منطقه 5

عادت‌های خوب آقا محمد

نویسنده: سمیرا نشلی‌
محمد پوریا فرجی، هنوز 6 ماهش تمام نشده بود که همراه مادر به کلاس‌های قرآن می‌رفت...
1396/03/29
  محمد پوریا فرجی، هنوز 6 ماهش تمام نشده بود که همراه مادر به کلاس‌های قرآن می‌رفت. مادر قرآن می‌خواند و او درآغوش مادر به خواب می‌رفت. همین همنشینی با کتاب آسمانی باعث شد تا قبل از اینکه تولد 5سالگی‌اش را جشن بگیرد استعداد خودش را در قرائت قرآن نشان دهد. سرانجام پیگیری خانواده و تلاش مربی قرآن نتیجه داد و او الان به‌عنوان یک قاری در سن 10سالگی پله‌های موفقیت را پشت سر می‌گذارد. قصه علاقه محمد پوریا به قرآن از همان روزی شروع شد که او بدون اجازه وارد کلاس آموزش قرآن بچه‌های بزرگ‌تر از خودش شد.

 روزی که استعداد محمد شناخته شد
مادر حرف که می‌زند محمد پوریا آرام به صحبت‌های مادر گوش می‌دهد اما آن روز حرف‌های مادر برای قانع کردن محمد پوریا بی‌اثر بود. مادر می‌گوید: «محمد پوریازمانی که 4سالش بود وقتی از کنار کلاس بچه‌های نوجوانی که قرآن یاد می‌گرفتند می‌گذشتیم،   نگاه می‌کرد و می‌گفت مامان من ‌هم می‌خواهم بروم به این کلاس. می‌گفتم اینها از تو بزرگ‌ترند. محمد پوریا چون هنوز خواندن و نوشتن بلد نبود هر جا می‌بردمش می‌گفتند آموزش او کار سختی است. خلاصه یکی از روزها دستش را از دستم بیرون کشید و سمت کلاس دوید گفتم خودت در بزن و اجازه بگیر اگر اجازه دادند برو داخل. در زد و با کمال تعجب دیدم رفت داخل کلاس نشست. گفتم الان بیرونش می‌کنند. بعد از یک ساعت کلاس تعطیل شد و مربی‌اش همراه با محمد پوریا به سمت من آمدند. مطمئن بودم که می‌خواهد گله کند و بگوید چرا بچه را آورده‌اید در این کلاس. سعید محمد خان دست پسرم را گرفت و به سمتم آمد و گفت خانم پسرتان بسیار با استعداد است. قبلاً هم قرآن خوانده است. من که منتظر بودم از بازیگوشی پسرم شکایت کند تعجب کردم و گفتم نه. ولی در فضاهای قرآنی زیاد بوده است. گفت او خیلی خوب می‌تواند قرآن بخواند. خاطره اینکه در کلاس درس آن روز چه گذشت را مربی برایم تعریف کرد و همان باعث شد تا پسرم مسیر قرائت قرآن و حفظ آن را در پیش بگیرد.»

پسر 4 ساله‌ام قرآن را بسیار زیبا خواند
آن روز در کلاس که باز می‌شود، مربی با کودکی روبه‌رو می‌شود که دستانش را بلند کرده و می‌گوید: «من هم می‌توانم بنشینم. محمدخان مربی محمد پوریا می‌گوید کلا عادت ندارم کسی را از کلاس بیرون کنم. گفتم اگر کلاس را به هم ریخت بعد می‌برمش بیرون. بچه‌ها در حال تلاوت قرآن بودند و من نگاه می‌کردم این پسربچه ساکت و مؤدب نشسته است. کلا از هر مهمانی که در کلاسم باشد می‌خواهم تا یک آیه بخواند. نمی‌دانم چرا یک دفعه به پسربچه گفتم این آیه را بعد از من تکرار کن. او هم بعد از من بسیار زیبا و روان و بدون غلط تکرار کرد. همه تعجب کردند. راستش این‌قدر خوب خواند که همه بچه‌های کلاس بلند شدند و به افتخار او دست زدند و به نوعی کلاس به هم ریخت. بعد از آن تصمیم گرفتم به این پسری که خودش با عشق وارد کلاسم شد رایگان قرآن درس بدهم.»

 آغازحفظ قرآن
محمد پوریا فرجی این روزها 10سالش است و علاوه بر اینکه قاری موفق قرآن است در زمینه حفظ قرآن نیز بسیار پیشرفت کرده است. مادرش می‌گوید: «برای من و پدرش بسیار مهم بود که فرزندمان تربیت اسلامی داشته باشد. خوب می‌دانستیم این تربیت زیر سایه قرآن میسر می‌شود ولی وقتی محمد پوریا خودش استعدادش را بروز دارد به یقین رسیدم که باید در این راه گام بردارد.» مادر معتقد است پسرش با بچه‌های دیگر فرقی ندارد. فقط مسیر زندگی‌اش را زود پیدا کرده و ما هم سعی داریم حمایتش کنیم. مادر که خودش یک فعال قرآنی است می‌گوید: «خیلی‌ها از من می‌پرسند سبک زندگی‌تان چگونه است. می‌گویم همنشینی با قرآن برای انسان یک سبک زندگی توام با آرامش و معنویت به همراه دارد. معتقدم سبک زندگی قرآنی یعنی تلفیق آرامش و معنویت چون با تلفیق این دو در فرد همه ناآرامی‌ها ودغدغه‌ها و مشکلات زندگی هموار می‌شود. هموار شدن نه اینکه برطرف می‌شود منظورم این است که با نگاه بازتر و دیدی آگاه‌تر با زندگی کنار می‌آییم. در موفقیت محمد پوریا بیشتر از همه مربی‌اش سهیم است. ایشان یک سال رایگان به او درس داد فقط برای اینکه معتقد بود برای رشد و تعالی انسان نمی‌شود پول گرفت. من چون خودم در زمینه قرآنی فعالم مربی‌های زیادی دیدم که متأسفانه با صبر و حوصله کار نمی‌کنند.»

 کمک به کودکان کار
عادت‌های خوب خانواده فرجی هدفمند است. مادر و پدر محمد پوریا معتقدند حالا که فرزندمان قرآن را می‌خواند ما باید با رفتار درستمان معنی آن را در زندگی‌مان جاری کنیم. آنها عمل نیک و کار خیر کردن را با عمل به فرزندشان آموزش می‌دهند. خانم صفری، مادر محمد پوریا می‌گوید: «همیشه به این فکر کردم که عمل نیک انجام دادن را چگونه به فرزندم یاد بدهم. بعد به این نتیجه رسیدم که کار خوب کردن لحظه‌ای نیست، عملمان باید همیشه و هر لحظه نیک باشد. کارهایمان باید با کمیت و کیفیت همراه باشد. نیکی کردن را عملی به فرزندانم آموزش می‌دهم یکی از عادت‌های خوب خانواده ما این است که همیشه در ماشینمان خوراکی نگه می‌داریم. این خوراکی‌ها مخصوص بچه‌های دستفروش کنار خیابان است. اگر در ترافیک باشیم بچه‌ای دست دراز کند و بخواهد چیزی بفروشد ما چیزی از او نمی‌خریم تا عادت بد کار کودکان ادامه پیدا نکند. بلکه حتماً یک خوراکی خوشمزه به او می‌دهیم تا حداقل تقویت شود و به درد جسمش بخورد. بچه‌هایم این‌قدر از این کار لذت می‌برند که وقتی خوراکی‌ها تمام می‌شود فوراً به من اطلاع می‌دهند.»

قرآن را با لهجه عربی آموزش بدهند
خانم صفری مادری است که برای موفقیت بچه‌هایش تلاش می‌کند. او برای اینکه فرزندانش بتوانند از کلاس‌های خوب قرآنی بهره‌مند شوند به مؤسسه‌های زیادی مراجعه کرده است. این پیگیری‌ها باعث شده تا به یک نتیجه مهم برسد، می‌گوید: «خوشبختانه وقتی با آقای محمدخان آشنا شدیم دیگر خیالم از بابت آموزش قرآنی برای محمد پوریا راحت شد. چون مربی‌اش قرآن را با همان زبان عربی و لهجه عربی به او یاد می‌دهد. الان برای پیدا کردن یک مهد قرآنی خوب برای دخترم با مشکل روبه‌رو شده‌ام چون اکثراً قرآن را با لهجه فارسی آموزش می‌دهند و این اصلاً خوب نیست. این نوع آموزش برای فعالیت‌های حرفه‌ای بچه‌ها مناسب نیست. فکرش را بکنید وقتی بچه بخواهد در رده‌های بالاتر قرائت را ادامه دهد و در رشته‌های مختلف وارد شود باید دوباره قرآن را با لهجه عربی یاد بگیرد، چرا ما از همان اول کار اصولی را انجام ندهیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code