منطقه 5

محله‌های خوب در سایه شورایاری‌ها و مساجد

نویسنده: مرتضی طلایی/عضو شورای اسلامی شهر
شورایاری یک نهاد اجتماعی و مدنی است که باید به‌عنوان نهادی که از متن مردم و برای مردم برخاسته جدی‌تر گرفته شود...
1395/10/20
شورایاری یک نهاد اجتماعی و مدنی است که باید به‌عنوان نهادی که از متن مردم و برای مردم برخاسته جدی‌تر گرفته شود. شورایاران باید ضمن نیازسنجی‌ در محله‌ها، به‌عنوان مطالبه‌گر و مدافع مردم از نهادها و سازمان‌های مختلف پاسخ بخواهند و از ظرفیت آن به‌عنوان فرصتی مناسب برای رسیدن به یک زبان مشترک برای پیشبرد اهداف مدیریت شهری در محله‌ها بهره ‌برند. حوزه‌کاری شورایاری‌ها محدود به محله‌ها نیست بلکه بر حسب ضوابط می‌توانند اخلاق‌مدارانه و امانت مدارانه با پیگیری مطالبات مردم بر عملکرد دستگاه‌های مختلف نظارت کنند. با توجه به مشکلات و محدودیت‌هایی که در کشور وجود دارد نیروهای انقلابی برخاسته و تربیت شده از دل مساجد در مواقع لزوم نشان داده‌اند که با مدیریت خود می‌توانند کشور را به سمت یک حصار امن ببرند. به همین دلیل ارتباط مسجد و شورایاری‌ها به‌عنوان دو نهاد کاملاً محلی اهمیت دارد و می‌تواند کارگشا باشد. متأسفانه عملکرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه فرهنگی و اجتماعی چنان که باید نیست. این در حالی است که باید اعمال مدیریت‌ها در مسائل فرهنگی و اجتماعی بر خلاف مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... جامعه از پایین به بالا انجام شود و با در نظر گرفتن نقش مساجد و ظرفیت‌های مذهبی و الگوهای مرجع بر حسب تکلیفی که برعهده ما گذاشته شده موازی‌کاری‌ها در حوزه فرهنگی را جمع کرده و به یک اجتماع نظر رسید. برای ایجاد یک قرارگاه فرهنگی در مساجد با محوریت هیئت امنای مساجد باید تلاش کرد. این قرارگاه باید برنامه‌های فرهنگی را برعهده گیرد و با به‌کارگیری قدرت نرم‌افزاری و کارکرد دینی جامعه برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی بکوشد.
با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری در مورد بحث حل و فصل مشکلات فرهنگی جامعه باید به این مطلب رسید که کار فرهنگی حرکت و عمل فرهنگی می‌خواهد. کشاندن جوانان و نسل جوان جامعه به مساجد مصداق یک عمل فرهنگی است و در صورتی که در این راه موفق نباشیم تهاجم فرهنگی، جنگ نرم و شبیخون فرهنگی در جامعه رخنه می‌کند. آنچه در توان مدیریت شهری است اینکه سرمایه‌های گوناگون محله‌ها را جمع و با استفاده از ظرفیت آنها در راه رسیدن به اهداف فرهنگی تلاش کرد. فعالیت سراهای محله باید مکمل فعالیت‌های مساجد باشد. مسجد فضایی برای هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی است و به‌عنوان پاتوق‌های فرهنگی نباید تنها بنا به مناسبت‌ها و اعیاد مذهبی در طول سال فعالیت کنند. امروز فروپاشی خانواده تهدید جدی در جامعه است. امنای شورایاری‌ها باید با سیاستگذاری‌های لازم برای به سرانجام رساندن فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در محله‌ها تلاش کنند و هر‌کاری که در محله‌ها انجام می‌شود ختم به مسائل فرهنگی شود.
مدیریت محلی یک نهاد محلی است و شهرداری تنها نقش پشتیبان و ناظر بر حسن اجرای فعالیت‌ها در سرای محله‌ها است که با در نظر گرفتن معجزه حضور مردم در صحنه می‌توان با کمترین هزینه بیشترین بهره‌برداری را داشت. ائمه جماعات، بسیج و اعضای شورایاری به‌عنوان 3ضلع مؤثر محله‌ها وظیفه دارند که اولویت کارها را بر اساس مسائل فرهنگی و اجتماعی قرار دهند. متأسفانه دغدغه‌ها و مشکلات مالی سرای محله‌ها مشکل‌ساز شده است و آنها برای رفع و رجوع هزینه‌های جاری ناچار به برگزاری کلاس‌های آموزشی شده‌اند. برای عبور از این بحران باید رویکردها جمع محور باشد. اگر خود شورایاران در محله‌ها با یکدیگر تمرین مشارکت کنند، مردم نیز پای کار می‌آیند. تلاش کنیم در کنار هم و با هم عمل کنیم تا با مدیریت تهدیدهای مختلف اجتماعی در محله‌ها آسیب‌های اجتماعی نیز کاهش یابد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code