منطقه 5

گزارش همشهری محله از انفجار گاز در شهران

ناگهان زمین دهان باز کرد!

نویسنده: امیر تهرانی
سحرگاه جمعه اهالی محله‌های شهران شمالی، كن و كوهسار با شنیدن صدای مهیب انفجار سراسیمه به خیابان آمدند تا شاهد زبانه كشیدن شعله‌های آتش از عمق زمین باشند...
1395/03/31
سحرگاه جمعه اهالی محله‌های شهران شمالی، كن و كوهسار با شنیدن صدای مهیب انفجار سراسیمه به خیابان آمدند تا شاهد زبانه كشیدن شعله‌های آتش از عمق زمین باشند. این حادثه در ساعت 4:30دقیقه بامداد به وقوع پیوست و تعدادی ساختمان مسكونی و اداری، خیابان كوهسار و تأسیسات شهری خسارت دیدند. خبرنگار ما دقایقی پس از وقوع انفجار در محل حاضر شد و مشاهدات خود را آن‌گونه كه در ادامه مطلب می‌خوانید توصیف كرد. ناگفته نماند در شماره‌های آینده جزئیات بیشتر این حادثه را به اطلاع شما می‌رسانیم.

شعله‌ای به ارتفاع 40متر
انفجار بامدادی در محله شهران شمالی شبه زمین لرزه‌ای در غرب منطقه به راه انداخت. ایستگاه آتش‌نشانی 74 در فاصله 300متری محل وقوع حادثه قرار داشت، در نتیجه آتش‌نشانان توانستند كمتر از 3 دقیقه به موقعیت اعزام شوند؛ همزمان ایستگاه‌های 27، 94 و 55 هم به كمك آنها شتافتند. صدای فوران آتش بسیار مهیب بود و بوی سوخته شدن گازشهری و آسفالت گر گرفته خیابان به مشام می‌رسید. دما در محدوده گودال آتش بسیار بالا بود تا جایی كه نزدیك شدن به آن را حتی از فاصله 100متری ناممكن می‌كرد. امدادگران در نخستین اقدام از چند نقطه به سوی حریق هجوم برده و سعی كردند با همه توان افسار این آتش تند و سركش را به دست بگیرند؛ گروهی از آتش‌نشانان با لباس مخصوص و تجهیزات تنفسی سعی در اطفای حریق ساختمان اداری كوهسار که به علت نزدیکی به محل انفجار آتش گرفته بود كردند و همزمان با آب‌پاشی مستمر توانستند جلوی سرایت آتش به دیگر بناهای محدوده را بگیرند. شعله‌ نارنجی تا ارتفاع 40متر به هوا زبانه می‌كشید و حرارت، منطقه حادثه را به کوره‌ای سوزان تبدیل كرده بود. شدت آتش‌سوزی آنقدر بالا بود كه زبانه‌های آن از فاصله 8كیلومتری به وضوح مشاهده می‌شد، طولی نكشید كه جمعیت زیادی از ساكنان محلی و اهالی كه از دور دست شاهد ماجرا بودند دور آتش حلقه زدند. انفجار در تقاطع خیابان كوهسار گودالی به مساحت 100مترمربع و عمق تخمینی 40متر حفر كرد، آنقدر بزرگ كه می‌شد 8دستگاه اتوبوس شهری یا 35دستگاه تاكسی را درون آن جای داد.

6ساعت عملیات و 120 ساعت آماده‌باش
ساعت 4:50دقیقه بامداد حالت فوق‌العاده اعلام و از ساكنان مجاور حریق خواسته شد منازل را ترك كرده و با حمایت نیروهای امدادی به نقاط امن پناه ببرند. سوله‌های مدیریت بحران در محله‌‌های كن و شهران جنوبی برای اسكان موقت اهالی بازگشایی شدند؛ در سوی دیگر مأموران كلانتری 142كن به كمك سركلانتری و یگان امداد حفاظت پیرامونی و نظارت انتظامی را برعهده گرفتند.
شدت انفجار به قدری بود كه گاز، آب آشامیدنی، برق و 55هزار خط تلفن ثابت یكجا قطع شدند. شبكه تلفن همراه نیز به سبب قطع ارتباط زمینی برای 500هزار مشترك مختل شد و برقراری هرگونه تماس با اهالی محدوده شهران شمالی و كن را غیرممكن كرد، با این وجود امدادگران به‌وسیله شبكه بی‌سیم و تلفن ماهواره‌ای هدایت تیم‌های عملیاتی را برعهده گرفتند. شركت گاز نیز جریان خط لوله شهران را قطع كرد؛ هرچند هماهنگی‌ آن بیش از 40دقیقه زمان برد. «سیدجلال ملكی» سخنگوی سازمان آتش‌نشانی این حادثه را مهم‌ترین رخداد منطقه و شهر تا خرداد امسال عنوان می‌کند و در تشریح جزئیات آن می‌گوید: «انفجار مهیب بود و شعله‌های آتش كیلومترها دورتر از محل حادثه‌دیده می‌شد. همكاران ما بلافاصله از نزدیك‌ترین ایستگاه‌ها به محل اعزام شدند و عملیات كنترل و اطفای آتش را انجام دادند. نگرانی اصلی ما شهروندانی بودند كه در ساختمان‌های مجاور سكونت داشتند، از این‌رو برای پیشگیری از وسعت حادثه و تحمیل تلفات جانی آنها را به نقاط امن هدایت كردیم.» شواهد بیانگر آن بود كه شكستگی و انفجار لوله گاز شهری عامل وقوع حادثه بوده است، با این حال سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از گمانه‌زنی خودداری و اظهار می‌کند: «تیم‌های مجرب كارشناسی تشكیل شده است تا دلایل و سرنخ‌های وقوع انفجار و آتش‌سوزی را مشخص كنند؛ بهتر است تا اعلام گزارش نهایی از بیان حدس و گمان‌ها خودداری كنیم.» عملیات آتش‌نشانان برای كنترل، مهار و پاكسازی آثار آتش 6ساعت به طول انجامید، البته نیروهای امدادی و اجرایی حداقل تا فردا در آماده‌باش كامل قرار دارند.

آسیب‌دیدگی بخشی از تونل شمالی خط6
انفجار گاز در بخش فوقانی قطعه شمالی تونل خط6مترو به وقوع پیوست، جایی كه كارگران 25متر پایین‌تر از سطح زمین سرگرم عملیات عمرانی بودند. تا لحظه نگارش این گزارش یک نفر بر اثر این انفجار کشته شده است. با این وجود «هابیل درویش» مدیرعامل شركت مترو تهران احتمال تلفات بیشتر در عمق زمین را دور از انتظار نمی‌داند و می‌گوید: «زمانی كه انفجار رخ داد كارگران و مهندسان خط6 برای اعمال سحری و نماز صبح از كارگاه تونل خارج شده بودند ولی احتمال می‌دهیم چندنفر محبوس شده باشند. با توجه به آسیب‌‌دیدگی بخش‌هایی از تونل به دلیل شدت انفجار و آتش‌سوزی نمی‌توانیم خیلی زود درباره میزان خسارت‌های وارده اظهارنظر كنیم.» درویش در عین حال تأیید می‌کند این حادثه ارتباطی با عملیات عمرانی مترو ندارد زیرا همه ارزیابی‌های فنی و تمهیدات ایمنی در مورد این طرح از قبل انجام شده است.

محدودیت‌های ترافیكی تا پنجشنبه
از لحظه وقوع انفجار گاز در بلوار كوهسار مسیرهای دسترسی به این نقطه از منطقه مسدود و از‌ تردد هرگونه وسیله نقلیه به استثنای خودروهای امدادی و انتظامی ممانعت می‌شود. این شرایط باعث می‌شود بار ترافیك در خیابان‌های شهران شمالی و جنوبی، كوهسار و بزرگراه شهید آبشناسان در برخی ساعات سنگین شود. «سرهنگ حسن عابدی» جانشین پلیس راهور تهران بزرگ اعلام می‌کند: «میدان شهران به سمت غرب، خیابان كوهسار از بزرگراه شهیدآبشناسان به سمت شمال و خیابان «او. پی. جی» به طرف جنوب تا امروز مسدود است و رانندگانی كه قصد عبور به سمت شمال و جنوب كوهسار را دارند می‌توانند از مسیرهای شهیدآبشناسان شرق، خیابان عباسی و جنوب میدان شهران استفاده كنند.»

شاهدان عینی روایت می‌کنند
اهالی شهران شمالی برداشت‌های متفاوتی از حادثه اخیر داشتند. «امیر طبایی» از اهالی خیابان گلها می‌گوید: «صدا و موج انفجار بسیار زیاد بود و همه محله لرزید، فكر كردم انبار نفت منفجر شده اما وقتی به پشت‌بام رفتم شعله بزرگی را دیدم كه از خیابان زبانه می‌كشید.» «علیرضا ایزدی» ساكن خیابان زینعلی اظهار می‌کند: «ساعت 5صبح در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید همت حوالی شهرك باقری بودم كه آتش را دیدم. از آن فاصله بسیار خیره‌كننده و ترسناك بود، ابتدا تصور كردم باغ‌های كن در حال سوختن است.» «فاصله شجاعی» ساكن خیابان شیخ‌الاسلام هم توضیح می‌دهد: «خانه ما فاصله كمی با محل انفجار دارد. اول گفتم بمب منفجر شده ولی زمانی كه به خیابان آمدم شعله‌های آتش را دیدم كه با حرارت زیاد به آسمان می‌رفت. چنین اتفاقی قبلاً در شهران سابقه نداشت.»

پیام شهردار تهران درباره حادثه شهران
انفجار و آتش سوزی در شهران، امتحانی بود برای همه دستگاه‌های مسئول و مرتبط با مدیریت بحران. به همه دست‌اندرکاران که با سرعت و مسئولانه پای کار آمدند و جلوی بروز خسارات جانی را گرفتند   خدا قوت می‌گویم و به شهروندان عزیز شهرانی اطمینان می‌دهم که با تمام توان و بضاعت، تا برگشت کامل شرایط به حالت عادی کنارشان هستیم. خوشبختانه بخش مهمی از مشکلات ایجاد شده برطرف شده که اطلاعات آن از مجاری رسمی مرتبط   به شهروندان رسیده است و این روند ادامه خواهد داشت. تا اتمام بررسی‌های دقیق و علمی از همه می‌خواهیم که از اظهارنظرهای سلیقه‌ای و مبتنی بر حدس و گمان و از آن بدتر براساس اغراض سیاسی پرهیز کنند و در عوض تلاش کنند تا آلام شهروندان کاهش یابد و مسیر بررسی‌های کارشناسانه هموار شود. همچنان معتقدم یکی از نقصان‌های اصلی که در چنین بزنگاه‌هایی رخ می‌نماید   فقدان مدیریت یکپارچه شهری است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code