركت‌های شهروندی و اهتمام به توان كارآفرینان محلی است، موضوعی كه با وجود مهیا بودن زمینه‌های آن همچنان مورد غفلت قرار گرفته یا گرفتار كارهای سطحی و پیش پا افتاده شده است.
«سیداحسان عبادپور» كارآفرین برتر حوزه فن‌آوری اطلاعات از مدیران منطقه می‌خواهد در بحث سرمایه‌گذاری‌ به توانایی كارآفرینان و نخبگان محلی نیز اعتماد شده و از دانش و تجربه آنان برای بهبود طرح‌های اقتصادی منطقه استفاده شود. او می‌گوید: «بیش از یك چهارم كارآفرینان تهران اهالی و جوانان ساكن همین منطقه هستند اما به سبب كم‌توجهی و نبود مشوق‌های لازم ایده‌ها و طرح‌های خود را بایگانی كرده‌اند. آمارهای مختلفی وجود دارد كه نشان می‌دهد در دوسال اخیر نیمی از شركت‌های فعال دانش بنیان تهران متعلق به منطقه5 بوده و 73 شركت صرفاً در زمینه كسب و كارهای الكترونیكی فعالیت دارند.»
عبادپور با اشاره به ظرفیت‌های موجود منطقه گفت: «كارآفرینان منطقه در بخش‌هایی نظیر گردشگری محلی، صنایع كوچك خانگی و حمل‌ونقل شهری اقدامات و طرح‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری دارند كه در صورت تحقق علاوه بر اشتغالزایی به ایجاد درآمدهای پایدار و توسعه‌یافتگی محله‌ها منجر می‌شود.» این كارآفرین هم‌محله‌ای از همه سرمایه‌گذاران خواست، نخبگان محلی را دریابند و از طرح‌های كاربردی و سودآور آنها حمایت كنند.
ارتقای زیرساخت‌هادر تعامل بابخش خصوصی
برای بهره‌مندی از دیدگاه صاحب‌نظران و ایجاد جریانی توسعه‌یافته در منطقه ضرورت برنامه‌ریزی برای استفاده از توانِ بخش خصوصی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تجربه نشان داده است هر نوع فعالیتی كه در دوران دفاع‌مقدس و بازسازی با استفاده از ظرفیت‌های مردمی صورت گرفته با موفقیت همراه شده است. اكنون در دهه چهارم انقلاب اسلامی ایران باید در مسیر پیشرفت و عدالت، گام‌های محكمی برداشته و به نحو احسن از ظرفیت‌های پیشِ ‌رو برای رسیدن به اهداف متعالی استفاده كنیم. گستردگی توانِ بخش خصوصی در حوزه اقتصادی با سرمایه‌های محدود دولتی قابل رقابت است. از این‌رو مدیریت شهری به دنبال فعالیت‌های بیشتر برای ارتقای ساختارهای زیربنایی تهران در همكاری و تعامل با سرمایه‌گذاران این بخش است. خوشبختانه در این رابطه منطقه5، از توسعه‌یافتگی مطلوبی برخوردار بوده و با در اختیار داشتن 54 كیلومترمربع محدوده شهر و دیگر بسترهای محیطی مانند فضای سبز مناسب، شبكه بزرگراهی، سامانه‌های جامع و متنوع حمل‌ونقل عمومی جزو مناطق وسیع و متمایز تهران قرار می‌گیرد كه همین امر ضرورت توسعه و رشد روزافزون امكانات را دوچندان می‌كند. علاوه بر این ارتفاعات شمالی نظیر كوهسار و امامزاده داود(ع)، همچنین رود درده كن و فرحزاد به لحاظ جاذبه‌های زیست‌محیطی دارای اهمیت فوق‌العاده است. هدف تصمیم‌گیران شهری این است كه با شناسایی و معرفی این فرصت‌ها از خرد جمعی و نقطه نظرات كارشناسی صاحب‌نظران با هدف ایجاد بستر مناسب برای جهش و توسعه منطقه استفاده شود. بی‌ تردید ثمره ایجاد این جریان كه با مشاركت متخصصان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی آغاز شده است زمینه را برای تحول در منطقه و استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود فراهم می‌كند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code